házastársi különvagyon


Stefánia2011 # 2017.03.30. 09:31

Tisztelt Fórumozók!

Cél: házasság ideje alatt vásárolandó lakás a házastársi különvagyonomnak számítson.

Eszköz: ajándékozási szerződéssel a szüleim készpénzt adnak a lakás vásárlására.

A célhoz megfelelő az eszköz?
(Ptk. 4:38§ (1) f. pont)

Köszönöm a hozzászólásokat.

Stefi

pazs # 2017.03.30. 09:39

Nem fog ártani, ha az ajándékozási szerződésben rögzítitek, hogy kifejezetten te kapod a pénzt teljes egészében, nem a házastársaddal közösen. És persze jó, ha a házastársad is elismeri ezt mondjuk írásban, a későbbi vitákat elkerülendő.

Stefánia2011 # 2017.03.30. 11:24

Nem akarom belevonni a házastársam ebbe. De értem hogy jobb lenne. Illetve nem értem! Ez amit kitaláltam nem jó? Belevennénk az ajándékozási szerződésbe, hogy mire kapom a szüleimtől a pénzt.
Honnan tudod levezetni azt, hogy a házastársam beleegyezése hiányában nem lesz a lakás különvagyon?

Ptk. 4:38§ (1) f. pont)

lajcsó # 2017.03.30. 11:36

Nem kell a házastárs beleegyezése az ajándékozáshoz.
Első lépésben az ajándékba kapott pénz különvagyoni jellegét kell tisztázni! Erre a legjobb megoldás egy ajándékozási szerződés a kapott pénzről.

pazs # 2017.03.30. 11:52

Nem mondtam, hogy a házastársadnak bele kell egyeznie (vagy ha nem egyezne bele, ne lenne különvagyon). Csak azt, hogy a későbbi vitákat elkerülendő, érdemes már most nyilatkoztatni erről.

Természetesen az ajándékozási szerződéssel később is tudod igazolni, hogy különvagyonod.

A házastársad nem is tudna arról, hogy kapsz egy lakást? (Tudom, pénzt, de érted.) Ez már nem jogi kérdés, ha nem akarsz, ne válaszolj.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.30. 13:01

Nem akarom belevonni a házastársam ebbe.
Azért az ember csak észre szokta venni, hogy a házastársának lett egy lakása.

Vadsuhanc # 2017.03.30. 13:07

KBS ! :-)))

Stefánia2011 # 2017.03.30. 18:26

Köszi a választ Lajcsonak. Egyetlen értelmes válasz. De a többieknek mit mondjak? Miért jönnek ide olyanok válaszolni, akik nem akarnak hozzászólni jogi nézőpontból? Mi van veletek? Sajnos Kbs széttrollkodja a legtöbb posztot, pedig neki lenne esze, csak bekattant nála vmi és nem segíteni akar csak kiéli amit máshol nem tud, szerintem. Pazs, látszik h segíteni akarsz, de ahelyett h átgondolt jogi választ adnál elkezdesz moralizálni. Miéert? Ha nem akarsz ne válaszolj. Vadsuhanc és nonolet :o Éretlen nök lapja cafe szökevények. Na megkaptátok, szevasztok.

pazs # 2017.03.31. 06:49

Stefánia2011: szerintem értelmes jogi választ adtam (amúgy ugyanazt, mint lajcsó), ráadásul kétszer is, a végén meg kíváncsiságból kérdeztem egyet. Nyugodtan sértődj meg, engem nem zavar.

Stefánia2011 # 2017.03.31. 15:53

Nem sértődtem meg Pazs. Csak nem magyaráztad meg hogy miért írod ezt: későbbi vitákat elkerülendő, érdemes már most nyilatkoztatni erről...mármint hogy a házastársam írja alá hogy neki a különvagyoni minőségről tudomása van. Vezesd le miért van erre szükség kérlek szépen a ptk-bol. Nekem ez a kérdés fontos, ezért haragszom, amikor kbs féle alakok széttrollkodják a témám.

drbjozsef # 2017.03.31. 17:46

Nincs rá szükség. Ha nem egyoldalú egy papír, annál könnyebb vele bizonyítani bármit is, megkönnyíti az esetleges elszámolást, de nem KELL.

