köteles rész


drbjozsef # 2020.12.24. 13:40

czkata,

Előkerül ez a dolog itt rendszeresen, érdemes helyre rakni.

Milyen jogi lehetőségeim vannak?
Semmilyen.

Bele kell nyugodnom, hogy teljesen kisemmiztek?
Jogi szempontból? Igen.

Bővebben : az életében mindenki azt csinál a vagyonával amit csak akar. Elajándékozhatja, elrulettezheti, elégetheti a kandallóban. Magánügy. Az ő pénzük. Akár odaadhatja az egészet csak az egyik gyerekének, vagy ad abszurdum egy idegennek is.

Vagyis jogi lehetőséged nincsen most. Ha 10 éven belül meghal valamelyik szülőd, akkor ezen ajándékozás alapján (ha tényleg az volt, és papíron nem megvette a testvéred) köteles részre jogosult leszel belőle.

Ilyenkor egy megoldás van : megbeszélni. Leülni a testvéreddel és a szüleiddel is, hogy miért döntöttek így, van-e ennek oka, tényleg ez az akaratuk, hogy így legyen. Ha igen, akkor így jártál, nem tehetsz semmit.

czkata # 2020.12.23. 21:13

Kedves Fórumozók!
A szüleim és a testvérem elég méltatlan és igazságtalan helyzetbe hoztak. Tíz éve megegyeztünk, hogy testvérem lakhat a szüleim házában (akik a nagyszüleim házába költöztek, ami azonos telken található, nem külön ingatlan) és engem kifizetnek. Szóbeli megegyezés történt én pedig vártam. Sajnos az anyagi helyzetük sokat romlott, a mai napig nem kaptam egy forintot egyiküktől sem. Két éve viszont a testvérem férjhez ment, a házasságkötés előtt egy hónappal a szüleim a testvéremnek ajándékozták a házakat 1:1 arányban, haszonélvezettel maguknak. Vélhetőleg azért, hogy házasság előtti különvagyon legyen, amit meg is értettem volna. De nekem az egészről nem is szóltak, az Ügyfélkapun található ingatlan adatbázisból tudom. Szíven ütött, mert bár mindig ő volt a kedvenc és sosem volt ugyanaz a mérce, de nem gondoltam, hogy ezt megteszik velem és még csak nem is szólnak. Látogatom őket és segítem ügyes-bajos dolgaikban (bár már nem olyan sűrűn, mert nem könnyű jó képet vágni ezek tudatában).
Milyen jogi lehetőségeim vannak?
Bele kell nyugodnom, hogy teljesen kisemmiztek?
A válaszokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.11.21. 19:45

Értem. De akkor miért fizetnél?
Örüljön a tesód, hogy nem viszi a végrehajtó, és nem kell beszállnia még pluszban a tartásba is.

Na mindegy, végülis ez a ti dolgotok.

Szóval a kérdés csak technikai.

Édesapád végrendelkezhet, hogy te örökölj mindent, ha a testvéred nem kér köteles részt, akkor ebből nem jut a végrehajtónak. Kivéve persze, ha suttyomban fizetnél neki, és ezt kiszagolja, de ez ugye könnyen elkerülhető.

Ajándékozás is egy megoldás, ha eléggé bízol a tesódban, hogy ha most kifizeted, akkor később se fog köteles részt kérni (azt nem tudjátok kizárni, de csak akkor jár, ha kéri a jogosult). Egyenes ági rokonok között illetékmentes, érdemes édesapád haszonélvezetét rajta hagyni.

Persze, ha a tesó most akarja lerendezni, kifizetni meg nem tudod...

Telekmegosztás nem olcsó, macerás, és többnyire nem is lehetséges. Kiskorú nevére meg nem íratnék semmit, azzal csak a gond lesz a jövőben. Az az övé lesz, a tesód elfelejtheti.

Egyszóval : technikalilag mindegy, én az ajándékozást választanám. De a pénzügyi elrendezés probléma marad.

Lajos83 # 2020.11.21. 16:15

A párom és én fogjuk ápolni.

drbjozsef # 2020.11.21. 15:48

Na de azt még nem tudjuk, hogy ki fogja ápolni.

