nem bejegyzett élettárs


Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.07. 15:11

Ha Szlovéniában éltek, az ottani jogot kell alkamazni a jogviszonyotokra.

zsiraitaa@gmail.com # 2021.06.07. 14:45

Párommal közel 9 éve élünk együtt. Sajnos nem törvényesítettük a kapcsolatunkat. Az első 3 évben Magyarországon laktunk, az én lakásomban. Ekkor felvettem részünkre 1,5millió Ft-ot. A neve nem szerepelt sehol. És én is törlesztem a mai napig. Majd Szlovéniában vett házat, ahova nem jelentett be. Az én jövedelmem elmegy a háztartás költségeire és én dolgom a ház rendbentartása. Szakításunk esetén jogosult vagyok valamire?

oligaliga # 2021.05.19. 07:19

Leginkább azért nem érkezik más válasz, mert amit kaptál, az ugyanaz, amit más is írna.

drbjozsef # 2021.05.19. 06:14

Kinek ez, kinek az.

kérdező55 # 2021.05.18. 22:20

drbjozsef, köszönöm, hogy válaszoltál. Mástól nem érkezett semmi. Ennyire nehéz a kérdés, vagy ennyire könnyű, érdektelen?

drbjozsef # 2021.05.18. 10:37

A különvagyonoddal szabadon, csak te rendelkezel.

A közös vagyon terhére ez neccesebb (bár az sem ritka, hogy házastársak adják el egymásnak a közös lakásukból a tulajdonrészüket).

Legyen leszabályozva. A szerződésben, hogy különvagyonból adsz kölcsönt, és a törlesztése ne a közös vagyon terhére történjen (bár azzal csak ő járna rosszabbul).

kérdező55 # 2021.05.18. 07:40

De , tudja, hogy van ilyen, azt mondja, hogy a közös cég az közös gazdaság, az lehet élettársi kapcsolatban. Mi külön magánemberként kötnénk hitelszerződést, és azt mondja az már nem fér bele az élettársi kapcsolatba. Vagy az egyik, vagy a másik.A környezetemben is megoszlanak a vélemények.

drbjozsef # 2021.05.18. 05:08

kérdező55,

Úgy érted, a párod més sosem hallott olyat, hogy élettársaknak - vagy házastársaknak akár - mondjuk közös cégük van? Nem olyan ritka az.

(bár abban igaza van, hogy ha megszakad a kapcsolat, akkor az elszámolást nem könnyíti meg a dolog. De hát ez pont így van házasoknál is, cégnél is, mindennél is.)

kérdező55 # 2021.05.17. 21:44

A párom azt mondja, hogy vagy élettársak vagyunk, vagy üzleti társak. Szerinte az élettársak gazdasági közösségben élnek, így van megfogalmazva a neten, megnéztem. Én is hülyén érzem magam, hogy kamatot kérjek tőle, hiszen szeretem, de ha kiveszem a pénzem, akkor elveszítem a kamatot.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.17. 20:08

Miért ne adhatnál?

kérdező55 # 2021.05.17. 18:52

Sziasztok.
Szeretném megtudni, hogy adhatok-e kölcsönt az élettársamnak kamatra? Nagyobb összegről lenne szó, saját külön pénzemet adnám kölcsön.
Köszönöm a választ.

nonolet # 2017.07.24. 16:49

1.
Készíts egy valószerű elszámolást magadnak.
Aminek minden tételét meg tudod

  • indokolni,
  • védeni,
  • és ahol kell bizonyítani is

Ebben a számokat vedd reálisra.

2.

Amikor megvan az egyenleg...

Közöld az élettárssal és adj neki is lehetőséget a korrekcióra.

HA igaza van vagy megegyeztek valamiről fogadd el.

3/A.
Ha szerencséd van eljuttok
egy közösen elfogadott egyenleghez
és ez VOLNA a fő cél!

Ez esetben dönthettek az egyenleg sorsáról is közösen.

3/B.
Ha nincs szerencséd, akkor nem működik együtt
vagy nem tudtok dűlőre jutni és neked kell
kidolgozni egyedül a szerinted valós egyenleget.

Aztán dönteni a sorsáról...

-

Ha nem jön össze a közös megegyezés
és elszámolás, akkor két út marad.

1.
A beletörődés és további nyűglődés.

2.
A jogi út.

A jogi út pedig, az hogy
(feltéve, hogy neked jár pénz)

Felszólítod írásban az egyenleg megfizetésére egy ésszerű határidőre.

HA fizet OKÉ!

Ha nem, akkor fizetési meghagyás a közjegyzőnél.

HA fizet OKÉ!

Ha nem, akkor több eset lehetséges.

Elismeri, de nem fizet.
Mehetsz a végrehajtóhoz.

Nem ismeri és nem fizet.
Döntésed szerint mehetsz a bíróságra.

Ahol ha nyersz és fizet OKÉ!

Ha nyersz és nem fizet, mehetsz a végrehajtóhoz.

Ha nem nyersz, így jártál...

-

Persze, ha ez egyenleg az lesz, hogy te fizess
vagy szerinte neked kel fizetni, akkor
az eljárás fordítva is működik majd az ő részéről.

-

A lényeg, hogy a legjobb az lenne, ha ti eljutnátok

  • egy közösen elfogadott egyenleghez

és

  • aztán a sorsáról is közösen döntenétek

Minden más út drágább, lassúbb, idegölőbb és rombolóbb.

drbjozsef # 2017.07.24. 13:19

Ártani nem ártana, ha keresnél egy jó családjogi ügyvédet.

