Öröklés


SzekaSzava # 2018.11.27. 11:00

Tisztelt Szakértők!
Az előbb nem jól írtam a dátumot, újra próbálom.
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy egy ingatlant szeretnénk megvásárolni, lakóházként van nyilvántartva.
Ennek az ingatlannak 1 tulajdonosa van, úgy hogy az 1/2 részét a földhivatali ingatlan nyilvántartás szerint 2013.11.15-én szerezte meg öröklés útján.
A szerzéstől eltelt az 5 év. Jók az információink, hogy az eladónak ebben az esetben nem kell szja-t fizetnie?
Segítséget előre is köszönöm!

SzekaSzava # 2018.11.27. 10:57

Tisztelt Szakértők!
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy egy ingatlant szeretnénk megvásárolni, lakóházként van nyilvántartva.
Ennek az ingatlannak 1 tulajdonosa van, úgy hogy az 1/2 részét a földhivatali ingatlan nyilvántartás szerint 2018.11.15-én szerezte meg öröklés útján.
A szerzéstől eltelt az 5 év. Jók az információink, hogy az eladónak ebben az esetben nem kell szja-t fizetnie?
Segítséget előre is köszönöm!

Szomorú örökös # 2018.11.13. 19:29

CROCUS

Bocsánat, látom a másik öröklés topik nem pörög, beteszem ide is.

Ahogy anno egy fórumtárs írta, el kéne téged küldeni ügyintézni egy hivatalba, de egyből mindjárt vagy 10 ablakhoz, mert nem tudni, melyik ablak pörög jobban. :-D

Szomorú örökös # 2018.11.13. 19:27

CROCUS

Bocsánat, látom a másik öröklés topik nem pörög, beteszem ide is.

Kár volt!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.13. 18:39

Ez egy szabad ország.

CROCUS # 2018.11.13. 17:53

Bocsánat, látom a másik öröklés topik nem pörög, beteszem ide is.

Üdvözletem!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy házassági vagyonközösségben az egyik fél örököl egy ingatlant a szüleitől amit a gyerekének ajándékoz hivatalosan ügyvédnél.
Eltelik több, mint 5 év.
Megtámadhatja-e azt a későbbiekben bárki?
A túlélő házastárs, vagy annak a gyerekei?
Köszönöm a választ.

Muci12 # 2018.11.13. 17:33

Üdvözlöm! Kicsit bonyolult, de megpróbálom:

Édesanyámék hatan voltak testvérek. Most volt az egyik elhunyt testvér hagyatéki tárgyalása. A most elhunyt testvér (Kata) részére sok-sok évvel ezelőtt az örökölt apai tulajdonrészről ajándékozással lemondott két testvér (Anti és Anna), akik azóta meghaltak és lemondott Kata édesanyja is a teljes saját részéről ebből az ingatlanból, mert máshova költözött.
A most elhunyt Katának nem voltak egyenesági leszármazói, csak 5 testvére.
Kérdés: Ha az ingatlan eladásra kerül, akkor annak a két testvérnek a gyermekei részesülnek-e abból az apai részből, amiről a szüleik (Anti és Anna) sok éve lemondtak vagy csak az anyai ajándékozott részből + az elhunyt testvér saját részéből.
Köszönöm.

Muci12 # 2018.11.13. 17:33

Üdvözlöm! Kicsit bonyolult, de megpróbálom:

Édesanyámék hatan voltak testvérek. Most volt az egyik elhunyt testvér hagyatéki tárgyalása. A most elhunyt testvér (Kata) részére sok-sok évvel ezelőtt az örökölt apai tulajdonrészről ajándékozással lemondott két testvér (Anti és Anna), akik azóta meghaltak és lemondott Kata édesanyja is a teljes saját részéről ebből az ingatlanból, mert máshova költözött.
A most elhunyt Katának nem voltak egyenesági leszármazói, csak 5 testvére.
Kérdés: Ha az ingatlan eladásra kerül, akkor annak a két testvérnek a gyermekei részesülnek-e abból az apai részből, amiről a szüleik (Anti és Anna) sok éve lemondtak vagy csak az anyai ajándékozott részből + az elhunyt testvér saját részéből.
Köszönöm.

