többlethasználati díj és lelépési díj?


ancsika39 # 2013.12.14. 09:06

Tisztelt tanácsadó!
16 éve lakunk közösen férjemmel és 6 éves gyerekünkkel egy családi házban, ami a férjem szüleinek tulajdona, de használatra átadták nekünk. A férjemen súlyos betegség tört ki, pszichiátriai kezelés alatt áll, diagnosztizált skizofréniás. Most már ott tart a dolog, hogy több rohama volt, ami alatt ön és közveszélyessé vált, többször vitte el mentő, rendőrség. Mindenképp szeretnénk a kisfiammal új életet kezdeni, de egyenlőre még nincs lakásunk, most szándékozom hitelt felvenni.16 év alatt az összes jövedelmemet ennek a lakásnak a fenntartására költöttem, igaz a szülők is segítettek. Kérdésem: esetlegesen milyen követeléssel állhatok elő és mi a helyzet, ha válás előtt el kell menekülnünk, mert veszélyeztetve vagyunk?
Köszönettel

ObudaFan # 2013.12.02. 14:30

A rezsinek lehet olyan része, ami nem a fogyasztástól függ, hanem fix. Annak a felét valóban fizetni kell akkor is, ha nem laksz bent.

mystra # 2013.12.01. 20:43

Az ingatlan tehermentes. Lehet csak bloffolt, nehogy el merjem hagyni ot. Eddig is folyamatosan fenyegetett, hogy elperli a gyereket, tonkretesz, elrejtette a kozos megtakaritasunkat vmi bombabiztos befektetesbe, ami nem az o neven van, es a birosag se ferhet hozza, stb.
Magyaran ha en kikoltozom a gyermekkel a kozos 1/2-1/2 tulajdonu lakasbol, milyen kotelezettsegem lesz fele, aki ott marad?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.01. 20:38

Valamit összekeversz. Talán az ingatlan vásárlásához felhasznált kölcsön részleteire értette.

mystra # 2013.12.01. 18:19

Neki azt mondta az ugyvedje, hogy hiaba koltoztunk el, ugyanugy fizetnem kell. Ezt koveteli rajtam... Mit tehetek?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.01. 14:49

a közös lakás költségeinek, rezsijének a fele továbbra is engem terhel.
Miért terhelne?

Nem neki kellene nekem fizetnie a lakáshasználatért?
Ha nem vagy kizárólagos tulajdonos, akkor az se valószínű.

mystra # 2013.12.01. 14:42

Az élettársammal közös lakásból a kiskorú gyermekemmel átmenetileg a szüleimhez jöttünk. (Levélben leírtam neki, hogy nem végleg. )Szeretnék albérletbe menni, de az élettársam figyelmeztet, hogy a közös lakás költségeinek, rezsijének a fele továbbra is engem terhel. Ezt az albérlettel együtt valóban nem tudom állni egy fizetésből...Igaz ez? Nem neki kellene nekem fizetnie a lakáshasználatért?
Kinek mi jár, illetve kinek milyen kötelezettsége van? (Nem voltunk házasok.)

ObudaFan # 2013.09.10. 16:58

A többlethasználati díjjal nem ez a helyzet.

AndrasZ # 2013.09.10. 15:16

Ha eladásra kerül a közös lakás és valamelyik fél kapott lakáshasználati díjat, azt le kell vonni majd az eladási árból és annyit kap meg,de a többlethasználati díjjal is ez a helyzet?

monalisa1 # 2013.08.19. 21:27

A 3+1 szobahasználat bizonyára megoldható, lévén szükséghelyzet van. Szóval abban állapodtok meg amiben tudtok., ha kategórikusan elutasítja hogy ott lakjál annak őrá nézve anyagi következménye van.

AndrasZ # 2013.08.19. 20:46

Még nem kapott, megállapodás előtt állunk, de ő marad benne a gyerekkel, amíg el nem adjuk.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.30. 12:56

Az attól függ. Kapott a bíróságtól kizárólagos lakáshasználatot?

