gyerektartásdíj


ObudaFan # 2020.02.08. 06:58

Nem feltétlenül ő ül rajta. Lehet, hogy a kötelezett nem vette át azonnal, aztán volt itt téli törvénykezési szünet is. Eleve a papíralapú eljárás lassabb, mint az elektronikus.

ObudaFan # 2020.02.08. 06:56

Mennyi ideig tart ez a képzés és milyen mértékű heti elfoglaltságot jelent?

papa5 # 2020.02.07. 16:46

ObudaFan
Nem,kozmetikusnak tanult/fog tanulni.

ObudaFan # 2020.02.07. 15:33

papa5

Ezek főiskolai szintű OKJ-k?

Scales # 2020.02.07. 11:24

drbjózsef

Köszönöm a választ! :-)

papa5 # 2020.02.07. 11:14

Jó napot kívánok.
A kislányom 20 éves múlt,érettségije van.Szeptemberben elkezdett egy OKJ-s tanfolyamot,amit most abbahagyott,és elment dolgozni.Elmondása szerint idén szeptemberben újra elkezd egy tanfolyamot,másik szakképzőnél.
A kérdésem,hogy meddig kell gyerektartást fizetnem,hány ilyen "megszakítom-újrakezdem" fér bele?
Köszönöm.

drbjozsef # 2020.02.07. 11:07

Scales,

Én sem értek hozzá, de szerintem a "jogszabályban foglalt kötelezettség" kifejezésben a "jogszabály" fogalom kifejezetten a Vht. paragrafusait jelenti. Nem úgy általában.

Szépen is néznénk ki. Megrendbírságolhatnak a Vht alapján mert közterületen vizeltem? Vagy mert bármilyen törvényt megsértettem?

Igen, a gyerektartás vonása lehet Vht. szerinti letiltás, de a bejelentési kötelezettség más jogszabályban van.

Scales # 2020.02.07. 10:42

drbjózsef

Igen, elolvastam "vagy a végrehajtási eljárásban közreműködésre kötelezett személy..., jogszabályban foglalt kötelezettségének nem tesz eleget..."
Kinek van jogszabályban foglalt bejelentési kötelezettsége?

drbjozsef # 2020.02.07. 10:29

Scales,

A "bejelentési kötelezettség" a "szabálysértés" és a "végrehajtásról szóló törvény" fogalmakat hogy sikerült így összekombinálnod?

Ugye, el sem olvastad annak a 45.§-nak az első mondatát, vagy csak az "500.000"-ig?

Scales # 2020.02.07. 10:17

Igen, ezt már a BRFK jogásza is mondta, aztán csak meg lett vele szemben nyerve egy per kártérítéssel fűszerezve. ;-)
De van arra cáfolat, amit a Végrehajtási törvény 45.§ kimond?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.07. 10:02

Nem vagyok jogot végzett,
Megnyugtattál. Viszont akkor talán az okosságot is óvatosabban kellene osztani.

Scales # 2020.02.07. 09:34

Időközben megtaláltam, a Végrehajtási Tv. 1994.évi LIII. törvény 45/A § (1)-(2) bekezdése is rendelkezik rendbirságról, amire az első hozzászólásomban hivatkoztam.

Scales # 2020.02.07. 07:57

A törvény szerint meghatározott bejelentési kötelezettség elmulasztàsa nem tartozik a szabálysértés tárgykörébe? Hiszen törvényi kötelezettség írja elő a jogosultnak aki ennek nem tett eleget. Onnantól pedig a szabálysértési törvény szerint nem lehetne eljárni? Már csak azért is, mert azért az mégiscsak nonszensz, hogy magasról tesz a törvény által előírt kötelezettségére és ettől még a szeme se rebben senkinek.
Amennyiben ezt megteszi lezavarja a bíróság peren kívül az egészet, ha meg nem, a másik fél pereskedjen, aztán vagy sikerül visszakövetelni a jogosulatlanul kifizetett összeget, vagy nem. Érdemes lenne kicsit határozottabban rálépni az ilyenek nyakára, hogy ne legyenek terhelve teljesen feleslegesen a bíróságok az ilyen mulasztásból eredő perekkel.
Nem vagyok jogot végzett, csak a téma iránt érdeklődő és tályékozódó laikus.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.07. 06:58

Azt a bírságot honnan veszed?

Scales # 2020.02.07. 06:34

Ha jól tudom, akkor a tartásdíj jogosultjának törvényi kötelezettsége!!! bejelenteni a jogosultság megszünését, amelynek elmulasztása esetén 500.000 Ft-ig terjedő mulasztási bírsággal büntethető. Annyira cuki, hogy amikor a gyermek már elkezd dolgozni akkor valahogy kimegy a fejéből a jogosultnak, hogy csak szólni kellene, hogy már nem jár, de amint nem kap meg akár csak egy havi tartásdíjjat rögtön tudja mi a teendő... Természetesen nem helyeslem a tartásdíj nem fizetését, de azért ez a fajta inkorrekt magatartás eléggé felháborító és szankcionálni kellene akár hivatalból az eljárás során hiszen a törvény elvárja a szankciót.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.06. 17:21

A bíró a férjem nevében keresetet indított.
NAAAAAAAAAA... Még valaki elhiszi.

