többlethasználati díj és lelépési díj?


Sly2009 # 2009.11.04. 17:39

Lelépési díj??????

Fantomas # 2009.11.04. 16:57

Tisztelt Óbuda fan!

A segítségét kérném a következőben:
Apámtól örököltem egy házat amit a feleségem elismert 1/1 tulajdonomnak 4évet voltunk házasok. Anyám haszonélvezete is rajta volt a házon de ő már5 éve elhunyt. A feleségem lelépett egy férfivel a visszatérés szándéka nélkül... / bizonyított/

Az lenne a kérdésem,ha nem tett pénzt a házba és öröklésből származik a ház és a visszatérés szándéka nélkül lépett le, jár e neki lelépési díj?

Köszönettel várom válaszát!

ObudaFan # 2009.09.13. 10:03

Akkor is. Azt, hogy az ő tulajdonrészét is használod.

Ildiko1975 # 2009.09.13. 09:57

Többlethasználati dijat akkor is kérhet, ha Ő nem szándékozott ide visszatérni, a vagyonmegosztásban ez nincs rögzitve?
Mit takar ez a többlethasználati dij?

Ildiko1975 # 2009.09.13. 09:54

Köszönöm a választ.
Mennyire van esélye, hogyha perre kerül a dolog akkor a lakáshasználati dijat megitélik neki?
Ha ő tereli birósági útra a dolgot kell e értesitenie engem előtte?

ObudaFan # 2009.09.13. 09:34

Kérhet többlethasználati díjat, te meg a törlesztőrészlet felét kérheted, rezsit nem. Pert indíthatsz az iránt, hogy az ő részét magadhoz válthasd.

Ildiko1975 # 2009.09.13. 09:10

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem! 3 éve elváltam a férjemtől közös megegyezéssel. A vagyonmegosztásban az ingó vagyonról megegyeztünk, az ingatlanról is ami arról szólt, hogy a lakást eladjuk és a vételáron a hitel kifizetése után megosztozunk. A lakást meghirdettük, ingatlanos, internet, újság. Egy év árulás után még csak érdeklődő is elenyésző volt, ajánlattevő pedig egy sem. A vagyonmegosztásban úgy lett rögzitve, hogy a lakás kizárólagos használója én vagyok (a volt férjem ment el a lakásból, visszatérési szándéka nem volt, mert a nőjéhez ment) amig a lakás el nincs adva. Miután a lakás eladása nem sikerült, igy én meggondoltam magam, hogy megtartom a lakást és kifizetem belőle a volt férjemet. Félévente tettem neki ajánlatot, de ő nem nagyon reagált ezekre, vagy ha reagált is 3-4 hónap múlva. A lakást én használom, két éve én fizetem a rezsijét a törlesztőjét, bár a a vagyonmegosztásban az került rögzitésre, hogy a hitelt és a törlesztőt közösen fizetjük amig az ingatlan eladásra nem kerül. 50/50%ban vagyunk tulajodonosok. A mai napig nem sikerült megegyeznünk. A kérdésem az, hogy utólag kérhet e lakáshasználati dijat, vagy bármilyen költséget amiért én lakom a lakásban? Igaz, hogy én lakom a lakásban, de kérhetem e a törlesztő/rezsi felét (bár már 3 éve nem lakik itt) Nem mintha szándékomban állna, mert szeretnék minél előbb megszabadulni tőle. Neki visszatérsi szándéka nem volt az elmúlt 3 év alatt a lakásban.
Milyen igényei lehetnek, ha birósági útra kerül az ügy és én mit követelhetek?

Előre is köszönöm a választ

ObudaFan # 2009.09.07. 16:31

Jó eséllyel egyik se fog járni, ez nagyon kevés ahhoz, hogy a visszatérés szándéka bizonyítható legyen, utólag meg már eléggé kreált dolognak fog ez tűnni.

Tündér4 # 2009.09.07. 11:55

Kedves ObudaFan!

Alperes jegyzőkönyvbe mondta a következőket: "a férjem próbálkozott volna visszajönni, velem találkozni."
"...kihívta a rendőröket. De én az ő kérésükre sem engedtem be a férjemet."
Magánlaksértés miatt az ügyészség vádat emelt alperes ellen.
Ez nem elég? Esetleg felperes írja meg a visszaköltözési szándékát? Vagy jelenjen meg a lakásnál ismét?
Mi a különbség a többlethasználati és a lakáshasználati díj között?
Próbáltam már utánaolvasni, de nem sikerült eloszlatnom a ködöt. :)

Köszi:
T.

ObudaFan # 2009.09.07. 11:32

Többlethasználati biztos nem.
Mi utalt erre a visszaköltözési szándékra?

Tündér4 # 2009.09.07. 09:28

Kedves Fórumozók!

Ismét segítséget kérek.

Próbálom érthetően leírni a helyzetet:
Alperes lakik a közös gyerekekkel az utolsó közös lakóhelyként szolgáló ingatlanban. Van még egy közös ingatlan, ahol jelenleg albérlők laknak jogcím nélkül.
Felperes a barátnőjénél él jelenleg.
Sem alperesnek, sem felperesnek nincs egyik ingatlanra sem megállapítva kizárólagos használati joga.
Felperes bizonyítani tudja hatóságnál felvett jegyzőkönyvvel, hogy alperes tudott visszaköltözési szándékáról, mégis zárat cserélt, sőt a rendőrség kérésére sem engedte be. Azóta sem engedi be az ingatlanba.
Ebben az esetben jár-e a lakáshasználati díj és a többlethasználati díj? Vagy csak az egyik, ha igen melyik? A BH2000. 547. alkalmazható ebben az esetben?
Segít a helyzeten esetleg, ha felperes ismét bejelenti visszaköltözési szándékát?