AndrasZ # 2013.07.29. 20:50

Önként költöztem el a közös fele-fele tulajdonú lakásunkból, viszont most úgy alakult a helyzet, hogy nem tudok hol lakni és átmenetileg míg eladjuk a lakást visszaköltöznék (van 4 szoba, elférnék). Viszont a nejem, nem járul hozzá. Kérhetek többlethasználati díjat vagy lakáshasználati díjat? Köszönöm

ObudaFan # 2011.10.03. 14:51

Azt azért kérheti, hogy a bíróság a közös tulajdont szüntesse meg, így vagy váltsd magadhoz a részét, vagy árverési értékesítés történjen.

Csaba5232 # 2011.10.03. 13:34

Még akkor sem, ha lemondott időközben a kizárólagos lakáshasználati jogról? Akkor miért kínoz a bíró ilyen kérdésekkel: mennyit szándékozok fizetni felperesnek? Amúgy a lakásba szabadon bejöhet(ne), nincs megakadályozva ez a szándéka, a zár a régi.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.03. 13:01

Aki önként, a visszatérés szándéka nélkül hagyja el az utolsó közös otthonul szolgáló ingatlant, az nem jogosult a lakáshasználati jog ráeső részének megtérítésére.

Csaba5232 # 2011.10.03. 11:26

Tisztelt fórumozók!

Segítsenek kérem abban, hogy milyen esetben jár (nem jár) lakás többlethasználati díj!

Jelenleg a közös gyermekünkkel és élettársammal, annak gyermekével lakunk a házastársammal 50-50%-ban bejegyzett lakásban. A feleségem forrongásának köszönhetően másfél éve elköltözött és magával vitte a legkisebb 5 éves közös lányunkat. Igyekezett az eseményt úgy beállítani, hogy én elüldöztem, de a rendőrségi nyomozás során megállapítást nyert, hogy ez a tény nem állt fenn!

A bíró első lépésben elutasította a feleségem kérelmét. Majd az mikor ismét eljutottunk a tárgyalás során a lakáshasználat tárgyalásához, akkor a feleségem közölte, hogy lemond a kizárólagos lakáshasználatról. A bíró ettől a ponttól fogva kéri, hogy nyilatkozzak, mennyi pénz vagyok hajlandó fizetni felperesnek.

Kérdésem. A fentiek tükrében kérhet-e a feleségem pénzt azért amit önhatalmúlag, nyomozási végzéssel lezárva jóhiszeműen hagyott el?

Köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.02. 17:20

Társasházi lakás? Előbb azt írtad, a "házat" árverezik. Egy családi háznak nemigen van olyan "fenntartási és üzemeltetési költsége, amelyet harmadik személy követelhetne a tulajdonosoktól.

Kriszta29 # 2011.06.02. 15:45

Tisztelt ügyvédek .

Követelés jogcime :Fenntartási és üzemeltetési közös költség .97739 ft .

Ehez mellékeltek nekem egy csekket 5/24 arányban kérik be fizetni.
De én ezt nem fizetném ki mert nem én csináltam ekkora számlát szóval nem is lakom ott.
Kérdésem hogy ha nem fizetem be akkor jöhetnek hozzá foglalni ? Nekem csak ez az 5/24 részem a legnagyobb tulajdonom- férjemnek van kocsija ami az ő nevén van,tv ,számítógép, mosógép amikor ide költözött akkor vette. Ezt is le foglalhatják .??
Válaszukat köszönöm.

Kriszta29 # 2011.06.02. 15:45

Tisztelt ügyvédek .

Követelés jogcime :Fenntartási és üzemeltetési közös költség .97739 ft .

Ehez mellékeltek nekem egy csekket 5/24 arányban kérik be fizetni.
De én ezt nem fizetném ki mert nem én csináltam ekkora számlát szóval nem is lakom ott.
Kérdésem hogy ha nem fizetem be akkor jöhetnek hozzá foglalni ? Nekem csak ez az 5/24 részem a legnagyobb tulajdonom- férjemnek van kocsija ami az ő nevén van,tv ,számítógép, mosógép amikor ide költözött akkor vette. Ezt is le foglalhatják .??
Válaszukat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.02. 12:39

Sok fölösleges adat, és sok hiányzó információ...

