kötelesrész kiadása


ObudaFan # 2017.09.20. 13:52

A kötelesrészt főszabály szerint pénzben kell megtéríteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.27. 10:25

Ha te visszautasítod a hagyatékot, akkor nem leszel jogosult kötelesrészre. (Itt most már tényleg befejeztem.)

csutak2 # 2015.03.27. 09:15

Tisztelt Ügyvéd segítők!
Pitiánernek tünhet ez az ügy,de sok minden van itt még amit azért nem írok le nyilvánosan,mert esetleg Ő is nézegeti!Hagyatéki leltár?Pénz,stb?Az mind zsebébe!Bizonyítani csak az ajándékozást és ezt a koszlott telket lehet egy putrival!
Én nem utasíthatom vissza a telket?Akkor jobban járnék!?
A hagyaték ez alatt a PTK.alatt nyilt meg,csak úgy gondoltam/próbálkoztam!/,hogy ,ha az ajándékozás,mint előző jogügylet oda esett akkor hátha!
Üdv.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.27. 09:00

Van bankszámla is, és ha az ajándékozási szerződés kifejezetten az ingatlanra szól, akkor az ingóságokat is kérném felvetetni a hagyatéki leltárba.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.27. 08:26

Az egész hagyaték ez a telek. Tehát minden további nélkül visszautasíthatja. A hagyaték aligha a régi Ptk. hatálya alatt nyílt meg.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.27. 08:01

A halál pillanatában hatályos Ptk-t kell alkalmazni.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.27. 08:00

Ha a telek építési telek, akkor nem mondhat le róla, csak a mezőgazdasági földterületet lehet önállóan visszautasítani.

Jól számoltál.

csutak2 # 2015.03.27. 07:10

Huh!
A végén kikerekedik ez a történet!De ,ha jól számolok akkor 7.200.000 felének a harmada:1.080.000.-ft.Ebből lejön 300.000.-=780.000.-Ha meg a trükkel lemond akkor 480.000.-ft.Jól értem?
Kérdés még:-köteles vagyok elfogadni a hagyaték visszautasítását?

  • az ajándékozás 4 éve történt.Akkor még a régi Ptk.volt érvényben ami kedvezőbb volt,mert a felének a fele járt volna.De mivel most halt meg azért már az új Ptk.vonatkozik rám?

Köszönettel mindenkinek!Üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.26. 18:37

Nu, a gondolatmenetre értettem, nem a pontos számokra.

wers # 2015.03.26. 17:04

A köteles rész ennek a hatoda

Akkor miért jó Immaculata példájában az 500 eFt köteles rész?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.26. 16:42

Ha a lakás 7 millió, a telek 600, és a temetési költség 370 ezer, a hagyatéki eljárás díja is lehet vagy 30 ezer. Akkor a nettó hagyaték értéke 200 ezer. A köteles rész alapja tehát 7 millió kétszázezer. A köteles rész ennek a hatoda (a fele rész harmada), vagyis 2 millió 400 ezer. Ebből háromszázezret megkaptál, tehát jár még 2 millió 100 ezer. De ezt már tényleg legalább háromszor elmondtuk.

(Az valóban egy ügyes trükk, ha az örököstárs visszautasítja a hagyatékot, és ezzel te kapod az egész telket. De akkor még mindig jön neked 1 millió 800 ezerrel.)

wers # 2015.03.26. 16:24

Pld. a telek 1 mFt, a lakás 1 mFt. A hagyaték alapja a 2 mFt. A 2 mFt-nak a rád jutó kötelesrésze 500 eFt. A telek felét örökölted, vagyis 500 eFt értéket

Miért 500 eFt?

csutak2 # 2015.03.26. 15:11

Business Law!
A hagyatéki ügintéző ennyit segített,hogy megadta az adatokat!A közjegyző ezután jön,de az ügyintéző azt mondta,hogy nem fogunk tudni vele beszélni a tárgyalás előtt,mert Ő nem olyan.Hogy mit értett rajta?Nem tudjuk!Ergo itt tartunk.Próbálok egy ügyvédet keríteni!Köszi a kimerítő választ!Üdv.:Csutak!

csutak2 # 2015.03.26. 14:43

Kedves Business Law!Konkrétan 7 milliót.Az örökölt telek,mert épp most jött meg az Önkormányzathoz 600 ezret!!!Ez már inkább elvi kérdés,mert még a testvérem beírta,mint hagyatéki teher a 600 ezerrel szemben a 370 ezres temetési költséget,mint követelést!Ez már inkább elvi kérdés,mert ez a bizonyítható örökség és van sok ami nem./bankbetét,stb/Már nem is az összeg,hanem az,hogy legalább már mi ne fizessünk neki,mert erre haladnak a dolgok./ápolási díj/
Üdv.!

