Öröklés


drbjozsef # 2020.02.05. 09:55

Ha vesz is fel hitelt, mondjuk tíz évre, húsz évre, addig nem ajándékozhat el semmit, ha rendesen törleszti a részleteket?

Nem ezt mondtam. Vizsgálni kell a körülményeket, de igen, lehetséges olyan együttállás, hogy a bíróság is annak minősíti. Nem azt írtam, hogy mindig ez történik, hanem azt, hogy ez is történhet.

drbjozsef # 2020.02.05. 09:54

kérdező = kérdező
ex = kérdező exe.

Miért exezném a kérdezőt?

De a "kap egy fél ingatlant" úgy érti a kérdező, hogy amit most vesznek, abba nem fizet az ex élettársa, hanem a hitelből az élettárs veszi neki is, akkor az más. De ezzel is megint csak ugyanoda jutunk vissza : életében a pénzével azt csinál amit akar.
(és ha abból veszi, akkor itt is felmerülhet elvileg a fedezetbe vonása, hiszen ez is jogi értelemben "ajándék", csak itt a bizonyítás sokkal nehézkesebb. HA felmerül.)

wers # 2020.02.05. 07:58

(és még az sem biztos, hogy a gyereknek ajándékozás nem lesz fedezetelvonó ügylet esetleg).

Na, ez durva. Ha vesz is fel hitelt, mondjuk tíz évre, húsz évre, addig nem ajándékozhat el semmit, ha rendesen törleszti a részleteket? Ha végrehajtás lenne ellene akkor ok, de így nem hiszem, hogy fedezetelvonó lenne.

wers # 2020.02.05. 07:50

ajjjjjjjjjjjjjjj de fájsz

Új? Amiben most lakik az ex? Annak a fele, ha jól értem most is az élettársáé. Élettárskén abból sem örököl.

Most vesznek új lakást az új csajjal. Annak a fele lesz az új csajé.
Az ex maradt a régiben a gyerekkel, az apa után a gyerek örököl.

(Azaz van egy pasi, aki otthagyta a régi lakást az exnek és a gyereknek, most vesz egyet az újnak is. Hol teremnek az ilyen pasik?)

drbjozsef # 2020.02.05. 07:40

wers,

Új? Amiben most lakik az ex? Annak a fele, ha jól értem most is az élettársáé. Élettárskén abból sem örököl.

Az öröklés ilyen. Ha az örökhagyónak tartozása van, azt is örökli az örökös. Vagy semmit, ha visszautasít. (Esetleg most szerződésben lemond).

Értem a problémát, de ezzel nemigen lehet jogilag mit kezdeni. Életében azt csinál a vagyonával amit akar. Közös megegyezés, megbeszélés lehet csak, nem lehet semmivel kényszeríteni. (és még az sem biztos, hogy a gyereknek ajándékozás nem lesz fedezetelvonó ügylet esetleg).

wers # 2020.02.05. 06:00

drbjozsef, nekem úgy jön le, bár tényleg nem egyértelmű, hogy az új élettársé lesz az új ingatlan 1/2 része.

drbjozsef # 2020.02.05. 05:42

A csaj kap egy fél ingatlant

Az élettárs nem örökös. Nem kap belőle semmit.

Ha összeházasodnának, akkor is csak a negyedét.

Illetve, életében most is neki adhatja, ajándékozhatja. De ház életében mindenki azt csinál a vagyonával, amit csak akar.

k.eva67 # 2020.02.04. 11:57

wers

Hát ezt mondom. A csaj kap egy fél ingatlant úgy, hogy a hitel nem az ő nevén van, nem is terhelnék az ő részét meg. Majd biztos átvállalná... Meg fizetné is a pénztárosi fizuból...