Lajos83 # 2020.11.21. 06:38

Tisztelt Fórumozók,

az alábbi esetre szeretnék tanácsot, iránymutatást kérni:
Édesanyám ez év májusában elhunyt. Édesapámmal közös háztartásban éltek, az ingatlan 1/1 édesapám tulajdona volt és most is az.
Van egy édestestvérem.
Édesapám egy ideje mondogatja, hogy szeretné, ha az ingatlan a család "kezében maradna", és hogy testvéremmel rendezzük el egymás között, ki fogja ápolni, és ki fogja kifizetni a másikat.
Mindannyian tudjuk, és egyetértés van abban is, hogy édestestvérem nem fog tudni engem kifizetni az ingatlan rá eső részéből, viszont egyéb okok miatt az ő nevére nem kerülhet tulajdonjog(adósság, végrehajtás, egyebek.)
Az ő ötlete az, hogy osszuk meg az ingatlant, és abból egy beépítetlen területet írassuk a kisebbik gyermeke nevére.
Hitel nélkül én sem tudom őt kifizetni.
Tehát: az én nevemre kerülhetne az ingatlan, természetesen édesapám javára haszonélvezettel.
Technikailag viszont nem tudom, hogyan érdemes ezt kivitelezni.
Végrendelkezzen édesapám?
vagy
Vegyem meg tőle az ingatlant, és valamilyen bizonyítható módon fizessem ki a testvérem?
vagy
Ajándékozza nekem az ingatlant, és szintén valamilyen bizonyítható módon fizessem ki a testvérem?

Mindezeket a későbbi viták elkerülése végett szeretném tisztán látni.

Várom válaszaikat:
L

safari # 2020.10.29. 14:58

Kovács_Béla_Sándor
drbjozsef

Köszönöm a válaszokat!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.29. 07:16

Ne mentegetőzz, okkal értetted félre.

drbjozsef # 2020.10.29. 06:29

Ó, már értem, mit nem értettem. Tényleg félreérthető volt, fel sem tűnt eddig.

Szóval persze, az ingatlan 25%-a (amit örökölt volna a testvér ha nincs ajándékozás) lesz a köteles részi alapjába számolva, pont azért mert a "teljes 50%" ajándékozás számít - én így értettem a kérdést. De lehet, hogy rosszul.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.28. 20:08

Mondjuk úgy, hogy azt kell hozzászámítani az ő köteles része alapjához.

safari # 2020.10.28. 18:50

Kovács_Béla_Sándor

Valóban nem kérdésként fogalmaztam meg, hanem feltevésként.

"A köteles rész alapja az, amit a jogosult törvényesen örökölt volna."
Ha jól értem akkor a testvérem csak a 25% után kérheti a köteles részt?

drbjozsef # 2020.10.28. 18:40

De egyébként ha olyan a viszony, meg kell beszélnetek hárman, hogy mi volt az akarat, és a testvéred ne kérje a köteles részt. Mondjuk most már nem is igen tehettek mást. Aztán vagy betartja, vagy nem. De a köteles részt igényelni kell, ha nem kéri, nem kapja meg.

drbjozsef # 2020.10.28. 18:38

safari,

Például megvehetted volna tőle. A visszterhes szerzés nem tartozik a köteles rész alapjába.

Ha az ügyvéd meg megkérdezi aláíráskor, hogy megtörtént-e a pénzátadás, megszámoltátok-e, akkor igent mondtok, és elég ha ti tudjátok, hogy esetleg mégsem. De akár meg is történhet a kifizetés, legfeljebb anyukád "elkölti" azt a pénzt.

safari # 2020.10.28. 15:05

drbjozsef

Logika alapján ha édesanyám megtartotta volna a 50%-ot és időközben elhuny, akkor én is és a testvérem is 25-25 %-ot örökölnénk köteles rész nélkül. Ezért gondolom úgy, hogy ebből kiindulva kellene nekem csak a 25%-a után megfizetnem neki a köteles részt.

Bár az Ön által elmondottak is igaz lehet, ezért nem
egyértelmű ez nekem. Nem tudom mi lett volna ehelyett a célszerű megoldás.

"Szerintem az 50% után.

Édesapád után, ha külön nem kötöttétek ki, akkor a köteles részről is lemondtatok (Ptk.7:9.§)

Annak nincs kihatása a mostani ajándékozásra. Ha 10 éven belül elhunyna édesanyád, akkor a testvéred követelhetné az ajándékozás szerinti köteles részt.

Ha ennek kizárása lett volna cél, akkor nem az ajándékozás lett volna a célszerű.

drbjozsef # 2020.10.28. 13:40

safari,

Szerintem az 50% után.

Édesapád után, ha külön nem kötöttétek ki, akkor a köteles részről is lemondtatok (Ptk.7:9.§)

Annak nincs kihatása a mostani ajándékozásra. Ha 10 éven belül elhunyna édesanyád, akkor a testvéred követelhetné az ajándékozás szerinti köteles részt.

