gyerektartásdíj


Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.11. 16:35

Hat hónapra visszamenőleg lehet a módosítást kérni. (A kérelem előterjesztésétől számítva természetesen.)

Vmara # 2019.06.11. 14:09

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem az lenne, hogy tartásdíj leszállítását lehet-e kérni visszamenőleg? Május 2-án adtam be a keresetet, de betegség miatt a bíró a mai napig nem hozott döntést. Azt az információt kaptuk, hogy talán az ítélkezési szünet után /augusztus 20/ fogják megküldeni az alperesnek a keresetet, akinek újabb 45 napja lesz rá reagálni, majd azt követően kerül sor a tárgyalásra. Ha jól számolom május helyett év vége körül fog döntés születni, persze azt nem tudom hogy munkanélküli segélyből hogyan fogom kifizetni a 30.000 ft tartásdíjat, ami a régebbi, munkaviszonyom megszűnése előtti fizetésemhez lett beállítva. Született a jelenlegi kapcsolatomban másik gyermekem, igen nehézkesen élünk meg a munkahelyem hirtelen megszűnése miatt. Májustól kértük a csökkentést, erre van-e esély, mert addig kölcsönből tudjuk rendezni. Válaszát előre is köszönöm! Máté

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.07. 05:36

Kittina72, olvasgass egy kicsit itt és más rovatokban. Ez egy sokszor, részletesen megválaszolt kérdés.

Robicsucsu # 2019.06.04. 13:19

Tisztelt Jogi fórum!
4 éve váltunk el,mindent hátra hagytam csak a személyes tárgyaimat hoztam el az ingatlanból.Az ingatlant az eszközkezelőnek adtuk el,a bíróság 25 ezer forint gyerektartást állapított meg illetve abban egyeztünk meg,hogy a párszáz ezer forintos hitelünket kifizetem.Állami cégnél dolgozom így könnyű volt a behajtónak tiltani.A volt asszony egy percet sem dolgozott életében.Az összes hitel az én nevemen volt/van. 200 ezer nettóm van és ennek az 50%-át tiltják már 4 éve!Volt szerződés hossazbbításom ami esetemben 800 ezer forint lett volna,ezt is egyösszegben lefogták.Az eszközkezelő ajánlatot tett a volt nejemnek,hogy vissza vásárolhatja az ingatlant részletekben.Ő ezzel élt,én lemondtam az ingatlanról.A gyerektartással egyszer sem késtem. Tehát:lemondtam az ingatlanról,teljesen bebútorozzottan ott hagytam az akkor 7 éves kislányomat nézve,kifizettem eddig 3 millió hitelt,fizetem a havi 25 ezer gyerektartást,de most ismét kiesett a szekrényből egy csontváz-4 milliót tiltanak ismét 50%-al. Így 94 ezret keresek ebből még 25 a gyerektartás,se bútorom,se lakásom.Mitévő legyek? Egyszerűen ne fizessem a gyerektartást tovább?Az összes letiltást tudom igyzaolni a munkáltatómtól?Ne fizessek és a bíróság berendel és akkor elmondom?Ügyvédre nincs pénzem. A válást is én fizettem,mert neki nincs keresete!Kérem segítsen,mert nagyon el vagyok keseredve.Köszönöm válaszát

drbjozsef # 2019.06.04. 13:14

sissy074,

Ptk. 4:210§(2)

Nincs benne időszak, jelen időben fogalmaz : kérheted, hogy tájékoztasson a mostani juttatásairól.

Persze egy perben, ha az a kérdés eldöntéséhez szükséges, a bíróság bármilyen jövedelmi-vagyoni igazolást bekérhet bárkitől és bármekkora időszakra.

sissy074 # 2019.06.04. 12:44

Kedves Fórumozók!

Ezt most olvastam itt :"a kötelezett munkáltatója köteles a jogosult közvetlen kérésére tájékoztatást adni a kötelezett munkabérének és egyéb juttatásainak összegéről."

