Hagyatéki után talált kétes végrendelet


ObudaFan # 2015.05.03. 17:14

Az első dokumentum kétséges, hogy végrendelet-e, a második meg valószínűleg érvénytelen az általad leírtak miatt. De ha nem is lenne az egész érvénytelen, akkor is érvénytelen lenne a neked szóló juttatás, mert te írtad le a végrendeletet. Egyébként haszonélvezetet nem lehet örökölni, a haszonélvezet megszűnik a haszonélvező halálával.

Éda.127 # 2015.05.01. 10:49

Üdvözlet mindenkinek! Az alábbi helyzetre szeretnék segítséget kérni, mi a teendő?
A gyerekem apja februárban elhunyt, nem voltunk házasok. A hagyatéki eljárás nem rég zárult jogerős végzéssel, miszerint végrendelet tétele nélkül, semmilyen örökség nincs. Viszont én mondtam a közjegyzőnek is, hogy lehetséges, hogy van végrendelet, nézzenek utána a központi adatbázisban, ez nem tudom megtörtént-e. Az elhunytnak régóta bírósági ügyei voltak, csalás és tiltott pénzügyi tevékenységek miatt, ráadásul büntetve is volt gazdasági bűncselekmények miatt még régen is. Tudtommal semmi sem volt a nevén, se kocsi, se ingatlan, hiszen akkor elvették volna tőle. Viszont évekkel ezelőtt a kezembe nyomott egy általa kézzel írott végrendelet formájú és tartalmilag annak is megfelelő meghatalmazás és megbízás című papírt, ahol a hiányos felsorolású vagyonát én rám hagyja halála esetére, illetve az ügyvédje nevét megadta benne, hogy halála esetén a megadott időpontban felnyitásra kerül a végrendelete ahol a jogi szakértő ismerteti a részletes felosztást és annak jogi minősítését okiratokkal igazolni fogja. (Ezt nem értem a hagyatékiból kimaradt vagyon esetén is megcsinálhatja ezt egy ügyvéd megbízás alapján, ha az örökös a hagyatéki eljárásban semmit se tud felmutatni végrendeletként?) Ez 1 lapon van, de 2 oldalas, aminek a végén megbízóként az elhunyt és megbízottként én írtam alá. A legvégén utólag 2 tanúval íratta alá, de csak 2 név és azonos lakcím van megadva. Neten hiába kerestem ezeket, nem tudom, hogy létező személyek-e vagy sem. Ezt ő el tette én pedig az évek során teljesen elfelejtkeztem róla. Rá néhány hónapra, lediktált nekem egy végrendelkezést, amit több példányban kellett neki kinyomtassak. Ebben ugyanaz a hiányosan leírt vagyoni felsorolás van, illetve a gyerekei kizárása, arra hivatkozva, hogy már korábban a válása idején megkapták az örökségüket előre. Azt mondta ennek a végrendeletnek az egyik példánya az ügyvédjéhez kerül, de felejtsem el, hogy létezik, csináljak úgy mintha nem is tudnék róla. (Lehet azt akarta maradjon ki a hagyatéki eljárásból?) Ez is a kézzel írott korábbi meghatalmazás mellett volt jól eldugva, késve, de megtaláltam. A vagyoni leírás is eléggé kétes. Neten keresgélve sem jutottam előrébb. Azt írja mindkettőben, hogy bizonyos részvény csomagok külföldön elhelyezve és adott ügyintézők nevei vannak megadva, de semmi több információ. Illetve ingatlanok társasági bejegyzésben, amikben az elhunyt elvileg haszonélvezője lehetett, és hozzátartozó fejlesztési programokat jegyez még ehhez. Ezekről sincs semmilyen hivatalos okirat a dolgai közt, és semmilyen helyrajzi szám vagy helység neve nincs megadva, így után követni sem tudom ezt mennyire lehet valós, az adott földhivatalban esetleg. Ezért nem tudom érdemes-e újra kezdeni ezekért, a hiányos leírással egyetemben, a hagyatéki eljárást, saját költségemre. Ennek végén az elhunyt aláírása szerepel, illetve egy másik kézírással egy felismerhetetlen aláírás, illetve az van ráírva, hogy ellenjegyezve és adott dátum. Úgy tudom ez még kevés, ahhoz hogy érvényes legyen, de a többi példányát nem találom sehol. (Lehet mégis le van adva valahol egy ügyvédnél, aki majd megadott napon keresni fog?) Viszont kíváncsi vagyok mert igaz vannak behajtandó tartozásai, de mivel egyenlőre nincs semmilyen felfedezett bejegyzett vagyona, így azt sem örökölte senki. De ha az örökség több lenne, mint a követelés, ami durván számolva is több 10 milliós tétel, még lehet mindig megérné utána járni, létezik-e ez az állítólagos vagyon. De én úgy sejtem lehet ezt a 2 dokumentumot, évek óta a csalásaihoz, megtévesztéseihez felhasználhatta, hogy pénzt szerezzen, a tudtomon kívül, így lehet ezek nem is érvényesek és nem létező vagyonról szólnak. Az egyikben megadott ügyvédet telefonon felkerestem, tud-e végrendeletről és az azon leírt ellenjegyzési dátumról, meg hogy az ő neve van feltüntetve rajta, mint jogi szakember, de ő azt mondta nem tud róla, sőt neki is rengeteg pénzzel tartozik, és tagadta, hogy lenne nála leadott végrendelet vagy bármilyen letét elhelyezve.
Illetve a halála előtt volt egy olyan kijelentése, hogy a gyermekünk részére vett egy házat, kérdeztem hol található, de nem akarta elmondani, azt állítva, hogy nem akarja, hogy bárki is elvegye azt a gyerektől, így jobb ha arról sem tudok. Így ezt sem tudom után követni, mennyire lehet igaz. (Lehetséges, hogy azért homályos ennyire ez a vagyon, hogy a követelők ne tudjanak hivatalos úton hozzájutni, hanem majdan egy megbízott személy intézkedhet adott időpontban, az én utána járásom nélkül, hogy célba érjen az örökség?)
Ilyen esetben mi a teendő? Van értelme elpostázzam a közjegyzőnek a 2 végrendelet fénymásolatát, és újra kezdeni a hagyatékit? Vagy várjak inkább, lehet másnak van ehhez megbízása, hogy elintézze, miután a hagyatéki eljárás tárgyalás nélkül, örökség nélkül zárult, így a követelők sem kapnak semmit vissza. Sajnos az ország másik felén vagyok, és semmi pénzem utazgatni feleslegesen, ha ez mind csak hazugság, és érvénytelen, esetleg nem létező vagyonról szól. Nem tudom hogyan ellenőrizni ezeknek a valódiságát, sem pedig utána járni a többi hiányos adatnak.
Eléggé hosszúra sikerült, de kérem a tanácsukat, segítségüket, mit tudok tenni a cél érdekében?
Köszönettel: Éda.127