Ajándékozott ingatlan visszöröklése


ObudaFan # 2017.06.15. 04:37

Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket, ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.

Fiad esetleges elhalálozása esetén, ha mégsem te örökölnél 1/1-ben és nem tudsz az örökössel megegyezni, akkor esetleg erre hivatkozva lehet perrel is próbálkozni. De célszerűbb lenne ezt már most rendezni a fiaddal.

Jogkereső # 2017.06.14. 16:17

Köszönöm a válaszokat.
Pajzs: a lakást és a céget is teknikai okokból/nem fedezet elvonás!/ írattam rá.
2012ben volt olyan betegtársam, akitől azért vették el a rokkant nyugdíjat, mert a felülvizsgálatkor a kérdésre, van-e autója, lakása .../amik szerintem jogellenes kérdések voltak/ elmondta, hogy van. A nyugdiát elvették, azóta sem veszi fel senki a kora és állapota miatt.
Abbanaz időben a felülvizsgálatot végző orvosok akiknek konkrét létszám volt adva, hányan maradhatnak a rendszerben, kínjukban már ehhez folyamodtak.
Van kocsija? Adja el, finanszírozza abból az életét. Van lakása? Cserélje kisebbre, olcsóbbra...
Nálam azon háborgott az orvos, hogy mi az, hogy 2 tesóm is van, mégsem tartanak el?
Nyílván mert vannak gyereik és mert ez nem az ő feladatuk.
Amiért 23 éven át dolgoztam, arról majd én szeretném eldönteni, hogy a feleség vagy unoka megérdemli-e.
Volt a családban olyan alkoholista, aki 2 év alatt elitta elkártyázta at örökségét.

pazs # 2017.06.14. 14:16

Amúgy nekem deja vu-m van, cég nélkül, csak ingatlannál mintha már tegnap megválaszoltam volna ugyanezt a kérdést. A lényege az volt, hogy végrendelet és leszármazó hiányában ági vagyonként a kérdező örökli a házat, a volt házastárs (az édesapa) csak akkor, ha már a kérdező sem él a fia halálakor. Ha a fiú leszármazója örököl, nincs ági vagyon. De az meg milyen már, hogy "neked adom a házat, de ha meghalsz, csakis az enyém lehet", mert ha nem akarod, hogy az övé legyen és szabadon rendelkezzen vele, akkor miért ajándékoztad neki?

drbjozsef # 2017.06.14. 13:46

Világos.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.14. 13:34

"mit tegyek”" Én. (A kérdező.)
Végrendeltet írjonŐ. (A fia.)

Ha érted. (Te.) Mire. Gondolok. (Én.)

drbjozsef # 2017.06.14. 13:31

A kérdező az anyja nyilván. Vagy más alany nem stimmel?

Jogkereső,

Ha nem lesz utóda a fiadnak, de csak ebben az esetben (feleség/élettárs nem számít, ez már most együttélés előtti különvagyon), a felmenők örökölnek, de az ági vagyont az örökli, aki szolgáltatta. Ha a szerződésekkel bizonyítható, hogy Te ajándékoztad neki a saját vagyonodból, akkor az apja ebből nem örököl.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.14. 10:51

Ha az előbbi akkor mit kell tegyek ez ellen? Végrendeltet írjon hogy mindent rám hagy?
Valahogy nem stimmelnek az alanyok...

Jogkereső # 2017.06.14. 10:48

T. Szakértő!

2004-ben elváltam.A házassági vagyonmegosztást követően a rám eső részből 2009-ben vettem egy lakást. Ezt 2012-ben elajánd€koztam az egyetlen fiamnak.
2010-ben alapítottam egx céget. Én 80%-ban fiam pedig 20%-ban volt a tulajdonos benne.
2014-ben a rámeső részből 60%-ot ajándékoztam fiamnak így ő lett 80%-ban én meg 20%-ban a tulajdonos a cégben.
Mindkét ügyletet ügyvéd által tettük.
Kérdésem:
Fiam esetleges halálával mi az öröklés rendje feltételezve hogy se felesége se élettársa se gyereke nem lesz.
Lehetséges hogy az apja és én 50-50%ban örököljük tőle a vagyont? Vagy pedig csak én mert hivatalos papír igazolja hogy én ajándékoztam neki?
Ha az előbbi akkor mit kell tegyek ez ellen? Végrendeltet írjon hogy mindent rám hagy?

Köszönettel:
F. Gabriella