Különválás, közös vagyon


ObudaFan # 2017.08.31. 21:01

Elég gyakori, hogy az egyébként egyezségre törekvő felek szeretnének előbb egy korrekt jogi levezetést, és az alapján szeretnének egyezséget kötni.
Persze van olyan is, amikor puszta érzelmi alapon.

drbjozsef # 2017.08.31. 12:41

Mondjuk azért azt hozzátenném, hogy a jogban nem jártas átlagembernek egy elfogadható számítás és egy elfogadható jogi érvelés között elég nagy különbség van előbbi javára, ha alapvetően a megegyezés a cél.
Persze, lehet, hogy rosszul gondolom.

drbjozsef # 2017.08.31. 12:39

Jogos. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.31. 12:00

Ha meg akarnak egyezni, akkor teljesen mindegy a számolás; egy a lényeg: mekkora összegek elfogadhatóak mindkettőjük számára. Például, ha az asszonynak is jó a fele-fele, akkor már meg is egyeztek.

ObudaFan # 2017.08.31. 11:47

NEm, az utolsó sor az 4.000.000

Lyonee # 2017.08.31. 11:42

Obudafan!
Jó az utolsó sorod?

drbjozsef # 2017.08.31. 11:03

Én nem tenném.

A kérdező - és (ex)párja - egyértelműen a közös megegyezést preferálja, és állítása szerint is csak a számítás módjában nem biztosak. Ezért belemenni 1-2millión vitatkozásba, miközben ha az elmérgesedő viszony után a másik fél is belekezd a harcba, akkor évekig tartó pereskedés, idegeskedés, és hasonló nagyságrendű költség lesz.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.31. 10:51

Csak bejátszik, hogy bár feltüntették a különvagyoni hozzájárulás mértékét, mégis kifejezetten úgy rendelkeztek, hogy a tulajdonjogukat 1/2-1/2 arányban jegyezzék be. A férj helyében hivatkoznék rá, hogy ez a szerződés házassági vagyonjogi szerződés is.

ObudaFan # 2017.08.31. 07:30

Akkor különvagyon, ha barát és barátnő a hozzájárulásukat akkor szerezték, amikor még élettársként sem éltek együtt.

Lakás értéke: 10 millió
Felvett hitel: 6 millió (közösen, adóstársként felvett hitel)
Barátnő hozzájárulása: 3 millió (ebből 2 millió örökség)
Barát hozzájárulása: 1 millió

Ez at jelenti, hogy 60% közös, 30% feleség különvagyona, 10% férj különvagyona.

Feleség jutója így 60%/2+30%=60%
Férj jutója 60%/2+10%=40%

A hitel 1/2-1/2

Eladáskor:
Lakás értéke: 20 millió
Fennálló hitel: 8 millió
Volt feleség része: ?
Volt férj része: ?

A 20.000.000-ból feleség 60%-a: 12.000.000
férj 40%-a: 8.000.000

Ebből lejön a 4-4M Ft hitel

Feleségé: 8.000.000
Férjé: 6.000.000

apafej40 # 2017.08.31. 06:59

A különvagyon ténye mindkét részről elfogadott, illetve bizonyított. Mindkét fél közös megegyezésre törekszik. Pusztán a számolás módja a kérdés.

nonolet # 2017.08.31. 06:48

Írva vagyon... hogy

"az adásvételiben rögzítésre kerül
barátnő örökségből származó,
különvagyoni hozzájárulása"

lajcsó # 2017.08.31. 06:43

Ha te vagy a barát (vagy az ő nevében írtál) akkor a tulajdoni arány kezdésként: 1/2-1/2.
A különvagyoni jelleget annak kell bizonyítani aki erre hivatkozik.
Egyáltalán hivatkozik a párod a különvagyoni hozzájárulásra? Ha igen, akkor matekoljon ő!

apafej40 # 2017.08.30. 19:33

Üdvözlet!
Ezt valaki levezetné nekem?

