Válláskor mi tartozik bele a vagyoni osztoszkodásba?


petrapeti # 2006.01.07. 16:40

Szervusztok ?

A lakás amiben lakunk 100%-an a férfi az én nevemen van.( Ez az előző válásomkor került hozzám vagyonjogi megállapodás következtében.)

1.) Követelhet-e részt a jelenlegi párom vállás esetén ha nem csinéltunk házassági szerződést?
2.) Beletartozik -e az osztozkodásba az én általam a szüleimtől örökölt és a nevemre került ingatlan?

Tisztelettel:

petrapet

_Lala_ # 2006.01.07. 17:00

Röviden:

  1. Követelhet, de csak akkor, ha a lakásra a közös, vagy az ő saját vagyonából ráköltöttetek, ami aztán a lakás értékét érdemben növelte. Egy sima festés nem ez a kategória, de pl. egy központi fűtés kiépítése igen, szobák számának növelése (pl. hozzáépítettetek két szobát), esetleg tetőtér beépítése.
  2. Biztosan nem.
petrapeti # 2006.01.08. 09:26

Szabályozza-e a törvény azt, hogy legalább hány évig kell házasságban élni ahhoz hogy a feleségem követelhessen részt a tulajdonomban lévő lakásomból ? /Házassági szerződés nincs, de van két gyerek/

Köszönöm a válaszokat

petrapet

obsitos # 2006.01.08. 09:56

Legjobb tudomásom szerint a házasság előtt már meglévő ingatlan különvagyon az mindenkor különvagyon is marad.

Bővebbet: http://www.Magyarország.hu
weblapon, "Ügyintéző" - A házassági különvagyon c. alatt olvashatsz.

ObudaFan # 2006.01.08. 10:15

Egyedül a szokásos berendezési tárgyak helyébe lépő dologra áll, hogy 15 év házasság után a különvagyonból közös vagyon lesz - ha nincs h.v. szerződés. Minden egyéb vagyontárgy különvagyon marad. Ugyanakkor közös tulajdon keletkezik, ha akár a különvagyonból, akár a feleség közös vagyonából jelentős mértékű értéknövelő beruházás történik.

petrapeti # 2006.02.08. 19:40

Kisarkítva a vagyonmegosztást....

Egyfelől a törvények a házasság előtt egy férfi által megszerzett tulajdont nem engedi elvenni a jogos tulajdonosától vagyis tőlem függetlenül attól hogy van-e házassági szerződés vagy nincs ?

A bíróság ekkor is a férfi tulajdonost védené ha a feleség két gyermekkel az utcára kerülne mert nincs hova menni ?

Vagy felszólítaná a férjet saját lakásának elhagyására a gyerekek védelméért?

Tehát a tulajdon viszony védelmét vagy a gyerekek védelmét tataná szemelőtt a bíróság ha nem sikerülne a vagyonon megegyezni?

derill # 2006.02.09. 07:37

A feleség mindenképpen igényt tarthat egy ugynevezett "lelépési dijra" ami a lakás lakott és üres forgalmi értékének különbözete. De ettől függetlenül láttam már olyan itéletet, amikor a feleséget jogositották fel a lakás használatára.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

speedy # 2006.02.09. 10:48

Olyan megoldást nem fog a bíróság elfogadni, hogy a két gyerek az utcára kerüljön, ezt borítékolom.

Lilly # 2006.02.11. 16:25

Mindenképpen a gyerekek védelmét tartják előbbrevalónak és ez teljesen jogos is!

petrapeti # 2006.02.11. 19:33

Tehát ez azt jelenti hogy egy nő ha férjhez ment és szül egy két gyereket akkor azt csinál amit akar, ahhoz a lakáshoz lesz joga amihez előtte semmi köze se volt??

Hol van ilyenkor a kapitalista rendszerben az állampolgárok tulajdonjog védelme? Vagy ez esetben kivételt tesz a törvény ?

Tulajdonképpen lehetséges az hogy még a férjhezmenetel előtt tudja a nő hogy el fog válni az esetleges lakás megszerzés miatt !!
(nem bizonyítható !!!!)

Persze ha fordítva történik a helyzet, vagyis a férfinak semmije sincs, a nőnek egy lakása ahol élnek, válás esetén automatikusan a nőjé marad, függetlenül attól hogy a férfinál v. a nőnél helyezték el a gyereket ??
Mi ez a nemek közötti megkülönböztetés illetve miért nőpártiak a magyar bíróságok?
Miért ez a nagy igazságtalanság a férfiakkal szemben?

