Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

Temetés költségei kit terhelnek ?

bobzsal # e-mail 2018.03.23. 13:43

Köszi az eddigi válaszokat, és segítséget, sokat segített.

nonolet # e-mail 2018.03.23. 12:05

"Mondjak le a negyed részemről, és felejtsem el a temetési költség megfizetését?"

Az előző alapján számolj, saccolj...

Aztán tudsz dönteni
hogy

• inkább eleve lemondasz az örökségről (nem fizetsz temetést se)
  • átveszed az örökséget és fizeted a temetést KP-ben

aztán az örökségből csinálsz pénzt
(az előzőben írott szerint)

nonolet # e-mail 2018.03.23. 12:01

Az 1/4 rész tulajdontól szabadulhatsz
a "közös tulajdon megszüntetésével" ...

Erre két mód van.

1.
Megegyezel vele valami kis pénzmagban és ő megveszi tőled.
Nyilván potom pénzért veszi meg csak, hisz

• csupán 1/4 rész
  • haszonélvezettel terhelve
  • ami ráadásul az ő javára szól
  • más vevő gyakorlatilag kizárt

2.
Megegyezés híján perben éred el ugyanezt.
Az ár ugyanúgy kicsi lesz és még lejön belőle a per költség is...
(netán az árverésé, ha ő nem veszi meg)

- -

Az 1. pont csak az alku képességeden múlik

De ha eléggé jelentős értékű az 1/4 rész, az a 2. pontot is gazdaságossá teheti.

Nyilván egyik esetben sem kapod meg a piaci árat, sőt csak jóval kevesebbet.

De legalább némi pénzhez jutsz és szabadulsz
az általad ki tudja még meddig nem használható 1/4 résztől.

(vagy vársz, vársz, vársz...)

bobzsal # e-mail 2018.03.23. 08:01

Mi lenne a logikus, felvilágosítana valaki?

bobzsal # e-mail 2018.03.21. 18:40

Szóval én ebből a lakás egynegyed részéből soha a büdös életben nem látok egy csepp pénzt sem, csak papíron az enyém az egy negyede?

• Minek nekem akkor ez az egész hercehurca?

Mondjak le a negyed részemről, és felejtsem el a temetési költség megfizetését?

Lyonee #   2018.03.21. 17:54

Fele a férjé, a másik felén pedig holtig tartó haszonélvezete lesz. Vagyis ő rendelkezik az egész ingatlannal, nem áll érdekében megvenni. Haszonélvezettel terhelt 1/4 részre nem fogtok vevőt találni.

Lyonee #   2018.03.21. 17:49

A házastárs is 1 gyermeknek számít az öröklésnél, kivéve a közösen lakott ingatlan, mert ott holtig tartó haszonélvezete lesz.

bobzsal # e-mail 2018.03.21. 17:45

Túlélő házastárs az első tárgyaláson házassági vagyonközösségi igényt támasztott az ingatlan fele részére. A vagyon közösségi igény el lett fogadva.
Ilyen esetben hogy módosul ez a
„Ha az ingatlant özvegyi haszonélvezet terheli, árverezhetik, senkinek sem kell. Ha nem, akkor pedig az anyai fél rész egy harmada is a férjé a törvényes öröklés szerint.”

Lyonee #   2018.03.21. 17:40

Mint írod közösen lakták, ezért nem örököl, hanem holtig tartó haszonélvezete lesz. Nem kényszerítheted a részed megvásárlására, miért tenné, ha ő rendelkezik az egész ingatlannal. Senki nem fogja megvenni haszonélvezettel terhelve még árverezés esetén sem.

leticia01 #   2018.03.21. 16:43

mi van ha nem egyezik bele az ingatlanok meg a föld eladásába? korlátozhat engem abban? mondhatom h abbol akarom kifizetni mert csak abbol tudom?

bobzsal # e-mail 2018.03.21. 14:48

drbjozsef
Ez a házastárssal közösen lakott lakása volt az elhuyntnak?

Talált.

Lyonee
Ha az ingatlant özvegyi haszonélvezet terheli, árverezhetik, senkinek sem kell. Ha nem, akkor pedig az anyai fél rész egy harmada is a férjé a törvényes öröklés szerint.

Ezt bővebben kifejtenéd? A második mondatot nem teljesen értem, mi ebben az összefüggés?

nonolet # e-mail 2018.03.21. 11:27

leticia01

A helyzet egyszerű...

Örököltél egy vagyont!
Amit terhel egy ráeső temetési költség is.

A temetési költséget meg kell fizetned.
Az, hogy zsebből fizeted vagy eladsz az örökölt vagyonból és abból fizetsz, mindegy.

