Kihagyás öröklésből


drbjozsef # 2017.09.21. 13:15

Értem, köszönöm.

ObudaFan # 2017.09.21. 11:53

Jelezni kell az örökösöknek az igényt. HA önszántukból nem fizetnek, fizetési meghagyásos eljárást, avgy pert lehet indítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.21. 11:20

Nem ismétli meg emiatt a közjegyző az eljárást, és nem folytat le póthagyatékit sem.

drbjozsef # 2017.09.21. 10:32

Nem is érdemes megkísérelni? Olcsóbb és egyszerűbb. Jelentse be az igényét, és a hagyatéki tárgyaláson megegyzhetnek róla. Ha nincs megegyezés, akkor nyilván neki kell pert indítania, de a hagyatékin esetleg a végleges átadást is megfúrhatja, hogy legyen fedezet, és csak ideiglenesen kerüljön a törvényes örököshöz a hagyaték.

De hátha megegyeznek.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.21. 09:41

A köteles részi igényt nem hagyatéki eljárásban lehet, kell érvényesíteni.

drbjozsef # 2017.09.21. 09:30

Jelezned kell a közjegyzőnél. Ő újranyithatja a hagytéki eljárást, ha jogerősen lezárult, akkor póthagyatéki eljárást kell indítani.

Írj neki egy ajánlott levelet, de én a helyedben először felhívnám, és megbeszélném vele, mit írj pontosan.

frusciante # 2017.09.21. 07:37

És hogyan tudom igényelni?

ObudaFan # 2017.09.20. 14:00

Amíg a kötelesrészi igény el nem évül, addig leeht követelni a rá eső kötelesrészt.

frusciante # 2017.09.20. 13:44

De tegnap volt a hagyatéki tárgyalás és ott szembesültem vele, amikor rékérdeztem, hogy a föld miért nincs benne a hagyatékban. Utólag fel lehet vetetni a köteles rész alapjába?

drbjozsef # 2017.09.20. 13:10

Ha meg meg is támadod, mellette is kérheted a köteles részed. Ha utólag, a nyomozás (bűncselekmény, kényszerítették édesapádat, vagy hamisított a szerződés) és/vagy peres eljárás (polgári, az ajándékozás érvénytelenítése, pl. alaki hiba miatt) után a Te javadra ítélnek, indítasz egy póthagyatéki eljárást, és kéred az egész ingatlan hagyatékba számítását.

Csak ugye a fenti eljárásoknak költsége van. Ezt kellene felmérni, megéri-e, mekkora költség mellett mennyi a nyerés esélye. Szerintem nem sok. Ha van felesleges párszázezer forintod, megpróbálhatod, de ne remélj sokat, hacsak nincs valami konkrét bizonyítékod a sejtéseidre.

Ráadásul, ha a többi vagyonból örökölt részed eléri a köteles rész értékét, akkor már nem jár ebből az ingatlanból.

drbjozsef # 2017.09.20. 13:05

Nem, szerintem rosszul érted.

Vagy megtámadod az ajándékozást, és ha sikerül, akkor a teljes ingatlan a hagyatékba kerül, és a Tiéd lesz az 50%-a.

Vagy ha nem támadod meg, vagy megtámadod, de nem sikerül, akkor a hagyatéki tárgyalás előtt a kijelölt közjegyzőnek jelzed, hogy az 1 éve ajándékozott ingatlant kéred felvenni a köteles rész alapjába, és akkor az 1/6-a a Tied lesz.

Az előbbire csekély az esély, utóbbi meg jár amúgy is.

frusciante # 2017.09.20. 12:25

Nem kívánok sem magyarázkodni egy vadidegennek, sem lealjasodni az Ön szintjére. Jogi segtségért jöttem, azt megkaptam, ezúton is köszönöm az illetékeseknek.

frusciante # 2017.09.20. 11:56

Értem. Ha jól értem, akkor vagy ügyvéddel támadhatom a végzést és megpróbálom az 1/6-od részét a földnek megszerezni vagy ennyi volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.20. 11:24

Mivel ingatlan ajándékozásról volt szó jogi képviselő is kellett az ellenjegyzéshez. Ez azért eléggé lecsökkenti az esetleges hamisítás kockázatát.
Pont azért írják elő.

Frusciante: az alaki hiba csaknem lehetetlen. Ügyvéd készítette, ellenjegyezte (vagy közjegyző foglalta közokiratba), a földhivatal elfogadta bejegyzésre alkalmasnak...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.20. 11:21

Az engem jogosan illető 50%-ot szeretném megkapni, ez lenne a cél.
Ha nem éred be a köteles résszel, akkor feljelentés. Aztán majd kiderül.

drbjozsef # 2017.09.20. 11:05

Ez itt nem számít.