wers # 2020.02.04. 11:40

A volt élettárs am egyszerűen azt mondta, hogy ha vele történik valami, akkor majd a mostani élettársa átvállalja a hitelt

khmmm... azért mérget ne vegyél rá. (és ki tudja, akkor élettársa lesz-e még egyáltalán)

k.eva67 # 2020.02.04. 11:25

oligaliga Nagyon szépen köszönöm a válaszát. Az a baj, hogy nem lakáshitelt vett fel, hanem személyi kölcsönt vagy hitelt (nem tudom ezt hogy hívják, de szabadfelhasználású hitel). Így aggódom, hogy esetleg a mi közös ingatlanunkra is ráterhelnék, ezért gondoltam én is, hogy ajándékozza oda a gyereknek a mi közös ingatlanunk 1/2 részét, így az kikerülne a képből.
Azt értettem, hogy hitelből vásárolt ingatlan esetében mindenről lemond, nem is lenne az a cél, hogy a mostani élettárstól bármit "elvegyen", viszont érthető okokból semmilyen hitelt nem szeretném, ha örökölne. A volt élettárs am egyszerűen azt mondta, hogy ha vele történik valami, akkor majd a mostani élettársa átvállalja a hitelt, de azért az sejthető, hogy ez nem így van. Ezért próbálnék elébe menni a dolognak, hogy ilyenkor mi van.

oligaliga # 2020.02.04. 11:14

k.eva67

A hitel összegét felterhelnék annak az ingatlannak is az 1/2 részére, illetve a mi közös ingatlanunk 1/2 részére is, mivel az a közös gyereké lenne. Van-e valami megoldás, hogy ez ne történhessen meg?

Nem így történik meg. Ha a volt élettársad a hitelt lakásvásárlásra kérte, akkor jellemzően arra az ingatlanra terhelik rá, amit a hitelből vett. Ha elhalálozik, a hitelt nem "viszik át" másik ingatlanra, csak akkor, ha abba az ingatlan tulajdonosa beleegyezik. Így ettől nem kell félnetek.

Ha meg lehet vele beszélni, akkor érdemes a mostani lakóhelyetekben fennálló 1/2 tulajdoni hányadát a gyermeknek ajándékoznia (illetékmentes), így emiatt nem kell aggódni.

Viszont, ha mégis történne valami teljesen váratlan dolog vele, elegendő-e az, ha a másik párjával kapcsolatos közös ingatlannal kapcsolatban egyszerűen lemond az örökségről? Értem úgy, hogy ilyenkor nemcsak az ingatlan 1/2 része nem lesz az övé, hanem nem örökli meg a tartozást sem?

A gyermeked visszautasíthatja az örökséget, de akkor mindent visszautasít, ami a halál pillanatában az édesapja tulajdonában volt.

k.eva67 # 2020.02.04. 10:50

Üdvözlet. Segítségre lenne szükségem, és nem tudom, merre induljak el. Volt élettársammal (nem bejegyzett élettársak voltunk) van egy 1/2-1/2 részben közös ingatlanunk, valamint egy közös gyermekünk, akit születésekor elismert. A gyerek 11 éves korában szétváltunk, az ingatlan maradt 1/2-1/2 néven. Az ingatlan tehermentes volt már a szétválásunk idején. Nem kérte az ingatlan értékesítését, a gyerekkel én maradtam benne. Azóta neki újabb párkapcsolata van, amelyből nem született gyerek és elvileg nem is terveznek. Nem házasodtak össze, viszont nemrégiben felvett egy jelentős összegű személyi hitelt, amelyből a jelenlegi párjával közös ingatlant szeretnének vásárolni. A kérdésem adott, mi van, ha elüti őt az autó? Nyilván a mi közös gyerekünk örökölné meg a hitel teljes összegét, és az ottani ingatlan 1/2 részét. A hitel összegét felterhelnék annak az ingatlannak is az 1/2 részére, illetve a mi közös ingatlanunk 1/2 részére is, mivel az a közös gyereké lenne. Van-e valami megoldás, hogy ez ne történhessen meg? Úgy értem, a mi közös ingatlanunk esetében értem, hogy elég lenne esetleg a közös gyermekünknek ajándékozni az 1/2 részt, viszont a hitel továbbra is a gyerek nevére kerülne a másik ingatlan 1/2 részével együtt. Nyilvánvaló, hogy az sem lenne egy ideális megoldás, hogy az új párjának egy idegennel kellene közös tulajdonban lennie, valamint a gyereknek sem lenne ez semmilyen szempontból jó. Az is világos számomra, hogy a mi közös lakásunkat az ajándékozással tisztázzuk. Viszont, ha mégis történne valami teljesen váratlan dolog vele, elegendő-e az, ha a másik párjával kapcsolatos közös ingatlannal kapcsolatban egyszerűen lemond az örökségről? Értem úgy, hogy ilyenkor nemcsak az ingatlan 1/2 része nem lesz az övé, hanem nem örökli meg a tartozást sem? Nagyon szépen megköszönöm a segítő hozzászólásokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.19. 17:09

Is.

