Örökölt ingatlan eladása


Devanath # 2018.09.03. 12:32

Örökölt külterületi ingatlan eladási összege csak a megszerzési érték lehet, vagy annál több ill. kevesebb is?
A kérdés öt (5) éven belüli értékesítésre vonatkozik.

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.13. 13:09

Bármely tulajdonos kérheti akár bíróságtól is, hogy szüntesse meg a közös tulajdont. (De lehet, ez pont az az eset lesz, amire ráillik az "alkalmatlan idő" kivétele.)

tengel # 2018.08.13. 13:07

Tisztelt forumozok. Az érdekelne,hogy eladható-e egy ingatlan ha az egyek örökös benne lekik még? A történet a következő: Anyosom 2015 októberben halt meg.3 fia az örökös ez közjegyző előt hagyatékin rendben is lett téve.A legidősebb fiú még mindig ott él,nevére lett íratva a víz-, gáz- és villanyszámla (mivel hogy ő él ott életvitel szerűen és ő használja a lakást. A másik két testvér úgy gondolja itt az ideje eladni a lakást, mivel a gázt már kikapcsolták ,a villanyra még van türelmi idő és oly annyira nem tartja rendben a portát, hogy a betonból is fű nő. Mit lehetne tenni? Beszélni nem lehet vele, dolgozni nem akar (annak idején anyósom fizetett mindent -számlákat, konyhát és mindent amit kellet csinálni a portán-.)A lakásból kimenni nem akar .Azzal takarózik hogy 64 évesen nem veszik fel sehová, de az igazság az hogy nagyon rossz természete van. Felnőtt lányai nem is néznek felé- Mit javasolnak?

drbjozsef # 2018.07.20. 05:52

Földhivatalból nem tudsz, mert nem vagy érdekelt. Másolatot csak az kérhet, aki eredetiben igazolja az átvételkor a jogosultságát. (Ptk. 5:166§(3))

GHE1985 # 2018.07.19. 20:43

Adàsveteli szerződést csak az új tulajdonostól tudok kérni,vagy a földhivatalban is?

lajcsó # 2018.07.18. 17:14

"ez az összeg egyből a bàttyàm bankszàmàjàra került. Màs vagyona nem volt,akkor ez azt jelenti,hogy én búcsút inthetek az én részemnek?"
Nem biztos, hogy azért került az összeg a bátyád bankszámlájára mert édesapátok neki akarta ajándékozni.
Előfordul, hogy a vevők a lakást CSOK támogatásból vagy hitelből, (vagy mindkettőből) vásárolták.
Ilyen esetekben a bank az eladó által megadott bankszámlára utalja a vételárat. Az eladó megadhatja bárki bankszámlaszámát, csak azt kell elismernie, hogy az általa megadott bankszámlára való teljesítést saját kezéhez történő teljesítésnek ismeri el.
Tehát, ismerni kellene az adásvételi szerződés körülményeit! Ehhez keresd meg a vevőket és szépen kérjél tőlük az adásvételi szerződésből egy másolatot! Utána már feltehetően okosabb leszel.

nonolet # 2018.07.18. 11:36

GHE1985

Azt ki tudod deríteni, hogy lesz a hagyatéki egyáltalán.
Megkérdezed az illetékes hivatalnokot.

drbjozsef # 2018.07.18. 07:37
  1. Nyelsz egyet, beletörődsz, elfelejted.
  2. Beszélsz a tesóval.
  3. Pereskedsz a köteles részedért.

Tied a választás.

GHE1985 # 2018.07.18. 06:20

Egy hete volt a temetés,bennem ez fel sem merült,hogy ezzel előhozakodnak,gondoltam úgyis lesz hagyatéki tàrgyalàs. De akkor ezek szerint mivel édesapàmnak màs vagyona nem volt,nem is lesz ilyen,ugye jól gondolom?
Ezt nekem az exbaràtnő mondta el , nem is tudom,hogy hogyan hozakodjak ezzel elő,mert ez teljesen leforràzott mikor megtudtam. A bàttyàm mondjuk,hogy elég léha életet él,ezért biztos vagyok benne,hogy az a pénz nem tart nàla sokàig.

drbjozsef # 2018.07.18. 05:43

Ha szellemileg ép volt, akkor itt nem a beszámíthatóság kavart be, hanem valószínűleg a jóhiszeműség, talán fel sem merült benne, hogy a testvér ne felezné meg a másikkal a pénzt.

Tényleg, GHE, kérted már egyáltalán csak úgy mellékesen a testvéredet, hogy az ingatlanért átutalt pénz felét adja oda? Mert érdemes ezzel kezdeni, az esetleges nemleges válaszból talán a testvéred szerinti ok is kiderülhet, hogy szerinte miért ne járna neked belőle.

Ha tényleg azt gondolta, hogy ezt eltitkolhatja, akkor elég hülye, hiszen legkésőbb a hagyatéki tárgyaláson szembesülsz vele, hogy nincs benne az ingatlan. Onnan két perc kideríteni, kinek a nevén van, hogy került rá, jó esetben akár az is, hogy kinek fizetett a vevő.

ObudaFan # 2018.07.18. 05:30

GHE1985

A kötelesrészedet követelheted a testvéredtől, ami annak az 1/3-a, amit örököltél volna, tehát az 1/6-a annak, ami a testvéred számlájára került.
Természetesen az elvi lehetősége fennáll annak is, hogy esetleg bizonyítható, hogy édesapád nem volt beszámítható, de elhalálozás után ilyesmit bizonyítani csak igen kivételesen lehet.

nonolet # 2018.07.17. 15:36

Mivel ÉLETÉBEN mindenki aki cselekvőképes
azt tesz a vagyonával, amit akar...

