kötelesrész


ObudaFan # 2014.06.05. 20:35

Reméljük, hogy igen.

tass56 # 2014.06.05. 15:30

Tisztelt Ügyvéd Úr.
A rendőrség myomozni fog ilyen esetben , ha feljelentem. köszönöm.

ObudaFan # 2014.06.04. 20:20

Ha ez a helyzet nem változik, akkor ízlés kérdése, polgári pert lehet indítani, vagy lopás miatt feljelenteni.

tass56 # 2014.06.04. 18:09

Tisztelt Ügyvéd Úr.
Azt szeretném kérdezni,hogy anyu meghalt és nem hagyott végrendeletet. A hagyatékot a testvérem adta be,de csak a földeket vagyonjegyet,ami papíron volt. Az aranyakat értékes porcelánok, coloniál bútorokat nem,beszéltem vele azt mondta telefonon ,hogy azt nem ,hogy ne fizessünk utána. A hagyatékira el se jött,egy ügyvédet küldött,meg volt a tárgyalás. Nem veszi fel a telefont bújkál,5 hónap utánn írt egy e- mailt hogy azt őneki adta anyu az ingóságokat,de papírja nincs róla. Le akarja nyúlni szerintem. Azt hiszi hogy ügyvéd és azt csinál amit akar. Mit tudok tenni. Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.04. 13:43

Már a testvér sem jogosult köteles részre.
(Amúgy a kérdésed totál marhaság. Bocs.)

BRena # 2014.06.04. 12:35

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az örökhagyó (gyermektelen, házastársa nincs, szülei nem élnek) végrendeletében a még két életben lévő testvérét nevezte meg örökösnek.

Hagyatéki tárgyalásra 1-2 hónap múlva kerül sor, ahová behívták az örökhagyó 97-ben elhunyt öccsének gyermekeit is.

A kérdés az, hogy a végrendelet ellenére ők köteles részt fognak e örökölni, vagy a hagyatéki tárgyaláson való megjelenéssel csupán a joguk van biztosítva arra, hogy a végrendelet megtámadásával köteles részre igényt nyújtsanak be?

Válaszát köszönöm!
Tisztelettel:
BRena

Heki65 # 2014.05.21. 12:01

Köszönöm szépen a segítséget! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.21. 11:55

Ha jogosult vagy a köteles részre, akkor az a fele annak, amit törvényesen örökölnél.

Heki65 # 2014.05.21. 11:44

Tehát EGYÉRTELMŰEN az 50%-ra tarthatok igényt?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.21. 11:42

Már hogyne. Arra hivatkoztam tévesen (de épp jogérzékkel). A 65. § (2) miatt valóban a Ptk. hatályba lépése előtt hatályos jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

Heki65 # 2014.05.21. 11:38

Akkor ez a torvény nem vonatkozik rám?
2013. évi CLXXVII. törvény

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.21. 11:22

A köteles rész mértékére a hagyaték megnyíltakor hatályos törvényt kell alkalmazni.

Heki65 # 2014.05.21. 09:27

Köszönettel igénybe venném ismételten a hozzáértő ügyvédek segítségét: idén áprilisban történt meg az elhalálozás, de a végrendelet még tavaly íródott. Ebben az esetben a kötelesrész harmad vagy még a korábbi 50 százalék?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.16. 13:07

Mi nem igazán szeretnénk ebbe belenyugodni,
Hát ne nyugodjatok bele. De akkor is ez van.

M.Brigi # 2014.05.16. 12:13

Üdvözlöm!Édesapám tavaly meghalt,öcsémmel örököltünk 1/4 tanyarészt ketten, a többirész 1/4- rész a nagynénémé, 1/2-része nagymamáé.Pár hónapja jött levél a földhivataltól hogy nagyanyánk elajándékozta az ő 1/2-részét a másik kettő unokájának.Mi nem igazán szeretnénk ebbe belenyugodni,(nem anyagi szempontok miatt).Mit tudunk tenni?mert így már semmi nincs a nevén csak az özvegyi jog.Előre is köszönöm válaszát!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.23. 16:51

De, téged.

Amit egyszer olvasok, azt meg szoktam jegyezni. Te sem először nyöszörögsz itt a fórumon.
Nem felejtettem, amit a fiadról meg az elvárásaidról írtál.

Igen, Neked írtam. Aki állítólag végrendeletet ír, azután további törvényes várományról áhítozik, annak ilyen válasz a megfelelő.

korrekt54 # 2014.04.23. 16:41

Immaculata !

Érdekelne, hogy kinek címezted az írásodat !
Remélem nem engem minősítettél!

korrekt54 # 2014.04.21. 16:09

Köszönöm szépen a választ!

ObudaFan # 2014.04.20. 16:50

korrekt54

Hogy a törvényes öröklés rendje szerint mit ki örököl, annak akkor van jelentősége, ha nincs érvényes végrendelet. Mindenesetre az együtt élő házastárs végrendelet hiányában a közös(en lakott) lakás haszonélvezetét örökli, a többi vagyon (közte az esetleges egyéb ingatlanok, akár lakásnak minősülő, de nem közösen lakott ingatlanok) vonatkozásában haszonélvezetet nem örököl, hanem egy gyermekrész tulajdonjogát (ez ebben az esetben 1/2 tulajdon).

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.19. 19:15

Ilyen kérdések láttán valószínűleg a végrendelet is hasonlóan készült.

El kell menni egy ügyvédhez, vagy közjegyzőhöz és megíratni vele.

Hidd el nekem, hogy aki ilyen kérdést tesz fel, az nem képes arra, hogy végrendelet írjon.

korrekt54 # 2014.04.19. 13:45

T. Kovács Béla Sándor !

Férjemmel közösen van két ingatlanunk, mindkettőben 1/2 -1/2 arányban vagyunk tulajdonosok.
Egy gyermekünk van!
Végrendeletet készítettünk,amelyben gyermekünket köteles részre szorítjuk.
Az lenne a kérdésem, hogy mind a két ingatlan vonatkozásában örököl a túlélő házastárs egy gyermekrésznyi tulajdont, vagy csak a közösen lakott lakásból.
Ha megírná pontosan, hogy az esetemben mennyi tulajdoni hányad jut a túlélő házastársnak!

Köszönöm előre is válaszát!

Martonvásárról

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.16. 09:18

Már hogyne járna! Csak esetleg nulla az alapja.

(Tudom, hogy valójában úgy értette, hogy a tartási szerződéssel átruházott ingatlanilletőség beleszámít-e a köteles rész alapjába, és tudom, hogy erre válaszoltad, hogy nem; csak nem szeretném, ha valaki esetleg félreértené.)

Sherlock # 2014.04.16. 07:20

Nem.

mucika54 # 2014.04.16. 07:12

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdeklödni szeretnék, hogy édesanyám az egyik unokájával és annak a férjével tartási szerződést kötött, hogy amiért eltartják a háznak az anyai részét megkapják, mivel édesapám már régebben meghalt, erre ők betették öt az otthonba hogy nem tudja magát ellátni pszichiátria kezelés alatt állt. Közben kerestek vevőt a házra és ügyvéd előtt eladták én mint a lánya az apai részt megkaptam ők meg a ház többi részét. Ügyvéd előtt eladtuk. Miután eladtuk a házat az otthonba meghalt édesanyám a temetésről nem is szóltak nem is voltam jelen a temetésén csak úgy tudtam meg utólag kérdésem az lenne hogy nekem mint a lányának jár e a köteles rész.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.15. 04:51

Semmit nem kell bizonyítania. Neked kellene.