Nem öröklési szerződés, és nem halálesetre szóló ajándékozásról van szó, ha jól írta a kérdező a tényeket az eredeti kérdésében.

Egyszerű ajándékozáshoz elég az ügyvéd. Azt megtámadni eléggé esélytelen, de elvileg semmi sem lehetetlen.

alfateam # 2017.09.20. 10:56

Ha egy öröklési szerzõdést vagy halál esetére szóló ajándékozást csak ügyvéd ellenjegyzett és nem tanúzták le, csak teljes bizonyító erejû magánokirat készült, érvényes nem. E szerzõdések érvényességéhez ugyanis a Ptk. két hitelesítõ tanú aláírását írja elõ, ami ellenjegyzéssel nem pótolható (656.§, 659.§). Az ügyvéd, aki ellenjegyzésével az okirati tanúk helyébe lép, az érvénytelenséget maga okozza. Az írásos ingatlan adásvételi szerzõdés hitelesítés nélkül is érvényes, de csak letanúzva válik teljes bizonyító erejû magánokirattá, ugyanakkor tulajdonjogszerzésre még így sem alkalmas. Alkalmassá az ellenjegyzés vagy a közjegyzõi okiratba foglalás teszi.

Rexor # 2017.09.20. 10:43

Mivel ingatlan ajándékozásról volt szó jogi képviselő is kellett az ellenjegyzéshez. Ez azért eléggé lecsökkenti az esetleges hamisítás kockázatát.

frusciante # 2017.09.20. 10:30

Köszönöm a válaszokat. Közjegyző által bekérjük az ajándékozási szerződés másolatát és esetleges alaki hiba miatt megpróbáljuk megtámadni.

drbjozsef # 2017.09.20. 10:14

Rexor,

ha meg tudja támadni magát az ajándékozást, ahogy KBS írta, akkor nem lehetetlen. Persze, ennek látatlanban is elég csekély az esélye.

(Meg egy pontosítás, lehet, hogy csak nekem nem volt egyértelmű : a neki jogosan járó fele résznek az egyharmadát kaphatja meg köteles részként legfeljebb, nem 33%-ot a teljesből 50% helyett.)

alfateam # 2017.09.20. 08:38

2013. augusztus 22.
Ingatlan-nyilvántartási adatok szolgáltatása

A földhivatal az általa vezetett közhiteles nyilvántartásból az ügyfél írásbeli kérelmére különböző – jogszabályban meghatározott – adatszolgáltatásokat teljesít. Az adatszolgáltatáshoz (beleértve a tulajdoni lap tartalmába történő betekintést is) szükséges kérelem nyomtatványok itt tölthetők le. A földhivatal a kérelemben szereplő adatokat a személyazonosság igazolására szolgáló arcképes okmány (személyi igazolvány, vagy jogosítvány) és lakcímkártya alapján ellenőrzi.

A földhivatalhoz benyújtott kérelemben, belejelentésben, valamint az ingatlanokkal kapcsolatos más hatósági ügyekben az ingatlan-nyilvántartás aktuális tartalmát (adatok, jogok, tények) kötelesek használni! Ehhez a földhivatal biztosítja a bíróságok, ügyészségek, a helyi önkormányzatok és más közigazgatási hatóságok részére az ingatlan-nyilvántartás tartalmának – jogszabályok által meghatározott feltételekkel történő – megismerését.

frusciante # 2017.09.20. 08:29

Nonolet, Ön nem ismeri a körülményeket, kérem, ne ítélkezzen. Ha visszaolvassa a régebbi fórum posztjaimat, akkor látja, hogy apámat ez a 'szeretett unoka' verte és terrorban tartotta, ez ügyben próbáltam pár hónapja itt a fórumon segítséget kérni. Míg élt, engem nem engedtek hozzá, elhozni sem engedték. De ez nem tartozik ide, csak azért írtam le, mert dühít, hogy ismeretlenül 2 mondat alapján keresztre feszít egy fórumon.

Rexor # 2017.09.20. 08:03

Annyi nem jár, max. a harmada.

frusciante # 2017.09.20. 07:27

Az engem jogosan illető 50%-ot szeretném megkapni, ez lenne a cél.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.20. 07:24

A köteles rész alapjába akkor is beleszámít, ha valós az ajándékozás.

Nehéz megmondani, mit tudsz tenni, ha találgatnom kell, hogy mit szeretnél elérni.
Tehát: mit is?