Adós(elhunyt) örököse tartozik - e ha van adóstárs


Pukancs # 2018.03.18. 12:55

gerbera317

Köszönöm a válaszokat így már teljesen tiszta :) .

gerbera317 # 2018.03.18. 12:51

Egyetemleges tartozás esetén a tartozás bármelyik adóson behajtható. Kin hogyan sikerül, akár az egyiken is. Annyi a kitétel, hogy amit az egyik megfizetett, azt a többinél is megtérültnek kell tekinteni. Teljes megtérülés után az adósok egymás között számolnak el, ez az ő belső ügyük, a hitelezőnek ehhez semmi köze.

Pukancs # 2018.03.18. 12:47

gerbera317

Amennyiben 4/1 öröksége ami azonos összegű a 3/4 örökös egyenkénti összeggel akkor is követelhető csak az 1/4 arányú örököstől ha befedi a tartozást . Amennyiben igen akkor peres úton követelhető a többitől ha másképp nem rendezik a rájuk eső részt az adóstársat is beleértve ?

gerbera317 # 2018.03.18. 12:37

Egyetemlegesen, az örökség erejéig.

Pukancs # 2018.03.18. 12:33

Adós(elhunyt) örököse tartozik - e ha van adóstárs ?

Amennyiben az adóstársnak van rendszeres jövedelme és a 4/1 arányban vannak örökösök ötük közül bárkit kiragadhat mint adóst a hitelező és a fent említett egyik személytől követelheti a teljes összeget? Vagy egyetemlegesen 5/1 arány lenne a jogszerű a követelés ??

kovacs0703 # 2018.01.18. 09:09

drbjozsef

Köszönöm a választ!
kovacs0703

kovacs0703 # 2018.01.18. 09:06

nonolet

,,Mert ti lesztek az örökösök?
Nincs közelebbi rokon...?,,

Szülöje, férje , gyermeke , unokája nincsen .
Ebből gondoltuk hogy a sorban az unokatestvérek következnek.

kovacs0703

Pukancs # 2018.01.18. 08:44

Vadsuhanc !

Köszönöm a választ !

nonolet # 2018.01.18. 08:42

"A kérdésem az lenne hogy esetleges halála után , nekünk unokatestvéreknek kellene kifizetni az adósságát??"

Mert ti lesztek az örökösök?
Nincs közelebbi rokon...?

drbjozsef # 2018.01.18. 06:11

Öröklésnél a hagyatéki tartozásokért csak a hagyatéki vagyon értékéig felel az örökös. Ha több a tartozás, legfeljebb elúszik az örökség, de az örökös a saját vagyonával nem felel a tartozásokért.

Ha több a tartozás - vagy csak nem akar belemenni valaki a macerába -, érdemes a hagyatéki tárgyaláson visszautasítani az örökséget.

Ha egy örökös visszautasítja a hagyatékot, akkor sorban a következő örökös örököl helyette, törvény szerinti sorrendben. Ha minden természetes örökös visszautasítja, akkor végső soron a Magyar Állam örököl.

kovacs0703 # 2018.01.17. 20:12

Tisztelt Fórumozók!

Örökléssel kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni.
5-en vagyunk unokatestvérek . Közülünk az egyik elég nem törődöm módon él .Testvére , gyermeke nincsen. Egy 1/1-es tulajdonú lakásban él. Közüzemi számláit már csak akkor fizeti ha ki akarják kapcsolni neki . Egyik kölcsönt veszi fel a másik után, amiből az előzőt próbálja kitisztázni. A kérdésem az lenne hogy esetleges halála után , nekünk unokatestvéreknek kellene kifizetni az adósságát?? Van-e lehetőség arra hogy lemondjak pl . én a rám eső örökségről annak reményében hogy a tartozás rám eső részét ne kelljen kifizetnem? Mi van akkor ha mind a 4-en így gondolkodunk,hogy nem kell örökség , de tartozás sem . Mindannyian nagyon szűkösen osztjuk be a nyugdíjunkat,egy nagyobb összegű plusz kiadás a megélhetésünket veszélyeztetné.
Válaszukat előre is köszönöm :kovacs0703

Vadsuhanc # 2018.01.17. 13:52

Kedves Pukancs!

Most engem majd itt ki fognak sokan fikázni, de az én véleményem, hogy nem fizess egyenlőre egy forintot sem.

Jelenleg egyetlen egy olyan okirat nincs az OTP kezében, amely alapján Tőled követelhetné a tartozást. Az írtad nincs végrehajtás és azt írtad a hagyatéki végzésben sem szerepel a tartozás. Ahhoz hogy követelhessenek Tőled bármit is a hitellel kapcsolatban olyan okiratra lenne szükségük, amelyben Te mint örökös a tartozásért felelsz!

Na ez nincs nekik. Bepróbáltak egyenlőre. Én egyenlőre még egyetlen egyszer beszélnék velük, amikor is megkérdezném, hogy milyen okiratra alapozzák a követelésüket.

