Temetés költségei kit terhelnek ?


anna1223 # 2016.07.18. 10:43

Tisztelt KBS!
Köszönöm válaszát,utána érdeklődtem!
Szeretném még megkérdezni,hogy mivel volt neki Mezőtárkányban teljes tulajdonjoggal háza,és Egerben fele fele tulajdonjoga a testvérével egy ingatlanon,akkor hogy ha esetleg a Mezőtárkányi ház nem fedezi a temetési költséget,de az egri ház igen,és zálogot tesznek rá,de én szeretném a tulajdonjogi részem eladni az egri házból,miként működik ez? Kötelezhető édesapám testvére hogy kifizesse az édesapám után járó tulajdonrészt? ha zálog kerül az egri ingatlanra a temetési költségek miatt,akkor el lehet adni a tulajdon részt a testvérének a temetési költségekkel kevesebbért?

Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.18. 09:50

Ha ingatlanvagyon is van a hagyatékban, akkor hivatalból lefolytatják. Kérdezd meg az önkormányzatot, ki volt az eljáró közjegyző.

anna1223 # 2016.07.18. 09:21

Tisztelt KBS!

Édesapám hajléktalan volt,és nemrég tudtam meg,hogy eltemették a 13.kerületi református temetőbe, tulajdonjoga van egy egri házban,és van Mezőtárkányban a nevén egy ház telekkel.
Szeretném megérdeklődni,hogy ilyenkor mi menete a hagyatéki tárgyalás elindításának? Valamint, szeretném még megkérdezni,hogy ha az önkormányzat temette el, akkor a hagyatékból a temetés költsége rendezhető-e, miként működik ez a része?
Válaszát előre is köszönöm!
Anna

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.21. 19:33

Tudni kell, hogy van 5 gyermekem
Nem kell tudni.
és sajnos nem csak velem agresszív hanem a gyerekekkel is
Ezt sem kell tudni.

Elég lett volna a kérdés: kit terhel az illő eltemetés költsége. Az örököst. (De ehhez meg kérdezni sem kellett volna, csak egy kicsit visszaolvasni.)

gyereksereg # 2016.06.21. 19:24

Tisztelt fórumozók!

Azzal a problémával állok önök elé, hogy 4 éve apám a nagymamámat beakarta tenni otthonba, de mamám nagyon elkeseredett, viszont egyedül nem nem maradhatott. Én nagyon megsajnáltam és magunkhoz fogadtam (eltartási szerződést nem kötöttünk). Apám minden segítséget felajánlott. Persze ebből semmi nem valósult meg. Sőt, látogatni sem látogatta két évig. Mamám sajnos kb.fél éve nagyon leesett a lábáról és szellemileg sem tiszta. Tudni kell, hogy van 5 gyermekem és sajnos nem csak velem agresszív hanem a gyerekekkel is. Ezek miatt az otthont kell választanom nekem is, de mivel nem beszámítható ezért el kell indítanom a gondnokság alá vételt. Mivel nem hajlandó otthonba menni. Mindez nem elég, hogy a saját fia teljesen lemondott róla, még a minap közölte velem apám, hogy a temettetést sem fogja vállalni. Mivel mamámnak nincs vagyona.
Kérdésem az lenne: valóban nekem kell a temettetést vállalni?
Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.04.25. 06:01

A közjegyző nem kötelez, vita esetén fizetési meghagyás, illetve per útján rendezhető a vita.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.25. 04:56

az örökösnek ezt meg kell térítenie.
Úgy van. Ezért nem értem, mi a kérdés.

A közjegyző egy dologban kötelez bárkit is fizetésre: a hagyatéki eljárás díját kirója az örökösre.

li1984 # 2016.04.24. 19:53

Mivel a nagymamám,mint élettárs fizette a temetést,így az előzmènyek alapján gondolom,hogy az örökösnek ezt meg kell térítenie. Azt szerettem volna megkérdezni,hogy ez hogyan történik a gyakorlatban? Kötelezik majd az örököst a hagyatékátadó végzésben erre?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.24. 19:37

?

li1984 # 2016.04.24. 18:50

Köszönöm,így érthető,máshol nem tértek ki a kettő közti különbségre. Még azt szeretném tudni,hogy ebben az esetben az örökösnek ezt ki kell majd kp-ban fizetnie a nagymamámnak,vagy van más opció is?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.24. 18:40

