gyerektartásdíj


safari # 2019.01.05. 09:15

drbjozsef
ObudaFan

Igen ez nem tiszta, hogy hogyan kerüljön bele a vagyonmegosztási megállapodásunkba az elállás a gyermektartási díjról ha több pénzt adok neki, mint ami járna.

Viszont felmerült bennem egy másik kérdés is ennek kapcsán. Ha a nagykorú gyerekek lemondanak külön nyilatkozatban a tartásdíjról, akkor azt el kell fogadnia és tudomásul kell vennie a feleségemnek is?

drbjozsef # 2019.01.05. 08:18

De ők nem ügyleti tanúk, hanem érintettek, te magad mondtad, hogy "ha a nagykorú gyerekek belemennek".

ObudaFan # 2019.01.04. 14:07

Az ügyleti tanúknak nem kell ismerniük az okirat tartalmát, ha erre irányul a kérdés.

safari # 2019.01.03. 15:59

Ha a nagykorú gyerekek a házassági vagyonmegosztás megállapodásunk tanúi és azt aláírják, az elegendő-e ilyen esetben vagy külön-külön nyilatkozniuk kellene hivatkozva a vagyonmegosztásban szereplő összegre és az ahhoz kapcsolódó tartalomra.
Alakilag melyik elfogadható?

ObudaFan # 2019.01.03. 12:54

Ha a nagykorú gyerekek is belemennek, meg lehet állapodni szerintem.

safari # 2019.01.02. 13:16

Két nagykorú gyermekem van az egyik most érettségizik a másik fizetős nappali egyetemre jár. A kisebbik is egyetemre fog jelentkezni és vélhetően fel is veszik,
jó tanuló.

Most válok és törekednénk arra, hogy a vagyonmegosztásról megállapodjunk bíróság nélkül.
A közös tulajdoni viszonyok felezéséhez képest a feleségem +10 Milliót kér, hogy lakást tudjon venni vagy hosszabb távra bérelni tudjon. Én oda is adnám ezt az összeget, ha cserébe nem kellene a két gyerek egyetemi évei alatt tartás díjat fizetnem. A gyerekek nála laknának továbbiakban.
A kérdésem az lenne, hogy a vagyonmegosztási megállapodásunkba bele lehet-e foglalni a jövőre nézve ezt és hogyan és mit kellene beleírni a megállapodásba, ami védelmet nyújthat egy későbbi vitától.

ObudaFan # 2018.12.30. 12:27

Ha nem megy bíróságra, akkor csak abban lehet reménykedni, hogy a jogosult majd becsületesen bejelenti, hogy már nem jogosult a tartásra, máskülönben élete végéig tiltani fogják. Nem szűnik ez meg magától.

Márti71 # 2018.12.29. 20:38

Az illetö több mint 10 éve fizeti ( eddig a fizetéséből tiltották)viszont nem hajlandó a biróságra menni.a végzésben az állt,hogy a jövedelme 50% le tiltandó gyerektartásra.Ha nem megy biróságra akkor ezt figyelembe veszik a leszázalékolásnál is ennek megfelelöen tiltják majd?Olyan egyénről van szó akit semmi nem érdekeel és nem tesz semmilyen lépéseket.

rigoz # 2018.12.29. 20:17

Ha a gyerek 18 év alatti, akkor igen, megeshet ilyen eset.

A 18 év alatti gyereket a szülője ugyanis a saját létfenntartása kárára is köteles tartani, rendkívül kivételes esetektől eltekintve.

Afeletti korú gyereknél - ha nincs más jövedelem -, akkor nem valószínű.

Bíróság azonban a határozásnál köteles méltányolni az Ön helyzetét és annak megfelelően határozni arról, hogy mekkora mértékű, illetve milyen jellegű tartásdíj megfizetésére kötelezi, amennyiben az arra való jogosultságot vagy kötelezettség fennállását állapítja meg.

Ilyen esetben különösen célszerű lehet a jogosulttal - amennyiben lehetséges - egyébként egyezséget kötni, pl. természetbeni nyújtásról vagy - amennyiben van ilyen - nagyobb értékű ingóság átruházásával a tartásdíj-fizetési kötelezettséget rendezettnek tekinte(t)ni.

Márti71 # 2018.12.29. 19:57

Azt szeretném megkérdezni ha valakit le rokkantságiznak és jogerös birósági végzése van,hogy gyerektartást kell fizetni akkor ezt a rokkantsági összegébők is levonják?

drbjozsef # 2018.12.20. 20:43

Georgee,

Ptk. 4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]
(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.
...
(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

Szerintem egyelőre fizetned kell.

