Vagyonközösség megosztása


Dr.Attika # 2015.04.20. 18:33

Előtte tisztázni kell, hogy a bátyónak van-e tulajdonrésze az ingatlanon. (Esetlegesen már elhunyt édesapa után öröklés jogcímen.)
Ahogy kollégám írta ez mindenképp ügyvédi közreműködést igényel.

ObudaFan # 2015.04.20. 17:50

pipiske

Hát állapodjatok meg, hogy az ingatlanból ezért milyen tulajdoni hányadot kepsz és keresstek fel egy ügyvédet.

pipiske # 2015.04.20. 07:27

Tisztelt Ügyvéd Úr.

Segítségét szeretném kérni,édesanyám házába költözök és a tetőteret újítom fel, kb. 4M. teszek az ingatlanba.
Korábban is saját önerőből újítottam fel a padlókat a házban. Van egy bátyám, aki feleségével él és kijelentette, mivel gyermeke született, többet nem tud a ház felújításába besegíteni.
A kérdésem az lenne, ha édesanyámmal történik valami, hogy tudjuk (tudnánk) lepapírozni még most az örökség előtt, hogy a házra költöttem? Az örökösödés során akkor meg lehet majd állapítani, hány % marad testvéremnek?

Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.13. 16:18

Ha nincs, akkor nincs. (Egyébkén se voltatok ti annak az autónak a tulajdonosai, sem a kölcsönnek a kötelezettjei.)

kovacskrisztina82 # 2015.04.13. 15:38

A vagyonmegosztás még augusztusban megtörtént, igazából ez a kérdés nem merült fel...

Pontosan így szól a jegyzőkönyv:
"...A felperes édesapja nevén van, melynek törlesztését a felek részben közös vagyonból fedezték. A felek megállalodnak abban, hogy az opel corsa szem.gk.val kapcsolatban az alperesnek a felperessel, illetőleg a fp. édesapjával szemben követelése nincs."

ObudaFan # 2015.04.13. 15:07

kovacskrisztina82

Azért ehhez látni kellene a megállapodást. Miért maradt ez ki belőle? Csak elfeledkeztetek róla?

kovacskrisztina82 # 2015.04.10. 17:51

Tisztelt Szakértők!

Februárban a bíróság kimondta a válásunkat (közös megegyezés, vagyonmegosztás megtörtént).
Az egyik autó az apósom nevén van, de mi fizettük a hitelt közös vagyonból (2008-tól 2013-ig). Ez a végzésben benne szerepel.
A deviza elszámolással most visszajár 89.000 Ft. A kérdésem az lenne, hogy ennek a pénznek a fele megillet-e engem?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.10. 04:44

Renden.

ObudaFan # 2015.04.09. 21:55

A 2/2015. PJE szerint csak eljárási határidővel esik meg, de ez nem az.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.09. 04:55

Meggyőztél.

kitétel eleve kizárja, hogy jogvesztő legyen a határidő
De nem ezzel. Ez a fordulat ugyanis tkp. arról szól, hogy igazolásnak helye lehet - ami jogvesztő határidővel is megesik.

ObudaFan # 2015.04.09. 04:46

Szerintem nem.

Ptk. 6:21. § [Az időmúlás joghatása]

Jogosultság gyakorlására és követelés érvényesítésére jogszabályban előírt határidő eltelte jogvesztéssel akkor jár, ha ezt jogszabály kifejezetten így rendeli. Ha a határidő nem jogvesztő, arra az elévülés szabályait kell alkalmazni.

4: 208. § (3) Tartási követelést hat hónapnál régebbi időre bírósági úton akkor lehet visszamenőlegesen érvényesíteni, ha a jogosult a követelés érvényesítésével alapos ok miatt késlekedett. Három évnél régebbi időre tartási követelést nem lehet bírósági úton érvényesíteni.

Szerintem egyébként a "ha a jogosult a követelés érvényesítésével alapos ok miatt késlekedett" kitétel eleve kizárja, hogy jogvesztő legyen a határidő, csak a három éves határidő jogvesztő.

postás # 2015.04.08. 19:52

Megtámadható-e az a bírósági jogerős végzés,amit január 5.én írtak alá?Válóper,közös megegyezés,felperes mégis változtatni kíván.Van-e lehetősége rá?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.08. 14:59

OFF
az egyes gyermektartás részletek 6 hónap alatt évülnek el
Tulajdonképpen kötözködöm, de szerintem ez nem elévülési, hanem jogvesztő határidő.
ON

ObudaFan # 2015.04.08. 14:29

Egyrészt perben gyermektartást kérhetsz, és mivel az egyes gyermektartás részletek 6 hónap alatt évülnek el, ezt nem árt minél hamarabb megtenni.
Másrészt kérheted a közös vagyon megszüntetését. Itt részletesen meg kell nézni, hogy a közös szerzéshez ki milyen arányban járult hozzá. És ebben a speciális esetben azt is, hogy ajándékozásnak tekinthető-e, hogy átadtad neki ezt a tulajdoni hányadot, vagy sem. Ha ajándékozásnak, akkor meg kell nézni, hogy az ajándék visszakövetelésének a feltételei fennállnak-e. Ezt követően lehetne megmondani, hogy ha a teljes ingatlant te szeretnéd, akkor jár-e neki ezért valami.
A nem fizetett rezsi vonatkozásában megintcsak lehet tőle követelni a ráeső részt.

krisztina2022 # 2015.04.07. 13:43

Tisztelt Fórumozók!

Élettársi kapcsolatom, melyből született egy lányom is, aki most 14 éves 5 éve megromlott. A vagyontárgyunk igazából egy ingatlan, amit hitel terhel. Az ingatlan úgy szereztük, hogy az én lakásom eladásából vettünk annó egy házat, én meg az a ház 1/3-ad részét ráírattam. (tudom hülye voltam). A jelenlegi ingatlanunkat már úgy szereztük, hogy görgettük magunk előtt az 1/3-ad részt. Kapcsolatunk megromlása óta az exem ott lakik velünk, (62nm) kisajátította a legnagyobb szobát, és meg a 3 gyerekkel maradtam a másik két szobában. Egy gondom van, hogy nem fizet semmit, se rezsit, se hitelt, én meg már egyedül nem bírom ezeket fizetni. Mit tudok tenni, hogy ez az állapot megszűnjön? Gondolom nem tehetem ki a lakásból, hiszen annó vettem neki 1/3-ad részt. Ő azt mondja, hogy fizessem ki akkor elmegy, hát a villanyszámlát nem tudom lassan kifizetni, nemhogy őt. A gyerekeket én látom el, abba sem ad egy forintot sem. Ha valakinek van valami használható tanácsa kérem segítsen.