Örökölt ingatlan eladása


wers # 2019.03.01. 12:48

pedig azt a jelzőt használtad :)

drbjozsef # 2019.03.01. 12:47

Azt nem mondatm, hogy okos dolog lenne. :)

wers # 2019.03.01. 12:04

meg öngól a vevőnek, ha netán el kellene adnia

wers # 2019.03.01. 12:02

Hanem az, hogy "okosba" egyeznek meg a vételárban

Az már elég ritka, ha hitelt is igénybe vesznek.

drbjozsef # 2019.03.01. 11:53

Nekem meg nem ez.
Hanem az, hogy "okosba" egyeznek meg a vételárban, hogy ne kelljen adót fizetni. De ez rosszindulatú feltételezés, felejtsük is el.

wers # 2019.03.01. 10:52

Most komolyan: épp ésszel mondhatja bárki, hogy "ne fizess két millióval többet, mert abból lenyúlna az állam 300 ezret"?

:))))) nekem is ez jutott eszembe

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.01. 10:34

Szinte félek megjegyezni, hogy ha én adnék el ingatlant, akkor az utolsó utáni szempont lenne a vételár kialkudásakor, hogy mikor nem kell adózni utána. Most komolyan: épp ésszel mondhatja bárki, hogy "ne fizess két millióval többet, mert abból lenyúlna az állam 300 ezret"?

lajcsó # 2019.03.01. 08:48

"mennyiért kellene eladnunk a házat hogy ne keletkezzen adózási kötelezettségem?"
Amennyiért szerezted.

drbjozsef # 2019.03.01. 06:35

rencsooooo,

Olvasd el nagyon pontosan a hagyatéki végzést. Ugyanis közjegyzője válogatja, van amelyik az egész ingatlan értékét írja be, de ezt természetesen jelzi is benne, van, amelyik csak az örökölt rész értékét. Ha az ingatlan másik fele nem öröklődik, akkor általában az utóbbi szokás, de az a biztos, ami oda van írva, mi azt nem tudhatjuk.

Ha pontosan így szerepel benne, ahogy leírtad („1/2 tulajdont örököltem az ingatlanból melynek értéke 7 500 000 ft”), akkor a teljes ingatlan értéke a 15 millió.

De nézd meg jól.
(Egyébként azért egy ingatlanról eldönthető, hogy 2016-ban 7 vagy 15 milliót ért azért nagyjából)

Ha idén eladod, akkor az eladási ár és a teljes ingatlanra vonatkozó hagyatéki érték különbözete után kell adót fizetned, annak 60%-ának a 15%-át.
(Például: ha 15M lenne a teljes értéke a hagyatéki szerint, és most pl. 23M-ért el tudod adni, akkor (23-15) x 0,6 x 0,15 = 720.000.- forint adót kell fizetned)

Akkor nem kell adót fizetned, ha nem adod el drágábban, mint amennyiért 2016-ban szerezted. (vagyis a teljes ingatlanra vonatkozó hagyatéki végzés értékénel).

A jelzálog nem számít az adózásnál.

rencsooooo # 2019.02.28. 17:29

Üdvözlöm,
Édesapám 2016ban hunyt el, örököltem egy jelzaloggal terhelt ingatlant 1/2 részben, ezt szeretnénk eladni, mivel 5 év meg nem telt el adóznom kell utána, a hagyatéki leltárban az szerepel hogy 1/2 tulajdont örököltem az ingatlanból melynek értéke 7 500 000 ft, ez az ár az egész ház értéke vagy csak a fele, tehát 15 milliót ér a ház vagy csak 7,5 milliót ? Illetve az ingatlanon 10 milliós jelzalog van, szeretném megkerdezni hogy mennyiért kellene eladnunk a házat hogy ne keletkezzen adózási kötelezettségem?
Köszönettel

drbjozsef # 2018.10.07. 09:38

HajniB,

Meg tudod kötni a végleges szerződést is akár a fiúval, nem kell előszerződés meg letét, meg ilyenek, de nem tudjátok benyújtani a földhivatalhoz, mert nem fogják a nevetekre írni az ingatlant, hiszen az 1/2 a nyilvántartás szerint nem a fiú a tulajdonosa, és amíg a hagyatéki tárgyalás le nem zárul jogerősen, addig jogilag nem is lesz.

Ha kifizettek mindent a fiúnak, és ő a birtokba enged titeket, akkor használhatjátok is, a közműveket is a nevetekre vehetitek, tervek, engedélyek készülhetnek, de például pályázni nem tudtok, ha ott az a feltétel, hogy saját tulajdonú ingatlanhoz jár (ezt pályázatoknál is a tulajdoni lappal ellenőrzik). Ráadásul, kockáztatjátok, hogy ha valami mégse stimmel majd a hagyatéknál (pl. egy élettárs vagy szomszéd valami hagyatéki hitelezői igénnyel lép fel), akkor valami gikszer lesz, jó esetben csak pár hónap csúszás, rosszabban futhattok a pénzetek után.

Ha biztosan ő lesz az örökös, köthettek vele szerződést, de én nem fizetném ki teljesen amíg nincs meg a hagyatéki végzés, és várnék. Ha megéri az ingatlan, várjatok pár hónapot (esetleg próbálja sürgetni az eljáró közjegyzőt), ha nem, ejtsétek.