Ez azt jelenti,hogy írok a munkáltatónak és kérem,hogy tájékoztasson?Mennyi időre kérhetem 1 év,6 hó?Esetleg egy paragrafust tud valaki amire hivatkozhatok?Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.03. 07:54

Jó. Akkor ezt mondja majd a rendőrségnek, ügyészségnek is.

zsurmika # 2019.03.03. 07:18

A fizetési hajlandóság megmutatkozik abban,hogy a megítélt tartás több mint 50%-át megfizeti a kötelezett.Ennél többre a munkája során létrejött kötelező kiadások miatt nem képes.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.03. 07:06

a Ptk kimondja,hogy a napidíj,költségtérítés étkezési és üdülési hozzájárulás nem képezheti a tartásdíj alapját.
Pontosan hol van ez a Ptk.-ban?

A munkáltató nem is fog vonni a "költségtérítésből", ha a kötelezett nem maga kéri. De ha a levont összeg nem fedezi a megítélt tartásdíjat, és önként sem fizeti meg a kötelezett - pedig meg tudná - akkor el fogják ítélni tartás elmulasztásáért. Ergo: jobb lenne fizetni.

zsurmika # 2019.03.03. 06:46

Kovács Béla Sándor
A csjt és a Ptk kimondja,hogy a napidíj,költségtérítés étkezési és üdülési hozzájárulás nem képezheti a tartásdíj alapját.Ezt a törvényt a munkáltatónak kötelessége betartani és a bíróságnak nincs joga ahhoz,hogy a költségtérítés egy részét is bérré módosítsa.
Itt van az eb hantja.. akkor miért is? Milyen jogon? Milyen gyakorlati tapasztalat alapján???
De tovább megyek a Vht is kimondja,hogy a költségtérítés végrehajtás alapjául nem szolgálhat.
Nos akkor ez meg hogy is van??

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.03. 06:38

Ez a törvény.

zsurmika # 2019.03.03. 06:13

Köszönöm a választ.. bár mélyen felháborít,hogy a Magyar jogrendszer lehetővé teszi,hogy a bírói gyakorlat felül írja a törvényt és ez által" egy életre" adósságba sodorjon valakit.

oligaliga # 2019.03.03. 05:58

Zsurmika

A kérdésed:

Behajtható lesz e valaha is vagy a közel jövőben a tartás elmaradt része?

A rövid válasz: igen, amíg meg nem térül. Senkit sem érdekelni, hogy a költségtérítésből tiltható-e vagy sem, mert jogerős ítélet van.

zsurmika # 2019.03.03. 05:53

Úgy látom igen komolyan félre értették a kérdésemet!!
A kötelezett mellett állok.. nem igazán érdekel,hogy a tartásra jogosult(édes anya) nem kapja meg amit követel,mert nem jogos az emelés..és meg sem érdemli(nem a gyerekekre fordítja) kérem figyelmesen olvassák el a kérdést.. és arra szeretném ha válaszolnának!

gerbera317 # 2019.03.02. 21:58

Felé semmiképpen.

rigoz # 2019.03.02. 21:53

Tisztelt Zsurmika!

Ismeretlen tettes ellen, a tartásra kötelezett lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányság felé.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.02. 18:23

Az tegyen feljelentést, akinek a kezéhez a tartásdíjat fizetni kell.

zsurmika # 2019.03.02. 17:14

Kovács Béla Sándor
Ki ellen tegyünk feljelentést és hol??

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.02. 07:11

Tegyen feljelentést.

zsurmika # 2019.03.02. 03:18

Tisztelt szakértő és mindenki! Tartás behajtásával kapcsolatos volna a kérdésem,igyekszem röviden vázolni..ha valami kimarad ,előre is elnézést érte.
A párom kamionos,a jövedelme alap bérből(104000) és a ledolgozott napok után járó költségtérítésből tevődik össze.
Az ex neje tartás emelést kért a bíróságtól(eddig 22-22 ezret fizetett amit 40-40 ezerre emeltek)ingó vagyona,egyéb jövedelme nincs csak egy hitellel terhelt ház.A bíróság a bírói gyakorlatra hivatkozva ítélte meg az emelést(a tárgyalás során vélelmeztek bizonyos összegű költségtérítést ami a ténylegesnél messze alul marad) amit a párom cégének kell letiltania a fizetéséből(itt jegyezném meg,hogy a cég nem nyúlhat a költség térítéshez..abból nem tilthat mert köti a törvény)a bér 50% csupán 52000 ft.Így a 80000 gyermektartás nem tiltható és nem behajtható.
Behajtható lesz e valaha is vagy a közel jövőben a tartás elmaradt része?

