Lakás öröklése utáni adó


drbjozsef # 2017.11.20. 08:29

Szeva77,

temetési költség nem vonható le.

Ha az eladási ár nem lesz több, mint a hagyatéki végzésben szereplő értéke az ingatlannak, akkor nem lesz adóköteles jövedelmetek.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.20. 07:09

Ha nincs jövedelem, nincs jovedelemadó se.

Szeva77 # 2017.11.20. 07:00

Tisztelt Uram!
Nemrégiben örököltünk testvéremmel édesanyánk után egy rossz állapotú ingatlant (édesanyám is örökölte 8 évvel ezelőtt a szülei után 5/12 részben. ) Valószínűleg érték alatt lesz értékesítve a ház (édesapánk lemond a részéről a javunkra).
Szeretném kérdezni, hogy ebben az esetben, mivel 5 éven belül lesz eladva, kell-e SzJa-t fizetnünk majd a testvéremmel, illetve az adó mértéke csökkenthető-e a temetési költségekkel? Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.06.05. 12:04

wedit

Nem jár vissza. Ha kevesebbért adod el, akkor viszont nem is kell szja-t fizetni. HA többért adod el, akkor a fizetendő az öröklés és az eladás közt eltelt időtől függ.

ObudaFan # 2013.06.05. 12:03

Edit_Budapest

Oldalági rokonként legfeljebb testvér, nagybácsi/nagynéni, vagy első unokatestvér, vagy ezek leszármazója örökölhet, távolabbi oldalági rokon nem. Ha ilyen rokon sincs, az Állam.

wedit # 2013.06.05. 11:01

Szép napot kívánok !
Érdeklődésem arra irányul, hogy édesapám halála után egy ingatlant örököltünk. A hagyatéki leltár szerint az ingatlan értéke 20m. Ft. Az akkori törvények a haláladó szerint kellett az illetéket fizetni. Amennyiben még ebben az életben el tudom adni az ingatlant, a hagyatéki leltárban megállapított összeg feléért,tehát 10m Ft-ért akkor az eddigi 20m Ft utáni fizetett illetékből visszajár nekem. Egyáltalán abban az esetben mit kellene fizetni, ha sikerül az ingatlant eladni.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.05. 10:00

Illetékköteles.

Végrendelet híján valószínűleg valami oldalági rokon örököl. De az elhalt férj leszármazói biztosan nem.

Edit_Budapest # 2013.06.05. 09:42

Nagyapa halála után mindent a felesége örökölt. Nincs közös gyermekük, és a feleségnek semmilyen hozzátartozója nincs. Ha végrendeletben az elhalt férje egyik unokájára hagyja ingó és ingatlan tárgyait az illetékmentes-e? Az unoka már felnőtt.
Mi történik, ha nem hagy végrendeletet ? Ki örököl ilyen esetben? Az állam?

ObudaFan # 2013.06.04. 09:57

Ha az első 5 évben többért adod el, mint amennyi a hagyatéki leltárban szereplő érték, akkor a különbözetet 16% szja terheli.

dorisz127 # 2013.06.01. 12:30

T. Fórumozók!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy édesapám most májusban halt meg. Hallottam az örökösödési illeték változásról, de az lenne a kérdésem hogy még mindig igaz -e hogy ha 5 évig nem adom el a lakást, amit örököltem akkor adómentessé válik, azonban ha az első 5 évben eladom, akkor adóköteles.

Köszönöm a segítséget

ObudaFan # 2013.05.28. 21:15

Rosszul írtam, az új szabály szerint a házastárs örökrésze is illetékmentes, tehát nem kell illetéket fizetnie.
De ha mindent ő kap a végrendelet szerint, kötelesrészt azt kell azért fizetnie a gyerekeitek felé.

Sirtos # 2013.05.28. 21:09

Én azt javasolnám a haszonélvezeti joggal teremtsd meg a feleséged "biztonságát"! Én azt javasolnám a tetőtéri részt 50-50%ban örököljék a gyerekek. A lakást szintén 50-50%-ban a gyerekekre kellene íratni, de a haszonélvezeti joga a feleséged élete végéig legyen az övé! Így maradhat a lakásban (mintha sajátja lenne), nem fizet illetéket. A gyerekek sem, mert ők egyenesági rokonok!

Banki Donut # 2013.05.28. 15:33

Nekem az a félelmem, hogy a gyerekek ebben, vagy kicsit idősebb korban is meggondolatlanságból, vagy az életviteli tapasztalatlanságból képesek egy év alatt ötször annyit eltapsolni, mint amennyi illetéket elvennének, ha a feleségemhez kerül. Sajnos erre láttam és hallottam példákat. Bizonytalan vagyok, mert nem tudom, mi a gyakorlat.

ObudaFan # 2013.05.28. 12:50

Pedig a gyerekek illetékmentesen örökölhetnének. Legalábbis a mostani szabályok szerint.
Ha a feleséged örököl, a bankszámlapénz után 18% illetéket fog fizetni.

Banki Donut # 2013.05.28. 11:48

De van kettő, 16 és 17,5 évesek. Viszont az én koncepcióm az volt, hogy nem szeretném eldönteni most, hogy hogyan osztom el közöttük, hanem a feleségemre bíznám, aki ebből mindent megad nekik, amire szükségük van az életükhöz (efelől kétségem nincsen). Mivel a lakás a legnagyobb vagyontárgyam, nem szeretném, ha az életben később az egyedül maradó feleségem a gyerekektől függjön, hanem be tudja osztani a hagyatékomat mindhármuk javára. Láttam szörnyű példát a környezetemben ilyen ügyekben, ezért döntöttem így. A gyerekekben is bízom, semmi rossz szándékot nem feltételezek, de a feleségem józanságában és önzetlenségében jobban bízom egy ilyen kérdésben.

wers # 2013.05.28. 11:21

gyereketek nem született?

Banki Donut # 2013.05.28. 11:17

Köszönöm a választ! Az még a kérdésem, hogy autó és bankszámlán lévő összeg esetén, hogy van? Ott is van illeték? (Közös néven lévő bankszámláink vannak, azt mondták, ilyen esetben nem kell haláleseti kedvezményezett), de van egy külföldön, ahol szintén közös néven van, de a bank szabályai esetében halálomkor a feleségem csak az összeg egyik felét veheti fel, a másikat csak végrendelet esetén, vagy hagyatéki eljárást követően. Abban az esetben (nyilván a végrendeletben rá hagytam az összeg másik felét is), kell a pénz után illetéket, vagy adót fizetni?

ObudaFan # 2013.05.28. 10:52

A mostani szabályok szerint 9% illetéket kell fizetnie.

Banki Donut # 2013.05.28. 10:40

Az én nevemen van 25 éve egy lakás (melyben közösen élünk a feleségemmel - 20 éve élünk házasságban), és most írtam egy végrendeletet, melybenezt a lakást esetleges halálom esetén a feleségemre hagyom. A lakás feletti tetőtér 7 éve van a tulajdomomban, de az is a feleségemé lenne a végrendelet alapján. Kérdésem, hogy halálom esetén történő megörökléskor kell e a feleségemnek adót fizetni a lakás értéke után, és ha igen, milyen arányban.
A válaszokat előre köszönöm!