külföldön élő testvér utáni öröklés


ObudaFan # 2018.04.24. 13:38

Ági vagyon, ha nincs leszármazója az elhunyt testvérnek.

Ani53 # 2018.04.24. 12:05

Segítséget szeretnék kérni a következő örökösödési ügyben.
Férjem testvére 1976-tól Angliában élt, azóta sem járt itthon. Négyen voltak testvérek, a többiek Magyarországon élnek. Az édesanyjuk 2010-ben elhunyt, négyen örökölték a tulajdonában lévő ingatlant. Az Angliában élő testvért nem érték el, így nem lehetet az ingatlant értékesíteni. Tavaly meghalt az Angliában élő testvér, akiről kiderült, hogy időközben megnősült (egy kínai hölgy a felesége. A feleség felvette a kapcsolatot az egyik testvérrel, hogy szeretné, ha Itt temetnék el a férjét. Repülővel hazahozta a hamvait, a halotti anyakönyvi kivonatot, átadta a testvérnek, aki gondoskodott a temetésről. A hagyatéki tárgyaláshoz az angol nyelvű halotti anyakönyvi kivonat hiteles másolatát mellékelte. A volt jelenleg feleség elérhetetlen.
Úgy tűnik, megfeneklett az eljárás. A hagyaték ági vagyonnak tekinthető? Hogyan lehet ebből az ördögi körből kilépni? Mi a teendő, hogy végre értékesíteni lehessen az örökölt ingatlan?

Előre is köszönök minden segítséget.

ObudaFan # 2017.10.24. 09:05

Valószínűleg igen.

Kuksi49 # 2017.10.23. 12:55

Tisztelt ObudaFan!
Még egy utolsó kérdésem van: magyar közjegyző hogy kerül a képbe? A bátyám itteni javairól itt is el kell a sógornőmnek indítania egy hagyatéki eljárást?

Előre is köszönettel! Kuksi49

ObudaFan # 2017.10.23. 07:47

Azon viszont elgondolkoztam, hogy egy USA-beli közjegyző (vagy aki ott a hagyatéki végzést meghozza) hogyan határozhat egy olyan ingatlan sorsáról, amelyik egy másik
országban van?

Magyar közjegyző el fog járni, de előbb be fogja szerezni a kinti jogot az Igazságügyminisztériumon keresztül.

Bár rámentem a Magyar Ügyvédi Kamara honlapjára, és a keresés egyetlen angolul beszélő, a családjogban ismerős nevet sem dobott fel.

Angolul például én is beszélek, de itt nem erről van szó, hanem a kinti jog ismeretéről.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.23. 07:14

Írásban.

Kuksi49 # 2017.10.22. 23:30

Kedves ObudaFan ugye viccel velem?
Bár rámentem a Magyar Ügyvédi Kamara honlapjára, és a keresés egyetlen angolul beszélő, a családjogban ismerős nevet sem dobott fel.
Azon viszont elgondolkoztam, hogy egy USA-beli közjegyző (vagy aki ott a hagyatéki végzést meghozza) hogyan határozhat egy olyan ingatlan sorsáról, amelyik egy másik
országban van?

Tisztelettel várom véleményüket!

ObudaFan # 2017.10.20. 21:47

Egy ottani ügyvédnél.

Kuksi49 # 2017.10.20. 16:12

Kedves ObudaFan! Most jól elkeserített! Önök szerint kinél tudnék érdeklődni az amerikai örökösödési törvényekről? Az USA nagykövetségénél, vagy inkább egy ügyvédnél?

Köszönettel: Kuksi49

ObudaFan # 2017.10.20. 04:55

Az egésszel az a probléma, hogy szerintem a magyar hagyatékra sem a magyar jog lesz irányadó. Az irányadó EU rendelet szerint az öröklésre alkalmazandó jog – főszabályként – azon ország szerinti jog, amelynek területén az örökhagyó szokásos tartózkodási helye elhalálozásának időpontjában volt. Uniós vagy EU-n kívüli ország szerinti jog is lehet.
Ez vonatkozik házra is, számlapénzre is.
Külföldi jogok meg nem nagyon ismerik az ági öröklést.

Kuksi49 # 2017.10.19. 23:21

Nagyon köszönöm a válaszokat. A budapesti, szüleinktől ránk maradt lakás felét ezek szerint én örökölöm. Kérdésem, hogy az itteni bankszámláján lévő pénzt is?

Üdvözlettel: ret-river

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.19. 20:02

Igaz. De csak ha hivatkozik rá.

ObudaFan # 2017.10.19. 14:34

Ami jelen esetben azt jelenti, hogy a testvér orokol.

ObudaFan # 2017.10.19. 14:30

Általában. Viszont a szülőktől örökölt lakás agi vagyon, agi orokles hátsó,alá esik.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.19. 14:19

A magyar öröklési jog szerint leszármazó híján a házastárs a törvényes örökös.

Kuksi49 # 2017.10.19. 14:16

Tisztelt Fórum!
Röviden a helyzet leírása: a bátyám kb. 30 éve az USA-ban élt, és dolgozott, de álladó bejelentett lakása Magyarországon is volt, a szüleinktől örökölt lakásba volt bejelentve. Az itthoni nyugdíja is egy magyarországi bankba ment, amihez nekem meghatalmazásom van. A bátyám nemrég meghalt. Kérdésem: az USA-beli házára, és az ottani bankszámlája öröklésére nyilván az USA-beli szabályok vonatkoznak. Mi a helyzet a szüleinktől örökölt lakással, amit eddig közösen hasznosítottunk, a bevétel felét a bankszámlájára utaltam át. A lakás fele az övé volt, a fél részt és a bankszámláján lévő összeget a magyarországi öröklési rend szerint én öröklöm-e, miután gyermeke nem volt, csak felesége, akivel 30 évig élt együtt.
Előre is köszönettel:ret-river