Sanyi198 # 2018.11.13. 17:18

Szép napot!
Lenne egy olyan problémám hogy édesapám a féltestvéremnek ajándékozta az ingatlanja fele tulajdonát. Ő csak nevelt gyerek 3 éves kora óta neveli . A kérdés hogy édesapám halála esetén illet e meg engem köteles rész. Mivel én vagyok az egyetlen vérszerinti örökös. Köszönöm a segítséget.

Vadsuhanc # 2018.11.13. 09:37

Mivel a kérdés arra irányult, hogy a végrehajtási eljárásban, hogyan lehet érvényesíteni a követelést az örökössel szemben ebből következik, hogy nem az általános jogutódlásról van szó, hanem a végrehajtásban történő jogutódlásról, amelyet a Vht. alapján szükséges megállapítani a Vht. szabályai szerint.

Értem amit írsz, de azért mert örökös vagyok a Vht. szerinti jogutódlás mellőzésével egy elrendelt végrehajtásban a végrehajtást kérő nem érvényesítheti a követelését velem szemben.

Szerintem az elhalt adós elleni végrehajtásban csak akkor jogutód az örökös, ha az a Vht alapján megállapítást nyert egyébként nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.13. 09:26

Áldjon meg az ég! Az örökös a törvény erejénél fogva általános jogutód! Vagyis bizony a végrehajtásban is az. Ha megállapították, ha nem! Más kérdés, hogy lehet-e vele szemben az ügy adott állása mellett cselekményt foganatosítani.

(Kevered a deklaratív aktust a konstitutívval.)

Vadsuhanc # 2018.11.13. 08:43

Kedves KBS !

Hogy lenne a végrehajtási eljárásban jogutód az örökös, ha a bíróság a végrehajtási eljárásban nem állapítja meg a jogutódlását?

Ugye nem volt komoly a kérdésed? ehhh.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.13. 08:27

Na és? Szerinted, ha nem állapítják meg egy örökös jogutódlását végrehajtásban, akkor nem jogutód? Ehh.

Vadsuhanc # 2018.11.13. 07:35

Köszönöm a válaszokat.

A kérdésem pontosan erre irányul, hogy a részemre ajándékozott ingatlanrész vonatkozásában a végrehajtást kérő hogyan tudja érvényesíteni a követelését? Az tiszta sor, hogy az általam örökölt ingatlanrész értékével felelek. Ha csak az én jogutódlásomat állapítja meg a bíróság mi az alapja az ajándékba kapott ingatlanrésszel kapcsolatos követelésnek irányomban? Az ajándékozó örököstárs jogutódlását a végrehajtási eljárásban nem állapították meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.13. 07:17

Milyen harmadik fél? Az adós jogutódjától, tehát az adóstól kapja ajándékba. De mindenekelőtt azért felel, mert az ajándék, amit kapott végrehajtási joggal terhelt.

drbjozsef # 2018.11.13. 06:59

De miért felelne egy harmadik féltől kapott ajándékkal? (Még ha az a harmadik fél az örököstárs, és az ajándék a hagyatékból származik).
Legfeljebb akkor lenne ez automatikus, ha osztályos egyezséggel kapta a jogutód a hagyatékból a másik fél részét. De nem így adta, hanem ajándékozta.

oligaliga # 2018.11.13. 06:57

Nem feltétlenül, ha a jogutód az örökölt vagyontárgynak az ajándékba kapott részével is felel. Tényállás nélkül nehéz eldönteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.12. 19:27

Nagyon is van jelentősége. Egyrészt két adós lesz egy helyett, másrészt az ajándékozó örökös az elajándékozott érték erejéig a saját vagyonával is tartozik helytállni.

oligaliga # 2018.11.12. 17:04

Vadsuhanc

Ezek szerint az elhalt elleni folyamatban volt végrehajtási eljárásban született jogutódlásról szóló végzésben az ajándékozó örökös kihagyása nem mondható törvényesnek?

