ajándékozás / örökösödés


Spéci # 2020.10.23. 11:00

Köszönöm a válaszokat !

drbjozsef # 2020.10.23. 05:51

Feltételezem, hogy volt ennek valami oka, csak az nem tartozik ránk. Amúgy így is van, a kérdés szempontjából indifferens. Ezt már csakis a testvérével tudja megbeszélni, és (már illetékmentesen) lerendezni. De most már csak közös megegyezéssel. Ha az nincs, akkor sajnos így járt.

gerbera317 # 2020.10.22. 18:58

Ez amolyan "pedig jó ötletnek tűnt" dolognak néz ki.

drbjozsef # 2020.10.22. 15:30

Spéci,

Nem kell tartania a markát.
A törvény szerint jár neki. De megint csak : te elajándékoztad. Miért ne lenne igazságos, hogy a felét megörökli?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.22. 14:20

Hát ezt elrontottad.

Spéci # 2020.10.22. 14:06

A kérdésem lényege, hogy a féltestvérem tartja a markát édesapánk után. de úgy gondolom, hogy mivel apu tőlem kapta talán úgy lenne igazságos, hogy nem vinné a felét.

Tudom az igazságérzet és a jog nem mindig van összhangban :(

drbjozsef # 2020.10.22. 11:03

Biztos?

Az örökhagyónak van leszármazója : a kérdező. Aki nyilván ezért a törvényes örökös is.
(Ráadásul az örökhagyó nem felmenőjétől kapta, hanem pont leszármazójától.)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.22. 10:38

De ági öröklés alá esik. Amit azonban hivatalból nem tud a közjegyző.

drbjozsef # 2020.10.22. 09:57

Spéci,

Ha édesapád halálakor ő volt a tulajdonosa, akkor természetesen beletartozik.

Miért lehetne kivonni? Hiszen neki ajándékoztad. Biztos meggondoltad ezt a szerződés aláírása előtt, mert utána már nem lehet.

Spéci # 2020.10.22. 09:52

Tisztel Fórum

Édesapám elhunyt.
A tőlem Neki ajándékozott ingatlan is beletartozik a hagyatékba? Ha bemutatom az ajándékozási szerződést,
kivonható az ingatlan az eljárásból.

köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.24. 12:55

akkor kikötheted benne,
Kikötés nélkül is.

drbjozsef # 2020.05.24. 12:24

kissibol@gmail.com,

1.Ki fog eltemetni?
Ha az eljáró közjegyző sem fogja tudni előkeríteni a lányodat - ami csak nem valószínű, mégiscsak örökölne utánad -, akkor a helyi önkormányzat kötelessége az eltemettetés. Ha előkerül a lányod, akkor mint örökösnek természetesen az övé.

Ha van olyan, akire végrendeletben hagynád a tulajdonrészedet, akkor kikötheted benne, hogy kötelessége legyen elrendezni a temetést is.

Csinálhatok-e valamit tulajdonrészemmel?

Végrendelkezhetsz róla halálod esetére, esetleg tartási vagy életjáradéki szerződést köthetsz valakivel a tulajdonrészedért cserébe.

Még életedben pedig természetesen eladhatod, elajándékozhatod is minden további nélkül, nem kell hozzá a lányod engedélye, de mivel tulajdonostárs, ezért elővételi joga van. Ha nem elérhető vagy ismeretlen helyen van, és az eladást jelentősen nehezítené, akkor még az sem.

kissibol@gmail.com # 2020.05.24. 12:07

Ha a kérdés már szerepelt kérem irányítsanak a megfelelő fórumtémára.
Nagyon szegény voltam, aztán életbizosítás+lakáskassza bevetésével vásároltam egy lakást. Azért, hogy a lányomnak ne kelljen sok adót fizetni a halálom után kettőnk nevére vásároltam.
Aztán a leányzó elment külföldre dolgozni, azóta sem láttam.
A lényeg, a lakás kettőnk közös tulajdona.
A múlt hónapban azt mondta a kardiológus, hogy lábon kihordott szívinfarktusom van. Nem is vagyok túl jó állapotban.
A problémám 1.Ki fog eltemetni? Mivel Ő folyamatosan külföldön él.Csinálhatok-e valamit tulajdonrészemmel?

