Hagyatéki eljárás menete, ideje


lilike011 # 2017.09.27. 07:40

Tisztelt fórumozók!

Én csak azt szeretném megtudni hogy anyukám 4 évvel ezelőtt halt meg ès a hagyatéki tárgyalàs csak most lesz október másodikán. Élhetek e valamiféle kártérítéssel? Azért a 4 év hosszú idő.
Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2017.09.25. 20:29

Nagyjából pont így kell mondanod.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 15:51

Aki a kötelesrészét elérő értéket örökölt, annak ezen felül már nem lehet követelése ezen a jogcímen.

Nem lett volna egyszerűbb, ha ezzel kezdesz? Akkor nem kellett volna három napig tapogatnunk a témát, mint... [itt a principálisom egyik kedvenc hasonlata állt, de kicenzúráztam].

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 15:40

Az ajándék értéke mennyi?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 15:10

Nehogy eltévedjünk! Ha valaki nem tud róla, hogy a köteles rész alapjába beleszámít egy nagyobb értékű ingatlan, és így utasítja vissza a hagyatékot, később, amikor tudomást szerez az ajándékról, megtámadhatja a saját nyilatkozatát tévedésre hivatkozva. Item: az elévülés nyugszik, amíg a jogosult méltányolható okból nem tudja érvényesíteni a követelését. Az, ha nem is tud a követeléséről, eléggé méltányolható ok.

Tényleg jó lenne már egy kerek és korrekt tényállás a sok partikuláris kérdés helyett.

ObudaFan # 2017.09.25. 13:56

galábbis lehet jól érvelni amellett, hogy beleszámít, de erre kifejezett törvényi szabály nincs.

ObudaFan # 2017.09.25. 13:45

Akkor nem. De ha külön is visszautasíthatja a mezőgazdasági földterületet, a kötelesrészi igénye fenntartásával, akkor vélhetően csak lesz annyi esze, hogy ezt fogja tenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 11:54

Az a teljes örökrész visszautasítására igaz.

ObudaFan # 2017.09.25. 11:19

Ha az a kérdés, hogy aki visszautasította a mezőgazdasági földet, az még kötelesrészre jogosult-e, akkor a válasz igen.

alfateam # 2017.09.25. 08:40

Nem lehet kimazsolázni, ha visszautasítod az az egész örökségre vonatkozik...

alfateam # 2017.09.13. 13:50

hagyatéki eljárás?

drbjozsef # 2017.09.13. 13:46

Közjegyző. Bocsánat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.13. 11:33

A jegyző nem ad öröklési bizonyítványt.

drbjozsef # 2017.09.13. 11:27

Ha nincs hagyaték, nem kell tartani hagyatéki eljárást. A jegyző kiadja az öröklési bizonyítványt.

Ha köteles részre igényt tartasz, hivatkozz a Ptk. 7:80. § és 7:81. §-ra. Kérd, hogy a juttatáskori értékből, amennyit örököltél volna, annak egy harmadát fizesse ki a részedre.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.13. 10:16

Elég lett volna az utolsó kérdés. A válasz meg az, hogy konzultálsz egy ügyvéddel. De előtte még felszólíthatod a megajándékozottat a köteles részed kifizetésére.

sissy074 # 2017.09.13. 09:36

Kedves Fórumozók!

Ha az elhunyt nevén nincs semmi,akkor nem lesz hagyatéki tárgyalás sem?Illetve ilyen esetben küld valami levelet a közjegyző?Két éve történt egy ajándékozás,ha én ez után köteles részre tartok igényt,hogy kezdjek hozzá? Köszi a választ előre is.

ObudaFan # 2017.08.23. 21:10

Igen, lefoglalhatja.

rita0426 # 2017.08.23. 19:00

Tisztelt Kovács Béla!Igazabol meg nem tudom mert a héten megyek az OTP-ben mert ma jött meg a levél !csak mivel van fizetés letiltasom is meg hat a végrehajtó folyamatosan küldözgeti a leveleket ezért meg fordult a fejembe hogy ehez az örökséghez hozza nyúlhat e bárki rajtam kívül !


Segitséget szeretnék kérni abban hogy az egyik tartozásunk ami a férjem nevén van az már birosági végrehajtás alá került amit nem értek az az ha vo

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.23. 18:37

Lefoglalta a végrehajtó?

rita0426 # 2017.08.23. 18:30

Tisztelt fórumozók !Felvilagositast szeretnek kérni abban hogy nagymamám után OTP számlán örököltem egy kis pénzt !Most jött meg a jogerős végzés amivel be kell mennem az OTP be !A kérdésem az hogy ehez a pénzhez a végrehajtó hozza nyúlhat e ?És az OTP nem fizeti ki nekem a hagyatékot ! Válaszukat előre is köszönöm


Segitséget szeretnék kérni abban hogy az egyik tartozásunk ami a férjem nevén van az már birosági végrehajtás alá került amit nem értek az az ha vo

drbjozsef # 2017.08.16. 16:57

bagdy,

a hagyatéki leltárt az elhunyt lakóhelye szerinti önkormányzat jegyzője állítja (illetve előadóra szignálva állíttatja) össze.
Ott kell kezdened az érdeklődést. De ha nem volt valami a leltárban, akkor nyilván ők nem tudnak róla. Ha lett volna, akkor a hagyatéki tárgyaláson a közjegyző elmondja.

Nem is értem, most ott voltál a hagytéki tárgyaláson vagy nem?

Ha van valami adatod, előkerül akár vagyon, akár tartozás, akkor szólni kell az illetékes jegyzőnek, aki 30 napon belül kell intézkedjen, adott esetben póthagyatéki eljárás indításával.

bagdy # 2017.08.16. 14:26

Hagyatéki eljárás keretében felolvasták a végrendeletet. Nem tudom hogy volt-e a nagyinak számlája vagy betét könyve. Ha volt akkor erről a közjegyzőnek kell értesíteni engem vagy kikérhetek erre vonatkozó adatot valahonnan?

EdinaCs # 2017.08.15. 15:34

javítás: MI fizettük - és mi még élünk

EdinaCs # 2017.08.15. 15:33

A férjemnek van egy testvére is, tehát erre a hatalmas összegre ketten vannak. Ráadásul az 50 000 forintos túlfizetés úgy jött létre, hogy a haláleset utáni 2 hónapot - kb. 28-29 ezer forintot - a férjem fizette, csekkekkel igazolhatjuk. Tehát ha így vesszük, akkor a 20 000 forintra van a két örökös. És most a 20 000 forintért csináltatni öröklési bizonyítványt, ami elkészítése nem ingyenes! Ezért gondoltuk azt, hogy legvégső esetben inkább egye a fene azt a pénzt, a gázművek legyen vele boldog! DE úgy gondolom, hogy utolsó 2 hónapot mindenképpen vissza kéne, hogy adják, az nem lehet semmiféle hagyaték része, mert nem mi fizettük be - és mi még élünk -. És ha azt esetleg visszakapnánk, utána második körben megpróbálnánk a maradék összeget visszakunyerbálni, hogy mivel nem egy nagy összeg - kb. 20 000 forint - azt is adják már vissza! Ha tudtuk volna, hogy ilyen kavarodás várható, akkor inkább át se írattuk volna a gázórát egészen addig, amíg nincs lehasználva a befizetett pénz (mert azt tudtuk, kiszámoltuk, hogy a befizetés több, mint a fogyasztás.)

nonolet # 2017.08.15. 12:47

...és legalább csak egy örökös van?!
Arra az ötvenezerre...