Öröklés


Witch87 # 2018.10.05. 10:40

Tulajdoni lap szerint 1/1-ben az apukamé. Se haszonélvezet,se semmi.
Az ügyintéző azt mondta, hogy a ház felé az özvegyé,mivel 1 gyerekrészt örököl,mivel nincs külön vagyon az öröklésben, csak válásnál számítana, hogy ki mikor és miből szerezte.
Tényleg kap 1/2 részt az özvegy? (Eddig azt hittem külön vagyon,és ahhoz nincs köze,mint ahogy nekem sincs az ő nevén lévő házához,pedig házasság alatt vette.)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.05. 09:39

A kérdést pedig pontosíthatnád.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.05. 09:38

A telekkönyv szerint kié?

Witch87 # 2018.10.05. 08:04

Üdvözletem! Most hívtam a közjegyzői irodát,ahol tárgyalni fogják apa hagyatéki ügyét,és azt mondta a hagyatéki ügyintéző, hogy keverem az öröklést és a válást,mert öröklésnél nincs külön vagyon. Igaz ez?
Arra voltam kíváncsi, hogy apa háza külön vagyon-e, illetve az özvegyének van-e köze hozzá. (98-van vásárolta a válás után, anyukám kivásárolta, 2007-ben nősült újra (talán 2000 óta élt ott a nő),2014 óta albérletbe lett kiadva,életvitel szerűen máshol laktak,bár állandó lakcíme apa házában van,de tartózkodásra az életvitel szerűen lakott özvegy ingatlanán -ez a sajátja)
Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2018.10.04. 19:47

Nem kell feltétlenül a hagyatéki tárgyaláson jelezni, hogy ilyen igényed van.

Szomorú örökös # 2018.10.04. 17:07

mazsidrazsika

sajnos nem kaptam belöle másolatot sem szerintem csak a hagyatékinn akarja megmutatni a közjegyzönél ,csak anyit mondott bocs de nem örökölsz semmit

Nem kell látnod a hagyatéki előtt a szerződést, hiszen mint többnyire majdnem minden szerződés, az is egy kétoldalú, édesanyád és testvéred között köttetett, harmadik személyre nem igazán tartozik még akkor sem, ha testvérről van szó szerintem. Velem anyukám kötött öröklési szerződést, amit én nem igazán kértem tőle, de azt is csak a közjegyző a hagyatéki tárgyalás meghívójával együtt küldte ki a testvéremnek anno, akkor szembesült vele, hogy ő ebből most kimarad - és ez anyukám döntése volt én meg elfogadtam.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.04. 16:49

A telekkönyv pedig nyilvános.

drbjozsef # 2018.10.04. 15:01

Lehet, hogy még a hagyatéki tárgyaláson sem fogja megmutatni. Nincs rá szüksége, ha a szokásos módon kötötték, vagyis a tartás ellenértéke (feltételezem, ingatlan) át is került az eltartóhoz, vagyis megkapta az öcséd a tulajdonjogát. Ez esetben az ingatlan nem lesz része a hagyatéknak, nincs miért, nem kell megmutatnia a szerződést.

De ez persze feltételezés, nem tudjuk mi lehet abban a szerződésben.

Az legalábbis ki fog derülni a tárgyaláson, ha az ingatlan nincs benne a hagyatékban.

mazsidrazsika # 2018.10.04. 14:37

igen ere gondoltam énis hát a tüdörákkal 3 éve mütötték most abba halt bele szerintem tudatában volt annak hogy a rák nem gyogyithato formai hiba mig nincs a kezembe másolat nem lehetséges
de a hagyatékinn kell kérni az eltartási szerzödés megtámadásást ?? ezekszerint etikai ok lehetséges

ObudaFan # 2018.10.04. 14:20

Ha formahibás, ha nem volt beszámítható az eltartott, stb. Lehet annak sok oka. Például végstádiumban lévő beteg esetén a jó erkölcsbe ütközést is vizsgálni kell.

mazsidrazsika # 2018.10.04. 13:13

ObudaFan
tisztelettel kérem irja le mijen indokkal támadhato meg az eltartási sajnos nem kaptam belöle másolatot sem szerintem csak a hagyatékinn akarja megmutatni a közjegyzönél ,csak anyit mondott bocs de nem örökölsz semmit
anyánk rákos beteg volt már megmütötték de nem josoltak semmi jot
nemkelettek volna erröl tudatni vagy ez nem szükséges ?

