Temetés költségei kit terhelnek ?


Lyonee # 2018.03.21. 16:54

Fele a férjé, a másik felén pedig holtig tartó haszonélvezete lesz. Vagyis ő rendelkezik az egész ingatlannal, nem áll érdekében megvenni. Haszonélvezettel terhelt 1/4 részre nem fogtok vevőt találni.

Lyonee # 2018.03.21. 16:49

A házastárs is 1 gyermeknek számít az öröklésnél, kivéve a közösen lakott ingatlan, mert ott holtig tartó haszonélvezete lesz.

bobzsal # 2018.03.21. 16:45

Túlélő házastárs az első tárgyaláson házassági vagyonközösségi igényt támasztott az ingatlan fele részére. A vagyon közösségi igény el lett fogadva.
Ilyen esetben hogy módosul ez a
„Ha az ingatlant özvegyi haszonélvezet terheli, árverezhetik, senkinek sem kell. Ha nem, akkor pedig az anyai fél rész egy harmada is a férjé a törvényes öröklés szerint.”

Lyonee # 2018.03.21. 16:40

Mint írod közösen lakták, ezért nem örököl, hanem holtig tartó haszonélvezete lesz. Nem kényszerítheted a részed megvásárlására, miért tenné, ha ő rendelkezik az egész ingatlannal. Senki nem fogja megvenni haszonélvezettel terhelve még árverezés esetén sem.

bobzsal # 2018.03.21. 13:48

drbjozsef
Ez a házastárssal közösen lakott lakása volt az elhuyntnak?

Talált.

Lyonee
Ha az ingatlant özvegyi haszonélvezet terheli, árverezhetik, senkinek sem kell. Ha nem, akkor pedig az anyai fél rész egy harmada is a férjé a törvényes öröklés szerint.

Ezt bővebben kifejtenéd? A második mondatot nem teljesen értem, mi ebben az összefüggés?

nonolet # 2018.03.21. 10:27

leticia01

A helyzet egyszerű...

Örököltél egy vagyont!
Amit terhel egy ráeső temetési költség is.

A temetési költséget meg kell fizetned.
Az, hogy zsebből fizeted vagy eladsz az örökölt vagyonból és abból fizetsz, mindegy.

A lényeg, hogy alapban MÁR CSAK!!! pénzben fizethetsz!
Kivéve: ha másik fél elfogad mást is.

- -

A hagyatékin még intézhetetd volan másként, dea zt már lekésted, elkúrta.

Szóval, most már

1.
Készítsd össze a pénzt valamiből

vagy

2.
Vedd rá a másik felet, hogy pénz helyett fogadjon el mást tőled (pl. az örökölt vagyont vagy annak egy részét)

Erre azonban nem lehet kötelezni immár...

(A hagyatékin kényszeríthetted volna.
Azzal, hogy lemondasz az örökségről)

- -

Szóval, gyűjtsd a KP-t és/vagy add el az örökséget!

Így jártál a balfaszkodásoddal.

Lyonee # 2018.03.21. 10:27

drbjozsef
Ha az ingatlant özvegyi haszonélvezet terheli, árverezhetik, senkinek sem kell. Ha nem, akkor pedig az anyai fél rész egy harmada is a férjé a törvényes öröklés szerint.

drbjozsef # 2018.03.21. 10:06

Nem.

Felvethette volna ott is. Ha ott teszi, megegyezhettek a közjegyző előtt. Ha nem egyeztek meg, a közjegyző is ideiglenesen adja át a hagyatékot, és a tesód perelhetett volna a temetési költségre. Amit meg is nyert volna, csak még a perköltésget is ki kellett volna fizetned.

De megteheti most is, ha nem fizetted ki : kiadat egy fizetési meghagyást, és ha azt (plusz szintén a költségeket) nem fizeted, végrehajtatja. Ha ellentmondasz, akkor megint pereskedhet, de azt is megnyeri minden bizonnyal (ha megvannak a számlái).

Egyszerűbb lenne fizetni.

Meg kellett volna jelenni a hagyatékin, és akkor most nem lenne ez. Így jártál.

drbjozsef # 2018.03.21. 05:31

Ettől sokkal okosabb nem lettem, a lakás mostani tulajdonviszonyairól nem írtál. Ez a házastárssal közösen lakott lakása volt az elhuyntnak?

Ha tesóm és én nem lakunk a lakásban, kötelezhetjük e együtt a részünk kifizetésére, a férjet?