Adott egy fiatal pár, közösen vásárolnak egy lakást.
Tulajdoni hányad 1/2-1/2, de az adásvételiben rögzítésre kerül a (z akkor még csak reménybeli feleség) barátnő örökségből származó, különvagyoni hozzájárulása.

Vásárláskor:
Lakás értéke: 10 millió
Felvett hitel: 6 millió (közösen, adóstársként felvett hitel)
Barátnő hozzájárulása: 3 millió (ebből 2 millió örökség)
Barát hozzájárulása: 1 millió

Ugorjunk az időben 15 évet, házasság, válás, vagyonmegosztás.

Eladáskor:
Lakás értéke: 20 millió
Fennálló hitel: 8 millió
Volt feleség része: ?
Volt férj része: ?

Mi itt a matek?
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.30. 17:01

Egyébként utolsó közös lakást a vagyonmegosztásig akkor sem idegenítheti el egyik házas fél sem, ha a különvagyona.
Ez egy olyan tilalom, amelynek a megszegése nemigen jár szankcióval.

nonolet # 2017.08.30. 15:50

ptersinger

Úgy rémlik, hogy

  • ha az együttélést később házasság követi
  • akkor az együttélés alatt szerzett vagyon is közös lesz

Akkor pedig szerintem... a döntéskor

A 8 millió a te különvagyonod,
mivel
az még az együttélés előtti szerzésed.

Azonban neki ajándékoztad.
Az ajándék a válásra való tekintettel
(az ajándékozás érzelmi alapja megszűnt)
visszakövetelhető mivel MEGVAN is MÉG.

A 10 millió viszont szerintem KÖZÖS szerzés
és minden más is ami annak kapcsán történt.

Vagyis a ház mostani értékét

  • elosztani 8/18 és 10/18 arányban
  • az ajándék 8/18-ot visszakövetelni
  • a 10/18 közös részt elfelezni

Az eredmény az lesz így, hogy
8/18+5/18=13/18 rész a tiéd
és
5/18 rész a feleségedé

Szerintem.

-

HA van még tartozás akkor annak a fele a tiéd.

-

Az eladást nehéz meggátolni, ha CSAK az ő nevén van.
Azonban holtig tartó haszonélvezettel kevesen vesznek házat. Hisz, nem tudnak beleköltözni, ha nem engeded.

-

Mondjuk én kezdeményeznék egy külön elszámolást a felséggel a ház ügyében mégpedig egy-egy saját ügyvéddel
négyesben.

Ha sikerül egyezségre jutni a tulajdoni ARÁNYOKRÓL !!!
akkor pedig bejegyeztetném a tulajdoni lapra a földhivatalban az eredményt.

Az alkuban HIVATKOZNÉK a haszon élvezeti jogomra is,
ami ugye igen erősen csökkenti feleség részének az értékét! és a ház eladhatóságát

Így a felség fenti 5/13 részének
a piaci értéke
csak úgy 3/13 rész értékű lehet csak
cirka.

Aztán elsütném neki, hogy OKÉ! akkor...

Magamra vállalom a hátralévő TELJES tartozást
és cserébe írjuk át a nevemre az egész házat.

-

Persze más lesz a matek,
ha az elején írtak nem úgy igazak,
de akkor is hasonló az eljárás.

DE!!! mindenképpen törekednék a válástól függetlenül is
a ház mostani tulajdoni arányainak tisztázására és aztán közösen elfogadott a tulajdoni arányok szerinti bejegyzésre a tulajdoni lapon.