ObudaFan # 2018.10.04. 12:13

A leírtakból nem derül, ki, hogy támadható-e a szerződés. Önmagában az, hogy nem tudtál róla, nem elég a megtámadáshoz. Egyebekben látni kellene a szerződést.

mazsidrazsika # 2018.10.04. 10:59

Tisztelt fórumtagok!

Egy öröklési vitához szeretnék segítséget kérni
Édesanyánk meghalt és a temetés intézése közben derült ki hogy az öcsém aki vele lakott 1 éve eltartási szerzödést kötött vele
eröl tudomásom nem volt

csak az apai rész ami ilet ? vagy van lehetöség az eltartási szerzödés megtámadására ?
hagyatéki eljárás elött kell vagy a hagyatéki tárgyaláskor ??
A válaszokat elöre is köszönöm

drbjozsef # 2018.10.04. 05:39

Azt írtam : ha _csak_ munkadíj lenne felszámítva.
Fogadjunk a végzés részletezi a költséget, és legalább 3 különböző tételből áll össze.
Vagy nem az ügyérték, hanem a vele töltött munkaidő alapján határozták meg a munkadíjat is.

Végülis mindegy, fizetni ígyisúgyis annyit kell, amennyit mondanak.

klauka14 # 2018.10.03. 18:15

drbjozsef ma volt a hagyatéki és két és fél millió az összeg ,szóval jól gondoltam hogy nagyon elszámoltad,de köszönöm a válaszod !

drbjozsef # 2018.10.01. 08:43

Nekem jónak tűnik. Elképzelhető, hogy a hagyatéki leltárt összeállító önkormányzati dolgozó nem nézte meg az ingatlant, csak az adatbázis és a tulajdoni lap alapján saccolta meg az értékét.

Miért nem kérdezed meg a közjegyzőt? Készségesek szoktak lenni telefonban is. Ha a konkrét ügyről nem akar nyilatkozni, akkor általánosságban kérdezz, de nekem nem volt ilyen problémám.

klauka14 # 2018.10.01. 08:27

Kedves drbjozsef! Jó is lenne de sajnos csak egy romos ház amit örököltünk ,biztosan jó ez a számítás ha 40000 Ft összesen a díj ? :)

drbjozsef # 2018.09.29. 17:34

Ha csak munkadíj van felszámítva :

14/1991. (XI. 26.) IM rendelet a közjegyzői díjszabásról
...
9. § * Az ügyértékhez igazodó munkadíj összege:
...
5 000 000 Ft feletti, de 10 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 56 700 Ft és az 5 000 000 Ft feletti rész 0,5%-a
...
29. § (1) * A közjegyzőt a hagyatéki és az egyéb nemperes eljárás lefolytatásáért

  1. ha az eljárás tárgyának értéke megállapítható, a 9. § szerinti munkadíj fele illeti meg;

Ez alapján a hagyatéki eljárás ügyértéke (a teljes hagyatéki leltár értéke ha van más is, nem csak az ingatlané), ha a 40.000.- Ft-to kettőtöknek összesen kell fiztenie és jól számolok : 9.660.000.- Ft.

klauka14 # 2018.09.29. 16:01

Ha már így leírtam az összeget ,ebből ki lehet következtetni mennyire értékelték fel a hazát amit örököltünk ? Köszönöm.

klauka14 # 2018.09.29. 15:10

Kedves Obudafan!” Együttesen “40000ft szerepel a levélben .

ObudaFan # 2018.09.29. 10:56

klauka14

Pontosan hogy írta le a közjegyző?

ObudaFan # 2018.09.29. 10:55

Bandika81

Amennyiben nincs végrendelet, anya és apa házastársak, együtt élnek és ez a közös lakásuk, akkor a két gyerek örököl a túlélő házastárs haszonélvezeti jogával terhelten.

Amennyiben a fenti feltételek közül valamelyik nem teljesül, akkor jelezd és majd arra is kapsz választ.

Bandika81 # 2018.09.29. 09:30

Kedves forumozok. Aki tud, legyen szives valaszt adni.
Van egy lakas, anya-apa fele-fele tulajdonos. 2 gyerek van. Apa meghal, hogy alakul az orokles?

klauka14 # 2018.09.29. 07:10

Kedves Fórumozók! Hagyatéki tárgyalásra megyek a jövő héten .Ketten vagyunk örökösök és a levélben az áll együttesen vigyünk magunkkal xy
összeget akkor ami a levélben áll azt ugye kettőnknek kell elosztani és nem fejenként értendő ?Köszönöm előre is a válaszokat !

tlia # 2018.09.27. 21:20

Köszönöm a válaszokat!