Nem. Ha nem tudtok megállapodni, akkor bármelyikőtök kérheti a közös tulajdon megszüntetését bíróságon. Ekkor biztosan megszüntetik, ha senki sem tudja megváltani a többiek részét, akkor elárverezik az ingatlant.

bobzsal # 2018.03.20. 14:41

Ha tesóm és én nem lakunk a lakásban, kötelezhetjük e együtt a részünk kifizetésére, a férjet?

bobzsal # 2018.03.20. 14:18

Ez már egy ismételt hagyatéki tárgyalás,korábban meg lett egyezve hogy kit mennyi illet meg a hagyatékot képző ingatlanból.

A legutolsó tárgyaláson ahol én nem jelentem meg, hagyatéki teherként leltározták a temetési költségeket.
Ezt követően a tesóm előadja hogy a temetési költségeket valójában együtt viselték a túlélő házastárssal.

(egyébként tesóm nem nyilatkozott külön ebben, mégis úgy szerepel a jegyzőkönyvben mintha ő ebbe beleegyezett volna, a pénzt nem az apja hanem anno anyám kezelte, na mindegy) Ez szerepel a jegyzőkönyvben.

Majd egy olyan rész szerepel hogy a túlélő házastárs, (illetve jogi képviselője, ügyvéd) illetve tesóm kijelentik hogy a temetési költségek arányos részére mindketten hagyatéki hitelezői igényt támasztanak velem szemben. Erre a hitelezői igényre vonatkozóan, az esetleges egyezség reményében kérik a tárgyalás elhalasztását.

drbjozsef # 2018.03.20. 13:40

Illetve... most örököl a házastárs, vagy előbb meg le volt már játszva a tulajdonviszony, fizetett-e a tesód is a temetésbe, szóval ez egy elvi számolás, ártok nem biztos hogy jó egyből, kicsit nem értem ki mit csinál pontosan most a hagyatéki tárgyaláson.

drbjozsef # 2018.03.20. 13:38

1075/1000 rossz, helyesen 1075/4000.

drbjozsef # 2018.03.20. 13:38

Nem.

Haa 4 milliós lakásból 1 milliós rész illetne meg, de 150.000. Ft-tal tartozol neki, akkor Te 925.000. Ft részt kapsz, ő meg 1.075.000.- FTnyi részt (aztán az, hogy közben a lakás felét se éri mert romos, vagy dupláját éri mert rossz az értékbizonyítvány, már más tészta, ezt nektek kell egymás között lejátszani.

Tehát nem 1/4 (1000/4000) részt kapsz, hanem 925/4000 részt. Ő meg 1075/1000 részt.

Durván. Ha nincs mást megegyezni való. De a közjegyző előtt mindenféle egyéb dolgokat is elszámolhattok KÖZÖS megegyezés alapján. Nincs kényszerítés. Ha nincs egyezség, marad az 1/4, de fizetned kell X napon belül - hogy Te azt hogy oldod meg, nem számít. Ha nem fizetsz, végrehajtják.

bobzsal # 2018.03.20. 12:24

Neki van kötelessége kifizetnie engem? Mármint a hagyatékomat, pénzben rendezze, erre lehet őt kötelezni?

bobzsal # 2018.03.20. 12:15

Igen, erre voltam kiváncsi. Korábbi megegyezés alapján, a lakástulajdon anyámmal közös volt, amit papírokkal igazolt, bele is mentem, hogy akkor a lakás fele őt illesse, a másik felén pedig közösen osztozunk tesómmal. (így illet a negyed rész)
Ez amit mondasz hogy több részt kap az ingatlanból ezek után hogy számítható ki, ha ilyen jellegű megegyezés már korábban született?

  • Erőltetheti rám azt hogy fizessek pénzben?
SaireyVMK # 2018.03.20. 11:58

Kötelezni nem kötelezheted, maximum közös megegyezéssel dönthettek úgy,hogy átkerül egy az összeggel arányos tulajdoni rész az ő nevére a tiédből,cserébe a temetési költséget nem kell kifizetned. Bár ez elég macerás. Ügyvéd, külön szerződés stb. Mind mind pluszköltség. Sokkal egyszerűbben járnál,ha a fizetésedből vonnák le(sőt, még jobban,ha magadtól fizetnéd ki,de úgy,hogy annak legyen nyoma!). Vagy ha megpróbálnád megvetetni vele az ingatlan rád eső részét. (Legvégső esetben Osztatlan közös tulajdon megszüntetése iránti kérelem, eladási szándékkal a többi tulaj felé, de ez megint macera)
Bármit is csinálsz érdemes úgy csinálni ,hogy annak nyoma maradjon és meg legyen valahol,hogy mit miért csináltatok.