Ha ennek kizárása lett volna cél, akkor nem az ajándékozás lett volna a célszerű.

safari # 2020.10.28. 09:47

2013-ban meghalt az édesapám(25% ingatlan részesedése volt ) aki végrendeletében édesanyámra (szintén 25% ingatlan részesedése volt) hagyta az ingatlan részét. Akkor édesapánk kérésére testvéremmel lemondtunk az örökösödésről.

Így az ingatlan 50%-a az édesanyámé és 50%-a a testvéremé lett. Most 2020-ban édesanyám nekem ajándékozta az ő 50%-os részét.
A kérdésem, hogy az édesanyám után a kötelesrészt az 50%-os vagy az öröklés szerinti 25%-os ingatlanrész után kellene kifizetnem a testvéremnek adott esetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.18. 14:04

Ez nem egy könnyű kérdés. Szerintem, ha az ajándékozástól a hagyaték megnyíltáig nem telik el tíz év, akkor köteles részi igényként követelhet haszonélvezetet az elajándékozott ingatlanon. ("Oyan korlátozott mértékre, amely szükségleteit biztosítja" - ami azért, ha nem egy kastélyról beszélünk, az egész lakást jelenti.)

Hadd kérdezzem, miért haragszol ennyire a jóemberre?

Ani67 # 2020.09.18. 12:56
  1. Nem éri el.
  2. Igen, ez a közösen lakott ingatlan. (ennek a lakásnak az 1/4 része az ő különvagyona).

Ha végrendelet helyett, ajándékozással hagyom a gyerekeimre, akkor is van haszonélvezet a férjemnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.18. 12:43
  1. Ha az amit a hagyatékból egyébként kap, nem éri el a köteles részét, akkor a házastárs jogosult köteles részre.
  2. Ha az az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlan, akkor az özvegy akkor sem örököl belőle állagot, ha a hagyatékba tartozik. (Igaz, úgy kérheti a haszonélvezet megváltását.)
Ani67 # 2020.09.18. 12:37

Különvagyonként egy lakás 3/4 része van a nevemen. Ha végrendeletben ezt a 2 gyerekemre hagyom, akkor is jár a férjemnek köteles rész?

drbjozsef # 2020.09.06. 18:01

És ha esetleg a többi tulajdonát is a feleségének ajándékozza halála előtt, akkor számíthatok-e örökségre.

Örökségre nem, de köteles részre természetesen abból is.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.06. 14:44

Igen. Például. Nem.

Krisztián_0123 # 2020.09.06. 11:47

Üdvözlöm!

Idős édesapám tulajdonában egy kis értékű nyaraló, különálló garázs, kis értékű földterület és egy nagy értékű ingatlan volt. 
2015-ben megházasodott, majd az én, egyetlen fia tudta nélkül 2020 elején a feleségének ajándékozta az ingatlant amelyben együtt élnek, ráadásul haszonélvezeti jogot sem tartott meg magának. 
Apám nagyon beteg, a felesége ápolja, de én is látogatom rendszeresen, ha szükség van rá, feleségemmel együtt mindenben segítjük.
Kérdésem, hogy az ingatlanon kívül a házasság által a többi tulajdonából is örökölhet-e a felesége illetve 10 éven belüli halála esetén nekem milyen örökség jár. Például kötelesrész?
És ha esetleg a többi tulajdonát is a feleségének ajándékozza halála előtt, akkor számíthatok-e örökségre.

Köszönöm szépen!

Gabi9967 # 2019.12.15. 12:12

wx18
köszönöm a gyors választ!

drbjozsef # 2019.12.14. 08:08

sanyi73.10,

A köteles rész jár, ha kéred, az elhunyt halála előtti tíz évben adott ajándékok után is. Természetesen, ha lemondtál a köteles részedről, vagy magáról az öröklésről, akkor az lehet kizáró ok, de ezeket szerintem érvényesen leginkább írásban lehet(ett volna) megtenni.

A bíróság nincs kötve semmihez, tetszőlegesen fogadhat el bizonyítékokat. Szerintem egy rokon tanú arra, hogy telefonon te lemondtál a köteles részedről, nemigen lesz elég. Márpedig bizonyítani neki kell majd. Egyébként meg az, hogy az ajándékot akkor elutasítottad, önmagában nem jelenti semmiképpen azt, hogy a köteles részedről is lemondtál volna.