drbjozsef # 2019.02.20. 12:58

Ha a második szakmája nem magasabb szintű végzettséget adott, mint az első (csak más szakmát), akkor már arra sem járt volna.

MGabi1973 # 2019.02.20. 11:11

Üdvözletem!
A következő kérdésben kérem szakértő segitségét.
A nagykorú 23 éves gyermekem 2.szakmáját szerzi meg májusban és tovább szeretne tanulni hogy 3.szakmát szerezzen. Tanulmányai mellett diákmunkát vállal, havi 80-100ezer forintos jövedelemmel. A kérdésem a következő. Jogosult-e még tartásdíjra a továbbiakban?
Köszönöm válaszát!

gerbera317 # 2019.02.15. 12:13

1. A letiltást csak az azt kibocsátó hatóság módosíthatja. Miért nehéz ezt elfogadni? Őnaccsága méltóztasson befáradni a bíróságra, és kérje a letiltás 1 gyermekre való korlátozását.
2. Jogosnak tűnik. De ha vitatod, akkor vitassad, és majd az elutasítás indoklásából megtudod, mit nem tudtál jól.

wers # 2019.02.15. 12:01

Ezt nem fogadta el a munkáltatóm, mondván, hogy csak bírósági végzés esetén módosítja az utalást.

Ez így helyes.

kkgabor # 2019.02.15. 11:50

Üdvözletem!
A következő kérdésben kérnén szakértő segítségét:
11 éve 2 gyermekem után fizetek bíróság által végzésben megállapított tartásdíjat, amely a végzés szerint gyermekenként és havonta a havi nettó jövedelmem 20 %, minimum 25 eFt, amelyet a munkáltatóm letiltás alapján átutal minden hónapban a volt feleségemnek.
A nagyobbik gyermekem most befejezte az egyetemi nappali tagozatos tanulmányait, emiatt a volt feleségemmel egyetértésben úgy döntöttünk, hogy az ő részét innentől nem kell utalni a munkáltatómnak, csak a másik gyermekem utáni 20%-ot. A munkáltatómnak a volt feleségemmel készítettünk egy közös nyilatkozatot, amelyben kértük az utalás módosítását. Ezt nem fogadta el a munkáltatóm, mondván, hogy csak bírósági végzés esetén módosítja az utalást. És itt az 1. kérdés: ha a jogosult nyilatkozik, hogy lemond az érintett 20%-ról, akkor jogosan mondhatja azt a munkáltató, hogy ezen nyilatkozatot nem fogadja el, csak bírósági végzést erről?
De nézzük tovább:
Ezek után felvettük a kapcsolatot az illetékes járásbírósággal. Ott elmondta az ügyintéző, hogy amennyiben a jogosult, vagyis a volt feleségem kezdeményezi a tartásdíj módosítását, (nálunk ez fennáll), akkor per nélküli végzést hoznak, de ebben az esetben is illeték köteles az eljárás, az illeték mértéke pedig az éves tartásdíj összegének (itt a minimummal, a 25 eFt x 12 kell számolni?) a 3 %-a.
És itt a második kérdésem: jogosan számítják fel ezt a 3 % illetéket az éves tartásdíj összege alapján?
Megkérdeztem azt is a bírósági ügyintézőtől, hogy mivel a törvény szerint a gyermektartásdíj maximum a gyermek 25 éves koráig vonható - ha azt kivárnánk, és akkor kérnénk a végzést, akkor is fizetni kellene ezt a 3 % illetéket? Az ügyintéző azt mondta igen.
Ez biztos, hogy így van?