A bíróság a beadványt tartalmaz szerint keresetnek tekintette, és a felperest hiánypótlásra hívta fel. (Ha másért nem, akkor azért, hogy az előírt nyomtatványon adja be a keresetet, három példányban, egyet két tanúval is aláíratva.)

a túlfizetés összegét külön pereskedés útján kérhetjük vissza.
Valóban kérdéses a tartás megszüntetése iránti kereset összekapcsolása a kártérítéssel, de én azért megpróbálnám.

Gigi637 # 2020.02.06. 09:28

Tisztelt Jogi Fórum!
Férjemnek 2 gyermeke van előző kapcsolatából, mindkét gyermek után gyerektartást fizet munkabérből történő levonással. Az egyik gyermek 20 évét betöltötte, s 2019. 06.04-én tanulói jogviszonya megszűnt, önálló keresettel rendelkezik. Miután az anya a bíróság felé ezt nem jelezte, a férjem írt a tartást elrendelő bírónak a fenti tényről. A bíró a férjem nevében keresetet indított. Mivel a férjem fizetéséből azóta is vonják a gyerektartást, az összeget visszamenőleg szeretnénk visszakapni. Azt kérdezném: a gyermektartást visszamenőleg 2019.07. hótól meg lehet-e szüntetni, s az összeget milyen módon kérheti vissza. Ugyanis olyan tájékoztatást kaptunk, hogy megszüntetni csak a tényleges kereset beadásától lehet, s a túlfizetés összegét külön pereskedés útján kérhetjük vissza. Ven-e más mód? Válaszát előre is köszönöm

bvmzs86 # 2020.02.05. 11:05

Grave7: nem tudom pontosan, több havi illetményemnek megfelelő összeg, tehát feltételezem, hogy "munkabér" jogcímen.

Grave7 # 2020.02.05. 10:48

@bvmzs86: Azt a „nagyobb összeget” milyen jogcímen fogod kapni?

bvmzs86 # 2020.02.05. 09:40

Tisztelt Jogi Fórum!

Bírósági döntés alapján a gyermektartásdíj levonása a mindenkori fizetésem 20%-a, minimum 25 ezer forint. Ahogyan eddig is rend szerint történt, a tartásdíjat nem csak a rendszeres illetményemből, hanem a jutalmamból, teljesítményértékelésemből, egyszeri juttatásaimból is vonták. Általában így havonta kb. 100 ezer forintot fizetek.
Felmerült, hogy a közeljövőben egy nagyobb összeget kapok, ha aláírok előre több év munkaviszonyt, ez így értelemszerűen visszafizetési kötelezettséggel jár (ha idő előtt elhagyom a munkahelyemet).

Tekintettel a visszafizetési kötelezettségemre is, van arra lehetőség, hogy ebből az összegből ne vonják le a gyermektartásdíjat?

Köszönettel:

Judmi # 2020.01.29. 12:21

Kedves ObudaFan!

Hálásan köszönöm a gyors választ.

ObudaFan # 2020.01.29. 12:19

Judmi

A gyámhatóság engedélyével költözhet külön, ha ez megtörténik, akkor lehet bíróság előtt rendezni, hogy a továbbiakban ne az anya kapja.

Judmi # 2020.01.29. 12:01

Üdvözlök mindenkit!

Ha egy 17 éves lányt eltartja a dolgozó barátja és közösen bérelt lakásban más városba költöztek, muszáj-e az anya részére a gyerektartást utalni? Nem lehetne ezt valamilyen módon a lánynak fizetni?

Köszönöm a választ.

Crumlin # 2019.12.16. 22:59

Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm a választ Neked is és Immaculatanak is.

Az lenne még a kérdésem, hogy mit jelent ez, hogy elrendelheti? Milyen esetben teheti ezt meg vagy szokta megtenni? Mitől függ ez leginkább? Akkor is megteheti, ha nincs vita és születik egy megállapodás a felek között? És hogy tudja a gondviselő szülő havonta lekérni a szükséges összeget?

Nagyon köszönöm, ha válaszolsz!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.16. 21:54

az egyösszegű gyerektartásnak is a gondviselő a jogosultja,
A tartásdíjnak mindig a tartásra szoruló személy a jogosultja - más kérdés, hogy kinek a kezéhez kell fizetni.

Egy egyösszegű előre fizetésnél bizony, a gyámhatóság elrendelheti a gyámhatósági számlára utalást.