Öröklés


drbjozsef # 2019.02.07. 10:45

Ha az indoklása csak annyi, hogy ő is rokon, de a törvényes rend szerint Te előrébb vagy, és nincs se végrendelet, akkor nemigen. De milyen indokkal fellebbezett?

Heki65 # 2019.02.07. 09:48

Bocsánat, most olvasom az elírást.....
Tehát szociális otthonban elhunyt bácsi gondnoka adott be fellebbezést a közjegyzői végzés ellen és kér új hagyatéki eljárást.
Van-e bármi esélye a végzés megváltoztatására?

Heki65 # 2019.02.07. 09:42

Üdvözletem!

Szociális otthonban elhunyt nem hivatásos gondnok (aki távoli rokona volt a bácsinak) fellebbezett a közjegyzői végzés ellen, mely szerint egyértelműen én vagyok az örökös, mert a törvényes rend szerint én vagyok az elhunythoz legközelebbi rokoni fokon.
Az lenne a kérdésem, hogy van-e bármi esélye az öröklésre?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.06. 12:22

(Az azért előfordulhat, hogy az ingatlan fele tényleg az özvegyé. De nem azért, mert örökli.)

katinka55 # 2018.12.06. 12:14

Nagyon köszönöm.

drbjozsef # 2018.12.06. 12:11

katinka,

Ez így nem igaz.

A leszármazók öröklik az utolsó közös lakást és annak felszerelési tárgyait felesben, és az özvegy holtig tartó haszonélvezetet kap az egészre.
Minden más hagyatékot hárman örökölnek egyenlő részben.

Mivel az özvegy haszonélvező lesz, ezért a gyerekek nem jöhetnek-mehetnek a lakásba, sőt, egyáltalán nem mehetnek be. Az ingóságok, amik nem a lakáshoz tartoznak, azt közösen hárman öröklik, abban meg kell egyezni, hogy ki mit vihet el, mit adnak el, ki fizet ki kit. A lakáshoz tartozó tárgyakat nem vihetik el, szintén a haszonélvezet miatt.

katinka55 # 2018.12.06. 11:51

Üdvözlöm Ügyvéd Úr!
Anyósom és apósom több mint 20 évig voltak házasok.A férje meghalt akinek az előző házasságából született két gyermeke. Az tiszta, hogy felét anyósom, a másik felét a két gyermek örökli. Viszont az ingóságokkal mi a helyzet, azt is el kell osztani? Be kell engednie a két gyermeket, hogy ott lakjanak ill. "bejárkáljanak"?

Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.05. 10:56

az édesanyám hunyt el a nevelőapám a többségi örökös.
Ez így nem igaz, valamit nagyon félreértettél. Többek közt azt is, hogy egyezségre kell jutni.

Arra még nem gondoltál, hogy megkeresel egy szakembert? Ügyvédnek hívják vagy hogy...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.05. 10:54

A kitagadásnak igen szigorú feltételei vannak, amelyek az esetek többségében - szerencsére - nem állnak fenn. Kizárni bárkit ki lehet, de a gyermek köteles részre jogosult.

Márta1222 # 2018.12.05. 09:45

Sziasztok! Meg szeretnénk vásárolni a testvérektől a férjem harmadrészben örökölt szülői házát, de nem szeretnénk, ha a férjem első házasságából született fia örökölne a férjem után.
Van 3 közös gyerekünk, de nem szeretnénk a nevükre sem íratni, ki tudja mikor, hol szeretnének majd élni/lakást venni? Ki lehet-e tagadni az örökségből a férjem első házasságából született fiát (és esetlegesen születendő utódait), ha a férjem nevére kerül a ház tulajdonjoga?

Vadsuhanc # 2018.12.05. 07:59

Az egyesség megkötése nem kötelező.

Hank Moody # 2018.12.05. 07:50

Nos Nagy vonalakban az édesanyám hunyt el a nevelőapám a többségi örökös. A közjegyző annyit mondott, hogy egyességre kell jutni. Ez az első ilyen tárgyalásom (holt hülye vagyok ebben a kérdésben)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.05. 07:44

Dede.

Vadsuhanc # 2018.12.05. 07:37

Ki fizetné ki azonnal?

A hagyatéki tárgyalásnak az a lényege egyszerűen, hogy az örökséget elfogadod-e vagy sem. Ott nem fizetnek ki semmit.

