Öröklés


Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.09. 16:45

Nem. De szerintem nem is ezt akartad kérdezni.

Versy # 2020.03.09. 13:55

Öröklés oldalági fokon

Azt szeretném megkérdezni, hogy amennyiben az örökhagyónak nincsenek leszármazottai, sem házastárs, sem szülő, sem gyermek, akkor az elhunyt testvérének a gyermekei, ha élnek elsőbbséget élveznek-e az örökhagyó elhunyt testvérének az unokájával szemben? Azaz az örökhagyó testvérének a gyermeke azonos-e öröklési sorrendben az örökhagyó testvérének gyermekének a gyermekével?

Nem tudom, hogy érthető volt-e. Remélem igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.01. 13:46

Pedig már azt hitte, talált egy érvénytelenségi okot. Most keresgélhet tovább.

drbjozsef # 2020.02.29. 17:18

Ivish,

Igen, lehet tanú.

http://drszasz.hu/…t-mint-tanu/

Ivish # 2020.02.29. 17:09

Tisztelt Ügyvéd úr!
A kérdésem az lenne, hogy végrendeletet esetén az hogy a végrendeletet készítő ügyvéd az egyik tanú az lehet? A két tanúból az egyik a készítő ügyvéd az jogilag rendben van? Köszönöm

wers # 2020.02.28. 12:52

Ha csak a péntek a hibás ne izgulj, az elmúlik úgy 10 óra múlva. :D

drbjozsef # 2020.02.28. 12:24

(facepalm... pff pont az olvastam, hogy tudja, hogy kell. Péntek...)

wers # 2020.02.28. 11:43

:) igen drbjozsef, azt le is írta az első hozzászólásban

drbjozsef # 2020.02.28. 11:42

... és öröklési illetéket sem kell fizetnie, hiszen egyenes ági rokontól szerez.

wers # 2020.02.28. 11:12

Ha a 25%-ért nem fizet többet, mint a hagyatéki végzés szerinti érték, akkor nem kell szja-t sem fizetned.

Azt veszel, amit kedved tartja.

aherd # 2020.02.28. 10:47

Tisztelt Wers

A bátyám ki fogja fizetni a 25%-om, mert a lányáek ott laknak.
Köszönöm szepen a gyors választ, akkor az értékesítés utan lesz adókötelezettségem, de szabadon felhasználhatom az összeget.

Szép napot!
Andrea

wers # 2020.02.28. 10:05

Ha jól olvasom, ingatlant örököltél. Úgy érted az örökség elköltését, hogy eladod? Arra költöd, amire akarod.

Keletkezhet az értékesítéskor adókötelezettséged.

aherd # 2020.02.28. 09:58

Tisztelt Ügyvéd úr,

Abban kérném a segítségét, hogy a jelenlegi törvények szerint, ha édesanyám után megörököltem a ház 25%-át (75% a bátyámé, mert 50% már előtte az ő nevén volt), ezt az összeget a törvény előírja-e, hogy ingatlanra kell költenem, vagy szabadon felhasználhatom?
Azt tudom, hogy öröklési illetéket nem kell fizetnem.

Előre is nagyon köszönöm
Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.26. 15:40

Ha be van töltve az apai státusz, akkor az apasági vélelem megdöntése az első. Ha van még helye, mert az viszont határidőhöz kötött.

drbjozsef # 2020.02.26. 13:31

Egy apaság megállapítása bírósági úton kelleni fog.
Utána - megegyezés hiányában - minden bizonnyal pereskedned kell majd a (mostani) örökösökkel is.

Irodakukac9 # 2020.02.26. 11:19

Mely kettővel?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.21. 10:11

Nem fogod elhinni: perrel. Valószínűleg két perrel. Ha egyáltalán.

Irodakukac9 # 2020.02.21. 09:11

Üdv!

Mi történik, ha nincs végrendelet, de haláleset történik és az elhunyt személynek van egy eltitkolt gyermeke?
Ha a gyermeknek nincs semmilyen írásos bizonyítéka a rokonságra vonatkozóan, akkor nem is követelhet semmit? Amennyiben van írásos bizonyítéka, de róla senki sem tud (sem a többi rokon, sem a hagyatéki dolgokat felvevő) akkor a gyermek hogyan kerülhet a hagyatéki eljárásba?
Hogyan tudja elérni, hogy ő is az örökösök között legyen?
Köszönettel!

drbjozsef # 2020.02.19. 05:53

Ferenczy,

Ez sajnos nem jogi kérdés. Édesapáddal kell megbeszélned, mit miért tett. Életében a saját vagyonával azt tesz amit jónak lát.
(Az öröklésből nem zárhatott volna ki ilyen egyszerűen, de ha eladta az ingatlant, akkor az értelemszerűen már nem lesz a hagyatékban.)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.18. 17:22

Miért ne lenne érvényes? Legfeljebb nem alkalmas a célzott joghatás kiváltására.

Tudod, a végrendelet nem szerződés.

