Hagyatéki teher


drbjozsef # 2019.03.22. 16:07

Ferigépész,

Milyen más dolgot akar még behajtani rajtad? Jogos szerinted? Mert elvileg lehet az is...

Egyébként ha jogerős a végzés, akkor hagyatéki teherként ennyi lett érvényesítve, és punktum, neked annyit kell fizetned. A lehetőség nyitva állt a részére, hogy fellebbezzen a hagyatéki végzés ellen, ha nem ért egyet a benne foglaltakkal. Jogerőssé vált, további követelése nem lehet elvileg.

Ha te most azt mondod, hogy nem fizeted ki, és elutasítod az igényét, legfeljebb bíróságon indíthat pert ellened (esetleg előbb fizetési meghagyást bocsáttat ki ellened közjegyzővel). Neki kell bizonyítania. Ha nem jogos, úgyis elutasítják.

Mit tegyél?
Én ezt tenném : Írnék neki, hogy küldje el részletezve az igényét, igazolásokkal (pl. számla), és küldjön bizonyítékot, hogy milyen önhibáján kívüli ok vezetett ahhoz, hogy a számára nyitvaálló fellebbezési idő alatt nem élt ezen lehetőségével, és jogerőssé vált a hagyatéki végzés.

Ha megteszi (kötve hiszem), még mindig eldöntheted, alapos-e az igénye, vagy egy másik udvarias levélben elhajtod a fenébe.

Ferigépész # 2019.03.22. 15:28

Üdv.

Kaptam egy hagyatéki végzést postán, a tárgyalás lezárult.
Kijött egy adott összeg hagyatéki teher címszón. Na most az én örökrészem szerint elvileg ezt kell megfizetnem a hitelező számára, amennyi rész a teherből rámhárul.

A hitelező közölte velem hogy ez nem az egész összeg, csak a közjegyző nem vezette rá a többit, és meg akarja velem fizettetni az örökrészemből.

Mit tegyek?

nonolet # 2017.11.30. 07:32

áááá nem figyelsz vazze ... olvasgasd amíg megérted.

nonolet # 2017.11.29. 23:19

"100 ezer ft, a temetés 200 ezer ft"

Ekkor ugye 100 eFt költség maradt a temettető nyakán!
Miközben a másik SEMENNYIT nem költött arra,
aki NEKI IS pont olyan szintű rokona.
Ő is pont úgy köteles LETT VOLNA eltemetni,
HA nem a másik teszi meg !!!

Ilyenkor jogos igény, hogy tőle a másik kér 50 eFt-t...
Így buknak egyformán 50-50 eFt-ot a rokonon.

Mint egyformán temetésre kötelezettek.

- -

Mondjuk 200 eFt-ból inkább csak elásásra futja, mint temetésre.

Az átlagos szint inkább 300-400 eFt manapság.

nonolet # 2017.11.29. 23:12

Mivel tesók!!!

Ki dönti el, hogy ki temessen?!
Mert a törvény köztük nem dönt már.

Ekkor nyilván úgy illik, hogy
KÖZÖSEN temessenek fele-fele alapon.
(ha más a temetést befolyásoló dolog nincs a múltból)

Ezért aztán, aki mégis egyedül temet, az jogosan kéri
a hagyatékból MEG NEM térült költsége felét a másiktól...
Szerintem.

És ha nincs rá indok, akkor pofátlanság is azt megtagadni.
Hisz egyformán rokonok...

ObudaFan # 2017.11.29. 22:03

2-300.000 e körül.

nonolet # 2017.11.29. 20:01

Szerintem jól gondolod.

Mivel ő előlegezte a költséget,
kérheti (ha karja)
annak a megtérítését a hagyatékból.

(feltéve, hogy az összeget a tesó nem kifogásolja
ha kifogásolja vagy megegyeznek, vagy per dönti el)

1.
Ha a hagyaték elég rá, akkor megtérül neki.

2.
Ha a hagyaték nem elég rá, akkor első körben így járt.

DE! (szerintem) itt jöhet még egy csavar.

Mivel mindketten ugyanazon a törvényi szinten
lettek volna kötelesek temettetni a rokont.