Mindenekelőtt ki tartozik kinek milyen jogcímen? Melyik tulajdoni hányadra, kinek a javára, mekkora összegre jegyeztek be végrehajtási jogot?

(Egyébként valószínűleg ok nélkül pánikolsz.)

ObudaFan # 2011.06.02. 12:35

Egészen pontosan mit kellene kifizetni?

Kriszta29 # 2011.06.02. 12:27

Tisztelt ügyvédek .

Segitségre lenne szügségem még pedig olyan ügyben hogy örököltem 5/24 részt nagymamám halála tán ,és édesapám halála után én lettem ennek az 5/24 résznek a rész tulajdonosa. velem együtt 4en vagyunk rész tulajdonosok :1tuljajdonos 9/24 rész ,2 5/24 rész ,3 5/24 rész és az én 5/24 részem. Sajnos már ott tartunk hogy elárverezik a lakást ha nem fizetünk be X összeget. Kérdésem lenne hogy én miért fizetnék olyan számlákat amiket én nem is csináltam .Most jelenleg Nagy néném lakik benne családjával, és a nagy bátyám, fizetni nem fizetnek .Rajtam akarják be hajtani, 1 percig nem laktam abban a lakásban . Tartósan beteg gyermeket nevelek férjemmel ,én nem tudok el menni gyermekem mellöl dolgozni a nap 24 órájában felügyeletet igényel.GYest és családi potlékot kapok. Férjem fizetéséböl élünk.Mit tudok ilyenkor tenni?? Ajándékozzam el az 5/24 részemet hogy meg szabaduljak ettől a háztól és ne zaklassanak. Fel ajánlottam hogy oda adom az 5/24 részemet nekik az áron alul de azt sem tudják ki fizetni.Mit tudok tenni ?? Válaszukat köszönöm.

monalisa1 # 2010.12.30. 15:35

Olyan hogy kényszeráríratás olyan nincs, mégpedig azért nincs, mert senki sem kötelezhető hogy "kényszerből" megváljon a tulajdoni hányadától.

Ha a testvéred által mondott 24 M Ft-ot mint vagyoni érték elfogadod, vagyis nagyjából reális az összeg, akkor abból 3+3 = 6 M Ft jár neked. (Miért ajándékoznál neki három millió forintot?!)

A 3 milliót fizesse most ki, a többire meg adj neki egy év fizetési haladékot. (Ameddig ezen utóbbit meg nem kapod a tulajdoni hányadod leíratásához NE járulj hozzá!)

Keressetek fel egy ügyvédet és ő majd megfogalmazza a kettőtök megállapodását. (A 3 M Ft után természetesen ketyegjen a kamat.)

Ha nem fizet, egy év múlva perre viheted a dolgot és meg is nyered, hiszen ügyvéd előtt elismeri a tartozását.

3 M Ft egy évi lekötésére a bankok januártól 7-8% kamatot adnak, ez ca. 225.000 Ft, abból bőven kijön az ügyvédi díj, sőt ha ügyes vagy, a testvéred fizeti...

monaLuis
laikus hozzászóló

k.szonja # 2010.12.30. 14:43

Kedves fórumozók!
Köszönöm eddigi tanácsukat, nagyon hasznos volt számomra.
Egy ujabb kérdésem lenne.
Testvérem aki az ingatlanban lakik, felkeresett hogy egyezzünk meg. Felajánlotta a Biróságon általa elismert ingatlan érték rám eső részének a fele értékét, vagyis 24 millióra becsülte az ingatlant Ő saját maga, igy gyakorlatilag 6 millió járna nekem, de Ő a felét 3 milliót ajánlott fel, azzal, hogy ha nem fogadom el akkor Birósághoz fordul kényszerátirásért. Az a kérdésem, hogy létezik-e az ingatlanjogban olyan hogy kényszerátirás, és ha igen milyen esetben?