Köteles rész


Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.26. 16:39

Lehet köteles részi igényed. (Meg a testvérednek, anyád özvegyének - ha van, lesz ilyen.)

Palcsi24 # 2019.05.26. 11:16

Tisztelt szakértők! Próbálom nem bonyolítani a kérdésem.

Van 4 gyermekem, ebből kettő régi kapcsolatomból van, a másik kettő a mostaniból.

Na most, anyukám szeretne ajándékozni a nálam lévő 2 gyermeknek egy ingatlant.

Mivel a mamájuk ajándékozná az ingatlant, esetleges halálozás esetén,a másik kettő gyermek meg tudja támadni ezt a szerződést?

Van ilyenkor kötelesrész?

Köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2019.05.14. 10:43

Na, ezek szerint visszaolvastál.
Vagy megint ugyanaz vagy nyolcadik nick-kel.

Mindkét esetben : akkor minden lényegest megtalálhattál.

drbjozsef # 2019.05.14. 09:40

Dalpaluska,

A bíróság.

drbjozsef # 2019.05.10. 19:08

(wers, ja, de még kétszer rá fog kérdezni, inkább háromszor)

wers # 2019.05.10. 19:02

drbjozsef, :) beelőztél, max két másodpercell. azért van, hogy egyre jár az agyunk

wers # 2019.05.10. 18:58

Én csak javasolni tudok, peren kívül alkudozz. Mehettek perre is, de ..... nem javallom. én nem. más mit mondd ???? közben számolj, a per sokba kerül. Ahogy drbj. is írta

drbjozsef # 2019.05.10. 18:57

(facepalm)
Te perelsz. Te számolsz. Te igényelsz.

wers # 2019.05.10. 17:56

kedves Katalincserpa

Szerény véleményem szerint nagyon át kellene fontolnod.

Amikor az örökhagyó meg kívánt válni az ingatlanától, annak volt egy értéke. Több módon válhatott meg az ingatlantól, esetedben ajándékozással. De lehetett volna akár értékesítés is, aminek az ellenértékét ajándékozta volna el. Akkor milyen értéket számítanál? Vagy ha ez egy kocsi lett volna, ami ma 0 érték lenne, akkor is mai értéket kérnéd a számításhoz alapul?

De az is lehetett volna, hogy értékesíti, és elutazgatja a vételárat. Vagy csudatudja. A lényeg, ajándékozás volt, ebből számíthatsz köteles részre. Egyéb esetben még az sem.

Én a helyedben elfogadnám az ajándékozás szerinti összeget, ami szerinted is megfelel az akkori valós forgalmi értéknek.

drbjozsef # 2019.05.10. 15:35

A per illetéke.

(Egyébként szvsz nyugodtan kérd a halálkori alapján számolva, valahova a kettő közé fog kerülni végül feltehetőleg, így amit elvesztesz esetleg a fölélövés miatt költség/illetékben, azt megnyered azon, hogy többet kértél, mint az ajándékozás kori. Legfeljebb a halálkori érték reális intervallumának az aljára nézd)

wers # 2019.05.10. 09:36

Na de ez olyan mint a tippmix?

Naaaaaa :D

drbjozsef # 2019.05.10. 09:25

Katalincserpa,

Akkor számolj.
Kevesebbet kérsz, kevesebb lesz az illeték és kevesebb esik rád a többi költségből (vagy semennyi, ha megítélik teljes egészében az igényedet), vagy többet kérsz, amit vagy megítélnek és jobban jársz, vagy nem, és akkor több perköltséged lesz. Mérlegelj.

Egyébként, a bíró eltérhet az arányosítástól is, ha például igazolni tudod, hogy Te megpróbáltál adatokat kérni a kötelezettől, de ő nem volt együttműködő. No nem mondom, hogy jelentősen, de azért ezt az ő hátrányára értékelheti.

wers # 2019.05.10. 07:41

szerintem nem ezt írta, hanem:

A költségeket a felperes előlegezi; a szakértő díját pedig az, aki indítványozta a kirendelését.

előlegezi

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.10. 05:22

A költségeket a felperes előlegezi; a szakértő díját pedig az, aki indítványozta a kirendelését.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.09. 21:07

Erre válaszoltam.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.09. 18:21

Nem biztos, hogy jól értem; de részleges pervesztés-pernyerés esetén annak arányában osztja el a bíróság a perköltségeket.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.09. 17:52

Mert ha ok nélkül pereskedsz, akkor te viseled a perköltségeket.

drbjozsef # 2019.05.09. 12:55

Katalincserpa,

De. Annak minősül természetesen.

