tartozás öröklése


nonolet # 2018.03.08. 16:40

"így viszont mivel számlára megy nem fogja a hagyaték tárgyát képezni mivel felemészti a tartozás egy része."

A bank sem nyúlhat hozzá a halál bejelentése után már... csakúgy lazán.

garai # 2018.03.08. 16:07

Persze nem veheti át postás nyug. kifizetés esetén se DE vissza is kerül a nyugdíjjogosultnak, akiknél majd a hagyatéki után az örökös aki Ö lesz megigényelheti utólag ahogy írtad is.

Ez lett volna a legjobb megoldás

így viszont mivel számlára megy nem fogja a hagyaték tárgyát képezni mivel felemészti a tartozás egy része.

Mivel 4.-én hunyt el és bármit csinálsz már most 12.én Nyugdíjfolyósító utalja.

Sőt a következő havi se kizárt a nyugdíjfolyósító szerint se mivel még mindig nincs halotti bizonyítvány, és már a áprilisi kiutalást intézik !!!
és hogy tetézűk
ha azt 4. havit is utalja azt is lenyeli a bank a tartozás fejében.
De mivel az már nem jár az örökösnek se így azt is az örököstől fogja visszakövetelni.
pedig addigra már a bank is tudja hogy nem jogos az utalás de persze ez nem érdekli ő fogadja.

nonolet # 2018.03.08. 15:45

A nyugdíjas elhalálozásának

  • tényét és időpontját

a vele közös háztartásban együtt!!!! élt

  • házastárs,
  • gyermek,
  • unoka,
  • szülő,
  • nagyszülő és
  • testvér ebben a sorrendben

Ezek hiányában az örökös,
vagy
a nyugellátás felvételére jogosult más személy

15 napon!!!! belül köteles bejelenteni a nyugdíjfolyósító szervnek.

A bejelentési kötelezettség elektronikus úton is teljesíthető.

nonolet # 2018.03.08. 15:31

garai

Szerinted: MILYEN jogalapon kezelheti a számlát/kártyát a LEENDŐ örökös?!!!

Nem kezelheti!
Amíg a hagyatéki végzés nem jogosítja fel rá.

(kivéve, ha éppen ő haláleseti rendelkezés jogosultja
de akkor az a számla nem is hagyaték része)

-

Vedd észre, hogy: kp esetén se veheti át!!

Mert ahhoz meghatalmazás kellene neki.
Ami viszont

  • vagy nincs neki
  • vagy, ha volt a halál pillanatától már érvénytelen!

Mivel jogszerűen nem veheti már át

  • sem kp-ben
  • sem kártyával felvéve

Éppen ezért kell KÜLÖN KÉRNIE!!!!
hogy
EGYÜTTÉLŐ !!!! és közeli hozzátartozóként
utólag kaphassa meg.

SaireyVMK # 2018.03.08. 12:39

Micsoda szójátékok. A halált nem természetes dologként kezelő korosztály. Cifra kis szóegyveleg.
Amúgy az eddigiek alapján (szerintem) elég egyszerű a dolog. Mivel minuszos a számla ahova a nyugdíj érkezik így azt így is úgyis benyeli a bank. Ha megjön,ha nem. Külön kérni,hogy kézbe kapja meg a rokon A NYUGDÍJJOGOSULT HALÁLA UTÁNI NYUGDÍJAT. Már eleve lopás/fedezetelvonás kategória(szerintem). Lopás,mert az állam azt a pénzt nem neked szánta,hanem a nyugdíjjogosultnak, és nyugdíjat nem visszamenőleg,hanem előremenőleg fizetnek(vagyis abból a nyugdíjból kellett volna éldegélnie a jogosultnak 12.-e után a következő 12.-éig. Mivel meghalt ,erre szüksége nincs.
Megeshet ,hogy a magyar állam mégis utal(mert mondjuk nem tud a jogosult haláláról) ,de ha ehhez a pénzhez bárki más hozzányúl szabálysértést követ el.

Öröklés meg más kérdés. Arról le lehet mondani. Ha a tartozás több mint a hagyaték,akkor célszerű az öröklési eljárás során lemondónyilatkozatot tenni. Ha meg mégis megörökli,a tartozásért csak az örökölt vagyon erejéig felel. Annál többel nem. Nem is igazán értem a kérdést.

Lyonee # 2018.03.08. 12:36

javítás: Nyugdíjfolyósítónak

Lyonee # 2018.03.08. 12:35

Az elhalálozást be kell jelenteni a Nyugdíjbiztosítónak. A közjegyző tudja a dolgát.

garai # 2018.03.08. 11:44

Wers
Sajnos nem
az ö korosztálya még a halált nem természetes dolog ként kezelte.
Így persze nem is tettek meg ez irányba semmit.

azért kérdezek mert egy ügyvéd/közjegyző azért jogilag máshogy láthatja.

nanolet felvetése az utólagos igénylésről ezért nem járható
ezt írtam le.
Mivel pont az a cél hogy a hagyaték/örökség része legyen a nyugdíj, ne az a hitelező "nyúlja le" akinek a számlájára érkezik, hanem a közjegyzői végzés döntse el kit illet meg az összeg.

köszi

wers # 2018.03.08. 11:35

Ha úgy gondolod, hogy jól tudod, miért kérdezel?