Keversz két dolgot.
Az egyik, hogy ki jogosult egyúttal köteles intézkedni az eltemetés iránt. Ez az életben maradt élettárs.
A másik, hogy ki köteles viselni a temetés költségeit. Ez meg az örökös - aki itt nem az élettárs.

li1984 # 2016.04.24. 18:05

Jó estét!Nagyanyám 30 éve élt együtt az élettársával (nem bejegyzett),aki idén januárban elhunyt. A temetést nagyanyám fizette, bár a párjának van gyermeke,vagyis örököse. A kérdésem az,hogy a temetés ebben az esetben kinek a kötelezettsége volt? Ha nem a nagyanyámé,akkor a kifizetett pénzt hogyan lehet visszaszármaztatni? (lesz pozitív örökség). Tudom,hogy többen kérdezték ezt már,de több ellentétes információt kaptam már (1. Az örökösnek a kötelezettsége; 2. A házastárs,bejegyzett ét vagy ét kötelezettsége akkor is,ha van az örökhagyónak gyermeke)
Várom válaszukat!Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.22. 13:10

Az örökös jogosult a temetésről rendelkezni, az meg pont a testvér, ha jól értem. (Na, ezért volt fontos tisztázni, hogy a nagymama nem nagymama!)

guss # 2016.04.22. 11:54

A Nagymama nővére megakadályozhatja ezt?"
Nem valószínű."
Kedves Dr. Szűcs Lajos,
ezt mire tudja alapítani?

Köszönöm,
Guss

lajcsó # 2016.04.22. 11:35

"a házastársa már korábban meghalt és mellé szeretnénk eltemettetni."
Akkor így kell kérni a szolgáltatást a temetkezési vállalkozótól!
"A Nagymama nővére megakadályozhatja ezt?"
Nem valószínű.

guss # 2016.04.22. 11:17

Kedves KBS,

egyszerűen lett belőle Nagymama, úgy hogy hozzáment Nagypapához. Esetleg valami egyéb hozzászólás?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.21. 16:45

Már bocsánat, de hogy lehet valaki nagymama, ha nincs leszármazója? (Tudom, "anyámnak nincs gyereke, én is az apám második házasságából származom", de azért mégis...)

guss # 2016.04.21. 16:32

Sziasztok,

segítséget szeretnék kérni abban, hogy meghalt egy nagymama, akinek a házastársa már korábban meghalt és mellé szeretnénk eltemettetni. Viszont a Nagymamának nincsen leszármazója, egy Nővére van. Az volt a Nagymama kérése, hogy a házastársa mellé temessék, viszont a Nővére lehet, hogy nem ezt szeretné. A már korábban elhunyt házastárs korábbi házasságából származó leszármazók gondoskodnának a házastárs mellé történő temetésről. A Nagymama nővére megakadályozhatja ezt?

Köszönöm,

Mazsi23 # 2015.10.21. 13:18

én is külön kérdeztem, viszont teljesen ugyanaz a gond mint Szilviánál... úgyhogy én is köszönöm, legalább én is megkaptam a válaszokat a bennem felmerült kérdésekre.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.21. 12:55

Az a biztos.

Szilvia86 # 2015.10.21. 11:04

Köszönöm!
Ahhoz, hogy ne lebegtesse az önkormányzat a temetési költség számláit, le kell mondani a hagyatékról (még úgyis, hogy egy hajléktalan, elhunyt emberről beszélünk)? Tekintettel az első válaszára: "Aki visszautasítja a hagyatékot, az nem örökös."

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.21. 06:17

Hagyatéki eljárást mindenképpen folytatnak - a tárgyalás nem mindig kötelező.

Szilvia86 # 2015.10.21. 06:14

Köszönöm a választ!
Egyébként nem ugyanarról a személyről szól!
Közben felmerült még az a kérdés, hogy ha a halott édesanya hajléktalan volt... akkor is tartanak hagyatéki tárgyalást??? Ha tegyük fel nem, akkor is le kell mondani az öröklésről írásban, szóban az Önkormányzatnál?????
Szép napot! Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.20. 08:00

Az örököst terhelik a temetés költségei mint elsődleges hagyatéki terhek. Aki visszautasítja a hagyatékot, az nem örökös.

Bea1 # 2015.10.20. 07:29

az nem lehet, hogy a két lentebbi komment ugyanarról a személyről szól?