öröklés,ingatlan


ObudaFan # 2018.03.08. 17:25

Milyen értékűek az ingóságok? Több lehet az értékbecslés díja, mint az értékük, ha nem túl nagy értékűek. Mellesleg, ha egyszer már megallapodtatok, akkor azt nem olyan egyszerű megtámadni.

SaireyVMK # 2018.03.08. 13:02

Felértékeltetheti. Te pedig szépen számolj el tárolási díjat az eltelt időszakra,ha annyira erősködni akar. Egyből rájön majd,hogy nem is jár majd olyan jól. Inkább csak vigye amit el kellett volna vinnie már régen és akkor mindketten túl lesztek rajta.

De amúgy meg ez így egy elég cifra ügy. Jó szempont,hogy írásban , lehetőleg tértivevényesen felszólítottad. A kérdés már csak az hogy mikor. És még egy csomó kis apróság változtathat ezen. Például,hogy próbálta -e elvinni ,és te akadályoztad-e benne meg hasonlók. De ezekkel ráérsz majd akkor foglalkozni,ha bíróságra kerül az ügy.

Ancsamancsika # 2018.03.08. 08:31

4 éve halt meg az édesanyám. Különböző okok miatt a hagyatéki tárgyalás elhúzódott, de 1 évé kaptuk meg a hagyatéki végzést. A testvérem és én örököltünk 50-50%-ban.
A problémám az, hogy a hagyatéki leltár alapján kiválasztotta, (felajánlottam neki, hogy ő válasszon), hogy mely ingóságokat kívánja elvinni, de azóta sem vitte el.
Többszöri felszólításra (írásban is!) sem vitte el, az utolsó próbálkozás kb fél éve volt. Akkor azt mondta, hogy újra fel kívánja értékeltetni, mert a felmérés óta csökkent az értéke. Ez természetes, hiszen az én lakásomban vannak, használjuk őket, hiszen máshová nem tudom tenni. Nem tudom, hogy az újbóli felértékeltetésre törvényileg, van-e lehetősége.
Szeretnék már ennek az ügynek pontot tenni a végére. Milyen lehetőségeim vannak, hogy rávegyem, hogy elvigye? Nekem is útban van, bővül a családom, stb..
Sajnos nincs arra lehetőségem, hogy kifizessem neki ezeknek az értékét.

drbjozsef # 2018.03.08. 08:23

markata,

"lemondhatsz" - ezt úgy hívják, hogy ajándékozás.
Ha ennek illetékét akarjátok kikerülni, az sajnos nem megy.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.08. 06:20

Senkinek a javára nem mondhatsz le. (Legfeljebb örököstárssal megállapodhatsz a várt örökségről - a hagyaték megnyílta előtt -, vagy köthetsz vele osztályos egyezséget - a hagyaték megnyílta után.)

markata # 2018.03.07. 21:49

Üdvözletem. Érdeklődnék, hogy öröklés esetén az én részemről lemondhatok-e nem egyeneságyi rokonom ( testvérem gyermeke) javára. Részben is megtehetem-e ezt? Vagy ha lemondok, akkor csak a teljes örökség ruházható át?
Köszönöm.

Immaculata # 2018.01.30. 15:19

Bírósághoz fordulni csak konkrét kéréssel lehet. A kérelemben le kell írni, hogy felperes mit kér alperestől.

Ha előre látható, hogy alperes nem fogja megvásárolni a házat, akkor el kell gondolkozni, hogy felperes hogyan képzeli el a közös tulajdon megszüntetését, mit fog kérni a bíróságtól.

A 6%-os illetéket felperesnek kell megelőlegezni, vagy illeték-, költségmentességet kérni, amennyiben jogosult.

H.Zsuzsa # 2018.01.30. 14:59

Köszönöm a választ. A helyzet: Örökség tárgya egy elég értékes családi ház, 3 örökös egyforma arányban. Az egyik örökös beköltözött és sem kifizetni a többit,sem eladni a házat nem hajlandó. Úgy kezeli mint sajátját.Hosszas huza-vona,teljesítetlen igérgetések után nem marad más csak a bíróság. El nem tudom képzelni, hogy mit lehetne még megpróbálni. Ötlet?

nonolet # 2018.01.30. 14:04

Tudtommal...

A saját (ügyvédi, szakértői) költségét mindenki maga állja.
A közös részt pedig a tulajdoni hányad arányában.

DE általában jobb megegyezni még némi veszteség árán is.
Mert a per idő és pénz.
Hamar összejön a milliós költség szint is...

HA pedig az árverésig jut a vita az méretes szívás lesz mindenkinek.