8027 # 2020.01.19. 16:29

Kedves Kovács Béla Sándor.
Ez a laikus nekem szól?
8027.


#8027

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.19. 11:31

Azért ez a lakonikus mondat bővebb magyarázatra szorul - anélkül a laikus alaposan félre fogja érteni. Szerintem. (Nem tud ugyanis különbséget tenni az el nem évülő öröklési igény, és örökléstől elesés miatti kártérítési igény között - ami viszont nagyon is el tud évülni.)

drbjozsef # 2020.01.19. 11:05

8027,

Nincs elévülése :

Ptk. 7:2.§ Az öröklési igény nem évül el.

8027 # 2020.01.18. 17:39

#Drbjozsef
Az első hagyatékin tagadták hogy tudnának az örökös létéről majd a második hagyatèkin/ gondolom pót hagyatèki lehetet / ott pedig már azt állították hogy örökös is meghalt.
Van esetleg elévülési idő vagy örökös igént tarthat az örökségére vagy apai részére?
Köszönöm


#8027

drbjozsef # 2020.01.18. 16:36

8027,

Most azt mondták, hogy nincs gyereke, vagy azt, hogy meghalt? A kettő együtt nem megy.

8027 # 2020.01.18. 11:56

Tisztelt Uram.
Ismerősőm problémáját írom.
20 éve meghalt az édesapja és akkor az unokatesója kijátszotta az örökségből mondván hogy nem tudnak arról hogy az elhunytnak van e gyermeke / pedig tisztába voltak vele, hisz két nappal a halál előtt is találkoztak / , sőt örököst halotnak is nyilvánitatták.
Azt szeretném kérdezni hogy ennyi idő után merre induljunk el?
Van e elévülési ideje az örökségnek?
Minden segítséget köszönök szépen.
Válaszát várom akár emailban is melpa@freemail.hu

#8027

Köszönöm


#8027

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.16. 19:11

A csudát! A hivatal legfeljebb nyilatkoztatja az ismert örökösöket, de a leltárt és a törvényes örökösök listáját neki kell összeállítania.

Erika197110 # 2020.01.16. 18:59

Hát a mi êrdekünk ez, ezért kérdeztem itt volt e valaki hasonló esetben!

drbjozsef # 2020.01.16. 18:23

Hát, ha ezt közölték, akkor ezt közölték, nincs mese, neki kell állni kutatni. A Hivatal az Hivatal, nem lehet itt kukoricázni. Talán még a csendőr is megbotoz, ha nem találjátok meg őket gyorsan.

Erika197110 # 2020.01.16. 17:36

Sajnos nekünk kell,ez közölték hivatalban.

drbjozsef # 2020.01.16. 17:28

Erika197110,

Szerintem nektek nem kötelességetek felkutatni az ismeretlen helyen tartózkodó rokonokat. Mondd meg a "Hivatal"-nak, hogy keressék meg ők, ha nekik kell. Miféle "Hivatal" ez?

Amíg nincsenek meg, addig halasztódni fog a hagyatéki eljárás, akár sok hónapig is, de nemigen látom mit tehetnétek.

Erika197110 # 2020.01.16. 16:08

Tisztelt Fórumozok!

Anyukám örökölt a Testvére után,illetve mivel 4 vannak testvérek igy a 3 halott Testvér gyereki is örökösök.Viszont van egy Testvér akinek a Gyerekeiről nem tudunk semmit 25éve,ők teljesen elzárkózdtak tőlünk Nagybátyám halála után!Hivatalban közölték keressük meg őket,na de hol,semmi írat semmi nincs utánuk.Az lenne a kérdésem volt e valaki ilyen helyzetben?Ha igen tudna e adni tanácsot hogy kezdjünk neki a keresésnek?Még nem voltunk ilyen helyzetben,tanácstalan vagyok merre induljak.