KBS meg pont nem a ptk szempontjára célzott a dolognak, de ha neked csak ez a fontos, akkor legyen úgy. Valszeg azt érthette félre, hogy "nem akarod belevonni". Feltételezem, a szerződésbe nem akarod, de arról csak kell szót ejts, hogy kapsz pár milliót ajándékba.

ObudaFan # 2017.03.31. 20:59

Tegyünk fel egy hasonló esetet, ahol sajnos később a házasság megromlik és egy perben vitatják a felek, hogy a lakás különvagyon-e, vagy sem.
Tegyük fel most első esetben, hogy a saját szülőjével kötött ajándékozási szerződéssel bizonyítja ezt a fél. Bizonyíték? Az. De azért a másik fél megpróbálja majd előadni, hogy ez az egész csak a volt házastársának és a szüleinek az utólagos irata. Sikerrel járhat? Kis valószínűséggel, de ki tudja.
Ha viszont a volt házastárs maga ismeri el a különvagyoni jelleget, akkor a saját nyilatkozatával szemben lényegesen kisebb az esélye utólag.

Leende # 2017.04.01. 06:23

kérlek segítsetek, nagyon lehetetlen és kétségbeejtő helyzetben vagyok, kérlek segítsetek:

Férjemmel első válási tárgyalás előtt állunk. Abban az ingatalnban
lakunk közös 5 éves iker gyerkekinkkel, ami az ő és testvérének
fele-fele saját tulajdona, anyós hazasonélvezeti jogával. Mindannyian,
anyós is állandó lakcímmel rendelkezünk itt, tulajdonos testvér
állandó jelleggel külföldön lakik, anyós lakik a lakrészében.
Tulajdoni lapon családi ház, valójában 2 külön bejáratú lakás.
Egyikben anyósom lakik, másikban mi a
váló család. Anyós élni szeretne haszonélvezeti jogával arra
hivatkozva, hogy évek óta minősíthetetlenül viselkedek vele,
felszólított kiköltözésre ügyvédje. Nem teszem meg. Akkor nyilván
bírósági úton fogja érvényesíteni jogát.
Hogyan érvényesíthetem lakhatási jogomat? Van-e egyáltalán ebben az esetben?
Véd-e engem és a kiskorú gyerekeket valamilyen törvényi lehetőség?
Hogyan maradhatok együtt a gyerekekkel ideiglenes elhelyezés előtt
ebben a házban?
Ha férjem leköltözik a gyerekekkel a másik lakásrészbe, de mindenki
egy címen ingaltanban marad, akkor az a bíróságon válás esetében úgy
számít, hogy nem éltem életvitelszerűen együtt a gyerekekkel?
Ha peres út az egyetlen, van esélyem megnyerni a gyerekek
védelmében,hogy együtt maradjunk?
Anyósom vagy férjem tud tárolási vagy bérleti díjszerű követelést támasztani velem szemben?
Milyen költségeket követelhet velem szemben a haszonélvező vagy tulajdonos?
Mit tud ártani anyósom jogi úton, hogy eltávolítson a lakásból a
gyerekek mellől?
A gyerekeknek a legkisebb sérülést szeretném okozni, anyjuk mellet a
helyük. Apa adta be a válópert. Anyóst ellenem hergeli - nem tudom
bizonyítani. Keresem a legjobb megoldást ami jogi úton járható és nem
akkarom a gyerekeket ovodából szülői lopkodásnak kitenni. Mert ha
elköltöznék a gyerekekkel ez várható, nem látnám többet a gyerekeimet
mert elzárnák előlem.
Milyen jogi lehetőségek vannak, amelyek biztosíthatják anya-gyerek
folyamatos kapcsolatát ideilenes elhelyezésig?
Mi a lehetősége annak, hogy ilyen helyzetben a gyermekeket megszokott
környezetükből egy ideiglenes határozattal az anya mellé mindenkori
állandó lakcímére helyezze el a bíróság?
Nekem van egy másik városban 20-30 km-re saját lakásom.

mi az, amit ilyen helyzetben jogilag érdemes még tudnom? köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.01. 06:46

Van-e egyáltalán ebben az esetben?
Nincs.

