Örökölt ingatlan eladása


drbjozsef # 2018.02.13. 12:37

Rég nem olvaslak.

nonolet # 2018.02.13. 12:20

drbjozsef

Olvasd már mit írtam és GONDOLD VÉGIG!!!
Mindenki az addigi pénzénél van.

Illetve lesz IS, ha nem szerződés szegő valaki.

A szerződés szegés meg már egy más eset lesz...

Arra ugyanúgy fel KELL készülni előre az eredeti vevő esetén is!!!!

Azaz be kell magad biztosítani, mert
csak max pár percre előre lehetsz biztos
abban, hogy a vevő még él és teljesít...
Hisz egy baleset, vagy infarktus bármikor beüthet.

Avagy teljesen mindegy, hogy melyik vevő nem teljesít esetleg...

Neked ELŐRE kell felkészülnöd erre az esetre is!
Ha gond lehet ez...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.13. 11:07

utána a szerződés ütemezése szerint a többi részlet is
Az elővásárlásra jogosult, ha él a jogával, akkor pont ebben az ütemezésben köteles teljesíteni. Továbbra sem értem a problémádat.

drbjozsef # 2018.02.13. 05:34

bermuda,

ez jó, ha nem siet se a vevő, se az eladó. De ha az eladónak kell a foglaló, sőt, utána a szerződés ütemezése szerint a többi részlet is, mert ő is költözik tovább, akkor nem szívesen szív azzal, hogy egy rosszhiszemű elővásárló hónapokra elhúzza a dolgot. Igen, tudom, ezt megteheti ugyanúgy a vevő is, de tételezzük fel, hogy a vevő felé megvan a bizalom, fizetőképes, és akar is. De nem tud, sőt, a foglalóját is kérné vissza, ha már nyilatkozott az elővásárló, azt neki vissza kellene kapnia, de lehet, hogy az eladó ha akarja se tudná visszaadni, hiszen befizette a következő lakásába ugyanúgy foglalónak, bízva a szerződés szerinti teljesítésben (ami a vevő részéről meg is lenne).

nonolet # 2018.02.12. 22:20

drbjozsef

"Értem én, "

Nem, nem érted úgy tűnik... mert nem gondoltad végig.

A foglaló már és végig a ZSEBEDBEN VAN az EREDETI vevőtől!!!
Hisz azt MÁR megkaptad a szerződés kötéskor tőle.

Az elővásárló pedig ugyanannyit letesz az ügyvédnél letétbe.
Plusz az ügyvédi és más költségeket is...

Aztán!!! nyilatkozhat érvényesen.
(hisz a megkötött szerződés ezt írja elő és neki mindenestől kell elfogadni azt)

A nyilatkozata után a letétből az ügyvéd

  • odaadja helyetted a foglaló részt az eredeti vevőnek

(mondván visszaadtad a foglalóját, mert nem ő lesz a vevő)
ÉS

  • visszaadja neki az ügyvédi+más költséget is

(mondván nem őt terheli, mert nem ő lesz a vevő)

Azaz te mint eladó mindvégig a foglaló birtokosa vagy és maradsz.

Csak menet közben megváltozik az a személy
akinek vissza kell adod, ha miattad borul a bili.

De a foglaló birtoklása nélkül egy pillanatig se vagy...

drbjozsef # 2018.02.12. 19:52

Értem én, hogy a szerződésben benne van a foglaló, csak a zsebemben nincs, az a bajom. :o)

Mert a szerződés aláírásakor esedékes általában a foglaló, pont az aláírás biztosítéka az. Márpedig az elővásárló az nincs még ott ilyenkor...

Sok mindent ki lehet kötni a szerződésben. De engem nem a kikötések tesznek boldoggá, hanem azok teljesítése...

Amúgy én a Ptk.ban csak ott latok teljesitési kepességre való igazolást, ha az elővásárlási jog megszegésével kötöttek szerződést, és utólag akarja a jogosult érvényesíten az elővásárlási jogát. A "normál" ügymenet esetén nem látok ilyet.

nonolet # 2018.02.12. 18:43

drbjózsef

Ilyesmi a megoldás...

Azaz az elővásárló IS bizony leteszi a foglalót/előleget/költséget mielőtt nyilatkozhat.

Aztán majd rendeződik az összegek sorsa.

Innentől az eladó helyzete NEM ROMLIK az elővásárló miatt, semennyit.

- -
Az elővásárlásra jogosult,

  • az elővásárlási joga gyakorlásával egyidőben,
  • a nyilatkozata időpontjáig
  • köteles
  • az eljáró ügyvédi irodában
  • letétbe helyezni a .... Ft vételárelőleget/foglalót
  • és .... Ft költséget.

- -

Azaz nem tud adós maradni a vevőnek, akit kiüt éppen.

Viszont a foglalóját így már kockáztatja, ha kavarni kezd.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.12. 18:18

Át kéne ezt az elővásárlási jogot gondolnod. A lényeg: ha az elővásárlásra jogosult nyilatkozik, a szerződés az eredeti feltételekkel vele jött létre. Ebben - ha van - benne van a foglaló is meg minden.

Amúgy a Ptk. eleve lehetővé teszi, hogy az elővásárlásra jogosulttól megköveteljék a fizetőképessége igazolását. Ezt már akár a felhívásban is meg lehet tenni.

drbjozsef # 2018.02.12. 15:52

És nem tudod, mi a megoldás arra, ha valaki köteles fizetni, de nem teszi önként?

Hááát... sejtem.

Csak én arra gondolnék, hogy ha a vevőm nem fizet, akkor elállok a szerződéstől (persze, Ptk szerint, felszólítás után), aztán megtartanám a foglalóját.

