Öröklés


drbjozsef # 2019.07.24. 14:54

Kinga31,

"A kérdésem az lenne hogy az előző házasságából született 2xlanya így ők a örökösök.„

Ez ugyan nem kérdés, de nem. Ha nem volt végrendelet, akkor a leszármazók mellett mindenben egy "gyerekrészt" örököl az özvegy (esetetekben 1/3 a két lánynak és édesanyádnak), KIVÉVE az utolsó közösen lakott lakást és annak berendezési tárgyait, amielyek tulajdonjogát teljes egészében a két lány örökli, DE az özvegy haszonélvezeti jogával terhelten.

”Ha jól tudom anyu holtig tartó haszonélvezeti kérhet. Ez azt jelenti h amíg anyukám el lakhat a házban?„

Nem kell kérnie, ez a törvény. Ha nem akarna ott lakni, akkor kérheti a haszonélvezete megváltását, és akkor innen is egy gyerekrészt kaphat. Egyébként pedig igen : élete végéi használhatja ÉS hasznosíthatja a lakást és a berendezést (kiadhatja bérbe például). Az engedélye nélkül a lányok nem költözhetnek be, és senkit nem költöztethetnek be.

”Illetve anyu örököl e valamit az elhunyt férj részéből?„
Lásd fent.

”A másik kérdésem h a lányok ragaszkodnak hozzá h ők majd eltemetik holott alig tartották az apjukkal a kapcsolatot, így anyu ezt nem szeretne.„

Nem tehetik. A törvény így szól :

”20. § (1) A temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni:

  1. aki a temetést szerződésben vállalta;
  2. akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;

c) végintézkedés hiányában elhunyt temetéséről az elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa vagy élettársa;

  1. az elhunyt egyéb, közeli hozzátartozója a törvényes öröklés rendje szerint.

Az ő joga eltemettetni. Viszont a temetés költsége első ranghelyen hagyatéki teher, azt az örökösöknek kell fizetnie, vagyis közösen a lányoknak is (örökségük erejéig). De ez a gyakorlat szerint a helyben szokásos temetésre vonatkozik - a házméretű sírkő és a hatlovas hintóra nem.

Kinga31 # 2019.07.24. 14:43

Tisztelt Szakértők!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Sajnos a nevelő apukám aki édesanyám férje volt elhunyt. A ház amiben most élünk közös tulajdonuk.A kérdésem az lenne hogy az előző házasságából született 2xlanya így ők a örökösök. Ha jól tudom anyu holtig tartó haszonélvezeti kérhet. Ez azt jelenti h amíg anyukám el lakhat a házban? Illetve anyu örököl e valamit az elhunyt férj részéből? A másik kérdésem h a lányok ragaszkodnak hozzá h ők majd eltemetik holott alig tartották az apjukkal a kapcsolatot, így anyu ezt nem szeretne. Ha ők temetnék el abból anyunak lehetne a hagyatéki tárgyaláson problémája? Köszönöm szépen.

drbjozsef # 2019.07.24. 12:46

Szokás ezt a hagyatéki végzésben is.
A közjegyző megcsinálja, nem kell külön ajándékozni.

Miféle "első eset"? Mikor jegyeznének be téged egyből? Nem vagy örökös.

Vyktor # 2019.07.24. 11:10

@Kovács_Béla_Sándor

Már csak az nem tiszta, hogy ezt füst alatt megtehetjük a hagyatéki tárgyaláson, vagy az ajándékozási szerződést utólag kell megcsinálnunk külön körben?

Természetesen ezt az illetékmentesség miatt kérdezem csak.
Azért gondlom, hogy nem mindegy, mert az első esetben egyből engem jegyezne be a földhivatal mint tulajdonos és akkor már nem egyenes ági lenne a történet.
Ha két körben csináljuk, akkor először a szüleim lesznek a tulajdonosok és utána egyenes ágon leszek tulajdonos az ajándékozással.
Remélem jól fogalmaztam.

Vyktor # 2019.07.24. 07:57

Illetve figyelmetlen voltam, mert valóban beidézte.
Elnézését kérem!

Vyktor # 2019.07.24. 07:56

Köszönöm! Tévedtem.

Grave7 # 2019.07.24. 07:00

@Vyktor: Tévedsz. A vonatkozó jogszabályokat beidéztem. Nem fogom ismét leírni.

Vyktor # 2019.07.24. 06:17

Köszönöm egyértelmű válaszát!
Ajándékozási illetéket viszont ebben az esetben kell fizetni.
Vagy tévedek?

