Nemzetközi válás


Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.27. 22:53

Vagy.

Susza # 2019.11.27. 21:39

Sziasztok. Hosszú kérdésem volna. Kettős magyar állampolgárok vagyunk. A házasságkötés külföldön történt, amit magyarországon anyakönyveztettünk. Külföldön is éltünk, ahol időközben elváltunk. Később Magyarországra költöztünk, kibékültünk, együtt élünk és neveljük a gyerekünket.Uj életet kezdtünk. A válás anyakönyveztetve nem lett. Tehát házasok vagyunk Magyarország területén. Lehetséges hogy nem honositjuk a válást? Lehet valami következménye? Vagy anyakönyveztessük a válást és házasodjunk ujra? Válaszokat előre köszönöm

Napraforgoka # 2019.11.11. 12:50

Ausztriában kötöttem házasságot öt évvel ezelőtt egy osztrák állampolgárral. Azóta sajnos nem működik a házasságunk. Nagyon sok pénzt adtam a férjem cégébe. Azonban azt a tájékoztatást kaptam, hogy Ausztriában a cég nem tartozik a közös vagyonba. Meg lehet indítani Magyarországon is a válást? Melyik ország joga érvényesül a válásnál? Hol tudnék olyan ügyvédet találni, aki tud ebben segíteni.

ObudaFan # 2019.04.02. 05:21

Nincs, a 2201/2003/EK rendelet 8. cikke szerint az Egyesült Királyságnak van joghatósága.

Barbaraa # 2019.03.29. 22:28

Kedves Fórumozók!
Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok,hogy 2017 ben elvaltunk Magyarorszagon és kizarólagos felugyeletet én kaptam nem az apa. viszont 2013-tol Angliaban élünk 10 éves lányunkal.
2018/Aug beadtam egy kervenyt a bírosaghoz mivel haza Magyarorszagra szeretnék koltozni a lanyommal de az apa sem a bíroság sem engedélyezte. Az apanák adta a felugyeleti jogot amit nem tartok igazságosnak! Valamilyen módon szeretném ha Magyarorszagon folytatodna az eljárás. Van rá esély?

ObudaFan # 2018.11.12. 07:17

A kinti és a magyar bíróság előtt is intézhető a válás és közös megegyezéssel választhatják a kinti és az itthoni jogot is. Megegyezés hiányában a kinti jog lesz irányadó.

Dr.Attika # 2018.10.04. 05:44

A figyelembe veendő szempontokat a Kúria szerint a másodfokú bíróság helyesen értékelte. A Kúria kiemelte, hogy a hatályos szabályok alapján a gyermek végleges külföldre költözéséhez a másik szülő egyetértése és a gyámhatóság jóváhagyása volt szükséges (vagy, ahogy az új Ptk. fogalmaz: a gyermek letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelöléséről a különélő szülővel közösen kell dönteni), így a külföldre vitel a felperes részéről jogellenes volt. Jóllehet önmagában a gyermekelhelyezés szempontjából a gyermekek jogellenes külföldre vitelének nincs perdöntő jelentősége, ugyanakkor egyike azon körülményeknek, amelyeket a bíróságnak az ügy összes körülményével egybevetve értékelnie kellett, és mérlegelés hatására képes a mérleg nyelvét egyértelműen az alperes oldalára billenteni. Ennek különös jelentősége a Kúria szerint a gyermeknevelésre való alkalmasság szempontjából van, mert ez a magatartás – kiszakítva őket a megszokott környezetükből – a gyermek érdekével ellentétes, és a másik szülő alapvető jogait csorbítja.

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv. II. 20.256/2014.) a Kúriai Döntések 2015/5. számában 130. szám alatt jelent meg.

wers # 2018.10.04. 05:05

egyszer csak úgy döntöttek, hogy megkérdezik a gyereket is
A gyermek lélek leggyilkosabb kérdése, kit szeretsz jobban anyucit vagy apucit?

Dr.Attika # 2018.10.04. 04:59

A gyermek születésével ex lege elnyeri mind két szülő állampolgárságát. Az más kérdés, hogy a szülők anyakönyveztetik-e. Az állampolgárság megvan, de ebben az esetben nincs okirat.

Tirol77 # 2018.10.04. 04:52

Mindhàrman magyar állampolgárok (is) vagyunk, mivel mindkét országban létezik kettős állampolgárság, így természetesen ő is magyar állampolgár lehetett miattam.