Talán. De a végeredményt tekintve nincs jelentősége, ha az ajándékba adott vagyontárgyak 1/1-ben a jogutód tulajdonában vannak, és a végrehajtás az elajándékozott vagyontárgy teljes egészére folyik.

Vadsuhanc # 2018.11.12. 12:52

Kedves oligaliga!

Nagyon szépen köszönöm a válaszod.

Ezek szerint az elhalt elleni folyamatban volt végrehajtási eljárásban született jogutódlásról szóló végzésben az ajándékozó örökös kihagyása nem mondható törvényesnek?

fkiraly198 # 2018.11.12. 12:19

Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek! Úgy látom, hogy ebben a nem egyszerű helyzetben az lenne legjobb megoldás, ha mindent formalizálnánk végrendeletben a kellemetlenségek elkerülése miatt. Esetleg a tulajdon viszonyokat is kellene tisztázni a vagyonnal kapcsolatban.

oligaliga # 2018.11.12. 12:05

Vadsuhanc

Amennyiben az elhaltnak két örököse van és az egyik örökös a hagyatéki eljárásban a másik örökösnek ajándékozza az örökölt vagyontárgyakat attól jogilag örökös marad-e?

Igen. És az ajándék értékével, mint örökös felel az örökhagyó tartozásaiért.

Jól gondolom-e, hogy a hagyatéki eljárásban történő ajándékozással az ajándékozó örökös nem az örökségről mond le ?

Igen. A hagyatéki eljárásban már csak visszautasítani lehet a hagyatékot, lemondani az öröklésről nem.

oligaliga # 2018.11.12. 12:02

fkiraly198

Igen, nagyjából.

Az öröklés szempontjából nincs jelentősége a házasság előtti vagy utáni szerzésnek, legfeljebb annyiban, hogy a túlélő házastárs igényt tarthat házastársi vagyonközösség jogcímén azoknak a vagyontárgyaknak a fele tulajdonjogára, amik az örökhagyó halálakor az örökhagyó tulajdonában álltak, de nem volt megosztva. Pl. egy gépjármű, vagy egy lakás, amit a házasságkötés után szerzett valamelyik fél, alapesetben közös tulajdon akkor is, ha a nyilvántartás szerint csak egyikük a tulajdonos. Ebben az esetben a gépjármű vagy ingatlan 1/2-e házastársi közös vagyon címén jár a túlélő házastársnak, az 1/2 pedig a hagyaték tárgya lesz.

drbjozsef # 2018.11.12. 11:58

fkiraly,

minden egyéb vagyon
50% az enyém
50% 1/3-1/3 a kettő gyermeké és 1/3 marad nekem.

A fenti csak arra igaz, ami közös vagyonotok. Ami csak az elhunyt vagyona volt, azon haromfele osztozkodtok, értelemszerűen. Ahogy a "minden egyéb vagyon" címszó is ahol Te halsz meg, ott meg mindent úgy vettél, mintha a Tied lenne, pedig ott is lehet közös vagyon. A túlélő házastárs része értelemszerűen megmarad, a többi öröklődik úgy, ahogy leírtad. De ha ez mind a neveden van, de közös, a feleséged kérheti - örökösökkel megegyezés híján perben - a saját részét.

Ezt pedig azzal tudom bonyolítani, hogy mi a helyzet a házasság előtt szerzett vagyonnal? Ha nincs lepapírozva, akkor azt külön kezelik, illetve van olyan, hogy bizonyos idő után közösen kell kezelni?
Nem, az válásnál van. Öröklésnél legfeljebb ági vagyon, de főszabály szerint az elhunyt vagyona kerül a hagyatékba.

Vadsuhanc # 2018.11.12. 09:48

Tisztelt Fórumozók!

Amennyiben az elhaltnak két örököse van és az egyik örökös a hagyatéki eljárásban a másik örökösnek ajándékozza az örökölt vagyontárgyakat attól jogilag örökös marad-e? Jól gondolom-e, hogy a hagyatéki eljárásban történő ajándékozással az ajándékozó örökös nem az örökségről mond le ?

Tisztelettel köszönöm az esetleges válaszokat.