A lényeg, hogy alapban MÁR CSAK!!! pénzben fizethetsz!
Kivéve: ha másik fél elfogad mást is.

- -

A hagyatékin még intézhetetd volan másként, dea zt már lekésted, elkúrta.

Szóval, most már

1.
Készítsd össze a pénzt valamiből

vagy

2.
Vedd rá a másik felet, hogy pénz helyett fogadjon el mást tőled (pl. az örökölt vagyont vagy annak egy részét)

Erre azonban nem lehet kötelezni immár...

(A hagyatékin kényszeríthetted volna.
Azzal, hogy lemondasz az örökségről)

- -

Szóval, gyűjtsd a KP-t és/vagy add el az örökséget!

Így jártál a balfaszkodásoddal.

Lyonee #   2018.03.21. 11:27

drbjozsef
Ha az ingatlant özvegyi haszonélvezet terheli, árverezhetik, senkinek sem kell. Ha nem, akkor pedig az anyai fél rész egy harmada is a férjé a törvényes öröklés szerint.

drbjozsef # e-mail 2018.03.21. 11:06

Nem.

Felvethette volna ott is. Ha ott teszi, megegyezhettek a közjegyző előtt. Ha nem egyeztek meg, a közjegyző is ideiglenesen adja át a hagyatékot, és a tesód perelhetett volna a temetési költségre. Amit meg is nyert volna, csak még a perköltésget is ki kellett volna fizetned.

De megteheti most is, ha nem fizetted ki : kiadat egy fizetési meghagyást, és ha azt (plusz szintén a költségeket) nem fizeted, végrehajtatja. Ha ellentmondasz, akkor megint pereskedhet, de azt is megnyeri minden bizonnyal (ha megvannak a számlái).

Egyszerűbb lenne fizetni.

Meg kellett volna jelenni a hagyatékin, és akkor most nem lenne ez. Így jártál.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

leticia01 #   2018.03.21. 10:17

nekem senki nem válaszol azzal kapcsolatban hogy ezt a követelést még a hagyatéki tárgyalásban kellet vna felvetni nem?

drbjozsef # e-mail 2018.03.21. 06:31

Ettől sokkal okosabb nem lettem, a lakás mostani tulajdonviszonyairól nem írtál. Ez a házastárssal közösen lakott lakása volt az elhuyntnak?

Ha tesóm és én nem lakunk a lakásban, kötelezhetjük e együtt a részünk kifizetésére, a férjet?

Nem. Ha nem tudtok megállapodni, akkor bármelyikőtök kérheti a közös tulajdon megszüntetését bíróságon. Ekkor biztosan megszüntetik, ha senki sem tudja megváltani a többiek részét, akkor elárverezik az ingatlant.

leticia01 #   2018.03.20. 19:13

nálam is ez a helyzet. viszont én ugy érzem hogy 40 ezer ft miatt csak blöfföl a testvérem..lett egy hagyatéki végzés, sztem már eleve lezárult nekünk, mert felhivtam a közjegyzőt aki közölte h ne huzzuk egymás idejét egyikünk sem jelent meg a tárgyaláson TEHÁT A TESTVÉREM SEM..és már nem utasithatom vissza...
VISZONT ha ő sem jelent meg és a hagyatéki végzésben annyi volt hogy hagyatéki terhek: temetés költség ennyi, és mindkettőnkre egyformán vonatkozik..és a közjegyző dij ..ennyi!

se az nem volt hogy ő hagyatéki hitelező lenne, se az nem volt hogy követelné tőlem a maradék pár tizezer forintot. megkaptuk a levelet és ennyi. a közjegyző lezárta.

ahogy lentebb olvastam, ezt az igényt hogy hagyatéki terhek cimen temetés kp ban megfizetése ott kellene benyujtani a hagyatékin aztán közölnék velem irásban h ez meg ez. mindez nem volt, a tesom irt egy sms-t és ugy fenyegetett meg..semmi hivatalos ut és semmi több. azt mta 2 hónap mulva kifizetésnél kéri
  • de ezt igy privátban külön minden nélkül. sztem ennek az utja a hagyatékin lett volna vagy ott kellett vna benyujtani neki, sztem uj hagyatékit kellene felvetetni és stb erre..polgári perrel fenyeget. de a hagyatékin nem kommunikált velem egy szót sem. sztem . csak blöff
bobzsal # e-mail 2018.03.20. 15:41

Ha tesóm és én nem lakunk a lakásban, kötelezhetjük e együtt a részünk kifizetésére, a férjet?

bobzsal # e-mail 2018.03.20. 15:18

Ez már egy ismételt hagyatéki tárgyalás,korábban meg lett egyezve hogy kit mennyi illet meg a hagyatékot képző ingatlanból.