H.Zsuzsa # 2018.01.30. 13:31

Közös vagyon (örökölt ingatlan)megszüntetésére inditott per anyagi része hogy néz ki? Aki inditja a pert (felperes) fizeti a per elején a bírósági perköltséget, ami a perérték 6%-a? Ennek kérheti a per végéig való felfüggesztését? Természetesen fizeti az ügyvéd díját. Ha nyer a felperes az alperesek ezekből a költségekből fizetnek valamit? Előre is köszönöm a választ, nem volt még bírósági ügyem, és mielőtt ügyvédhez fordulnák szeretnék egy kicsit tájékozottabb lenni.

drbjozsef # 2018.01.28. 16:52

Szabi,

ha nem a pénz érdekel, hanem a lelki megviseltség, akkor arra nem a jog a megoldás, hanem az, hogy leülsz velük, és megkéred, hogy magyarázzák meg. Bár, a letagadásból sejthető, hogy nem volt véletlen kihagyás a dolog, úgyhogy a lelki problémáidra a barátaid, vagy pszichológus marad.

nonolet # 2018.01.28. 14:47

"de végső soron normális esetben a szülőnek a gyerekei egyformák kellene, hogy legyenek."

Lószart...

Honnan veszed ezt ?!
Miért is kéne így lennie?!

Hagy döntse már el a szülő szabadon, hogy
kinek-mikor-miért-mit juttat vagy nem juttat.

Amúgy ez így is van.
Az ő döntésük, neked nincs beleszólásod... amíg élnek.

nonolet # 2018.01.28. 14:44

ÉLETÉBEN
mindenki azt csinál a vagyonával amit csak akar!!!!

Ahhoz senkinek semmi köze, neked sincs...

- -

Egyáltalán milyen alapon kéred számon?!
Nem a te ügyed a szüleid vagyona.
Hisz semmi közöd hozzá.

drbjozsef # 2018.01.02. 09:41

gyula,

az örökös az örökölt vagyon értékéig, elsősorban ANNAK TÁRGYAIVAL felel a hagyatéki tartozásokért. Tehát a Te szempontodból messze ez a legegyszerűbb: felajánlod nekik, és ők oldják meg egymás között. További teendőd nincs.

gyula8005 # 2018.01.02. 09:24

Rendben, így fogok tenni. Kíváncsi leszek a reakciójukra, nem hiszem, hogy egyszerű lesz.

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

ObudaFan # 2018.01.02. 06:23

Persze, nyilván osztozniuk kell, amit le lehet nekik írni.

ObudaFan # 2018.01.02. 06:22

Ajánlott, postai levélben a legegyszerűbben.

gyula8005 # 2018.01.01. 23:04

Hogy tudom felajánlani a több hitelezőnek a teljes örökséget?

ObudaFan # 2018.01.01. 22:03

Csak az örökrészeddel felelsz az összes hagyatéki tartozásért, és ez így marad, amíg hülyeséget nem csinálsz. Egy ilyen értékesítéssel viszont lehet hülyeséget csinálni bőven. Fel kell ajánlani a hagyatéki hitelezőknek a teljes örökséget, nincs más jó megoldás.

gyula8005 # 2018.01.01. 11:19

Az értékesítéssel akkor túl bonyolult lenne? (lenne értelme, van még adós) Hogy nézne ki az egész? A közüzem, ami a vagyonomból próbál behajtani az jogos? Mi lesz, ha végrehajtást nyer, vagy nyerhet egyáltalán?

nonolet # 2017.12.31. 17:53

Ha az ingatlan értéke kevesebb a tartozásoknál...

Akkor semmi gyakorlati értelme nincs kínlódni még az értékesítésével is.
(az esetleges adó vonzatról nem is beszélve)

Értékesítsék a hitelezők.
Ha megnyerte, hagy vigye! alapon.

gyula8005 # 2017.12.31. 17:05

Igen, én is így gondoltam, a legrosszabb esetben nem tudom értékesíteni és árvereznek, abból valaki kap, valaki nem és még mindig marad egy közüzem a nevemen, aki visszamenőleg tőlem is be akarja hajtani és nem csak a hagyatékból. De szeretném az ingatlant értékesíteni és úgy helytállni, a jelzálognak van még adósa.

nonolet # 2017.12.31. 16:58

Mindenkinek felajánlod, hogy: tessék vigye a hagyatékot.

Mivel te csak a hagyatékkal felelsz.
Elviszik és kész vége az ügyeknek.

gyula8005 # 2017.12.31. 16:32

Nem utasítottam vissza. Akkor ugyanez a szituáció lenne a távolabbi rokonaimnál, beidéznének minden nem is ismert rokonságot, amit nem szoktak megköszönni, főleg, ha rosszul jönnek ki belőle és ennek elég jó az esélye gondolom.

drbjozsef # 2017.12.31. 15:57

"kaptál", tehát lezajlott a hagyatéki eljárás, örököltél, és nem utasítottad vissza a hagyatékot?