ObudaFan # 2017.08.30. 15:09

Közös vagyonná együttélés okán ingatlan nem tudott válni soha. Vagy a szerzéskor közös, vagy ráépítéssel "válik" közössé, vagy nem közös.
Egyébként utolsó közös lakást a vagyonmegosztásig akkor sem idegenítheti el egyik házas fél sem, ha a különvagyona.

drbjozsef # 2017.08.30. 13:36

Peter,

  1. részben valószínűleg igen talán.
  2. Ha az 1. pont szerint közös vagyon lenne, akkor elvileg nem, de mint tulajdonos normál esetben simán eladhatná, a haszonélvező beleegyezése vagy akár csak értesítése nélkül is.
  3. Attól függ.
  4. Elképzelhető.

Ja, a dr becsapós, én nem vagyok jogász, csak laikus hozzánemértő.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.30. 12:24

Nosza! Nem tiltja semmi.

ptersinger # 2017.08.30. 11:02

Van olyan válási ügy - ahol kérdések merülnek fel - ami nem bonyolult? Én, hogyha egy ilyen szakmai fórumot létrehoznék a saját szakmámban, biztosan felkérnék egy hozzáértő, szakmabeli személyt, akinek az lenne a dolga hogy ne megoldja az ügyet hanem hasznos tanácsot adjon, és a kérdezőt a helyes útra terelje. Jelen esetben úgy kezdődne a neve, hogy Dr.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.30. 10:45

Túl bonyolult ez ahhoz. Azért a fórumnak meg vannak a maga korlátai.

ptersinger # 2017.08.30. 10:03

ha kell lesz, de szerettem volna pár kérdést itt a fórumon megvitatni. Talán hasznos lehet másoknak.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.30. 09:57

Nincs ügyvédje, Singer úr?

ptersinger # 2017.08.30. 09:05

Feleségem elköltözött, a házat négy hónappal az esküvőnk előtt - már együtt élve - az előző feleségemtől és tőlem vásárolta meg névlegesen 18.000.000.-t (az előző feleségemet kifizettük 10.000.000.-l, az én részemet viszont ajándéknak tekintettem.) jelzálognak egy kölcsön felvételéhez, ami a fenti összeg kifizetéséhez kellett és közösen fizettük egészen az elköltözésig, ez év májusáig. Így Ő lett a tulajdonos, nekem pedig holtig tartó haszonélvezeti jogot vezettettünk be a Földhivatalnál. 12 évig voltunk házasok és most válunk. Kérdéseim: 1. A ház az együttélés során közös vagyonná vált-e? 2. A beleegyezésem nélkül eladható-e? A házon lévő kölcsön fennmaradó része engem is terhel-e? Az említett 8.000.000.- amit ajándékként tekintettünk a részére, visszaigényelhető-e, méltatlanná válás címén?
Tisztelettel:
Singer Péter

tolerancia # 2017.08.28. 08:25

Köszönöm szépen a segítséget!

drbjozsef # 2017.08.21. 12:59

Amiről azt gondolod, hogy a Tied, elviheted, persze, ha pereskedésre kerül a sor, akkor neked kell bizonyítani, de még minidg jobb, ha nálad megvan a közös vagyontárgy, mintha nem lenne meg.

Vigyed el amit akarsz, de elszámolnod neked kell majd vele válásnál.

Legjobb az lenne, hogy amikor nincs otthon, odamész két tanúval, körbefényképezed a lakást, minden tárgyat (főleg ami közösnek számít), jegyzőkönyvbe vesztek mindent, a személyes tárgyaidat meg elviszed.

Hagyhatsz ott egy példányt is belőle, mellette a levéllel, hogy NE idegenítsen el semmit a lakásban található ingóságokból, mert azok közös tulajdonúak, és válásnál mindennel el kell számolnia. Ha mégis eladogatja, legalább lesz valami bizonyíték-féle a kezedben.

Sokkal többet nem tehetsz.

Én személy szerint simán elvinném a jegyzőkönyvezett ingóságokból a felét. Kb megbecsülném mi mennyit ér, felét vinném, aztán majd válásnál lehet számolgatni most mennyit ért a mosógép, és mennyit a kanapé, és ki fizet végül kinek.