Azonban csak ő temetett egyedül és HA a költsége
a hagyatékból NEM teljesen térült meg....

AKKOR a hagyatékból meg nem térült költség rész felét kérheti a tesótól, mivel azonos kötelezettek voltak és nem kell egyedül buknia, ha nem akar.

nonolet # 2017.11.29. 17:05

No egyszerűsítsünk... tisztítsuk a képet.

Alapvetően két dolog játszik.

1.
Eltemetni alapban a hagyatékból kell.

2.
Azonban a temetéskor MÉG NEM LEHET tudni
HIVATALOSAN, hogy mennyi a hagyaték és,
hogy abból ki és mennyit örököl majd a végén.

Azonban valakinek temetnie kell!!!
és
a temetés költségét MEGELŐLEGEZNI!!!

HA!!! nem alakul ki családban egyezség a temettetőről és költségekről
AKKOR
a törvény előírja, hogy ki legyen a "kijelölt" !!!
temettető, mert temetni kell ugyebár a vita ellenére is.

A temetés így mindenképpen lezajlik és a költsége kialakul.

-

Innen indul az a téma,
hogy a költséget a hagyatékból KELL állni.

Tehát jön ez elszámolás a temettetővel, a hagyatéki eljárás során!!!!
Ami ugye időben jóval a temetés után szokott lenni.

A hagytéki eljárás során ezért, aki állta a temetési költséget az szól, hogy:
"Hé örökös(ök) én előlegeztem a temetést kérem a pénzem".

Ekkor ugye két eset állhat elő.

1.
A hagyaték elég a temetési költségre.
Semmi gond, ennyivel kevesebbet örökölnek az örökösök.
A temettető temetési költsége megtérült.
Ügy lezárva...

2.
A hagyaték NEM elég a temetésre.
Pech! és nyilván próbálna a pénzéhez jutni a temettető.

Itt azonban ismét két újabb lehetőség van.

2/1.
HA ő volt a törvény által is előírt temettető.
Akkor ez extra pech!
Mert ekkor nem fordulhat senki ellen a pénzéért.
Hisz

  • köteles volt eltemetni és
  • a többiek CSAK a hagyaték erejéig felelnek a temetési költségért, ami viszont nem lett elég.

Sajnos, mint temetésre KÖTELEZETT így járt.
Rajta marad a temetési költségből hiányzó összeg.
Mivel azt senki nem köteles neki megtéríteni a saját vagyonából (csak az örökrészéből kellett).

2/2.
HA NEM ő volt a törvény által is előírt temettető.
Ekkor azt támadhatja meg, akinek a törvény szerint KELLETT VOLNA temetni és így tőle követelheti a hiányzó pénzét.

-

Természetesen, aki(k) utólag téríti(k) a megelőlegezett temetési költséget, azok HA NEM HAGYTÁK JÓVÁ a temetés szervezésekor a költségeket, akkor utólag vitathatják, hogy szükséges volt-e annyiért temetni...
(a szokásos szint azonban nyilván nem vitatható
csak a kirívóan drága temetés költsége)

- - -

Szóval a fenteik alapján vezesd le magadnak az ügyet.

Vitatott-e temetési költség?
Az temettetett-e akinek az törvényi kötelessége is volt?!
Elég-e a hagyaték az elismert temetési költségre?
stb, stb.

...és kijön a végén, hogy
van-e/lehet-e jogos követelése valakinek valaki ellen.

nonolet # 2017.11.29. 10:41

A temetésre elsődlegesen az köteles akit a törvény erre kötelez!

Ha mégis MÁS temeti el, akkor az a MÁS
jogosan kéri a SZOKÁSOS mértékű temetési költség megtérítését,
attól,
akinek a törvény szerint temetnie kellett volna.

A sorrend....

  • aki a temetést szerződésben vállalta
  • akit az elhunyt végrendelete arra kötelez
  • végintézkedés hiányában az elhunyt elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa vagy élettársa
  • az elhunyt egyéb közeli hozzátartozója, a törvényes öröklés sorrendje szerint

(akkor is, ha az örökséget egyébként visszautasítja!!!)

