végrendelet ügyes csalás?


Janola # 2017.07.17. 09:18

Rokonom elhalálozott. Korábbi szabályos végrendeletét felülírja egy újabb szintén szabályos végrendelet. Azonban szöges ellentétben áll az elhunyt valódi akaratával. Ezt most nem részletezném, kérem fogadjuk el tényként, hogy megvezették az elhunytat és nem tudta mit ír alá pedig cselekvőképes volt. Abban kérném tisztelettel a segítséget, hogy milyen lépéseket tegyünk, hogy helyre álljon az eredeti végrendeletbeli szándék. A végrendelet megtámadási pontok sajnos le vannak védve, minden szabályszerű alapvetően. Polgári úton kizárólag szubjektív tényezőink vannak, így feltételezem, hogy ezt a kört feleslges megfutni. Büntető feljelentés csalás ill okirathamisítás gyanujával történhet – elsősorban a két végrendelet közötti kontraszt és tartalmi valamit érzelmi elemek miatt? Ha jól értelmezem hamis vádtól nem kell félni, hiszen akinek a sérelmére elkövetett büncselekményt nem sikerül bizonyítani, az nem valósít meg hamis vádat?
Ha büntetőfeljelentés a választás, akkor a hagyatéki tárgyaláson mit kell majd lépni, hogy ne kerüljön ideiglenesen se birtokba a feltételezett csaló?

Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2017.07.17. 09:25

Nehéz elképzelni, hogy amennyiben annyira "le van védve" a végrendelet, hogy tévedés, megtévesztés címén nem lehet polgári perben megtámadni, akkor majd csalás miatt sikeres feljelentést lehet tenni.
Ha konkrét azonosítható személyre valótlan tényállítással teszel feljelentést, az hamis vád. Természetesen amennyiben nem bizonyítható sem az álltás valós, sem a valótlan volta, akkor vélhetően nem indul emiatt eljárás, de azért egy ilyen lépés előtt nem ártana ügyvédhez fordulnod.
Ha alakilag aggálytalan a végrendelet, akkor ideiglenes hatállyal átadják a hagyatékot a végrendeleti örökösnek és birtokba léphet.

Janola # 2017.07.17. 11:06

Köszönöm. Ügyvéd megkeresése természetesen meglesz.

A hamis vádra azt olvastam, hogy nem számít annak ha az vádol "hamisan" akinek a sérelmére elkövetett dolgot nem sikerül bizonyítani.
Más szóval ha Gipsz Jakab ellopja a biciklim, feljelentem, de nem sikerül bizonyítani, akkor én nem vagyok hamis vád alá fogható ugye?

lajcsó # 2017.07.17. 15:23

Csupán bemondás alapján nem fog működni a dolog. Valami releváns támpontot (pl. tényállásszerű cselekmény) mindenképpen nyújtanod kell a hatóság számára!

ObudaFan # 2017.07.17. 18:43

Más szóval ha Gipsz Jakab ellopja a biciklim, feljelentem, de nem sikerül bizonyítani, akkor én nem vagyok hamis vád alá fogható ugye?

HA viszont kiderül, hogy nem ő volt, és téged legalább gondatlanság terhel azért, mert ezt nem tudtad, máris elkövetted a hamis vádat.

Janola # 2017.07.18. 09:26

Köszönöm. Nem teljesen értem mondjuk.
Gondolom az elv az, hogy ne lehessen büntetlenül csak úgy feljelentgetni és bűncselekménnyel vádolgatni akárkit akármiért.

ObudaFan # 2017.07.18. 09:44

Nagyjából igen.

Janola # 2017.08.04. 07:44

Jól tudom azt, hogy ha büntetőfeljelentést követően bizonyítást nyer a csalás, attól még nem válik semmissé a hamis végrendelet és mindenképpen polgári pert is indítani kell?

ObudaFan # 2017.08.04. 14:43

Attól még biztosan nem válik semmissé.
HA megegyezni nem lehet, akkor pert kell indítani.

Janola # 2017.08.08. 11:28

Köszönöm. Nyilván laikus logikával azt gondolnám, hogy ha bebizonyosodik a büntetőeljárás során, hogy hamis, akkor érvényét veszti, más szóval semmis.
Azt írja, hogy nem így van. Abban tudna segíteni, hogy ennek mi az oka?

ObudaFan # 2017.08.08. 13:16

Az az oka, hogy büntetőeljárásban ilyen jellegű polgári jogi jogkövetkezmény levonására nincs hatásköre az eljáró hatóságoknak.

Matteo # 2018.03.18. 08:48

A lenti ügyben ahogy leírtam nagyon èlesen làtszik a kèt vègrendelet közötti különbsèg. Csak erre ès a csalàdtagok vallomàsaira alapozva milyen esèlyeink vannak egy polgàri perben? Talàlkozott màr valaki hasonlò üggyel? Mi biztosan tudjuk, hogy megtèvesztès törtènt.

ObudaFan # 2018.03.26. 09:42

Attól függ, mit mondanak ezek a családtagok, és hogy mennyiben tekinthetők érdektelennek.

Matteo # 2018.04.09. 12:16

Köszönöm.
Még az jutott eszembe, hogy a PTK 632 (1) alapján mi a vélemény, ha az örökösnek jelölt hozta az okirat szerkesztő és ellenjegyző ügyvédet? Ez már közreműködésnek minősül az örökös jelölt részéről?

ObudaFan # 2018.04.09. 13:20

Szerintem ez még kevés a közreműködés megállapításához.