Adósság öröklése


V.Máté # 2018.04.19. 10:25

Fontos megjegyezni a vagyonközösség megszüntetésének intézményét.

A bíróság megszüntetheti a házassági vagonközösséget a "házassági életközösség fennállása alatt".

Ez azt jelenti, hogy: A bíróság a vagyonközösséget bármelyik házastárs kérelmére a házassági életközösség fennállása alatt indokolt esetben megszüntetheti. Ilyen esetnek minősül többek között, ha

  • másik házastárs a kérelmet előterjesztő házastárs hozzájárulása nélkül megkötött szerződéssel vagy szerződésen kívüli károkozásával olyan mértékű adósságot halmozott fel, amely a közös vagyonból őt megillető részesedést veszélyeztetheti
  • gazdasági társasággal szemben, amelynek a másik házastárs korlátlanul felelős tagja, végrehajtási eljárás vagy felszámolási eljárás indult, és az eljárás a házastársi közös vagyonból őt megillető részesedést veszélyeztetheti.

dr. Végh Ügyvédi Iroda - Budapest
vekony@drveghistvan.hu

SaireyVMK # 2018.04.11. 13:50

Ha csak nem volt házassági szerződésetek,amely kimondja ,hogy az adott cég a férj különvagyona, akkor ugyanúgy felelsz a céges tartozásért mint a férjed.

nonolet # 2018.04.10. 20:07

Kriszta20

Mivel az adósság a házassági vagyon közösségetek keretében keletezett... (gondolom)

Így TE IS UGYANÚGY felelsz érte!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.10. 18:57

Az öröklésről. De arról a felelősségről, ami adósként terhel, nem.

Kriszta20 # 2018.04.10. 16:43

Az öröklésnél a gyerekek - tudtommal - lemondhatnak az örökségükről, akár passzív akár aktív összegről szól. A feleség, vagyis én is lemondhatok róla?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.10. 16:26

Ha örököltök, akkor meg. (Sőt, te a közös vagyonból rád eső résszel szerintem már most is felelsz ezért a tartozásért.)

Kriszta20 # 2018.04.10. 16:23

Férjem, egy, már megszűnt cég vezetőjeként vezető társával közösen váltót írt alá. A tartozást nem tudták kifizetni, végrehajtás indult a két személy ingatlantulajdonára bejegyezve. A tartozás egyre nő.
Kérdésem: A férjem és én tulajdonostársként élünk a közös ingatlanban. Amennyiben a férjemmel történik valami, engem és gyermekeimet mennyiben érint ez a végrehajtás? Megörököljük-e a tartozást vagy nem?
Köszönöm válaszát.

nonolet # 2018.03.29. 19:11

Miért tett volna?

Az OTP-nek MÁR nem tartozott...

Mivel MÁR az OTP Faktoringnak tartozott.
(engedményezés okán)
Akit meg nem kérdeztek meg.

A két cég viszont nem ugyanaz!

Vadsuhanc # 2018.03.29. 18:03

Kedves nonolet!

Ez esetben éppen az a probléma, hogy a közjegyző konkrétan rákérdezett az elhalt személy tartozására.
Az OTP meg az írta nem tartozott.

Az örökös jóhiszemű volt. A közjegyző előtt az OTP valótlan tartalmú az örököst és a közjegyzőt félrevezető nyilatkozatot tett.

Ezt nem az örökösnek kell magyarázni, hanem az OTP-nek.

nonolet # 2018.03.29. 17:36

Szerintem...

A hagyaték léte/nemléte nem függ attól,
hogy
a közjegyző mit tud róla.

A közjegyző csak azt deklarálja, hogy

  • az ÉPPEN ISMERT hagyaték
  • kinek lett az öröksége

Vagyis

1.
Bármikor előkerülhet újabb hagyaték darab.
Ekkor póthagyatéki lesz...

2.
Bármikor kiderülhet, hogy valami MÉGSEM volt hagyaték.
Erre is bizonyára van jogi út...

Vadsuhanc # 2018.03.29. 15:01

Ugye vicceltek, hogy egy közjegyző felszólítására adott választ vissza lehet vonni ? Az elhalt személyi adatait a közjegyző megadta.. Az örökös rákérdezett.