Így az eladásba magába nem tudsz belekötni.

- -

"az összeg egyből a bàttyàm bankszàmàjàra került. "

Ez már fogósabb kérdés!!!

A papát illető vételár rész kapcsán lehet követelésed.

Mert az

  • vagy a hagyaték része, ha a papa megtartotta magának
  • vagy a köteles rész alapja, ha neki ajándékozta a tesónak

(vagy a kettő kombinációja, hacsak részben adta ajándékba)

Szóval:

Derítsd ki, hogy

1.
Mi van az adásvételiben, menni pénz járt a papának a tulajdonrésze alapján.

2.
Annak a pénznek mi lett a sorsa?! jogilag.
Van-e ajándékozási szerződés róla pl.

Mondjuk, ha a tesó genyózik, akkor nem lesz könnyű dolgod...

Akár per is lehet belőle, ha szerinted:

Neked is járna a hagyatékból, mert nem kapta ajándéka a papa pénzét a tesó és annak meg kéne lennie.

Illetve, ha köteles rész igényt nyújtasz be a tesó ellen.
Mondván az ajándékból jár neked is.

- -

De elsőnek az adásvételi szerződésből kell szerezned
példányt, hogy tudd mennyi az annyi.

Utána lehet kideríteni, hogy volt-e ajándékozás IS?

Aztán lehet azon agyalni, hogy milyen jogcímen keresd a pénzt...

Ha lehet keresni.
Mert ugye a papa akár el is költhette azt még az életében.

Így aztán

  • vagy megvan még >> a hagyaték része
  • vagy ajándékba adta >> kötelesrész alapja
  • vagy elköltötte még életében >> így jártál...

(vagy ezek kombinációja esetleg)

GHE1985 # 2018.07.17. 15:04

Tisztelt Ügyvéd úr!
Olyan problémám lenne,hogy édesapàm 7 hónapnyi kórhàzi kezelés utân ( szellemileg teljesen épp volt), 1 hónapja elhalàlozott. A napokban történt a temetése, ahol is,én nem is a bàttyàmtól hanem annak exbaràtnőjétől értesültem arról,hogy édesapàm lakàsàt,a halàlra előtti napokban/hetekben eladta a bàttyàm az apàm közös beleegyezésevel,majd ez az összeg egyből a bàttyàm bankszàmàjàra került. Màs vagyona nem volt,akkor ez azt jelenti,hogy én búcsút inthetek az én részemnek? A bàttyàm kikötötte az exbaràtnőnek,hogy nekem el ne mondja a lakàseladàst.

nonolet # 2018.07.01. 13:47

"Márpedig a szerződés felbontása esetén is az ingatlan-nyilvántartásban az új dátummal fog szerepelni a tulajdonjog bejegyzése."

De ez ekkor nem szerzés... hanem csak visszajegyzés.
Gondolom.

ObudaFan # 2018.07.01. 10:07

Hát ez az :)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.01. 07:59

Erre hivatkoztak az illetékre nézve is. :)

ObudaFan # 2018.07.01. 06:15

Én azt gondolom, hogy mivel szja vonatkozásában nincs döntvény, ezt - az egyébként szerintem is helyes értelmezést - azért a NAV vitássá teheti az alapján, hogy az Szjatv. 62. § (6) az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett állapothoz köti a szerzést. Márpedig a szerződés felbontása esetén is az ingatlan-nyilvántartásban az új dátummal fog szerepelni a tulajdonjog bejegyzése.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.30. 11:34

Azt mondtam. Meg azt is, hogy az elvi lényeg ugyanaz: úgy kell tekinteni, mintha meg se szerezte volna az ingatlant.

(Megjegyzem, polgári jogi szempontból ez soha nem is volt vitás, csak az adóhatóság próbálkozott - a maga szempontjából érthető módon egy "unortodox" értelmezéssel.)

ObudaFan # 2018.06.30. 10:11

Én csak illeték vonatkozásában emlékszem ilyen döntvényre.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.30. 08:45

Van döntvény is róla, hogy ha a felek felbontják a szerződést, akkor úgy kell tekinteni (adóhatósági szempontból is), mintha a szerző meg sem szerezte volna az ingatlant. (A döntvény konkrétan arról szól, hogy a szerzéskor megfizetett illetéket vissza kell fizetni, de szerintem az elvi lényeg ugyanaz.)

ObudaFan # 2018.06.30. 08:41

Szövegezéstől függetlenül kockázatosnak tartom, hogy az adóhatóság álláspontja az lesz, hogy új szerzésnek minősül.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.29. 08:06

Szövegezés kérdése.

Anci53 # 2018.06.29. 07:33

Azt szeretném megtudni, ha a szülő gyermeikeinek ajándékozta 1/2 tulajdon részét az ingatlanból, majd azt visszakéri a gyerekektől, a visszaadott ingatlan a szülőnek új beszerzése, vagy visszaáll a régi rend. Értékesités miatt kérdem, tehát eladás esetén adózni kell-e a szülőnek a visszakapott ingatlana után?


Üdv.

Azt szeretném megtudni, ha a szül? gyermeikeinek ajándékozta 1/2 tulajdon részét az ingatlanból, majd azt visszakéri a gyerekekt?l, a visszaa

ObudaFan # 2018.06.29. 04:56

slimria

Édesanyátok része után nem kell adózni, édesapátok esetén pedig a különbözet 15%-ának a 30%-a az adó.
Tehát azt is tudni kellene, hogy mekkora részt adtok el.

Moszi75 # 2018.06.28. 19:16

nonolet

Sajnos nincs hatmillióm.