csutak2 # 2015.03.26. 13:59

Business Law!
Érzek egy célzást abban,hogy a válaszokat alaposan gondoljam át amikor elfogadom!De!Amint nagytudásó kollegája /kovács/írta"Csutak2 így se érti"Nem is Tőle értettem?/nem biztos/ meg,hanem olvasok utána/mert tudok/.Inkább abban szerettem volna segítséget kérni,hogy hagyjam-e annyiban az egészet vagy kérjem ügyvéd segítségét már a hagyatéki tárgyalásra is.Mert amihez nem ért az ember abba ne erőlködjön.Nekem már annyi is elég lett volna,ha azt írja nagytiszteletű kollegája,hogy fogadjon üygvédet,mert megéri!De nem ez történt!A komment elmaradt,a minősítés nem!Ez a magyar valóság!
Üdv.!Köszönöm,hogy figyelmet szentelt az ügynek!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.26. 12:17

Igazad van Csutak. A kérdező a személyes intim szférájába enged betekinteni. Ezt mindenképpen tisztelni kellene.
Tudom, mennyire nehéz kérdezni és mennyire nehéz leírni dolgokat.

csutak2 # 2015.03.26. 12:10

Kovács Úr!Tény,hogy lassan értettem meg,de talán Ön sem érti az Én szakmámat!Több szerénységet!De azért mindenkinek nagyon köszönöm aki segíteni próbált,de ez lesz itten utolsó ténykedésem,mert valahogy nem szeretem,ha aláznak!Akkor ezt itt nem jogi fórumnak kellene hívni,hanem ki mit bír mentálisan fórumnak!
Immaculata nagyon köszönöm!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.26. 12:03

Ügyvéd úr, ügyvéd úr....

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.26. 11:30

Az egész hagyaték a telek és a lakás.
Ez nem igaz, de a többi helyes. Kár, hogy csutak2 így se érti.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.26. 08:26

Fogadd el az egész telket, azzal jársz a legjobban.

csutak2 # 2015.03.26. 08:16

Nagyon köszönöm!
Hát akkor erről van szó!Ezért nem vették be az ajándékba a telket,mert így kb semmi nem jár csak egy értéktelen szántó fele,amiről szinte nem is tudott a család csak Ők!Jó volt az ügyvédjük!Ugyan nem értem miért így számolják,de hát a jogot nem érteni kell,hanem alkalmazni!
Még egyszer nagyon köszönöm!És ez ellen nem lehet semmit tenni ,gondolom!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.26. 07:38

A kötelesrészt az egész hagyatékból számítják.

Az egész hagyaték a telek és a lakás. E kettő összegének a rád jutó kötelesrészét kell alapul venni. Ha a telek felének öröklésével a kötelesrészed kielégítésre került, akkor nem kérhetsz többet.

Pld. a telek 1 mFt, a lakás 1 mFt. A hagyaték alapja a 2 mFt. A 2 mFt-nak a rád jutó kötelesrésze 500 eFt. A telek felét örökölted, vagyis 500 eFt értéket, így további kötelesrészre nem tarthatsz igényt.
Ha számok nem stimmelnek és a lakás mondjuk 1.200.000.- Ft lenne, akkor 50.000.- Ft-ot készpénzben követelhetsz.

csutak2 # 2015.03.26. 07:13

Ha valakinek több türelme van egy kezdőhöz!
Nem értem,hogy mi az,hogy hozzá kell számolni az alaphoz?A telket egyébként is megörököltem,mert az elfelejtődött valószínű az ajándékozásnál,most kotorták elő!.A lakásnál áll fenn az ajándékozás csak.Miért lesz a telek is a köteles rész alapja?Igy akkor annak is csak a felének a 30%-a illet meg,mert hozzászámítják?Nem csak a lakás fele az alap és annak a 30%-a a köteles rész?Valószínű így lehet,mert e testvérem sem akarja kiadni a lakás köteles részét azzal,hogy lemond a telekről!De azért biztos szerettem volna lenni!Üdv.

csutak2 # 2015.03.25. 19:31

Köszönöm a fáradozását!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.25. 19:15

Már válaszoltam egyszer, de nagylelkű hangulatban vagyok.
Tehát mégegyszer:

"Annak szeretném a köteles részét."
Az egyes vagyonelemeknek nincs köteles része. A köteles rész alapját egységesen, egyben kell kiszámolni. És a köteles részt főszabályként pénzben kell kiadni. Tehát a kötelezett nem arra köteles, hogy adjon meghatározott értékű "valamit", hanem egy meghatározott pénzösszeget kell adnia.