Akkor most az örökösnek is joga van azt mondani, hogy bocsika én az OTP válaszától tettem függővé az örökség elfogadását , de mivel Ő hazudott így már nem kívánom az örökséget csináljuk máááááá vissza ? Ugye nem fog menni ?

drbjozsef # 2018.03.29. 13:26

A tartozáselismerés pont az a kategória amit KBS írt : határozott és kifejezett.

Az, hogy úgy általában nem látunk a rendszerben egy névre tartozást (aminek ezer oka lehet, elírt név, akár a rencerben, akár az igénylőnél, vagy bármilyen más elírt adat, etc), még lehet vitatható. Nem mondom, hogy nem számít, de indokolható.

Vadsuhanc # 2018.03.29. 13:21

Szerintem azért maradjunk annyiban, hogy egy közjegyző felszólítására tett nyilatkozatnak súlya van. A közjegyző végzése a járás bíróság döntésének megfelelő döntés. És itt még arról sem beszélhetünk, hogy az örökös rosszindulatú. Ha nyilatkozat megtételekor még nem volt engedményezve a tartozás az OTP nehezen fogja kimagyarázni miért nyilatkozott így.

Ennyi erővel én mint adós a tartozáselismerő nyilatkozatomra is mondhatom azt, hogy bocsi de tévedtem ? Azért szerintem nem így megy.

Immaculata # 2018.03.29. 12:32

:)

wers # 2018.03.29. 12:19

Két behajtóról sem tudott a gyereke?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.29. 12:09

Csak nem is kell megmagyarázni. "Elnéztük". Ennyi.

Vadsuhanc # 2018.03.29. 11:43

Azért, ha az OTP engedményezése a Faktoring cégnek az adós halála után történt elég nehéz megmagyarázni a közjegyző megkeresésére történt választ az OTP-nek.

nonolet # 2018.03.29. 10:42

Immaculata

...és HA azért nincs,
mert
AKKOR már eladta
az OTP faktoringnak?

Ugye, ugye...

nonolet # 2018.03.29. 10:42

Immaculata

...és HA azért nincs,
mert
AKKOR már eladta
az OTP faktoringnak?

Ugye, ugye...

drbjozsef # 2018.03.29. 10:03

Az OTP adott igazolást, az OTP Faktoring meg követel - ergo az igazolás lópikulát sem ér, konkrétan az OTP-nél nincs tartozása, de ez nem jelent semmit. A másik tartozás meg behajtó cég, akár az a tartozás is eredhet az OTP-től, de ha már rég engedményezte, akkor megintcsak smafu.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.29. 09:55
  1. A követelésről lemondásnak határozottnak és kifejezettnek kell lennie. Tévedés nem jár jogvesztéssel.
  2. Annak legfeljebb az elévülés körében van jelentősége, és mint tudjuk, az elévült tartozás nem szűnt meg, a kiegyenlítését a jogosult továbbra is követelheti.
Immaculata # 2018.03.29. 09:49
  1. Mert az OTP igazolást adott arról, hogy az elhunytnak nincs tartozása.
  2. Az elhunytnak küldték ki a levelet a halálozást követően. Az nem számít átvételnek.
Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.29. 08:06

Miért nem?

Immaculata # 2018.03.29. 06:10

Véleményem szerint egyiket sem követelhetik.

drbjozsef # 2018.03.29. 05:29

Ha a követelés jogos, akkor nem számít, hogy később került elő. Ki kell fizetnie az örökösnek. DE az örökös csak a hagyaték erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért, a saját vagyonával (főszabályként) nem. Tehát téged elvileg kár nem fog érni, legfeljebb a hagyatékot veszítheted el, pont úgy, mintha eleve visszautasítottad volna.