Ne az legyen,hogy csak úgy odaajándékozol neki ezt meg azt aztán még a tartozást is követeli majd. Érted.

drbjozsef # 2018.03.20. 11:49

Na, így már értem.

Ennek az a menete, hogy aki kifizette a temetést, az benyújtja (lehetőleg előre, de akár a tárgyaláson is) a számlákat erről. Ez hagyatéki teher, mégpedig az első helyen, mindent megelőzve, ha lenne tartozása is az örökhagyónak. Ha nem örökös aki benyújtotta a számlát, akkor neki azt meg kell fizetni, erről végzést hoz a közjegyző.
Ha örökös a benyújtó, akkor a többi örökössel ott a helyszínen a tárgyaláson osztályos egyezséget köthet, és beszámíttathatja ("levonódik") a tartozását.
TEhát a teendőd az, hogy felajánlod a kifizetőnek, hogy ő több részt kap az ingatlanból (ha kpben nem tudod kifizetni), te meg kevesebbet. Ezt nem számolnám, mert nem értem, miért negyed rész jár neked az ingatlanból. Ki örököl még? Van 3. tesód is?

bobzsal # 2018.03.20. 11:27

drbjozsef

Leírom másképp hátha jobban érthető.
Anyám férje és tesom eltemették anyámat. Most a hagyatékira kerül sor és igénylik velem szembe a temetési ktsg 1/3át.
Mivel pénzem nincs, és nem is tudok szerezni pénzt, (legalábbis ekkora összeget nem, (120-150e.)) viszont a hagyatékból, ami kb 4 milliora becsült lakás, negyed rész megillet.
Ha egyezkedni kell és követel(nék) tőlem a temetési költséget, kötelezhetem e őket valami módon, hogy a hagyatékomból kerüljön ez az összeg levonásra?

drbjozsef # 2018.03.20. 10:54

Hát ennek fuss neki még egyszer, ha nem költői volt a kérdés. Néhány kerek, tényállást ismertető mondat elég.

bobzsal # 2018.03.20. 10:00

Hasonló szituációban vagyok én is egyébként, dettó.
Fizetésképtelen stb. csak az összeg más amit követelnek rajtam elvileg, a következő tárgyaláson a közjegyzőnél, akkor lehet egyezkedni.
Kötelezhető e a férj, aki eltemette az anyámat) hogy az örökségemből vonja le a felém igényelt összeget?
Vagy mindenképpen össze kell szednem a 120-150 ezer forintos költséget, és az igényét kell kielégítenem?

bobzsal # 2018.03.20. 09:57

Gyereked miért nem vesz magához?
Gyerekednek van saját lakása neked meg nincsen, albérletben élsz? (Ő is 700 ezret keres havonta hogy van lakása?)
Véleményem szerint, ha meg nem teljesíted a követelést, behajtják rajtad. Megterhelik a fizetésed, jövedelmed, és esetleg lesz még extra költség követelés amit igényelhetnek.

nonolet # 2018.03.19. 15:32

petraf

Egyébként pedig várd ki, hogy mit ír a hagyatéki végzés.
Addig már előre aggódni, fölösleges.

Abból majd kiderül, hogy mit kérhet a tesó tőled.
Ráérsz azután aggódni és agyalni.

Majd írd meg mi lett jogerős...

nonolet # 2018.03.19. 15:27

petraf

Talán... mert láthatóan NEM GONDOLKOZOL?
Nem fogod fel a válaszok lényegét és nem is akarod.

Hanem csak hajtogatod a magadét, mint egy bolond papagáj...

Miközben éppen a túlzott spórolásoddal elbalfaszkodtad az ügyet.
Mert nem kerested időben a közjegyzőt, csak lapultál mint szar a fűben.

Az ilyen értetleneket pedig nehezen viselem.
Pláne, ha még meg is sértődnek az igazságtól.

lac77 # 2018.03.19. 15:13

petraf, miért nem adod el az örökséged egy, hogy is mondjam, szóval nem idén barnult családnak?
Számold ki mennyi a költséged, és hirdesd meg. Gondolom a tesó is örülni fog.