Lényeges a vagyonosztozkodás szempontjából hogy ki adja be a válópert ?

derill # 2006.02.12. 00:59

Ne aggódj, ha netán valami csoda folytán a férfinak itélné a gyereket a bíróság, a nőt tenné ki a lakásból. Ez tuti.
De itt nem is az a kérdés, hogy a nőé marad, vagy a férfié, hanem az, hogy a gyerekeket nem fogja a bíróság az utcára tenni, és ez helyes is. Kérdés az, hogy ki alkalmasabb a gyerekek nevelésére (elvileg) annál helyezik el a gyereket, és az marad a lakásban. Ha neked nagyon jó a kapcsolatod a gyerekeddel, van esélyed arra, hogy esetleg nálad helyezzék el, ha azonos a nevelési képességetek, de nálad a gyerek körülményei is jobbak lennének. Erre lehet hivatkozni.
Lényegtelen a vagyonmegosztás szempontjából, hogy ki adja be a válópert.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

benko laszlo # 2006.02.14. 07:45

Ha a nőnek itélik oda a gyereket, akkor meg lehet csinálni azt hogy eladni a lakást, majd két kisebb lakást venni helyette? Vagy akár a budapesti szóban forgó nagyobb forgalmi értékű lakást két vidéki (pl. Nyiregyházi)kisebb forgalmi értékű lakásra cserélni?
Mit szólna ehhez adott esetben a Bíróság, illetve védekezhet-e a feleségem hogy ő nem megy vidékre?
Szerintem egyáltalán nem kötelező Budapesten élni, így a gyerekek se kerülnek az utcára és nekem is volna hol laknom. Az igaz hogy a munkalehetőségek és a megélhetés más vidéken.
Elvégre enyém a lakás, ezért gondolkodok így !


viktor

benko laszlo # 2006.04.06. 05:55

Tisztelt jogi szakértők !

Ami még ehhez a témához eszembe jutott....
Mit tud tenni a törvény, ha a férfi saját lakását úgy biztosítja be utólag hogy haszonélvezetet irat mondjuk a testvérére. Vagyis ha vállásra kerülne a sor akkor ,,gyerekvédelem ide a gyerekvédelem oda", de mégis a feleségnek kell menni az ,,utcára"! Nem ??? Igy csak megvédi a lenti férfi a saját tulajdonába lévő lakást. A férj szerintem ezt csinálja hisz erre kényszerítették !

Lehet hogy a gyerek és az anya lakásba maradásának védelme erősebb mint a férj tulajdonjoga (az eddigi hozzászólások szerint), de a férj pl. testvére általi haszonélvezeti joga mégiscsak erősebb dolog mint a kisemmizett férj jogai egy váláskor ! Vagyis úgymond ezáltal az ingatlan a,,szűkebb családban" marad, nem pedig az utálz feleségnél !

Vagy ha ez nem működik, akkor marad még esetleg az előző ötletem hogy ,,nagyon vidéken" venni két kisebb értékű ingatlant!
De aztán ott nincs ,,szájhúzogatás" mondjuk egy vájogház miatt feleség részéről !!

Mi a véleményetek ???

Viktor


viktor

monalisa1 # 2006.04.06. 09:41

Kedves Benkő László! A legjobb megoldás egy kisebb lakás neked, és egy másik lakás a feleségednek aki neveli tovább a közös gyermeketeket. Ha az exed mindenképpen a fővárosban akar maradni és a pénz esetleges kevésnek bizonyul az új lakhatásuk megoldására, nos vegyen fel különbözeti kölcsönt - ez már az ő dolga.

A haszonélvezet csak bonyolítja a dolgot és mérgesíti a viszonyt...

monalisa1 # 2006.04.06. 10:17

Ugyanakkor ismerek olyan fiatal házaspárt, akik hárim kisgyerekkel évekig egy 38 m2-es lakásban éltek, aztán a későbbiekben már tudtak nagyobbra cserélni.

Tehát az hogy egy "nagy" lakásból két kisebbe, ez nem azt jelenti, hogy a feleséged igényeit korlátlanul kell teljesíteni - lásd szájhúzogatása -, nem, hanem kompromisszum kell mindkettőtök részéről.

derill # 2006.04.08. 12:03

Ez stimm, tényleg tied a lakás, de a gyerek is a tied, és a gyerek remélhetőleg fontosabb, mint a pénz, vagyon. Természetesen megoldás lehet a haszonélvezeti jog, azonban véleményem szerint szinlelt szerződés cimén ez megtámadható, ráadásul ha a haszonélvező mindazidáig nem gyakorolta a haszonélvezeti jogát, amig el nem válnak a felek, és pont akkor jut eszébe gyakorolni, akkor eléggé kilóg a lóláb.