Előre is köszönöm:
Tündér

ObudaFan # 2009.09.04. 17:15

Ezek tipikusan valamilyen formában bizonyítható szóbeli megállapodások, és a hagyatéki után is érvényesíthetők perben.

Kriszta29 # 2009.09.04. 17:14

Tisztelt ügyvéd úr

Nem tudunk semmi szerződésről ,hogy lenne ilyen.Eddig nem nyújtották be.Ha lett volna ilyen szerződés akkor a hagyatéki tárgyaláson be kellet volna nyújtani nekik hogy ilyen követeléseik vannak.???

ObudaFan # 2009.09.04. 17:01

Amennyiben a nagymama ígért ezért nekik hagyatéki juttatást, és ezt nem kapták meg, és mindezt bizonyítani tudják, akkor az igazolt tartási költségeik erejéig igen.

Kriszta29 # 2009.09.04. 15:22

Tisztelt ügyvéd úr

2008 április végén meg halt nagymamám 4 örököltük a lakását egy lakótelepi lakásról van szó.Én édesapám után örököltem mert ő ídőkőzben elhalálozott.Meg volt a hagyatéki tárgyalás . Igy mi 4-en lettünk az örökösök . Eközben a lakásban tartozkodott az unoka testvérem töbszöri felszólitásra sem hagyta el a lakást ö sem és a barátya sem. Most júliusban fel költözttedtük a testvérét a lakásba és rá következö napra hirtelen távoztak. ki derült hogy a távhőnél és az Elműnél szép kis hátralékot hagytak. fel vették a nagynénémmel a kapcsolatot- és lelépési díjat követelnek

  • és hogy az unoka testvéremnek jár abból a lakásból .
  • Arra hivatkoznak hogy amikor a mamám beteg volt akkor ők ápolták.Tőlünk nem kértek segitséget és nem is szóltak hogy beteg a mamám.

    Hagyatéki tárgyalás nem szerepelt sehol a neve az unoka testvéremnek.

Jogosan kővetelőzhetnek?

monalisa1 # 2008.10.06. 13:45

A hölgy márciusig a házban lakott még, ahogy arra a bírói itélet lehetőséget biztosított részére, azt követően ÖNKÉNT távozott, így a lakáshasználati díjjal kapcsolatos igénye nem megalapozott. A közüzemi számlák őrá nézve fele részét nem rendezte, a férj ezt néhány keresetlen szóval észrevételezte, ez még nem "elüldözés" a házból - ellenkezőjét a hölgynek kell hitelt érdemlően bizonyítania.

Válaszolja meg az ügyvédnek.
Egyben jelezze: ő rendezi a teljes közműtartozást, de amennyiben a felesége 15 napon belül nem egyenliti ki a tartozását + kamat, fizetési meghagyást kezdeményez ellene.

Monalisa
laikus hozzászóló

Monesz11 # 2008.10.06. 12:41

Segítséget szeretnék kérni!Élettársam 2007 szeptemberében elvált a feleségétől,2008 m­árciusáig egy háztartásban éltek ahogy a bíróság ezt megítélte.Március végén a hölgy elköltözött( albérletbe)je­lenlegi élettársához két kiskorú lány gyermekével együtt, a párom maradt a házban szintén kiskorú fiával háromszázezer forint közmű tartozással, amit azóta kifizettünk (pedig a bíróság azt az ítéletet hozta hogy minden közmű fele-fele arányban kell kifizetni).Most kaptunk egy ügyvédi levelet, hogy lakáshasználati díjra tart igényt illetve a ház eladását követeli.A hölgy azt állítja, hogy élettársam elüldözte, pedig csak a csekk feladásokon ment a vita nap mint nap, aminek meg is lett az eredménye mínusz 300 ezer!
Segítséget előre is köszönöm!

ObudaFan # 2008.10.02. 20:15

Nem követelhet.

MARA57 # 2008.10.02. 11:14

Köszönöm a gyors választ. Ugyanis a volt párom tolvaj módjára egyik napról a másikra lelépett és most az ügyvédje azt mondja, hogy lakáshasználati díjat nem kérhet, mert önként távozott, de többlethasználati díjat igen, pedig soha senki nem akadályozta meg,hogy a lakásba bármikor bejöjjön, visszaköltözzön, nem cseréltem le a zárat sem.

MARA57 # 2008.10.02. 11:13

Köszönöm a gyors választ. Ugyanis a volt párom tolvaj módjára egyik napról a másikra lelépett és most az ügyvédje azt mondja, hogy lakáshasználati díjat nem kérhet, mert önként távozott, de többlethasználati díjat igen, pedig soha senki nem akadályozta meg,hogy a lakásba bármikor bejöjjön, visszaköltözzön, nem cseréltem le a zárat sem.

ObudaFan # 2008.10.02. 09:41

Jól.

MARA57 # 2008.10.02. 08:09

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Az itt megjelentek alapján úgy tünik, hogy az a volt házastárs aki önként távozott a lakásból és nincs megakadályozva, hogy oda bármikor visszatérjen nem kérhet sem lakáshasználati díjat, sem többlethasználati díjat.
Jól értem ezt?

Kriszta29 # 2008.09.30. 18:09

Köszönöm a válaszukat.

ObudaFan # 2008.09.30. 09:48

Ha nem lehet őket meggyőzni arról, hogy sok lesz az a perköltség, amit majd ki kell fizetniük, akkor igen.

Kriszta29 # 2008.09.29. 17:25

Akkor meg kell kérni őket, hogy hagyják el a lakást.
Ha a válaszuk nem,akkor peres úton lehet csak rendezni a kiköltözést?