Hogyan maradhatok együtt a gyerekekkel ideiglenes elhelyezés előtt ebben a házban?” Miféle ideiglenes elhelyezés? Amúgy meg ott vagy, abban a házban, nem?

Anyósom vagy férjem tud tárolási vagy bérleti díjszerű követelést támasztani velem szemben?
Valószínűleg máris tartozol neki.

(A többi kérdés nemigen kezelhető. De nekem is lenne egy: miért nem bízol meg ügyvédet?)

mme deer # 2017.05.23. 07:42

Üdvözletem
Válunk.Férjem a házasság ideje alatt vett egy házat magának, de erről "elfelejtett" szólni, a kozos megegyezes ajanlatukban sem tüntette fel.De én rájöttem. Most utólag azzal trükköznek, különvagyonból vette. (25 milliós ház) Nem örökölt. Ekkora összeget sztem ajándékba se kaphatott pl. Szüleitől. Illetve megpróbálhatják....Nyilvan papírmunka az egész...Mi lehet még?
Köszönöm a segítséget.

lajcsó # 2017.05.23. 08:11

A különvagyon tényét annak kell bizonyítania, aki erre hivatkozik.
25 millát elcsenni a közösből azért nem semmi.

mme deer # 2017.05.23. 08:19

Van az több is.

mme deer # 2017.05.23. 10:29

Valahol ez elkeserítő hogy amíg telnek a hónapok, eltüntethető a vagyon
Én meg tehetetlenül nézem, hisz az életközösség hónapok óta megszakadt.
Ezért kérdzném, mi modon teheti ezt, milyen különvagyon elemek jöhetnek szóba.

Dr.Attika # 2017.05.23. 10:31

mme deer!
Lekérte már a ház tulajdonjogi lapja szemléjét? Abból minden kiderül. Egyszerű a dolog. Ha Ön az ingatlant házassági közös vagyonba tartozónak gondolja, akkor kérje annaknnek érdekében keressen fel egy ügyvédet. ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzését. Ügyvédkényszeres a dolog. E

mme deer # 2017.05.23. 10:43

Igen lekértem, onnan tudom a datum alapján hogy még közös szerzeménynek számít.

drbjozsef # 2017.05.23. 11:26

Ott van jogcím is. Vásárolta? Ajándékba kapta?

lajcsó # 2017.05.23. 11:39

"a datum alapján hogy még közös szerzeménynek számít."
Ha jól értelmezem akkor a szerzés időpontja a házassági életközösség fennállásának idejére esik.
A következő fontos kérdés: a szerzés jogcíme?
Amennyiben adásvétel a szerzés jogcíme, akkor még hivatkozhat arra, hogy a vételár volt ajándék.

mme deer # 2017.05.23. 12:12

Vétel.
Egyertelmu a datumok alapjan hogy nem all szandekaban a vagyonmegosztas beszamitani. Ez azota problema hogy nem egyezik az eletkozosseg megszakadasanak datuma.
Na ezert trukkoznek.
Ki ad 25m Ft ot ajandekba csak ugy??
Vagy mi lehet meg ami kulonvagyonnak szamithatna (mert tudomasom szerint SEMMI)

ObudaFan # 2017.05.23. 14:14

A házastárs különvagyonához tartozik

  1. a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy;
  2. a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás;
  3. a házastársat mint a szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;
  4. a személyét ért sérelemért kapott juttatás;
  5. a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy; továbbá
  6. a különvagyona értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.
Dr.Attika # 2017.05.23. 15:00

"Ki ad 25m Ft ot ajandekba csak ugy??"

Pl. Gáspár Győzike édesanyja , Gáspár Győzike lányának Evelinnek 120 millió forint értékű aranyékszert.