De az elővásárló bekavarása esetén nem mondhatom a vevőnek, hogy megtartanám a foglalóját, hátha nem fizet az elővásárló, az elővásárló meg nem ad nekem előleget, csak húzza az időt.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.12. 15:21

(Megjegyzem, a nemfizetés problémája akkor is felléphet, ha az elővásárlásra jogosult két-három ügyvéd által ellenjegyzett okiratban nyilatkozik.)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.12. 15:19

Második kérdésre meg : hát az, hogy nem fizet.
És nem tudod, mi a megoldás arra, ha valaki köteles fizetni, de nem teszi önként?

nonolet # 2018.02.12. 10:12

"Amíg nincs okirat, nincs bejegyzés."

Ez igaz.

"Amíg nincs bejegyzés, nincs utolsó részlet."

Ez meg nem igaz.

Addig épeszű eladó nem enged bejegyzést, amíg a pénz nincs nála!

Így aztán a technika az, hogy...

A szerződést megkötik.
Eladó a letétbe rakja a bejegyzési engedélyt,
amit az ügyvéd CSAK a fizetés megtörténte után használhat fel.
Vevő fizet.
Eladó igazolja fizetést.
Ügyvéd felhasználja a letétből az iratot.

A láncban az ügyvéd a biztonsági láncszem.
Nélküle egyik fél sem tudja a másikat kijátszani.

Persze egy csaló (vagy tévedő) ügyvéddel, igen...

drbjozsef # 2018.02.12. 09:51

Bocs, de ne tegyük fel.
Elöször elég ezt is megértenem. Tegyük fel hogy van, az elővásárló sima levélben nyilatkozik.
Aztán majd lépjünk tovább. Mert szerintem elég nagy a különbség.

Második kérdésre meg : hát az, hogy nem fizet. Amíg nincs okirat, nincs bejegyzés. Amíg nincs bejegyzés, nincs utolsó részlet.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.12. 09:21

Tegyük föl, hogy a vevővel ügyvédi ellenjegyzés nélkül kötöttél szerződést (érvénes az úgy is) Ahogy mondtad: mi ezzel az eladó problémája?
Item: milyen megoldandó problémája van abból az eladónak, ha az elővásárlásra jogosult nem ellenjegyzett okiratban nyilatkozik arról, hogy gyakorolja jogot?

nonolet # 2018.02.12. 08:43

Sőt így szokás... normális ügyvéd esetén.

A vevő letétbe rakja az ügyvédnél az aláírt okiratot a szerződés aláírásakor.

drbjozsef # 2018.02.12. 05:50

A vevővel az ügyvéd előtt írom alá a szerződést, tőle akár kérhetek letétbe is okiratot, ami bejegyzésre alkalmas, nem?

drbjozsef # 2018.02.12. 05:47

Milyen problémát? :o)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.11. 20:28

Vegyük ki az ügyből az elővásárlásra jogosultat, tegyük fel, hogy csak vevő van. Akkor hogyan kezeled ezt a problémát?

drbjozsef # 2018.02.11. 20:07

Vevővel aláírtam a szerződést.
Elővásárlási jogosult megkapta.
Nyilatkozik, hogy él vele. Mondjuk írásban.
Bejegyzésre alkalmas okiratot nem küld.
Szólítsam fel, várjak, vagy ha időben nem küldött ilyet, csak sima térti/ajánlott levelet, akkor tekinthetem úgy, hogy időben mégsem élt vele, és bejegyeztethetem a vevőmet?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.11. 19:11

És akkor mi a megoldás erre?
Mi a probléma?

drbjozsef # 2018.02.11. 18:20

És akkor mi a megoldás erre?
Kéthetente felszólítani, hátha?
Csak lehet erre is időt tűzni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.11. 16:49

Nem tilos - csak érvénytelen.

nonolet # 2018.02.11. 15:22

Tehát akkor
egy jó ügyvéd eleve beleveszi a szerződésbe,
hogy
az elővásárló által csak "ÍGY" lehet érvényesen nyilatkozni...

Tiltja-e valami az ilyen előírást a szerződésben?

ObudaFan # 2018.02.11. 13:53

Azért annyi macera van az ilyennel, hogy az elővásárlási jog jogosultja valószínűleg nem ügyvéd által ellenjegyzett iratban fogja elfogadni a szerződést, így pedig a földhivatali bejegyzéshez ezt még be kell tőle szerezni. Egy rosszhiszemű vevő esetén, aki csak az időt akarja húzni, ebből lehet probléma.

drbjozsef # 2018.02.11. 10:09

H.Zsuzsa,

az elővásárlási jog azt jelenti, hogy Te megkötöd a szerződést a vevőddel, benne a fizetési feltételek pontos menete, valamint az, hogy az elővásárlási joggal rendelkezőknek megküldik, nyilatkozzanak határidőben, ha nem, érvényessé válik a vevőd és közötted. Az elővásárlási jog azt jelenti, hogy az arra jogosult az eredeti szerződő helyéve léphet vevőként - ami azt jelenti, hogy elfogadja a szerződés, pontosan úgy kell teljesítenie, ahogyan ott szerepel. Semmiképpen sem úgy, ahogy akar vagy tud. Ha nem tud úgy, akkor nem lép a vevő helyére. Ez nem választás kérdése. Akarja így a szerződést, vagy sem, pont.

Ha volt egy csepp esze az ügyvédednek, így csinálta, és akkor nincs mire várni, meg gyötrődni. Adottak a feltételek, vagy az elővásárlási jog gyakorlója, vagy a vevőd fizet a szerződés szerint.