Szomorú örökös # 2018.10.04. 04:08

Tirol77

Pláne, hogy a harmadik ország Törökország.

Egy régi történet Mehmet Karcsika története. Annak az anyának se volt egyszerű a helyzete. Az az apa is török volt és vitte a gyereket magával - illegálisan. Azóta persze visszahozták Magyarországra, majd egyszer csak úgy döntöttek, hogy megkérdezik a gyereket is, kivel is szeretne élni és ő az apját választotta, úgyhogy azóta ismét Törökországban él - immáron törvényesen. Esetleg jelen helyzetben is megpróbálnám ezt, döntsön a kisgyerek. Ne becsüljük le egy 4 éves gyerek gondolkodását.

Dr. Attika

Magyar bíró, magyar családjogot alkalmazva soha nem fog olyan ítéletet hozni miszerint magyar állampolgárságú gyermeket harmadik országba vigyenek.

Én sehol sem olvastam eddig olyat, hogy a kisgyerek is rendelkezne magyar állampolgársággal. Eddig arra tippelek, hogy ő kizárólag török állampolgárságú. Ha jól tudom, amikor nem az „anyaországban” születik egy gyerek, akkor a szülők ilyen esetben a születéskor dönthetik el, milyen állampolgárságú legyen a kicsi.

Tirol77 # 2018.10.03. 18:20

Persze, de láttunk mi már éjjeliőrt nappal meghalni...
A magyar válóper pedig ezek előtt eszembe se jutott,mint lehetőség. Most már fontolgatom.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.03. 18:18

Akkor meg? Nem ezt mondtam neked elsőre? Nézd csak vissza!

Tirol77 # 2018.10.03. 18:15

"Nyilván az anyának/apának ítélés aránya is csak statisztika (nem kicsit aránytalan),"

Osztrák ügyvédet is megkérdeztem természetesen, szerinte nagyon kicsi az esély, hogy az apának ítéljék, aki így lehet, hogy elvinné és még kicsi a gyermek.

" bármi lehet, de ha az apának egy EU-n kívüli országban van a vállalkozása, megélhetése, akkor ez szerintem a bíróságnak is fel fog tűnni, és az ítélethozatalban számítani fog..."

Pláne, hogy a harmadik ország Törökország.

Dr.Attika # 2018.10.03. 17:57

Azt sem zárom ki, hogy holnap nem kel fel a nap.
Bízzuk a továbbiakat Tirol77 és a valamelyik bíróság döntésére. A mai világban tényleg csak az a biztos, hogy a tehénszar a lapjára esik.

drbjozsef # 2018.10.03. 17:47

Nyilván az anyának/apának ítélés aránya is csak statisztika (nem kicsit aránytalan), bármi lehet, de ha az apának egy EU-n kívüli országban van a vállalkozása, megélhetése, akkor ez szerintem a bíróságnak is fel fog tűnni, és az ítélethozatalban számítani fog...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.03. 17:28

Arról nem is kell ítéletet hoznia egy ilyen perben. De azt nem zárhatod ki, hogy az apát jogosítsa fel a szülői jogok gyakorlására.

Dr.Attika # 2018.10.03. 17:16

Magyar bíró, magyar családjogot alkalmazva soha nem fog olyan ítéletet hozni miszerint magyar állampolgárságú gyermeket harmadik országba vigyenek.

ObudaFan # 2018.10.03. 13:22

Annak van esélye a magyar bíróságon, aki eddig nevelte a gyereket nagyobb részt, függetlenül a helytől.

Dr.Attika # 2018.10.03. 12:01

Születhet de nagyon kicsi az esélye.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.03. 10:39

Bocsánat, én tévedtem. Akadt, aki biztosra megígérte...

ObudaFan # 2018.10.03. 09:57

Ha mindketten magyar állampolgárok, akkor valóban megindítható a per Magyarországon. De a magyar bíróságon is születhet olyan ítélet, ami szerint a szülői felügyeletet a külföldön élő apa fogja gyakorolni.

Dr.Attika # 2018.10.03. 09:17
Tirol77 # 2018.10.03. 08:57

Köszönöm a tippet!

Dr.Attika # 2018.10.03. 08:52

Kedves Tirol77!
Arra ügyeljen, hogy minél hamarabb adja be a bontókeresetet magyar bíróságon. ha a férje hamarabb adja be akár saját országában, akár Ausztriában, akkor a megelőzés elve miatt köteles a magyar bíróság azt elutasítani.