Burn Out # 2017.07.24. 12:10

külön perben

r_gyemant # 2017.07.24. 11:55

Még annyi kérdésem van, hogy a bíróságtól hogyan kérhetem az élettársi vagyon megosztást?

Egy külön perben kell ezt elindítanom, vagy pedig a gyermekelhelyezési perben, amit ő indított el abban is kérhetem?

r_gyemant # 2017.07.24. 11:52

Köszönöm az információkat.

Igen én szerettem volna házasodni, csak éppen az említett fél nem akart. Kényszeríteni pedig nem lehet senkit sem. Tudom mekkorát hibáztam, tudom, hogy akkor mit nem kellett volna megtennem, de amikor megtettem ezeket az információkat nem tudtam, és nem is gondoltam, hogy erre megy ki az egész játéka...

nonolet # 2017.07.24. 11:38

r_gyemant

Nos, szépen összeírtok minden bevételt és költséget a KEZDETTŐL! aztán elszámoltok egymással.

A végső egyenleg alapján valaki fizet valakinek.
Esetleg lemond a neki járóról.

Tetszett volna házasodni.
Akkor most kisebb eséllyel maradna üres a zseb...

drbjozsef # 2017.07.24. 11:09

http://projektjeink.birosag.hu/…36_lap1.html

Ha megszakad az élettársi kapcsolatotok, bíróságon kérheted az élettársi vagyon megosztását. Hiába van a nevén minden, számít a háztartásban és a gyereknevelésben végzett munka is.

Az önálló szerző azt jelenti, hogy ellentétben a házasokkal, ahol fizetéstől függetlenül 50-50% a részesedésük a közös vagyonból, élettársaknál a szerzett jövedelmek arányában kell megosztani a közös vagyont főszabályként, de pont a fent említettek, és még sok minden más is módosíthatja ezt az arányt.

r_gyemant # 2017.07.24. 10:33

Mit jelent az, hogy önálló szerző?

Gondolok itt arra, hogy van 2 közös gyerekünk. Együtt fizetjük az ételt , ami az én fizetésemből megy, az ő fizetéséből pedig a lakás rezsije van kifizetve. A házimunkát én végzem.

Félretenni pénzt nem tudok, mert az összes elmegy. Ő pedig bőven félrerak, és ezzel vissza is él. Meg akarja szüntetni az élettársi közösséget is. Engem meg konkrétan ki akar tenni, persze a gyerekeket is el akarja venni tőlem. De mi van azzal, hogy amíg együtt voltunk én gyereket neveltem, házimunkát végeztem a lakásának megszerzésében közreműködtem, a lakásban felújítottam, és nagyon sok dolgot hozzátettem a közös életünkhöz, habár nem pénzben.
Ezt hogyan tudom érvényesíteni illetve valahogy "kifizettetni" vele?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 09:56

Nem bejegyzett élettársi kapcsolatban vagyok.
Van 2 közös gyermekünk.

A kettő egyszerre csoda lenne.

Az első gyermekünk 8 éves. Tehát bizonyíthatóan 8 éve vagyunk együtt,
Nem Ez logikai hiba. (A premisszákból a konklúzió nem következik.)

Egyébként az élettársi együttélés alatt a felek önálló szerzők, elszámolni a jogviszony megszűnésekor kell.

Mi is az igazi kérdésed?

r_gyemant # 2017.07.24. 09:41

Nem bejegyzett élettársi kapcsolatban vagyok.

Van 2 közös gyermekünk. Az első gyermekünk 8 éves. Tehát bizonyíthatóan 8 éve vagyunk együtt, ami igazából több.
Anyagi gazdasági egységet alkottunk/alkotunk.

Milyen jogaim vannak? Elszámoltathatom az élettársamat a vállalkozásának bevételével?
Ő elszámoltathat engem az én fizetésemmel?

Tudom nem vagyunk házasok, de közös gyermekeink vannak. Ő ki akar engem zárni mindenből anyagilag. Mit tehetek? Mire hivatkozhatok, milyen jogszabályoknak nézzek utána?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.19. 13:21

Ami egyébként nem akadálya az állag eladásának.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.19. 13:20

Kár a sok szóért. A hatályos Ptk. szerint az új házasságkötés sem szünteti meg az özvegyi haszonélvezetet, nem hogy az élettársi kapcsolat.

THeni09 # 2017.06.19. 13:07

Tiszteletem! - élettársi kapcsolat bizonyítása? - kontra örökösödés?
Édesanyám 2017-ben elhunyt, édesapámnak lett egy élettársa, akiről nem tudtuk bizonyítani, hogy házastárs. (elvileg külföldön kötött házasság, de ennek kiderítése sajnos zsákutcába torkollott)

Ezzel a hölggyel van 2007, azaz immár 10 éve.

Most! felmerült, hogy édesanyám - szülői házában lévő részünket, 1/4ed (4en vagyunk testvérek) az élő testvére, megvásárolná tőlünk!

DE! édesapám a hagyatéki végzéskor jogot gyakorolhatott és gyakorolt is a mi (4 gyerek) részünk felett ÖZVEGYI HASZONÉLVEZETI jog igénybevételére.

Kérdezni szeretném:

  1. vajon élettársi kapcsolat esetén elvész-e ez az özvegyi haszonélvezeti jog?
  2. Mi szükséges ahhoz, hogy mi külsősként igazoljuk azt a tényt, miszerint édesapánk élettársi kapcsolatban, s egy háztartásban él már 2007 óta?

A választ előre is köszönöm, üdv:

T.Heni

Dr.Attika # 2017.04.07. 15:59

Úgy, hogy a házastársnak a közösen lakott ingatlan használatára védelmet nyújt a jogalkotó akkor is, ha az ingatlan a másik házastárs külön vagyona.