Azt sem igazán értem, hogy hogy érted azt, hogy utált feleség? Talán nem kellett volna elvenni, ha utálod és főleg nem kellett volna neki gyereket csinálnod. Ne felejtsd el, ő a gyermeked anyja. Utálni pedig azért utálod, mert olyat akar, amit Te nem. Jobban járnál, ha megbeszélnéd vele a problémáidat, minthogy egy életen át utálkozol vele, akivel egy életen át összeköt a gyermeked.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

szederinda # 2011.03.05. 20:56

Szeretnék tanácsot, javaslatot kapni, milyen jogi fórumokon/oldalakon/lapokban hirdethetem, illetve kereshetem édesapám házassági szerződését?
Édesanyám elhunyt, később édesapám új házasságot kötött. Mivel mindkét oldalon voltak gyerekek (akik már mind nagykorúak), házassági szerződést kötöttek, arra vonatozóan, hogy az özvegyi jog-ot kikerüljék, azaz az egyik fél halála esetén, a másik köteles lemondani az özvegyi jogáról, a lakást eladni és kifizetni az örökösöket. Édesapám ebbe a ténybe az egész családot beavatta. Elkövette azonban azt a hibát, hogy senkinek nem adott másolatot, és azt se mondta, melyik ügyvédnél köttetett a szerződés.
Pár évvel ezelőtt édesapám elhunyt. Az özvegy természetesen letagadta a házassági szerződést, így mi patthelyzetbe kerültünk.
Az özveggyel a kapcsolatunk rossz, pár éve, egyáltalán nincs is.
Van arra remény, hogy ezt a szerződést hirdetés útján megtaláljam?
A választ előre is nagyon köszönöm!

szederinda # 2011.03.05. 20:58

Szeretnék tanácsot, javaslatot kapni, milyen jogi fórumokon/oldalakon/lapokban hirdethetem, illetve kereshetem édesapám házassági szerződését?
Édesanyám elhunyt, később édesapám új házasságot kötött. Mivel mindkét oldalon voltak gyerekek (akik már mind nagykorúak), házassági szerződést kötöttek, arra vonatozóan, hogy az özvegyi jog-ot kikerüljék, azaz az egyik fél halála esetén, a másik köteles lemondani az özvegyi jogáról, a lakást eladni és kifizetni az örökösöket. Édesapám ebbe a ténybe az egész családot beavatta. Elkövette azonban azt a hibát, hogy senkinek nem adott másolatot, és azt se mondta, melyik ügyvédnél köttetett a szerződés.
Pár évvel ezelőtt édesapám elhunyt. Az özvegy természetesen letagadta a házassági szerződést, így mi patthelyzetbe kerültünk.
Az özveggyel a kapcsolatunk rossz, pár éve, egyáltalán nincs is.
Van arra remény, hogy ezt a szerződést hirdetés útján megtaláljam?
A választ előre is nagyon köszönöm!

Grád András # 2011.03.05. 21:46

Kedves Szederinda!

Nem akarom áltatni, de a kb. tízezer hazai ügyvédnek a parányi töredéke látogatja akár csak hébe-hóba is a Jogi Fórum "Fórum" rovatát, másütt meg nem éri el őket. Ha véletlenül valaki a fentiek alapján ráismer a szerződésre, amit ő készített évekkel korábban, pokoli szerencséje lesz, de akkor jön a következő probléma: az ügyvédi titoktartás. Szóval nem ígérkezik egyszerűnek...


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

szederinda # 2011.03.07. 16:59

Tisztelt dr.Grád András!

Válaszát nagyon köszönöm!
Igen, tisztában vagyok az esélytelendégemmel, de gondoltam, egy esélyt adok. Ha így se kerül elő a szerződés, akkor ülünk a langyos vízben, ahogyan eddig is. Talán szűkíthető budapesti ügyvédek körére..

szisza78 # 2011.03.12. 05:27

Szép jó napot!Amiről én kérdeznék az a válóper.3 gyermekem van a legkisebb 2 éves vele vagyok most gyesen.Szeretnék elválni,mert az utóbbi időben nagyon megromlott a viszony a férjemmel.Anyagi helyzetemre nézve a havi73000 forintból levonják a hitelt a lakásra marad 40000.Fogalmam sincs arról,hogy egy ilyen válópernek.mi a menete,ezért kérem segítsenek.A ház közös a férjem nem dolgozik,kell-e fogadnom ügyvédet mi mennyibe kerül és kell-e fizetnem mindezért.

Köszönöm a türelmet,erről szeretnék többet megtudni
a segítséget is köszönöm előre!!
szisza78

ObudaFan # 2011.03.12. 08:26

A bontóper illetéke 12.000 Ft, a vagyonközösség megszüntetési peré meg a pertárgyérték 6%-a. De ilyen körülmények között érdemes lenne elsődlegesen költségmentességet, másodlagosan illetékfeljegyzési jogot kérni.