Ugyanakkor ha azt kéri tőled valaki, hogy ezt a megkeresést igazold, akkor mit teszel? Pláne ha azt kéri, hogy a megkeresés időpontját is igazold?

Egy screenshotot nemigen fog elfogadni a hatóság.

Ezért van az, hogy bár minden levél megkeresésnek számít (adekvát példa a behajtócégek fizetésre felszólító levelei, amelyek jellemzően sima postai levelek, de ez nem keverendő a bírósági végrehajtók levelezésével, ami mindig könyvelt küldemény), de JOGKÖVETKEZMÉNY csak az igazolható megkeresésekhez fűződik. Ezért ad fel minden hatóság tértivevényes levelet a hivatalos ügyek intézéshez.

drbjozsef # 2019.05.09. 12:38

Katalincserpa,

"az interneten való megkeresés vagy kérés?
Vagy esetleg telefonon való kérés?
Vagy írjak postán egy sima levelet?„

Én egyiket sem tanácsolnám.

Én egy tértivevényes levelet írnék neki.

”Ha arra sem válaszol?
Mivel nem hivatalos levél nem kötelezhetem válaszra.

Neked nem is az számít, hogy válaszol-e egyáltalán. Csak az, hogy TE tudd igazolni, hogy elküldted (=megkereseted) a levelet. Nem baj, ha nem válaszol. Írd a levélbe, hogy a kézhezvételtől számított 8 napon belüli választ vársz. Aztán a tértivevény szerinti átvétel+8+15 nap után (ennyibe lehetne neki is max. a sima levél), már mondhatod, hogy nem válaszolt, és indíthatsz pert ellene.

drbjozsef # 2019.05.09. 07:51

Semmit. Egy úgynevezett "poén", egy olyan kérdésre, amire nem lehet érdemleges (értelmes?) választ adni.

drbjozsef # 2019.05.09. 06:29

Tomi798,

A kifizetésről a közjegyző a végzésében csak akkor rendelkezik, ha minden fél megegyezik annak részleteiben. Tehát ha a jogosult igényli a köteles részt, de a kifizetésre kötelezett vitatja (akár a jogalapját, akár az összegét, akár bármi mást, így a kifizetést is, ha a jogosult holnaputánra akarná), akkor a közjegyző erről nem dönthet, felhívja a figyelmét a jogosultnak, hogy megegyezés híján indítson pert a köteles részi igénye miatt.

Szerintem a 15 vagy 30 nap alsó hangon jár, ez elég életszerű, de ha az összege akkora, és a kötelezett körülményei olyanok, akkor akár 60 vagy 90 nap is lehet - de mondom, ez megegyezés kérdése.

Jobban jár a jogosult is, ha inkább belemegy egy hosszabb határidőbe, hiszen a per még sokkal hosszabb, biztosan több hónap, a bíró ott a körülmények alapján eleve előírhat egy hosszabb határidőt, és főleg a per költséges is, most pedig egyből kap a jogosult egy végrehajtható okiratot a közjegyzőtől, ha esetleg nem fizetne a kötelezett határidőre.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.09. 06:26

Ha az a kérdés, akkor a köteles rész a hagyaték megnyíltával esedékes. (Pont a hagyatéki tárgyalás időpontjához semmi köze.) De rokonok vagytok, néhány hónap késedelemért csak nem fognak beperelni.

drbjozsef # 2019.05.09. 06:11

Mikszath,

Tipp? Volt kérdés, vagy a BL győztesre célzol?

Tomi798 # 2019.05.09. 02:39

Üdvözlöm!

Édesanyám januárban elhunyt, a hagyatéki tárgyalás a hónap végén lesz. Készült végrendelet, amely alapján én vagyok az örökös. A testvérem, aki korábban elhunyt két gyereke van, tudom, hogy őket megilleti a köteles rész, amennyiben igénylik. Ha ez megtörténik, akkor mennyi idő alatt kell kifizetnem? Azonnal? Már a tárgyalás másnapján? Vagy kérhetek pár hónapnyi időt?

drbjozsef # 2019.05.08. 09:49

De. Párszázezer forintért már érdemes, annyi talán lehet, pár tízezerért én már nem indítanék pert.

Viszont egyet még hagy kérdezzek : ha jól értettelek, akkor az elhunyt neked is a szülőd. Tehát örökös vagy. Akkor ott voltál a hagyatéki tárgyaláson, gondolom. Miért nem akkor protestáltál apád kisemmizése miatt? Ha örökös vagy, miért mindent a két féltestvéred örökölt? Te is lemondtál az örökségről?