kv.kata # 2017.04.01. 06:51

Akkor ebből a Párom sehogy se jöhet ki jól. :( Köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.01. 06:50

Nem, dehogy. A megváltást sem követelheti.

kv.kata # 2017.04.01. 06:35

Azt hiszem, sikerült kiszámolnom. A haszonélvezet több. Akkor már csak egy kérdésem lenne: ha lemond a Párom a haszonélvezeti jogáról, igényt tarthat a kötelesrészére?

kv.kata # 2017.04.01. 06:13

De a haszonélvezet értékét hogy lehet kiszámolni? Van mondjuk egy 6 milliót érő ingatlan, lakás...

ObudaFan # 2017.04.01. 06:10

Köszönöm a választ, de annyira tudatlan vagyok, hogy összezavarodtam. Mit jelent, hogy a haszonélvezet eléri-e a köteles részt?

Ki kell számolni, mennyi lenne a kötelesrész és össze kellene vetni a haszonélvezet értékével.

kv.kata # 2017.04.01. 05:30

(Sajnos, nem tudom, hogy kell korábbi hozzászólást kiegészíteni.) Elnézést, ha butát kérdezek: haszonélvezetről való lemondással megkapható tisztán a kötelesrész? Tudjuk, hogy nagyon sok a 18%, de a Párom rengeteg adóssága miatt - ha Ő kapná meg - úgyis mind levonásra/letiltásra/behajtásra kerülne.

kv.kata # 2017.04.01. 05:23

Köszönöm a választ, de annyira tudatlan vagyok, hogy összezavarodtam. Mit jelent, hogy a haszonélvezet eléri-e a köteles részt? A köteles rész a mi esetünkben 1/2 lenne...

ObudaFan # 2017.03.31. 20:55

Ha jár kötelesrész - mert a haszonélvezet értéke azt nem fedezi -, akkor nincs akadálya, hogy ezt az igényét rád engedményezze. Viszont 150.000 Ft feletti ajándék illetéke - ha nem lakásingatlanról beszélünk, márpedig itt nem, hiszen a kötelesrészt készpénzben kell kiadni - 18%, tehát meg kell gondolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.31. 19:45

A haszonélvezet értéke nem éri el a köteles részt?

kv.kata # 2017.03.31. 16:28

Kedves Fórumozók!
Az élettársam börtönbüntetését tölti. Időközben édesanyja elhunyt, aki végrendeletében a lakását 2 kiskorú unokájára hagyta, a fiának pedig haszonélvezeti jogot biztosított. Még hagyatéki tárgyalás nem volt. Az elhunyt fiának én vagyok az egyetlen kapcsolattartója. A hagyatéki tárgyaláson szeretném bejelenteni a igényt az örökös részre az elhunyt gyermekének nevében. Viszont élettársamnak rengeteg adóssága van, azért úgy döntött, a köteles részét elajándékozza nekem. Van-e ennek valamilyen akadálya? Amennyiben nincs, nekem mennyi illetéket kell majd fizetnem az ajándék után? Köszönöm előre is a választ!

ObudaFan # 2017.03.19. 07:46

A kérdésem az lenne, hogy ismerősöm tovább örökölné az adósságot és a saját örökrészéből kellene megfizetnie vagy ez nem öröklődik tovább?

A bank felé tartozni fog a saját örökrésze erejéig. Persze, ha rajta hajtják be, akkor a testvértől a testvére és az édesanyja közt fennálló belső jogviszony alapján kérhet megtérítést.

aherd # 2017.03.19. 06:12

Tisztelt Fórum!

Egy ismerősöm testvére hitelt vesz fel, amelyben édesanyjuk lesz az adóstárs.
Többféle információt olvastunk ill. hallottunk arra vonatkozóan, hogy mi lesz az adóssággal abban az esetben, ha a testvére nem tudja fizetni a hitelt, és az édesanyjuk időközben esetleg elhunyna.
A kérdésem az lenne, hogy ismerősöm tovább örökölné az adósságot és a saját örökrészéből kellene megfizetnie vagy ez nem öröklődik tovább?

Előre is köszönöm válaszukat