HajniB # 2018.10.06. 18:54

Üdvözlet! Ház vásárlás előtt állunk. Az ingatlan 1/2, 1/2 részben anya és fia tulajdona. Az anya elhunyt, a hagyatéki tárgyalás még nem zárult le. A fiú az egyedüli örökös. Úgy tudom, hogy ügyvédi letétbe helyezett előleggel a ház elvileg megvásárolható. Az érdekelne hogy ebben az esetben a mi nevünkre kerül-e az ingatlan, tehát tudunk gáztervet,építési engedélyt, futeskorszerusitesi pályázatot... Stb indítani? Vagy ez csak a vásárlási szándék nyomatékos módja!? Válaszukat előre is köszönöm! Szép estét kívánok! Hajnalka

HajniB # 2018.10.06. 18:54

Üdvözlet! Ház vásárlás előtt állunk. Az ingatlan 1/2, 1/2 részben anya és fia tulajdona. Az anya elhunyt, a hagyatéki tárgyalás még nem zárult le. A fiú az egyedüli örökös. Úgy tudom, hogy ügyvédi letétbe helyezett előleggel a ház elvileg megvásárolható. Az érdekelne hogy ebben az esetben a mi nevünkre kerül-e az ingatlan, tehát tudunk gáztervet,építési engedélyt, futeskorszerusitesi pályázatot... Stb indítani? Vagy ez csak a vásárlási szándék nyomatékos módja!? Válaszukat előre is köszönöm! Szép estét kívánok! Hajnalka

drbjozsef # 2018.09.07. 04:26

Egy házat tulajdonostól szeretnek venni az emberek, azt meg a tul lap mutatja meg ki is az.

Ez így, ebben a formában nem igaz, de értem mire gondolsz.

drbjozsef # 2018.09.06. 19:02

Olyan dologról is szerződhetsz, ami a szerződéskor nincs se a birtokodban, se a tulajdonodban. Eladhatom neked az Eiffel-tornyot is, az már legyen az én gondom, hogy tartom be a szerődést...

ObudaFan # 2018.09.06. 14:15

Ezt az okiratszerkesztő ügyvéd tudni fogja.

ObudaFan # 2018.09.05. 12:27

Lehet adásvételi szerződést kötni így is, vagy ha a felek óvatosabbak, vagy várható hagyatéki vita, akkor előszerződést is.

ObudaFan # 2018.09.03. 17:35

A haszonélvezeti jog mindenképp rászáll az elhunyt férjére? vagy az örökösnek ennek nincs beleszólása?

Nincs.

ObudaFan # 2018.09.03. 17:35

Nem kell a haszonélvező hozzájárulása a részének az eladásához.

Nem ezt kérdezte.

nonolet # 2018.09.03. 14:00

Miért ne kérhetné?!!!

Nem kell a haszonélvező hozzájárulása a részének az eladásához.

Csakhát vevő nem nagyon lesz rá.

Hisz "külsős" vevő aligha akar megvenni egy haszonélvezettel terhelt ingatlan részt.

Esetleg a bent lakó, nyomott áron...

- -

A közös tulajdon megszüntetése mindig kérhető.
Ki is kényszeríthető akár per útján is.

De nem biztos, hogy jól jár vele, ha kierőszakolja.

Ilyen ügyekben a "KÖZÖS MEGEGYEZÉS" a jobb és a normálisabb eljárás.

Nem elfeledve, hogy

  • egy lakott és
  • haszonélvezttel terhelt és
  • CSAK résztulajdon

Megváltási/eladási ára igen kicsi szokott lenni.
A piaci ár fele-harmada...

Verus1990 # 2018.09.03. 13:51

köszönöm a választ! A haszonélvezeti jog mindenképp rászáll az elhunyt férjére? vagy az örökösnek ennek nincs beleszólása?

ObudaFan # 2018.09.03. 13:36

Amíg a haszonélvezet fennáll, addig a haszonélvező hozzájárulása hiányában nem kérheted.

Verus1990 # 2018.09.03. 13:29

Üdv. Sziasztok! Anyukám sajnos meghalt 3 hónappal ezelőtt és megörököltük a házát (4-en) tehát a 4 gyermeke illetve Apukám lenne a haszonélvező. Na most a kérdésem az hogy ebből a 4 gyerekből 2 gyerek otthon èl.ott is akarnak maradni még vagy 2 évig. De az én részem a házból hamarább kell akkor mi a lépés? Nekem milyen lehetőségeim vannak? Kérhetem azt hogy a közös tulajdont adjuk el? Vagy a haszonélvezeti jog az erősebb? Vagy hogy van ez? Köszönöm.

ObudaFan # 2018.09.03. 13:29

Ha magasabb értéken adod el 5 éven belül, mint amennyi a hagyatéki eljárásban megállapított érték volt, akkor személyi jövedelemadót kell utána fizetni.

drbjozsef # 2018.09.03. 12:40

Ingatlan eladási összege? Az meg mi a szösz?

Ha az eladási árra gondolsz, az bármennyi lehet a (0;végtelen) intervallumban, a végpontok kivételével, pont annyi, amennyit a vevő fizet érte.

A szerzési értékhez nincs köze annak, hogy "mennyi lehet", legfeljebb eladás után kell, vagy nem kell adózni a két összeg viszonyának függvényében.