Grave7 # 2019.07.23. 20:06

@Vyktor: Ha a testvér szeretne öröklési illetéket fizetni, akkor valóban az a "legjobb megoldás", ha a szülők visszautasítják az örökséget.

Ha a testvér nem szeretne illetéket fizetni, akkor azt érdemes tenni, amit Kovács_Béla_Sándor javasolt.

A 2019.07.23. 18:25-kor írt hozzászólásban írt kérdésedre a válasz: ha testvér örököl, akkor kell illetéket fizetni.

az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény
16. § (1) Mentes az öröklési illeték alól: [...]
. i) az örökhagyó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), valamint túlélő házastársa által megszerzett örökrész.
17. § (1) Mentes az ajándékozási illeték alól: [...]
. p) az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), illetve házastársa által megszerzett ajándék; [...]

Vyktor # 2019.07.23. 19:23

Ebben a fórumban írják a visszautasítást is, ami a mi esetünkben talán a legjobb megoldás.

https://www.jogiforum.hu/forum/35/33259

Vyktor # 2019.07.23. 19:09

Ha így fog történni, akkor az eredeti kérdésemre is tudja a választ?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.23. 18:55

Egyszerűen elfogadják az örökséget, és az életben maradt gyereknek ajándékozzák. Mert ez az akaratuk. (Minden más trükközés. Osztályos egyezséget az örököstársak köthetnek, és itt a testvér nem az.)

Vyktor # 2019.07.23. 17:44

Trükközés?
A közjegyző irodában használták ezt a kifejezést.
Mi nem értünk ehhez és szívesen kihagytuk volna ezt az életünkből.
Akkor megkérdezem a NAV illeték osztályát.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.23. 16:41

Az nem osztályos egyezség.

Ez az az eset, amikor végképp nem kellene trükközni. Tudni illik, pont trükközés nélkül nincs illeték.

Vyktor # 2019.07.23. 16:25

Tisztelt Szakértők!

Kell illetéket fizetni az örökséggel megszerzett ingatlan után ebben az esetben a testvérének?

A szülők elveszítik az egyik gyermeküket.
Nekik nem kellene illetéket fizetni az ingatlan után, de az örökös a testvér lesz. (osztályos egyezséggel)

köszönöm

drbjozsef # 2019.07.23. 07:11

A törvényben felsorolt bármelyik indokkal.

Ha nem ismered őket, akkor nem is kérdés, hogy egyik sem fog megállni.

korrekt54 # 2019.07.23. 06:39

drbjozsef, helyettes017 !

Köszönöm a válaszaitokat! Valamikor, valahol hallhattam erről, de megzavartak a laikus hozzászólások rigoz és Sombokor fórumozóktól!

Már csak egy kérdésem lenne. A kitagadott gyermek leszármazóit nem ismerem, őket milyen indokkal lehet kitagadni?

helyettes_017 # 2019.07.22. 15:11

drbjozsef,

Jól mondod, a kitagadás relatív kiesési ok. Ez azt jelenti, hogy a kitagadás nem hat ki a kitagadott személy leszármazójára, így, ha a végrendelkező/örökhagyó a kitagadott személynek a leszármazóját is teljes egészében ki akarja zárni az öröklésből, akkor a leszármazó(k) kitagadásáról is külön rendelkeznie kell a végintézkedésében.

korrekt54,
Ha azt akarod, hogy az unokáid se örököljenek utánad semmit, őket is kifejezetten ki kell tagadnod egyesével, a kitagadás okának konkrét megjelölésével.

aprilismajus # 2019.07.22. 15:10

Tisztelt MikkaMakka68, támogatóként azért nem vehet Ön részt a hagyatéki tárgyaláson, mert feltehetőleg a felesége/férje belátási képessége nem csökkent, s támogatót a Ptk. szerint csak ők vehetnek igénybe. Egy másik törvény szól a meghatalmazotti intézményről, de Ön meghatalmazottként sem léphet fel, mert a törvény azt írja, hogy a fél helyett léphet fel a meghatalmazott, Ön pedig együtt szeretne jelen lenni kedves feleségével/férjével, tehát nem helyette óhajt szólni.