Hank Moody # 2018.12.05. 07:33

Üdvözletem. Az után érdeklődöm, mit kell tennem, mondanom a hagyatéki tárgyaláson, ha örököltem 1/5 rész termőföldet, de nem szeretném az azonnali kifizetést, hanem majd az esetleges eladás árából ( ami nincs tervbe véve még) kérném a részem. Gondolom marad osztatlan közös a terület.

drbjozsef # 2018.11.28. 11:38

Szívesen.

neva1970 # 2018.11.28. 11:18

Kedves drbjozsef, nagyon szépen köszönöm a segítségedet!

drbjozsef # 2018.11.28. 10:38

neva1970,

2005. évi CXXII. törvény az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény módosításáról
...
53.§
...
(5) E törvény hatálybalépését követő 60. napon a tartós földhasználatba adott földekre vonatkozó szabályokról szóló 27/1987. (VII. 30.) MT rendelet hatályát veszti. Ezzel egyidejűleg a tartós földhasználatba adott ingatlanok e törvény erejénél fogva a tartós földhasználók tulajdonába kerülnek. A tartós földhasználók tulajdonába kerülő ingatlanok tulajdonjogát a tartós földhasználó kérelmére kell az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni.

valamint a most hatályos Inytv :

1997. évi CXLI. törvény az ingatlan-nyilvántartásról
...
91.§
...
(9) Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény módosításáról szóló 2005. évi CXXII. törvény erejénél fogva a tartós földhasználók tulajdonába került ingatlanok tulajdonjogát a tartós földhasználó kérelmére, a Magyar Köztársaság 2007. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló 2006. évi CXXI. törvény erejénél fogva az ingyenes örökhasználók tulajdonába került ingatlanok tulajdonjogát az ingyenes örökhasználó kérelmére kell az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni.

Menjtek el az illetékes földhivatalba, és kérjétek ki a tulajdoni lapot, hogy biztosan eszerint van bejegyezve most a telek (esetleg ügyfélkapun keresztül is le lehet kérni).

Ezután vagy írjatok egy kérelmet, vagy menjetek el egy ügyvédhez, aki megszerkeszti nektek, és adjátok be az adott földhivatalba, hogy kerüljön a telek is a nevetekre. Utána eladható lesz.

neva1970 # 2018.11.28. 09:39

Üdvözlöm! Segítséget szeretnék kérni Önöktől az alábbi ügyben: Férjem és unokaöccse megörökölt egy zuglói családi házat végrendelet útján. A telket 1954-ben kapták a dédszülei a Magyar Államtól ingyenes örökhasználatra „Bányász családiház” építési akció keretében, hogy ezen a telken családi házat építsenek.
Az ingatlant értékesíteni szeretnénk, de sajnos nem vagyunk tisztában a jog- illetve tulajdonviszonyokkal. Egy ügyvédtől azt a választ kaptuk, hogy a magyar államtól érdemes megvásárolni a telket az örökösöknek. Sajnos ez nem áll módunkban. Viszont itt a fórumon olvastam azt is, hogy az örökhasználat, tartós használat jogintézménye már nem él. Az erről szóló törvény már hatályát vesztette 2005-ben és a tartós használónak kellett volna kérvényezni a földhivatalnál a tulajdonjogának bejegyzését. Vagy félreértettem és ez egy teljesen más szituáció? Tanácstalanok vagyunk, előre is köszönöm a segítségüket!

ObudaFan # 2018.11.27. 21:08

Hacsak a párodnak nem lehet igénye élettársi közös tulajdon címén, akkor nem.

mircsike # 2018.11.27. 20:09

Èletarsikapcsolat. De nincs elválva.Èn elvált vagyok .

oligaliga # 2018.11.27. 16:41

Párod hogyan párod?

mircsike # 2018.11.27. 16:22

Tisztelt Hozzáértők!
Abban kérem a segítséget 35 éve párkapcsolatban élek.
Az ingatlan az enyém.Milyen követelése lehet a párom
gyerekeinek ?

SzekaSzava # 2018.11.27. 14:06

Köszönöm a választ! Az ingatlan másik fele még 1992-ben került a tulajdonába.

ObudaFan # 2018.11.27. 13:44

SzekaSzava

Ha a másik felét sem később szerezte, akkor jók.