"ha visszautasítja az örökséget pl. akkor miért lenne köteles megfizetni a hagyatéki terheket, és a temetési költséget"

Lásd fentebb: temetni köteles, visszautasított törökség esetén is!, ha a törvény szerinti soros temettető.

- -

"ott sem haszonélvezeti, sem tulajdonjoga nincsen a testvérnek, csak az állandó lakcíme van ott. kérdezem én hogy örökség visszautasítása esetén ráterhelő az állandó lakcímes lakásra.

Arra a lakásra nem.
De más vagyonára, ha van neki illetve a jövedelmére majd igen, egy megindított végrehajtási eljárás során...

- -

"kölcsönt 100.000 ft -ot a testvérnek. na most ezzel kapcsolatban is azt mondta, hogy amennyiben 2 hét alatt nem adja meg fizetési meghagyást fog hagyni,"

A tartozást illik megfizetni!
Igen, joga van behajtani... az állam erejével is.

" és ha nem fizet szintúgy ráterheltet mindent a lakásra ahol csak az állandó lakcíme van egyéb jogvionya semmi. "

Ez kizárt.
DE!
más vagyonára illetve a jövedelmére (pl. nyugdíj) ráterhelhető, mivel tartozik és nem fizet.

Márpedig sokezer éve alapszabály, hogy: adós fizess!

"Kérdezem én ,hogy mi tévő legyek? a lakás az enyém 100%-ig, csak az állandó lakcime van ott apukámnak."

Semmit.
A te lakásodra nem kerülhet ez esetben teher.
Tőled apád tartozásáért senki nem követelhet semmit.
(ha nem vagy adóstársa vagy kezese neki)

- -

Mondjuk nem éppen kulturált dolog ilyesmiken háborúzni...

ObudaFan # 2016.05.18. 15:30

Ha jól ertem, a ferjedet, akinek egyetlen orokose vagy, megkárosította valaki. Ha nem ismeri el a követelést, pert indíthatsz.

Gitta01 # 2016.05.18. 05:22

Férjem elhunyt,halála előtt egy héttel,súlyos beteg volt, külterületi ingatlanból legelőből termelt ki akác fát nem tisztázott megánszemélyként vagy cégként a férjem hozzájárulása nélkül, nem adott rá engedélyt,kommunikálni már nem tudott,erdőfelügyelőségre is bejelentési kötelezettség lett volna.Aki kitermelte,arról tájékoztatott,hogy akinek Ő eladta a fát,neki sem fizetett.Hagyatéki tárgyalás még nem volt.Mit tehetek ez ügyben,tartozás elismerő nyilatkozatot tesz,magánokiratban vagy közjegyzőnél,ha erre sem hajlandó mit tudok tenni a hagyatéki tárgyalásig?Jelenleg semmi nemű írás nincs.
Köszönettel:Gitta01

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.11. 14:43

Nem jelzálognak, hanem arra, hogy a hitelező elégítse ki belőle magát.
Persze, ha ez egy rendesen fizetett, nem hátralékos kölcsön, akkor elég rendesen kitolnátok az özveggyel.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.11. 14:43

Nem jelzálognak, hanem arra, hogy a hitelező elégítse ki belőle magát.
Persze, ha ez egy rendesen fizetett, nem hátralékos kölcsön, akkor elég rendesen kitolnátok az özveggyel.

pupac81 # 2016.05.11. 12:44

Köszönöm. És vajon olyan létezik, hogy az örökölt ingatlanrészt felajánljuk jelzálognak?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.11. 12:04

(De ha nem ajánljátok fel azokat a vagyontárgyakat minél hamarabb a hitelezőnek, akkor a hagyaték megnyílta utáni kamatokért, egyéb járulékos költségekért már saját tartozásként fogtok felelni.)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.11. 12:03

Első sorban - amíg megvannnak - az örökség tárgyaival feleltek.

pupac81 # 2016.05.11. 11:41

Szeretném megkérdezni, hogy édesapám után örököltünk egy fél lakást illetve hitelt. A hitelt amennyiben nincs fizetve, csak az örökölt ingatlannal felelünk érte, vagy az egyéb a nevemen lévő ingatlan is veszélybe kerülhet? Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.18. 08:45

Semmi se automatikus. ("Kérjetek, és adatik nektek". Vagy behajtatik. Megjegyzem, ha ellenállnak, akkor aligha lesz jogerős, végrehajtható döntésetek az eladásig. A hagyatékátadó végzés ebben a vonatkozásban nem az.)

