Sírhely újraváltása


orokos2013 # 2019.04.25. 14:30

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyám 2003-ban két személyes sírhelyként váltott temetkezési helyet.
Édesapám 2003-ban, édesanyám 2013-ban lett ide eltemetve.
Az nem tudom számít-e, hogy apám koporsós temetéssel, anyám hamvasztással lett temetve.
A problémám: az önkormányzat idén ezt újra meg akarja váltatni, 2003-óta 16 év telt el.
Ideküldtek egy papírt, amelyen fel kell sorolnom a megváltandó sírhelyeket.
Ha a szülői sírhelyet kihagyom, mert nem kell megváltanom, akkor meg úgy gondolkodnak, hogy lemondok róla?

A másik kérdésem, sírhely újraváltásnál ki számít helyi lakosnak? Az elhunyt, aki helyi lakosként lett oda temetve? Vagy aki megváltja?
Én azóta elköltöztem máshova, kérhet-e az önkormányzat több megváltási díjat tőlem, mert nem ott lakom már?
A hirdetmény szerint helyi lakosok kedvezményt kapnak. Helyben lakó családtagom nincs, akit megbízhatnék ezzel a dologgal.
Előre is köszönöm!

Szomorú örökös # 2018.11.01. 17:50

alfateam

Vigyázz a fejedre, nehogy beverd a 2 méteres belmagasságba
(ólba)

Ellenben veled én nem vagyok hajlandó átmenni bunkó parasztba. Ezt a lehetőséget, hogy folytasd bemutatkozásodat, amit már elkezdtél - és nevezett jelzőt magadévá tetted vele - inkább meghagyom neked. További szép estét!

alfateam # 2018.11.01. 17:19

Vigyázz a fejedre, nehogy beverd a 2 méteres belmagasságba
(ólba)

Szomorú örökös # 2018.11.01. 17:03

alfateam

Válogasd meg a szavaidat, nem a kocsmában vagy, mert jól elküldelek ...

Tedd csak nyugodtan, semmi olyat nem írtam szerintem, ami nem fórumra való. Igen, egy internetes fórumon vagyunk, nem a kocsmában. Ott ennél durvább szavakat is használnék. Sőt gondolatban első érzésből „nonolet” fórumtárs szókincséből jutott eszembe egy-két kifejezés, de azt a jó ízlésem tiltja, hogy leírjam. :-D

Szomorú örökös # 2018.11.01. 17:00

alfateam

Ez a Szigetmonostori katolikus üzemeltetésű temetőre igaz.
De ez csak egyetlen kivétel a sok állami rendszerben üzemeltetett temetővel szemben.

alfateam # 2018.11.01. 16:55

Szerintem ez úgy badarság, ahogy van.
Válogasd meg a szavaidat, nem a kocsmában vagy, mert jól elküldelek ...

alfateam # 2018.11.01. 16:46

III. Sírhely árak 25 évre

1. Aki a választói (egyházközségi) névjegyzékben legalább egy éve szerepel:
A sírhelyért nem fizet, rátemetés esetén sem.

Van ilyen is!

fpali # 2018.11.01. 16:24

Igen, ez szerint igazad van, de akkor hol van betartva aZ
1999 XLXXX II fejezet, 15§ 7. bekezdés. Hanem, azt Minden rátemetésnél újra indul a 25 év, és részarányosan levonódik a megváltási díjból a hátralévő idő.

Szomorú örökös # 2018.11.01. 15:54

alfateam

Ha a szüleid 1988-ba váltották az 2013-ban járt le.
2009 és 2011-ben nem kellett megváltani a temetéshez.

