öröklés


Dr.Attika # 2017.02.05. 10:04

Ha az ékszer ajándékozásával nem történt um. vagyoni átrendeződés a házassági vagyonközösségban, akkor az a közös vagyon része. Más lenne, ha ajándékozási illeték lett volna fizetve vagy be lett volna jelentve az ajándékozás az adóhatóságnak, mert, akkor a külön vagyoni jelleg bizonyított. Megoldás lehet, ha beadják az ékszereket a zaciba.(60-70 %-ot adnak rá kölcsön címen) A zálogjegyet meg át kell adni az örökösöknek, hogy váltsák ki.

Lyonee # 2017.02.05. 09:24

Fel sem tételeztem. A különvagyonra szerettem volna a figyelmet terelni.

drbjozsef # 2017.02.04. 19:04

Lyonne,

a leltárt felveszik, ez nem jelenti azt, hogy elkobozzák, vagy automatikusan az örökösnek adják. Majd a közjegyzőnél, vagy egyetértés hiányában a bíróságon elrendeződik. Mindenesetre, ahogy KBS is írta, mindig nehéz ügy az ilyen, a bizonyítás nehézkessége miatt.

drbjozsef # 2017.02.04. 19:02

OFF
Ebbe a motorba? Amiben sorszámozás, és válasz gomb sincsen? Ne légy telhetetlen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.04. 17:56

"nem vesznek fel". Bocsánat.

OF
Betehetnének már egy funkciót a motorba, amellyel utólag is szerkeszthető lenne a hozzászólás.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.04. 17:54

Nehéz kérdés. A személyes használatú tárgyak eleve különvagyont képeznek. De pont az értékesebb ékszerek - a jegygyűrűt kivéve - a kincsképző funkció miatt nem nagyon tekinthetők személyes használatú tárgynak.
Ha pedig ajándékként tartoznának a különvagyonba, akkor ezt a különvagyont állítónak bizonyítania kell - a leltár során pedig vesznek fel bizonyítást.

Lyonee # 2017.02.04. 15:06

Feltételeztem, hogy az aranyékszerek: fülbevaló, női karkötő, női gyűrű, női nyaklánc, stb...
Egy férfi pecsétgyűrű már nem valószínű.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.03. 18:50

És azt a hagyatéki ügyintéző honnan tudná, hogy mi a keresztanya tulajdona? Ja, hogy ő mondja.
Ha ez bemondásra menne, akkor özvegy mellett soha nem lenne ingó hagyaték.

Lyonee # 2017.02.03. 18:46

Az lehet, de nem a keresztanya tulajdonát.

drbjozsef # 2017.02.03. 10:52

Leltározni akkor is kell.

Ha arra gondolsz, hogy az különvagyon, ezért nem az örökség része, elképzelhető, de ingóságok esetén bármit is bizonyítani eléggé nehézkes, hogy finoman fogalmazzak. Mindkét oldalról : a különvagyont is nehéz, meg az ingóság létezését is nehéz, ha érted, mire gondolok.

Lyonee # 2017.02.03. 10:22

Akkor is, ha a keresztanya azokat az ékszereket ajándékba kapta az elhalálozott férjétől az évek során?

Gy.Gabi # 2017.02.02. 20:36

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.02. 17:36

Ha valamely öröklésben érdekelt kéri, akkor az összes ingóságot, értékhatártól függetlenül leltározni kell.

OFF
Az érzelemkeltés itt felesleges, attól a jogi válasz nem lesz más. Az itt fórumozók többsége azért sem vevő az ilyesmire, mert jogászként nem tartja az erkölcsi züllöttség megnyilvánulásának, ha valaki igényt tart arra, ami jog szerint megilleti. Tovább megyek: az én szememben az sem feltétlenül morális vétség, ha valaki olyan igényt támaszt, amelyet aztán a bíróság elutasít. Lehet, hogy csak téved, rosszul értelmezi a jogot, sőt az is lehet, hogy neki van igaza, csak nem tud bizonyítani.
ON

Gy.Gabi # 2017.02.02. 16:06

T. Fórum!

A következő ügyben kérem segítségüket.
Keresztanyám férje nemrég hunyt el. Mivel az első házasságából született egy (felnőtt) fia, ő és annak családja is fog örökölni. Keresztanyámnak vannak ékszerei a lakásban, erre is igényt tartanak az öröklés során.Van-e valamilyen értékhatár, amely alapján a hagyatéki leltárban az ékszereket szerepeltetni kell?
Mi az eljárás ilyenkor?
A leltár felvételekor tételesen szerepeltetni kell az ékszereket?? Az örökségre éhes család tud az ékszerekről és hiéna módjára igényt tart rájuk.
K.Anyám lassan 80 éves, nagyon megviseli ez a fajta mentalitás.
Előre is köszönöm válaszukat.

