köteles rész


drbjozsef # 2017.08.22. 07:48

Bocsánat, nem szóltam. Benéztem a fele-fele öröklést. A teljes nyaraló 1/12 része a köteles rész.

drbjozsef # 2017.08.22. 07:47

Mármint a nyaralóra.

drbjozsef # 2017.08.22. 07:46

Szerintem : a te részed 1/3-a, mivel a részed fél, ezért a teljes ingatlan 1/6-a.

elesgabor60 # 2017.08.22. 06:34

ObudaFan!
Nagyon szépen köszönöm a választ, végre megértettem !

ObudaFan # 2017.08.22. 06:30

A közös lakásban fennálló reszedet a gyermeked orokolne egészben, feleseged haszonelvezetevel, így itt velemenyem szerint a teljes részed 1/3-a, vagyis az egész ingatlan értékének 1/6_a a kotelesresz. A nemnkozos lakaskent funkcionáló ingatlant gyermeked és feleseged orokolne utanad egyenlő arányban, igy itt csak a te részed 1/6-a, az egész ingatlan 1/12_e.

elesgabor60 # 2017.08.22. 06:09

Tisztelt Hozzáértők !

Nem sikerül egyértelmű választ kapnom, és nem igazodom el az interneten sem. Persze fogok keresni egy ügyvédet, hogy megcsináltassam a végrendeletemet, de addig is tudni szeretnék pár dolgot.

Feleségemmel 40 éves házasok vagyunk, van egy családi házunk, és egy balatoni nyaralónk, mindkettőben 1/2-1/2- ed arányban vagyunk a tulajdonosok.

Szeretnék csináltatni egy végrendeletet, amelyben az örökösömet / 1 gyerek / köteles részre szorítom, és a fennmaradó részt a feleségemre hagyom. Az lenne a kérdésem, hogy a két ingatlan vonatkozásában, ez mit fog jelenteni. Konkrétan a két ingatlan vonatkozásában, mit jelent az 1/3-ad?

Füge1 # 2017.08.21. 16:48

Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2017.08.21. 11:32

Ezek szerint nem voltál a hagyatéki tárgyaláson.
A temetésen voltál?
Az édesanyád halálának dátumát tudod legalább?

Én elsőre a hagyatéki tárgyalás jegyzőkönyvébe néznék bele. Miért nem hívtak? Lehet, nem volt tárgyalás se, mert "lepapíroztak" mindent a testvéredék, és nem volt vagyon? Ilyenkor tárgyalást sem tartanak.

Az eljáró közjegyző nevét, vagy hogy volt-e eljárás talán megtudod az édesanyád utolsó lakcíme szerinti önkormányzattól, elvileg ők jelölik ki a közjegyzőt.
Ha megvan a neve, fel tudod keresni, és édesanyád nevével megtalálják neked a jegyzőkönyvet, ha volt.

Minden más meg onnan indul, hogy mi van benne. Miért nem szerepelsz benne, ha van vagyon kié lett, satöbbi.

Ha jól csinálták a testvéredék, és tényleg lepapíroztak mindent előre, akkor nem lesz könnyű dolgod, visszterhes átruházások esetén még a köteles rész sem biztos, hogy járni fog. Meg hát maga a bizonyítás utólag szinén közel lehetetlen lesz. De próbálj meg utánajárni.

Füge1 # 2017.08.21. 11:13

Feltehetően rosszul fogalmaztam, mi tartottuk a kapcsolatot, voltak is nálam, még a rokonságból is. A hagyatéki tárgyalás jogi megkeresését hiányoltam. A Papám tizennyolc éve meghalt már. Amikor hazajöttem a Mamám még élt, de soha nem került szóba az öröklés, a pénz, meg majd, hogy mi lesz azután, ha Ő már nem lesz. Mivel, ketten vagyunk testvérek én természetesnek éreztem, hogy majd kettőnké lesz a szülői ház és a kocsma, amit még a Papa halála után is üzemeltettek. Arra nem is gondoltam, hogy esetleg a hátam mögött valamilyen szándékkal aláírathattak valamit a Mamámmal, amiről én nem tudok, csak sejteni vélem.

nonolet # 2017.08.20. 22:48

...hát aki ennyire nem tud semmit a szüleiről
és az itthon történtekről, mert vélhetően
nem igazán kommunikált velük 36 évig.

Annál elég gyanús a "szeretett szüleim" kitétel.

ObudaFan # 2017.08.20. 21:38

Egyáltalán milyen vagyontárgyai voltak a szüleinek? Ingatlan ügyében a foldhivatalbol valóban ki lehet kérni adatokat, cég részesedés esetén a cégbíróságtol, esetleg még bankszámla, értékpapírok esetén is lehet megoldás arra, hogy információhoz jussanak és aztán eldöntsd, hogy pert inditasz-e. Egyéb ingóságok esetén már jóval nehezebb a helyzet.

alfateam # 2017.08.20. 17:41

A földhivatalba minden adat közhiteles és nyilvános...

Füge1 # 2017.08.20. 17:28

Tisztelt Jogi képviselők!
36 évig az USA-ban éltem, 4 éve jöttem vissza Magyarországra. Kiderült, hogy a szüleim után semmit sem örököltem, a nővérem beolvasztotta a részem a vállalkozásukba. Most, itt vagyok jogi iratok nélkül, mivel a nővérem nem enged betekintést az iratokba, nem mutatja meg, mi történt. Tudom, hogy a köteles rész elévül, de engem senki nem keresett meg ezen időszak alatt, sőt az elhalálozott szüleimmel kapcsolatban sem. El sem tudom képzelni, hogy szeretett szüleim kitagadtak volna. Ugyanis, nem haltam még meg, tudták a címem, az elérhetőségem. Jogom van-e bármilyen követelésre? Hová fordulhatnék jogorvoslatért, mire hivatkozva? Kisemmizve érzem magam.