Georgee # 2018.12.20. 18:38

Üdvözletem,

Jelenleg folyamatban lévő válóperrel kapcsolatban lenne kérdésem a gyerektartás vonatkozásában:

23 éves nagyfiam rendelkezik egy félfelsőfokú szakképesítéssel, melyet a középiskolában szerzett, még 18 évesen. Ezt követően nappali tagozaton elvégezte már a szegedi egyetem egyik szakjának a BSC részét, lediplomázott, és most felvették ugyanennek a szaknak az egyetemi (MSC) részére is, ami még 2 éig, 25 éves koráig fog tartani. Szintén nappali tagozatos hallgató.

Kérdésem, hogy ebben az esetben jogilag köteles vagyok-e gyerektartást fizetni a második diploma megszerzése idejére is, vagy a BSC végzettséggel ezen jogi kötlezettségem megszűnik.

A félreértések elkerülése érdekében, a Gyermekeim után eddig is kimagasló gyerektartást fizettem, és a továbbiakban is támogatni akarom Őket, viszont a volt feleségemen keresztül csak a jogilag szükségeset szeretném, és a Gyerekek motiválása céljából a további támogatásukat feltételekhez kötném (pl. tanulmányi eredmény, vagy, hogy a további képzéseket, amelyek a személyestovábbfejlődésüket szolgálja, felesben vállalnám).

Milyen lehetőségem van erre a Gyerekek esetében?

Előre is köszönöm a segítő, konstruktiv válaszaikat!

Georgee

ObudaFan # 2018.12.17. 15:13

Ő semmit, tartásdíjat az anyai nagymama követelhet. De előtte természetesen rendezni kell az apai jogállást, ha máshogy nem, perben.

Gizmo1024 # 2018.12.16. 14:46

Kedves fórumozók
Mit kovetelhet az anya aki 17 eves a 18 eves apatol ugy hogy a gyerek 2 honapos? Nincsen apasagi nyilatkozat és sehol nem szerepel az apa neve es az anyai nagymama a gyerek gyamja.

ObudaFan # 2018.12.13. 14:40

1-2 hónap biztosan eltelik addig.

Márti71 # 2018.12.12. 18:22

Köszönöm a válaszodat ma beadtam azt szeretném még meg kérdezni mennyi idő mire a bíró dönt

ObudaFan # 2018.12.11. 08:44

Kérj konkrét összeget, leginkább a keresetben amúgy is szereplő összeget, aztán majd a bíró eldönti.
Nincs formanyomtatvány.

Márti71 # 2018.12.10. 20:03

Illetve kell e konkrét összeget írnom vagy a bíró állapítja meg?

Márti71 # 2018.12.10. 19:47

Hogyan kell kérnem az ideiglenes intézkedés mit kell bele írnom? Van e formanyomtatvany?

ObudaFan # 2018.12.10. 19:37

Elállhatsz a keresettől, ebben az esetben a fizetendő illeték 10%-át kell befizetned.
Az ideiglenes intézkedés azt jelenti, hogy már ítélethozatal előtt kötelezik az alperest a fizetésre, amit az ítélet szerint kell majd elszámolni.

Márti71 # 2018.12.10. 17:08

Ma kaptam levelet a bíróságtól hogy az ügyem folyamatban van (lassan 1eve)azt hittem már ki tűzték a tárgyalást de nem elegem lett nem csinalom tovább mi a módja hogy vissza lépjek ill kell e fizetnem? Meg azt írták lehetőség van ideiglenes intezkedesre iránti kérelemre amennyiben annak feltétele fennall ez nem tudom mit jelent

ObudaFan # 2018.11.14. 15:27

Ha tényleg alkalmas ez a lakás, akkor ez nem valószínű.

bjack # 2018.11.14. 14:55

@Obudafan: jol ertem, hogy a hazassag elott szerzett, haszonelvezettel terhelt sajat tulajdonu ingatlanban maradhatna (hasonlo meretu lakast ezen a kornyeken min. havi 200 kornyeken lehet berelni), ES emellett kellene meg gyerektartast is fizetnem, ugy, hogy sajat lakasa van, ami tokeletesen alkalmas a gyerek nevelesere?? :D

GubElek # 2018.11.14. 09:01

Egy ilyen bírósági döntés esetén mi történne a szülők haszonélvezeti jogával?
Ők mondhatják, hogy mégsem a feleség lakhat ott?

ObudaFan # 2018.11.14. 08:44

A gyerekek miatt egyébként is dönthet úgy. Más kérdés, hogy ha önként mész el, akkor még a lakáshasználati jog ellenértéke is elveszhet.