ObudaFan # 2017.01.21. 08:31

Ha nincsenek hagyatéki hitelezők és nem lesz valamilyen vitatott végrendelet, akkor így is, úgy is gyorsan lezajlik.

Betonkakas # 2017.01.20. 19:15

Jó estét!
Kérdeznék...Az örökhagyó után 2 autó és egy bankszámla van amit két gyereke örököl.Az egyik fél biztosan nem lesz ott a hagyatéki tárgyaláson,nem hatalmazott meg senkit és nem is mondott le.Hogyan gog ez zajlani ez esetben és hogyan lehet gyorsan rövidre zárni az eljárást?

filippa16 # 2017.01.17. 15:42

Köszönöm a segítséget. Most legalább tisztábban látom a dolgokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.17. 15:10

(A tartásra fordított összeg nem számít bele a köteles rész alapjába, akkor se, ha ingyenes és önként vállalt volt.)

drbjozsef # 2017.01.17. 15:05

Ha jól tudom, az örökhagyó még életében ellenszolgáltatás nélküli juttatásai beleszámítanak a kötelesrész alapjába. Viszont ha a Te örökrészed értéke eléri a kötelesrészt (mivel ketten vagytok örökösök ez valszeg így lesz), akkor már további rész nem jár.

Életében az ember általában arra költi a pénzét, amire csak akarja.

filippa16 # 2017.01.17. 14:53

Gondoltam,hogy nem a legjobban fogalmaztam meg,amire gondoltam. De ez a lényege,köszönöm.
Második kérdés: ha vki évek óta az egyik ingatlanban lakott és nem fizette a költségeket, hanem az elhúnyt fizetett mindent (villany,viz stb)ill. Anyagi juttatásokat is kapott az elhunyt személytöl, azt bele lehet-e számítani a hagyatékiba?
Köszönöm

drbjozsef # 2017.01.17. 14:26

Mi a problémád?

Ha a két örökölt ingatlan kb. egyforma értékű, akkor a hagyatéki eljárásban osztályos egyezséget köthettek, egyikőtöké az egyik, másikótoké a másik ingatlan lesz (ha nem egyforma értékű, akkor is lehet ilyet, legfeljebb ki kell fizetni a különbözetet, vagy bármi másban meg lehet állapodni)

Ha nem egyeztek meg, akkor mindkettőben fele-fele osztatlan közös tulajdonosok lesztek, az egész ingatlan csak egyetértésben tudjátok eladni, vagy valakinek pert kell inditani közös tulajdon megszüntetése iránt. Ne tegyétek, csak szívatnátok magatokat, ha lehet, egyezetek meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.17. 11:34

Én nem értem.

filippa16 # 2017.01.17. 11:14

remélem tud nekem valaki tanácsot, tippet adni. elöre is köszönöm.
tavaly elhunyt az egyik nagyszülönk, testvéremmel vagyunk egyedüli örökösök.
Két ingatlan van: egy lakás meg egy ház.
kb azonos értékben (kb. 7millio). Enyém lenne a ház, tesóé a lakás.
Mi van pl. ha vmelyik ingatlan sokkal többet ér a másiknál. Pl. a ház...akkor a testvér is bekerül mint tulajdonos? Mi van ha el szeretném adni? neki is hozzá kell járulnia?
Mi van akkor, ha az ingatlant csak olyan áron tudom értékesíteni, ahol már nem lenne fennmaradó rész a testvér részére (tehát pl a lakás értékéért, amit ö megörökölt) Akkor is ki kell öt belöle fizetni?
Vagy érdemes ezt elöre tisztázni ill. kifizetni...a baj az, hogy nekem mindegy, mennyit ér a z ö ingatlanja...de szerintem ha ez forditva lesz érvényes, akkor ö nem fog egy fillérröl se lemondani
Az egyik ingatlant évek óta ö lakja, ahol minden költséget a nagypapa állt. Ez beletartozik a hagyatékba...ill anyagi juttat´st is kapott (nem is keveset)
elöre is köszönöm a válszokat