Ha nincs ilyen ne keressenek csak majd akkor, ha ilyen iratot fel tudnak mutatni.

Nekem ez a véleményem aki meg akar cáfolni tegye, megpróbálok válaszolni. Amit írtam tapasztalat az OTPvel szemben nem kitalált dolog.

Pukancs # 2018.01.17. 09:06

drbjozsef !

Áruhitel vásárlás volt ano 2010 - ben termékbemutatón melynek szerződésén szereplő " egyéb termék " van feltüntetve.
Az anyukám fizetett az adóstárs kapcsolatuk megszűnése után nem , számomra az nem tiszta mért nem fogták le a nyugdíjukból vagy nyugdíjából ha 2014 05 hóban már felszólította őket az OTP faktoring. Engem 2018 hó elején értesítettek a követelésükről , addig nem tudtam a tartozásról.Hagyatékin nem jelezte a jegyző .

drbjozsef # 2018.01.15. 13:17

Pukancs,

Mivel egyetemleges a tartozás, bárkitől követelhető, és bármelyik adóson be is hajtható az egész, márpedig behajtani azon fogják megpróbálni, akinek van jövedelme. Ahogy ObudaFan írta, követelhetitek tőle.

adóstárs a fia nevére a fiával vetette meg az ingatlant

Esetleg itt érdemes szétnézni. Ha a fiú valójában nem utalt az apának (esetleg nem is adásvétel, hanem ajándékozás jogcímen szerezte), esetleg bizonyítható lenne valahogy, hogy a tartozásról tudott, és nem jóhiszeműen szerezte az ingatlanrészt, akkor abból is meg lehet próbálni visszaszerezni a többlet fizetést. Ha jól értem, jelzálog nem volt az ingatlanon, sima áruhitel volt, ez sajnos nem könnyíti meg a dolgot. De egy elgondolkozást talán megér.

Pukancs # 2018.01.15. 09:50

ObudaFan és Nonolet !

Köszönöm szépen a gyors válaszokat !

Maradok tisztelettel !

Anna

nonolet # 2018.01.15. 09:47

Mivel ez estben az örökség a több, igen fizetitek az egészet...

nonolet # 2018.01.15. 09:46

CSAK az örökség erejéig!!! kell fizetnetek.

Több tartozást senkinek nem kell állni,
mint amennyi az ő öröksége volt.

Pukancs # 2018.01.15. 09:31

Ebben az esetben az örökségünk több mint a teljes tartozás összege ,ezek szerint ha az adós nem fizet nekünk a négy örökösnek kell kifizetnünk a teljes összeget ?

ObudaFan # 2018.01.15. 08:56

Fennállhat, azzal, hogy ebben az esetben is csak az orokreszetek mertekeig feleltek, azon túl nem.

Pukancs # 2018.01.14. 22:36

Mivel az adóstárs már nem fiatal s ha nem fizet a gyermekeinek nem lesz örökségük akkor fennállhat , hogy nekünk azaz az adós örököseinek kell rendeznünk a teljes összeget ? Ez az eshetőség lehetséges mert eddig sem fizetett az adóstárs a tartozásba miután különváltak az
útjaik anyukámtól azaz az anyukánktól.
(Csak emberi rész : a hitelre vásárolt terméket ők élvezik . :) )

Pukancs # 2018.01.14. 22:24

Nonolet !

Köszönöm a válaszát.

nonolet # 2018.01.14. 22:11

... a haszonélvező az ingatlant
CSAK használhatja,
de NEM az övé!!!

Pukancs # 2018.01.14. 22:02

Ez esetben úgy tűnik amennyiben kifizetjük a testvéreimmel a teljes összeget akkor futhatunk a pénzünk után ugyanis az adóstárs a fia nevére a fiával vetette meg az ingatlant csak is mindenkori jövedelme van az a nyugdíja. Ebből viszont talán soha nem rendeződne a ráeső tartozás. Talán csak abban az esetben ha az adóstárs a fia ingatlanjának a haszonélvezője vagy akkor sem . ?

ObudaFan # 2018.01.14. 20:58

Pukancs

Az egyetemlegességre tekintettel a bank bármelyikőtöktől követelheti a teljes összeget. Viszont az egymás közti jogviszonyotok úgy néz ki, hogy az élettárs a felével tartozik, ti meg a testvéreiddel egyenlő arányban a másik felével. Aki a ráeső résznél többet fizet a bank felé, az megtérítési igénnyel léphet fel a többi adóssal szemben.

Pukancs # 2018.01.14. 20:49

Elrendelt végrehajtás még nem volt. Ellenben úgy tudom , anyukám fizette a tartozást az OTP- nek.
Az OTp - nél kikértük ez ügyben a dokumentumokat , ez 30 nap.( Isten malmai .... )