Szerintem ez úgy badarság, ahogy van. Nekem anyukám 2011-ben halt meg és mivel apukámhoz lett eltemetve, aki 1993-ban hunyt el - így nyilván anyukámat egy, már megváltott sírhelyre temettük - így 2011-ben az akkor még hátralévő 7 év és a 25 év közötti különbözetet meg kellett mindenképp váltani. Ergo ha egy megváltott sírhelyre temetnek valakit, akkor úgy kell megváltani, hogy a temetés időpontjától ismét 25 évig legyen megváltva. Nálunk ez volt a jogszabály. Hozzá teszem, én minden számlát őrzök erről, így ezt egészen biztosan tudom, hogy így van. Kérdés viszont, hogy az 5 év alatt hogy nem jött rá a temető gondnoksága, hogy nincs megváltva a sír? Szóval szerintem bizony hogy meg volt váltva, csak ha ők nem őrzik ezeket a megváltáskor kapott számlákat - ilyen számlát mindig őrizni kell - akkor sajna így jártak, nem fogják tudni igazolni, hogy valóban megtörtént a megváltás. De valóban ha most megváltják, akkor nyernek öt évet vele.

Én épp most voltam egy általam gondozott sírnál, ahol kiragasztották rá az értesítőt, hogy ismét megváltásra vár a sír. Szóval érdekes lenne, ha 2013 óta nem lenne megváltva a sír és mégsem jelezték feléjük egyszer sem.

alfateam # 2018.11.01. 13:20

Ha a szüleid 1988-ba váltották az 2013-ban járt le.
2009 és 2011-ben nem kellett megváltani a temetéshez.
Nem akarnak "lenyúlni" azt szeretnék ha megváltanád ismét.
És nyersz öt évet ha most megváltod...

fpali # 2018.11.01. 11:31

Tisztelettel kérdezném a következőket.
Szüleim még életükben 1988-ban megváltották a sírhelyet. 2009-ben és 2011-ben lettek eltemetve. Halálukkor megváltottuk a sírhelyet, de erről semmilyen papírunk nincs. Most üzenetet kaptunk, hogy váltsuk meg. Azt mondják, egy vagy ötven éves elsárgult spirálfüzetből, hogy nem váltottuk meg, pedig még a temetést sem engedélyezték volna, ha nem váltjuk meg a következő 25 évre. A füzetben három időpont van beírva egy sorban 1988, 2009, 2011. Semmi nincs, hogy mi történt akkor. A füzet nincs hitelesítve, nincs lap számozva, szóval nem bizonyít semmit.
Avval érvelnek, hogy ők csak 2014-től alkalmazzák az 1999-ben kiadott törvényt. Akkor 15 évig törvénytelenül dolgoztak?
Én úgy érzem. hogy ez a lehúzás kategória.
tisztelettel kérek választ.

alfateam # 2018.07.19. 09:52

Ez diszkrimináció-e, jogi úton lehetséges a megtámadása?
Megtámadhatod de sok értelme nincs mivel azt a 30 ezret csak kéri tőled és nem követeli.

b_tom09 # 2018.07.19. 09:46

Tisztelt Fórumozók!
A problémám: szülőfalum önkormányzata sírhely megváltás jogcímen kér tőlem 30 000 ft-ot, a helyben lakónak 3 000 ft ugyanilyen típusú sírra.

Oka: én elköltöztem a faluból.

Ez diszkrimináció-e, jogi úton lehetséges a megtámadása?

alfateam # 2018.03.28. 09:13

Igen, egy nyilatkozat amiben megnevezed kinek a javára mondasz le a rendelkezési jogodról. Ha átírták a nevére erről kapsz egy értesítőt. És igen kifizeti neked a megváltás díját.

kérdésfeltevő1 # 2018.03.28. 08:50

Bocsánat a helytelen fogalmazásért. Úgy örököltem, hogy édesapám elhalálozott,s már én váltottam újra. Akkor erről a rendelkezési jogról úgy mondhatok le a sógor javára, hogy írok egy nyilatkozatot, beadom a temetőgondnokságra és kész?
De az ha kifizeti, vagy csak a nevére írjuk az már a mi dolgunk?

alfateam # 2018.03.28. 05:48

.Én megörököltem,
Azt biztosan nem, ez nem tulajdonjog ami öröklődik ez "csak" rendelkezési jog.
A rendelkezési jogról lemondani nem kell közjegyző elég írásban nyilatkozni. És eladni sem lehet a rendelkezési jogot.