Egyébként erre való a bankszámla haláleseti rendelkezés rendelkezése. De azt nem tett a bankszámla tulajdonos még életében - ha jól veszem ki a szavaidból.

garai # 2018.03.08. 11:27

nonolet

Ez az út (majd igényelheti utólag a kifizetést) azért nem járható mert a nyugdíj a bankszámlára érkezik tehát a kifizetőtől nem tudja még egyszeri igényelni.
A bank pedig simán benyeli mivel mínuszos a számla.

Mivel 100% -ban ö az egyedüli örökös senki nem róhatja fel neki hogy jóhiszeműen felvette, hiszen ha a postás viszi ki. akkor vagy visszautasítható, vagy felvehető és a nyugdíjbiztosító ítéli meg hogy jogos e vagy nem, azaz visszakéri vagy nem.
Itt ez a helyzet nem áll fent, mivel jogos az ellátmány ahhoz jut aki a jogosultja lenne.

Az elhalálozáskor fent álló számla összege NEM változik, igaz, ugyan úgy mínusz marad.
De az legyen a bank dolga hogy be tudja e hajtani!
NEM tudja majd mivel a temetési költségek az elsődlegesen kifizetendők a hagyatékból, és ezzel el is fogy a hagyaték.

én legalább is így gondolom az eddigi sajnos volt pár mínusszos öröklésből kifolyólag.

nonolet # 2018.03.08. 10:49

Szerintem a halál napja után MÁR nem veheti fel csak simán azaz ÖNKÉNYESEN, a kártyát jogtalanul használva...

Hisz

  • az a kártya NEM az ÖVÉ
  • az a pénz a hagyaték része

Azonban majd igényelheti utólag a kifizetést.

- -

A nyugdíjast
a halál napját magába foglaló hónap végéig esedékes
ellátás illeti (illetné!!!) meg.

A fel nem vett ellátást a nyugdíjassal
annak elhalálozásakor
közös háztartásban együtt!!!!! élt

  • házastársa,
  • gyermeke,
  • unokája,
  • szülője,
  • nagyszülője,
  • testvére igényelheti

Ebben a meghatározott sorrendben.
A halálesetet követő egy éven belül.

Ezek hiányában pedig az örökös a hagyatéki végzés jogerőssé válása napjától számított egy éven belül.

Az együtt élt családtag részéről
az igényléshez elegendő egy erre a célra rendszeresített nyilatkozat kitöltése,
amelyből megállapítható a rokoni kapcsolat, az egy háztartásban történt együttélés, továbbá tartalmazza az elhunyt adatait, az ellátásának folyósítási törzsszámát.

Örökös részére a jogerős záradékkal ellátott öröklési bizonyítvány, illetve hagyatéki végzés alapján fizethető ki a fel nem vett nyugellátás.

garai # 2018.03.08. 09:57

Tisztelt Ügyvédek / Hozzáértők!
Tájékozódni szeretnék a következő ügyben.
jól gondolkodok e?
Nagymama elhunyt márc 04- én.
egyetlen örököse a fia.
A nyugdíja bankszámlára érkezik majd 12.én,
a Számla hitelkeretes és most mínuszban van.
A fia jogosult a bankkártya használatával felvenni a még erre a hónapra járó nyugdíj összegét?
Hogy a hagyatéki eljárásban ez mint örökség szerepeljen.
Nincs semmi más hagyaték/örökség!
Az így felvett összeg viszont a temetés költséget sem fedezi.

A hagyatéki eljárásban a ez lesz az egyetlen pozitív egyenleg.

A terhek
A temetés költségei+közjegyzői díj.
az így persze ugyancsak mínuszban lévő számla.
És mivel A költség számlák nagyobbak mint a felvett nyugdíj így a bank követelése visszautasítható.

köszönöm

oligaliga # 2018.03.07. 15:06

Így van, ennek a lehetősége is fennáll.

Lariona # 2018.03.07. 14:32

Miután nem öröklünk tudtommal vagyont, így nem hajtható be rajtunk, ez ok, viszont továbbra is az adóstárs felel, de ha rajta nem tudják behajtani, akkor tulajdonképpen kifizetetlenül marad az egész ki tudja meddig?.
Ha mégis lenne vagyona, amit kétlek, akkor abból lehetne fedezni az adósságot.

oligaliga # 2018.03.07. 14:18

Lariona

A kérdésed alapján a tényállás a következő: édesapád és egy másik személy együtt vett fel autóhitelt, amit nem fizettek. Édesapád meghalt. A kérdésed az, hogy a bank kitől fog követelni, illetve az, hogy a bank megmondhatja-e, hogy az örökösök fizessenek ki mindent.