Szomorú örökös # 2020.02.18. 16:16

Ferenczy

Tényleg nem illetett volna meg semmi a ház árából (köteles rész)?

Köteles rész csakis örökléskor van. Itt pedig még hála Istennek él az édesapád.
Életében pedig azt tesz a vagyonával, amit akar, ez az ő döntése. Fogadd el!

Grave7 # 2020.02.18. 16:15

@Ferenczy: Azért kérdezed ezt az "Öröklés" témában, mert meghalt az édesapád?

wers # 2020.02.13. 06:13

kérdező = kérdező
ex = kérdező exe.

Miért exezném a kérdezőt?

Itt tényleg én értettem félre, hiszen az eset leírásából nem derül ki, hogy hol lakik most az ex (még csak most fogják venni amiről szó van), így valóban a kérdezőre gondoltam. Csak nem volt érthető a bejegyzésed, arra bátorkodtam reagálni, hogy semmi köze az örökléshez.

„A csaj kap egy fél ingatlant”

Az élettárs nem örökös. Nem kap belőle semmit.

(én meg miért neveztem volna újnak azt az ingatlant, amiben a kérdező évek óta lakik?)

Na további szép napot!

drbjozsef # 2020.02.12. 18:50

k.eva67,

az új csaj kap egy 1/2 házat,
Ez van. Életében mindenki azt csinál a vagyonával, amit akar. Ha az exed veszi, akkor kvázi nekiajándékozza a részét. Van ez így. (Viszont ha veszik, akkor itt nem merül fel az ajándékozás, ezért a fedezetelvonás sem, legalábbis sokkal nehezebb bizonyítani).

az ajándékozási szerződés előtt felvett hitellel kapcsolatban megtalálhatják-e a gyereket?

Ha a gyerek örökös, akkor a hitelre egyetemleges örökös, bármiből végrehajthatják, ha nem fizeti.
Főszabály szerint csak a hagyaték értékéig felel az örökölt tartozásokért, elsősorban annak tárgyaival.

Ha örökli ezt a lakásrész (amiben most laktok), akkor ezzel is helyt kell állnia. Ha előtte nekiajándékozza, akkor elvileg nem. Gyakorlatilag azért igen, mert mivel ingyenes juttatás, ezért felmerülhet a fedezetelvonás.

Jó lenne megoldani, mert ha visszautasítaná a hagyatékot, hitelestül vagyonostul, akkor a ti lakásotokban lévő részét is valaki más (szülő? testvér? unokahúg?) örökölheti. Vagy az állam, ami biztosan fel is dobja a banknak kielégítésre, szóval legfeljebb árverésen vagy megegyezéssel vehetitek meg.

k.eva67 # 2020.02.12. 16:02

Most sikerült újra ideérnem, bocsánat. Látom, jó kis megbeszélés alakult ki ebből.:) Szóval az új élettárs lesz a ház 1/2 részének tulajdonosa vásárláskor. A másik 1/2 rész az exé. A hitel csak az ex nevén van. Mivel nem fedezet alapú, hanem szabadfelhasználású, nem ingatlanhoz kötődik, tehát, ha elüti az autó, a hitelt kizárólag a közös gyermekünk örökli. Ezért írtam, hogy az új csaj kap egy 1/2 házat, de a hitelből semmit. Nyilván a ház másik fele a közös gyereké lenne, a hitellel együtt. De nekem nem azzal van bajom, hogy az új asszonyka kap egy fél házat. A kérdés még mindig arra irányul, ha most csinálunk a velem közös tulajdonban lévő ingatlan 1/2 részére, ami az ő nevén van, egy ajándékozási szerződést a gyerek nevére, akkor ha őt elüti egy autó, az ajándékozási szerződés előtt felvett hitellel kapcsolatban megtalálhatják-e a gyereket? A ház nem érdekel, annak sehanagyad része sem, írassa az élettársára. Végre új élete van, és bennünket békén hagy. Kizárólag a vele most még közös ingatlan, illetve a gyerekre esetlegesen háruló hitel az, ami aggaszt. (Csak halkan jegyezném meg, nem ingyébe hagyta ott a lakás másik felét. És ezt a lakást nem ő vette, hanem közösen vettük. Nem fizetett soha gyerektartást, és semmilyen más módon nem járult hozzá a gyerekkel kapcsolatos költségekhez. Én el akartam adni a lakást, amikor szétmentünk, hogy felezzük el. Ő nem egyezett bele. Viszont a lakás rezsijét sem volt hajlandó fizetni. Úgy értem a kötelező költségek felét (közös ktg., távfűtés) sem. Úgy tudom, abba is be kellett volna szállnia, ha már az ingatlan 1/2 része a nevén van. (Nem a telefonszámlára, meg a vízfogyasztásra gondolok.) Opció volt, hogy én költözöm el a gyerekkel, de mivel mindent eltapsolt akkoriban, attól tartottam, hogy az egész lakás elúszik pár hónap alatt. - Ez csak egy kis kiegészítés volt, nem tartozik a témához, csak láttam, már valamelyikőtök majdnem szentté avatta :D ).