Csolnok # 2016.02.18. 06:15

Tisztelt Fórum!

A következő kérdésben kérem segítségüket.
A férjem édesanyja két évvel ezelőtt elhunyt. Mi ápoltuk a temetést is mi rendeztük, fizettük. A férjem az örökséget visszautasította igy az teljesen a férjem elhunyt testvérének gyerekei szállt.
A jegyzői határozat végén az áll, hogy az hagyatéki teher : a jegyzői dij , és a temetési költség /forintosítva/

Ez mit jelent? Mivel most az örökösök ugy néz ki eladják az ingatlant, nekünk ki kell fizetniök a temetés költségeit, amit teljesen mi fizettünk? Nem vagyunk tisztában ezzel és azzal sem, hogy ha ki kell fizetniök akkor az autómatikus vagy nekünk azt kérni kell?. A közjegyzőt nyilván ki kell fizetniök .

pazs # 2014.03.20. 12:13

Dehogy kell neked bizonyítani, amúgy is különösen nehéz bizonyítani, hogy valami nem történt meg...

garai # 2014.03.20. 11:38

Kovács_Béla_Sándor

megtettük személyesen felkerestem őket, és elmondtam a tényeket ennyi az örökség, ennyit kapnak
kell vagy nem!

erre ők hát az azért így meg úgy, meg mégiscsak nagy a tartozás, és a felajánlott ősszeg közti különbözet
naná nem véletlen nem bírták behajtani a rokkant anyósomon aki tolókocsival vette fel nyilván a pénzeket
tán ez nem tűnt fel a bankoknak, hogy ne adjanak neki mert nincs biztosítéka :-)sőt albéletről albéletre vándorol!

ill. mivel gondolom személyi hitel is volt, nekem kell e bizonyítani hogy én azt a pénzt soha nem is láttam, vagy őket terheli esetleg a bizonyítási kényszer.

Garai

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.20. 11:10

Jól tudod.

hátha végrehajtat,
Nem úgy megy az. De azért a hagyatékot fel kellene ajánlani a hitelezőnek.

garai # 2014.03.20. 10:15

Tisztelt ObudaFan

a következőkben kérném segítségét

Édesanyám 2012 nov. elhunyt a 2013.feb. hagytéki végzésben
kb 150.000,- ft + mivel egy szociális otthonban élt kb 2 évet így egy nem forintosított hagyatéki letár szerinti úgymond érték nélküli ruhaneműket, és személyes tárgyakat örököltem.
És kb 2 millió forintnyi tartozás a temetési költségéken kívül. Amiért most a napokban egy faktor cég kereset fel fenyegető levélben.

Úgy tudom hogy csak a hagyaték eréig vagyok terhelhető tehát a 150.000,- mínusz az én költségeim a hagyaték értéke, tehát kb 50e + az örökölt ruhanemű.

próbáltam ezt megértetni a céggel de próbálkozik

jól tudom e hogy így van?
és mit tegyek várjak hátha végrehajtat, és akkor a végrehajtató fog szembesülni a tényekkel vagy mivel ök is tudnak az esélytelen behajtás helyzetről majd leállnak idővel, és nem is viszik végrehajtó elé az ügyet?

ráadásul ezek mind 2010 engedményezések voltak feléje
így elévülés nem állhat fent?
hiszen engem 1 év után kerestek meg miközben a hagyatéki végzést ők is megkapták

köszönettel

Garai

ObudaFan # 2014.01.30. 12:14

Egyébként azt mondja az Itv. 99/F. § (1) , hogy az új szabályt a 2013. január 1-jét követően illetékkiszabásra bemutatott vagy más módon az állami adóhatóság tudomására jutott vagyonszerzési ügyben, illetve kezdeményezett eljárásban kell alkalmazni.

ObudaFan # 2014.01.30. 12:09

senseitomi

Csak akkor lett volna 6% az illeték a régi szabály szerint, ha édesanyád lett volna az örökös.