kérdésfeltevő1 # 2018.03.28. 04:14

Zita74!Tőlem a sógorom akarja megvásárolni a nagyszülői sírhelyet.Én megörököltem, 10 éve váltottam újra 25 évre.Úgyhogy biztos lehet. Én beleegyeztem úgy két hete. Azóta nem kerestek. Azt hiszem közjegyzőt keresnek.Mondjuk ők most ki akarják fizetni 25 évre, de azt mintha nem kellene, csak ha lejár a 25.

beric # 2018.03.26. 17:53

Köszönöm a segítséget!

zita74 # 2018.03.25. 16:36

Kedves alfateam!
Köszönöm beric nevében is a részletes, korrekt választ!

alfateam # 2018.03.25. 15:13

beric!

A sírhely felett annak van rendelkezési joga aki megváltotta.
Hogy Te szeretnéd ha oda temetnének annak vannak egyéb törvényi feltételi is. (rátemetés) Olvasd el a helyi rendeletet.
Amit tehetsz, végrendeletben kéred, hogy oda temessenek,és ha megvan a törvényi lehetőség megteszik addigra a volt feleség is megnyugszik és egyébként sem szokták az ilyen kegyeleti dolgot megtagadni.

A kérdésem az lenne van-e jogi lehetőségem a rendelkezési jog megosztására a volt feleségem beleegyezése nélkül?
Nincs de egyébkét-sem mennél sokra ezzel.

zita74 # 2018.03.25. 14:59

Kedves nonolet!
A jogban jártasnak bizonyára. DE én nem vagyok az, s engem érdekel a lehetőség. Lehetősége van annak, aki megváltotta, hogy "eladja" a megváltást? TEHÁT a rendelkezési joga kiterjed erre is? Mert ebből a tiszta sorból: "22. § (1) A temetési hely felett ... az rendelkezik, aki megváltotta. " ez az apróság nem derül ki.

nonolet # 2018.03.25. 14:43

Lásd: 2018.01.28. 10:57 hozzászólás

A most érdekes lényeg:

"22. § (1) A temetési hely felett ... az rendelkezik, aki megváltotta. "

Ez tiszta sor!!! szerintem.

zita74 # 2018.03.25. 14:28

Tisztelt Fórumozók!
Beric kérdése igen fontos számára. Lehetséges, hogy kérdésére az elkeseritő NEM a jogszerű? Amennyiben az IGEN, akkor segitsünk neki! Köszönöm!

Esetemben az merült fel, hogy megpróbálom kifizetni a testvéremnek a 2009-es megváltási költséget pl. az ügyintézők (vagy ügyvéd?)előtt, hogy a rendelkezési jog is az enyém lehessen. VAGY letétbe helyezném a megváltás 2018-as diját,szintén a rendelkezési jog érdekében. Járható út?

Köszönöm!

beric # 2018.02.25. 19:45

Segítséget szeretnék kérni.
24 év házasság után a napokban váltam el.
1994-ben született egy kisfiunk aki 1998-ban tragikus körülmények között elhalálozott.
A sírhely feletti rendelkezési jog a volt feleségem nevén van.Sajnos ennek csak most van jelentősége,mert kértem,hogy ossza meg velem,de nem hajlandó!
Szeretném,ha meghalok a testvéreim a kisfiamhoz temessenek,de ahhoz kellene a volt feleségem beleegyezése.
A kérdésem az lenne van-e jogi lehetőségem a rendelkezési jog megosztására a volt feleségem beleegyezése nélkül?
Előre is köszönöm a segítséget!

zita74 # 2018.01.30. 11:54

Köszönöm az ötletet. Vasárnap írásban, de mivel válasz nem jött, hát telefonon érdeklődtem. 25 évre váltotta Édesapám. Az a halála előtt járt le pár hónappal. Beteg volt. Ha kaptak is értesítést, volt fontosabb dolguk..de az azért érdekes, hogy nevelőanyumnak nem szóltak,amikor Apu temetését intézte. Szóval eltelt 8 év ,miközben a vállalkozótól átvette a város akkortájt amikor a testvérem megváltotta. Az ügyintéző szerint másnak is értékesítették volna.