Erre a válasz az, hogy ha édesapád és az adóstársa egyetemleges felelősséggel tartoztak, akkor bármelyiküktől követelhető a teljes tartozás. Édesapád halála után a hagyatékátadó végzés szerinti örökösök ugyanúgy felelnek a tartozásért, mint édesapád, ha még élne, azzal a különbséggel, hogy csak a tartozás mellett örökölt vagyonból lehet behajtani. Ebből a szempontból az örökösök egyéb vagyona biztonságban van.

Lariona # 2018.03.07. 14:13

Köszönöm a választ

nonolet # 2018.03.07. 14:11

Az adóstárs marad adós.

PLUSZ

Az örökös/örökösök is adóssá válik/válnak.

- -

Az adóstárs az EGÉSZ adósságért felel tovább.

Az örökös már csak az ÖRÖKSÉGÉVEL felel.

- -

A hitelező meg eldönti, hogy a tartozást kitől hajtja be!

  • az adóstárstól egyedül
  • az örököstől/örökösöktől
  • mindenkitől együtt...

A behajtás végén aztán
az AKI a kelleténél netán többet fizetett
az majd követelheti a többiektől, hogy
az ő többletét a többiek fizessék meg neki.

Az örökös esetén nyilván csak a z örökség erejéig követelheti a többletet is.

Lariona # 2018.03.07. 13:58

Vissza is fogjuk (van más tartozás is), viszont akkor ha azt ránk terhelik (és ugye visszautasítjuk), akkor az adóstársat ki tudjuk húzni az adósság alól?
Mert ezt továbbra sem értem, hogy ezzel mi van.
És az autó elszállítását sem tudnám más birtokáról elintézni.
Tehát sajnos továbbra sem értem

ObudaFan # 2018.03.07. 13:54

Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.
Emellett az öröklést a hagyatéki eljárásban vissza is utasíthatod.

Lariona # 2018.03.07. 13:42

Ráadásul szó sincs sem ingatlanról, sem pénz örökléséről, nincs miből mazsoláznom(!), én kérek elnézést, hogy kérdezni mertem.

Lariona # 2018.03.07. 13:40

Nem, sehogy sem szeretnék örökölni, a kérdés nem ez volt.

wers # 2018.03.07. 13:24

Tehát úgy szeretnél örökölni, hogy kimazsolázod ami tetszik?

Lariona # 2018.03.07. 13:19

Üdvözletem!

A következő kérdésben szeretnék segítséget kapni: édesapám elhunyt és volt egy autórészletek (hitelre vett egy autót, aminek jó ideje nem fizette a részleteit) elmaradása miatt felgyülemlett adóssága. Van egy élő adóstárs, akitől elvileg nem tudják behajtani a tartozást.
A hagyatéki eljárás megkezdése előtt azt mondták a hivatalban, hogy valószínűleg a gyerekekre, tehát ránk, az örökösökre terhelik az adósságot.
A kérdésem az, hogy ez jogszerű lehet? Hiszen él még az adóstárs.
Állítólag bankja válogatja, hogy ráterhelik-e az örökösökre, vagy az adóstársra hárítják. Na de az adóstárs ugyanannyira adós, felel az egészért, gondolom.
Valamint az autó (ami jelenleg roncs és más személy birtokán található) elszállításáról is állítólag nekünk, az örökösöknek kell gondoskodni.
Köszönöm előre is a választ

drbjozsef # 2018.03.01. 06:17

Igazad van, nagyjából ugyanazt rágjuk : az adós végrehajtható, nemigen tudja megúszni. De : a tartozás elsődleges biztosítéka az ingatlan, ha a bank aránytalanul hosszú megtérülést lát a letiltásokból, akkor nem fog sokat gatyázni, és azonnal bevonja a zálogtárgyat a végrehajtásba.

Az emberi oldal más kérdés. Egy biztos : a legjobb, leggyorsabb, és legfájdalommentesebb egy beszélgetés lenne a hitel felhasználói között, és valami ésszerű megegyezés. Ellenkező esetben mindannyian csak szívni fognak, nem is kicsit.

Vadsuhanc # 2018.02.28. 13:55

Ne haragudj drbjozsef.....

.." mint adós felmondja a szerződést, és kéri a fedezet értékesítését, bár ez sem ilyen egyszerű...”"

Már csak azért sem először is az ingatlanhoz semmi köze nincs a kérdezőnek. Ő nem mondhatja meg a banknak miből elégítse ki a követelését. A szerződés felmondása miatt esetlegesen indított végrehajtási eljárásban a kérdező jelenlegi ingó és ingatlan vagyontárgyait lefoglalják. A vásárolt gépkocsit is valószínű lefoglalás alá esik.

Másodszor az ingatlanban a kérdező édesanyja is benne lakik. Lelke rajta, hogy édesanyja feje felől elárverezteti-e a lakást.

De ha mindez megtörténik akkor a későbbiekben az örökösök beperelhetik a kérdezőt, hogy az általuk kifizetett összeg felét fizesse meg részükre mivel a kérdező nem teljesített mint egyetemleges adós és a tartozás feléért a kérdező felel.

Tisztelettel.