MikkaMakka68 # 2019.07.22. 14:24

Jó napot! A héten lesz a 2 hagyatéki tárgyalás melyben a párom örökös többed magával.
Szeretné ha vele mennék "támogatónak". lehet ilyet kérni?

drbjozsef # 2019.07.22. 13:22

Én nem értek hozzá, de bárhol olvasok róla a kitagadásról mindig relatív kiesési okként írnak, ami nem hat ki a leszármazókra.
Vagyis de, ha kitagadja a gyerekét, akkor az unokája lép a helyére. Sőt, az új Ptk. kifejezetten bevezette, hogy a kitagadott nem lehet a helyére lépő kiskorú törvényes képviselője. Minek kellene ilyen, ha nem így lenne?

rigoz # 2019.07.22. 13:13

Ugyanaz lesz a "válasz itt is, hiába csökönyösködik a kedves kérdező.

Kérdezni is kell tudni...

Sombokor # 2019.07.22. 12:59

korrekt54

Többektől is egyértelmű választ kaptál a kérdésedre a másik helyen ahol feltetted. Csak ismételni tudom. De lehet túl hosszúak voltak a válaszok neked. Próbálom rövidebben: nem.
(Feltételezve, hogy az örököseid meg tudják védeni a kitagadást a bíróság előtt vagy hogy a fiad nem fog harcolni, de ha te az elsőben biztos vagy, ám legyen.)

korrekt54 # 2019.07.22. 12:07

Üdvözlet!
Át jöttem ebbe a fórumba, hátha itt nagyobb szerencsém lesz a kérdésemre adott válaszokkal!
Van egy fiam, akit szeretnék kitagadni /alapos indok,tanuk,stb./ a végrendeletemben! A fiamnak vannak gyerekei, akiket szintén nem szeretném, ha örökölnének utánam!
Az a kérdésem, hogy amennyiben írok egy végrendeletet /inkább ügyvéd előtt iratok/, amelyben kitagadom a fiamat, a gyerekei igényt tarthatnak -e bármire, kötelesrészre, stb. Nem akarok egyiknek sem adni semmit.

Aprile # 2019.07.22. 12:06

Tisztelt Fórumozók!

Vajon vissza lehet-e vonni/perelni ingatlanörökségről való jogerős lemondás után az adott ingatlanrészt vagy annak értékét bizalom megrendülésére/jóhiszeműségre való hivatkozással, vagy akár indok nélkül?
Kb. 15-20 éve a mama lakását (belváros) hárman örököltük a testvéreimmel, az egyikük költözött oda, mi ketten lemondtunk a javára. Azóta már eladta, máshol lakik.
Épp 5 éve apám halála után mindannyian lemondtunk anyám javára az ingatlanrészünkről apám után.
A nyolcvanas években épült a ház, azóta lakom benne egy külön lakrészben (de nem külön közművekkel). Ide nősültem, akkor hozzáépítettem a lakrészemhez (így kb. 100 m2 lett, míg anyám 200-on él egyedül). Váláskor a szüleim fizették ki a volt feleségem, és az akkor kiskorú gyerekem nevére került az ingatlan tizede, mert a nevén lévő telek ára bekerült hozzáépítésbe. Az én nevemre nem került semmi sem akkor, sem később.
Újranősültem, a házassági szerződésbe a lakáshasználatunk belekerült anyám és a gyerekem által aláírva.
A házhoz elég nagy telek tartozik, minden munkát elvégzek a kertben és a házon is, nem keveset költöttem már rá (teraszszigetelés, fűtéskorszerűsítés, ami épp adódik). Nem tettem el számlákat, mert álmomban nem gondoltam volna, hogy majd bizonygatnom kell bármit is. Anyámmal megegyeztünk, hogy nincs több tartozásom, és megbeszélte a testvéreimmel is, de leírni nem akarta.
A rezsi rám eső részét természetesen fizetem.
A napokban derült ki, hogy a testvéreim nem ismerik el a munkám, szerintük itt lakom, ez természetes, a házra pedig hiába költök, az egyrészt természetes, mert itt lakom, másrészt úgyse jelent értéknövelést, mert majd aki egyszer megveszi, ledózerolja (szerintem ez a ház nem az a kategória), és szerintük még mindig tartozom anyánknak a válási összeggel. Sőt, lakbért nem is fizetek!
Rákérdeztem anyámtól, és letagadta mindenki előtt, hogy úgymond visszafizettem a tartozásom azzal ami munkát, pénzt azóta beletettem a házba.
Nem akartam elköltözni amíg ő él, de ezek után nincs miért maradnom.
Vajon kidobtam-e 30 évet az ablakon, vagy van valami ötlet arra, hogy ne legyek földönfutó?
Köszönöm, ha válaszoltok!