Köteles rész


Vicus70 # 2013.03.25. 13:28

Sziasztok!!!
Tények
Végrendelet van amiben egy nem családhoz tartozó aki kapja a lakást.
Végrendeletben említik a nevem mivel a vér szerinti örökös én lennék ( de én csak az unokaöcs vagyok, mivel nincs gyerek és én a testvérnek vagyok a fia szülök és férj már nem élnek.)
Kérhetem a közjegyzőnél a köteles részt?
Mekkora lehet ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 13:40

A testvér gyermeke nem jogosult köteles részre.

Vicus70 # 2013.03.25. 13:52

Lehet én értettem férre, de sajnos a testvér sem él és én vagyok az örököse.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 13:53

És én mit mondtam? (Egyébként a testvér sem jogosult köteles részre, de az itt nem számít.)

Vicus70 # 2013.03.25. 14:25

"Törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke, ha többen vannak, egyenlő részben örökölnek. Ha valamelyik gyermek, vagy távolabbi leszármazó kiesett az öröklésből, a kiesett gyermekei örökölnek, szintén egyenlő részben. Ha leszármazó nincs, a házastárs örököl, hiányukban az örökhagyó szülői örökölnek egyenlő részben. Ha a szülő is kiesett az öröklésből, annak leszármazói örökölnek.

Folytatom tovább – ha még az olvasónak nem zúgna a feje -, ha sem leszármazó, sem házastárs, szülő, szülők leszármazói nem örökölnek, az örökhagyó nagyszülei lépnek be. Ha valamelyik nagyszülő kiesett, szólóban örököl a másik nagyszülő. Ha egyaránt kiesnek, leszármazóik örökölnek. Ha utóbbiak is kiesnek, az örökhagyó távolabbi felmenői az örökösök, egyenlő részben."

Bocsánat de lehet én nem értelmezem jól, de ebben azok szerepelnek akik örökölnek sorrendben.

Vicus70 # 2013.03.25. 14:28

Mivel itt mindenki kiesett ezért gondoltam talán én jövök a sorban.
Valamint a végrendelet említ engem mint egyetlen élő rokon.

pazs # 2013.03.25. 14:36

Kedves Vicus,

amit idéztél, az csak akkor játszik, ha nincsen végrendelet. Azt írtad, van. A végrendelet mindent felülír.

Pusztán az, hogy te élő rokon vagy, nem jogosít köteles részre, mert az csak az igazán nagyon közeli rokonoknak (szülők, nagyszülők, gyerekek, unokák, házastárs) jár.

Vicus70 # 2013.03.25. 14:51

Köszönöm!

Akkor a hagyatékra miért hívtak el?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 15:12

Mert mint törvényes örökös érintett vagy.

Vicus70 # 2013.03.25. 18:27

Még egy csavar az ügyben!! Kiderült van egy unoka aki él és a végrendeletben a nagynéni letagadta azt is hogy szült egy gyereket.
"Gyerekem nem született" Pedig ez nem igaz csak meghalt a fia 41 évesen és annak volt egy lánya akiről én most szereztem tudomást.

Kötelességük felkutatni ha én szóváteszem a hagyatékon?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 19:11

Anélkül is.

Vicus70 # 2013.03.26. 08:23

Köszönöm!!!

pazs # 2013.03.26. 09:09

Neki járhat köteles rész.

Vicus70 # 2013.04.03. 06:49

Az unokának mennyi köteles rész jár?
Ő lenne az egyetlen örökös ha nem lenne végrendelet!!

pazs # 2013.04.03. 07:14

A törvényes örökrészének a fele, tehát ha végrendelet hiányában ő lenne az egyetlen örökös, akkor a teljes hagyaték fele jár neki köteles részként.

galahad # 2013.04.04. 08:40

Először is gratulálok a honlaphoz, kiváló.
Kérdésem:
két örökös- gyermekem lesz, ha minden a normális mederben zajlik-vagyis én halok meg előbb.

egyik ingatlanomat az egyik gyermeknek ajándékoztam, az osztályra bocsájtás kizárásával.
Kéréds: az osztályrabocsájtással a beszámithatóságból kizárt ingatlan 15 éven belül történt halálom esetén képezi-e a másik örökösnél kötelesrész alapját.
magyarul. mi az összefüggás az osztályrabocsájtás intézménye éa a kötelesrész között.
/két közjegyző se tudott választ adni, csak kb/

köszönettel galahad

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.04. 08:55

A hozzászámítást nem is kell kifejezetten kizárni - a főszabály az, hogy az örökhagyó által életében juttatott dolgok figyelmen kívül maradnak. A betudás az, amit kifejezetten el kell engedni, mert ott pont az érvényesülés a főszabály. (Az új Ptk. sem változtat mindezen.)

A köteles rész alapjába viszont beszámít mindaz, amit az örökhagyó a halálát megelőző tizenöt (az új Ptk.-ban tíz) éven belül juttatott. Ettől eltérően az örökhagyó nem rendelkezhet.
Ha esetleg a betudást engedted el, azzal azt érted el, hogy a kedvezményezni kívánt örökös köteles részének alapjához nem lehet hozzászámítani ezt az ajándékot.

galahad # 2013.04.04. 09:51

nagyon köszönöm,
akkor igyekeznem kell nem meghalni, vagy az ajándékot bizonyitható módon eladni.

galahad # 2013.04.05. 13:48

Üdv !

Ha a nejem a házasság alatt szerzett közös, de az ő nevén levő ingatlant odaajándékozza a gyerekeknek, esetleges halála esetén kérhetem-e az in tulajdonrészem, vagy az már veszett?

nagypjotr # 2014.03.05. 08:44

Tisztelt Hozzáértők!

A 2010-ben végül hatályba nem lépett és a nemsoká hatályba lépő új PTK szerint is csak 10 év az adomány "elévülése" a mostani 15 helyett a kötelesrésznél.
Lehet-e (érdemes-e) ezzel valamit kezdeni, erre hivatkozni, ha a mi esetünkben 2012-1999=13 év a felállás, így a jogalkotók szerint sem kellene már fizetnünk ennyi év után, ha a politika nem szól bele?

Köszönöm előre is...
Péter

ObudaFan # 2014.03.05. 09:07

nagypjotr

Ezzel nem tudsz mit kezdeni, az a szabály nem lépett hatályba.

ObudaFan # 2014.03.05. 09:08

galahad

Mivel ez így fedezetelvonó ügylet, kérheted. Persze, ha nem járultál hozzá. Ha igen, akkor csak az ajándék visszakövetelésének a szabályai szerint.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.05. 16:36

Azt akarod kérdezni, jogosult vagy-e köteles részre. Nem. (De ettől még kérheted.)

nagypjotr # 2014.03.05. 18:26

ObudaFan,

köszi a választ!

László.68 # 2014.04.09. 17:49

Tisztelt Szakértők!

Tisztelettel kérdezem, hogy az alábbi esetben jár-e nekem köteles rész ajándékozásból, és ha igen, milyen úton érvényesíthetem a jogomat:

  1. Édesanyám 2009. januárjában elhunyt.
  2. A testvérem 2006. májusában 4 (négy) millió forint ajándékot kapott Édesanyámtól készpénzben, banki átutalás útján. A banki átutalás tárgyaként fel van tüntetve, hogy "ajándék", és a testvérem külön írásban is elismerte, hogy aznap annyi összeget kapott Édesanyámtól.
  3. A testvérem a temetés után közölte velem, hogy nem jár nekem semmi, mert nincsen hagyaték. Hivatalos helyről értesítést nem kaptam.

Előre is tisztelettel köszönöm a választ,
László.68