A legutolsó tárgyaláson ahol én nem jelentem meg, hagyatéki teherként leltározták a temetési költségeket.
Ezt követően a tesóm előadja hogy a temetési költségeket valójában együtt viselték a túlélő házastárssal.

(egyébként tesóm nem nyilatkozott külön ebben, mégis úgy szerepel a jegyzőkönyvben mintha ő ebbe beleegyezett volna, a pénzt nem az apja hanem anno anyám kezelte, na mindegy) Ez szerepel a jegyzőkönyvben.

Majd egy olyan rész szerepel hogy a túlélő házastárs, (illetve jogi képviselője, ügyvéd) illetve tesóm kijelentik hogy a temetési költségek arányos részére mindketten hagyatéki hitelezői igényt támasztanak velem szemben. Erre a hitelezői igényre vonatkozóan, az esetleges egyezség reményében kérik a tárgyalás elhalasztását.

drbjozsef # e-mail 2018.03.20. 14:40

Illetve... most örököl a házastárs, vagy előbb meg le volt már játszva a tulajdonviszony, fizetett-e a tesód is a temetésbe, szóval ez egy elvi számolás, ártok nem biztos hogy jó egyből, kicsit nem értem ki mit csinál pontosan most a hagyatéki tárgyaláson.

drbjozsef # e-mail 2018.03.20. 14:38

1075/1000 rossz, helyesen 1075/4000.

drbjozsef # e-mail 2018.03.20. 14:38

Nem.

Haa 4 milliós lakásból 1 milliós rész illetne meg, de 150.000. Ft-tal tartozol neki, akkor Te 925.000. Ft részt kapsz, ő meg 1.075.000.- FTnyi részt (aztán az, hogy közben a lakás felét se éri mert romos, vagy dupláját éri mert rossz az értékbizonyítvány, már más tészta, ezt nektek kell egymás között lejátszani.

Tehát nem 1/4 (1000/4000) részt kapsz, hanem 925/4000 részt. Ő meg 1075/1000 részt.

Durván. Ha nincs mást megegyezni való. De a közjegyző előtt mindenféle egyéb dolgokat is elszámolhattok KÖZÖS megegyezés alapján. Nincs kényszerítés. Ha nincs egyezség, marad az 1/4, de fizetned kell X napon belül - hogy Te azt hogy oldod meg, nem számít. Ha nem fizetsz, végrehajtják.

bobzsal # e-mail 2018.03.20. 13:24

Neki van kötelessége kifizetnie engem? Mármint a hagyatékomat, pénzben rendezze, erre lehet őt kötelezni?

bobzsal # e-mail 2018.03.20. 13:15

Igen, erre voltam kiváncsi. Korábbi megegyezés alapján, a lakástulajdon anyámmal közös volt, amit papírokkal igazolt, bele is mentem, hogy akkor a lakás fele őt illesse, a másik felén pedig közösen osztozunk tesómmal. (így illet a negyed rész)
Ez amit mondasz hogy több részt kap az ingatlanból ezek után hogy számítható ki, ha ilyen jellegű megegyezés már korábban született?

• Erőltetheti rám azt hogy fizessek pénzben?
SaireyVMK #   2018.03.20. 12:58

Kötelezni nem kötelezheted, maximum közös megegyezéssel dönthettek úgy,hogy átkerül egy az összeggel arányos tulajdoni rész az ő nevére a tiédből,cserébe a temetési költséget nem kell kifizetned. Bár ez elég macerás. Ügyvéd, külön szerződés stb. Mind mind pluszköltség. Sokkal egyszerűbben járnál,ha a fizetésedből vonnák le(sőt, még jobban,ha magadtól fizetnéd ki,de úgy,hogy annak legyen nyoma!). Vagy ha megpróbálnád megvetetni vele az ingatlan rád eső részét. (Legvégső esetben Osztatlan közös tulajdon megszüntetése iránti kérelem, eladási szándékkal a többi tulaj felé, de ez megint macera)
Bármit is csinálsz érdemes úgy csinálni ,hogy annak nyoma maradjon és meg legyen valahol,hogy mit miért csináltatok.

Ne az legyen,hogy csak úgy odaajándékozol neki ezt meg azt aztán még a tartozást is követeli majd. Érted.

Önkéntes sokkoló, oksokodó dokkoló. Amúgy meg csak egy laiKuss. Kedvenc könyve: Lakatos István: Dobozváros