névváltoztatás


Grád András # 2010.05.10. 09:38

Kedves Madar86!

Elméletileg bárki számára niytva áll az út a névváltoztatás felé, ez egy belügyminisztériumi eljárás, de tudnia kell, hogy nincs alanyi jog hozzá, vagyis bead egy kérelmet, amit vagy teljesítenek, vagy nem (ezt a jogban diszkrecionélis jogkörnek hívják). Másrészt a helyében figyelembe venném, hogy ha nem áltatjuk magunkat, előre tudjuk, hogy a baba bőre a születését követően néhány napon belül erősen megsötétül, és élete hátralevő részében nagyjából úgy is marad (hacsak nem használ Michael Jackson féle módszereket). Vagyis a bőrszíne alapján mindenki azonnal tudni fogja, hogy az apa fekete volt. Most gondolkodjon egy kicsit! Ott fog állni a fekete baba egy fehér anyukával és mondjuk a Kovács névvel. Mivel meglehetősen kevés Kovács nevű fekete él Afrikában, mindenki számára nyilvánvaló lesz, hogy a gyermek házasságon kívül született. A valóság ugyan nem ez, de a névváltoztatással ezt a hamis benyomást fogja kelteni. Azt gondolom, amúgy sem lesz a gyermeknek fekete bőrrel Magyarország mostanában eléggé el nem ítélhető módon diszkrimimációra hajlamos közegében könnyű dolga. Biztos, hogy érdemes ezt tetézni egy házasságon kívüli születés hamis látszatával? Ön dönt...


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2010.05.10. 09:38

Kedves Madar86!

Elméletileg bárki számára niytva áll az út a névváltoztatás felé, ez egy belügyminisztériumi eljárás, de tudnia kell, hogy nincs alanyi jog hozzá, vagyis bead egy kérelmet, amit vagy teljesítenek, vagy nem (ezt a jogban diszkrecionélis jogkörnek hívják). Másrészt a helyében figyelembe venném, hogy ha nem áltatjuk magunkat, előre tudjuk, hogy a baba bőre a születését követően néhány napon belül erősen megsötétül, és élete hátralevő részében nagyjából úgy is marad (hacsak nem használ Michael Jackson féle módszereket). Vagyis a bőrszíne alapján mindenki azonnal tudni fogja, hogy az apa fekete volt. Most gondolkodjon egy kicsit! Ott fog állni a fekete baba egy fehér anyukával és mondjuk a Kovács névvel. Mivel meglehetősen kevés Kovács nevű fekete él Afrikában, mindenki számára nyilvánvaló lesz, hogy a gyermek házasságon kívül született. A valóság ugyan nem ez, de a névváltoztatással ezt a hamis benyomást fogja kelteni. Azt gondolom, amúgy sem lesz a gyermeknek fekete bőrrel Magyarország mostanában eléggé el nem ítélhető módon diszkrimimációra hajlamos közegében könnyű dolga. Biztos, hogy érdemes ezt tetézni egy házasságon kívüli születés hamis látszatával? Ön dönt...


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

madar86 # 2010.05.10. 08:28

Kedves Fórumozók!

A hogyan lehet elválni egy nigériai férfitől ha az letépett kapcsán írnék ide is, talán itt bíztatóbb válaszokat kapok.
A férejem nigériai állapolgár, 8 hónapos terhes vagyok. Egy hónapja tartózkodási kártya kiadási eljárása alatt bevalotta, hogy vízumért vett el és nagyon sajnálja, hogy gyerekünk születik stb...
A gyerek a házassági anyakönyvi szerint a nevére fog születni. Ö erről a gyermekről soha nem fog gondoskodni és valószínűleg látni sem (ha rajtam múlik). Egy hozzászólás már érkezett miszerint a gyermek vezetéknevét nem változtathatom meg.
Ha kimondták a vállást sem? Nincs arra mód, hogy a pici neve az enyémet kapja egy esetleges névváltoztatás során, hiszen az apja elhagyta és nem is godnoskodik róla, nem is fogja látni a gyereket valószínűleg soha az életben.
Nincs valami mód arra, hogy szegény kisfiam ne viselje egy olyan ember nevét inkább belefolytaná a vízbe mikor megszületik(állítása szerint jobb is hogy nem lesz velünk mert ö megfolytaná a gyereket annyira nem akarja MOSTMÁR)?

monalisa1 # 2010.05.10. 06:53

10.000 Ft illetéket kell fizetni névváltoztatási kérelemkor.

ml.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.10. 06:31

Lehetséges.

csillag0413 # 2010.05.10. 02:39

Névváltoztatásban kérném segítségeteket. Házas vagyok, D-né sz. melinda Judit.Elég hosszú kimondani is, hát még leírni. Végülis a férjem vezetéknevét akarom a judittal felvenni. Semmi - né csak D. Judit. Lehetséges ez? Elfogadnák a kérelmemet? Sajnos házasságkötéskor még nem gondoltam bele milyen nehéz egy sima bemutatkozás is. Előre is köszi a választ!

Gabba # 2010.05.04. 09:53

Nem :) Még egyszer köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.04. 09:49

Ezt mondtam volna?

Gabba # 2010.05.04. 09:41

Köszönöm szépen! Az ,,i"-ről ,,y-ra" történő váltásnak akkor nincs akadálya?

G

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.04. 09:29

Kell. A vezetéknév megváltoztatása mindig indoklásra szorul, az nem önkényes. (Az utónévé az.)

Gabba # 2010.05.04. 09:19

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni. Szerintetek lehetséges e a vezetéknevemet úgy megváltoztatni, hogy a végén lévő ,,i"-t ,,y"-ra cseréljék? Ill. kell e ehhez valami speciális indoklás?

Előre is köszi!
Gabba

andyaerobik # 2010.04.30. 20:23

Nagyon szépen köszönöm a választ, a nevet megtaláltam az MTA-ban...
Nem számoltam a sok kártya cserével, de ez a folyamat része! Így vállalom! Persze sok idő mindent lecserélni, viszont ha valaki nagyon szeretné tegyen is meg érte mindent!

Tisztelettel köszönöm a segítséget és további jó munkát kívánok Önnek!

B. Andrea

pazs # 2010.04.29. 12:05

Az a keresztnév mehet, ami vagy benne van a Ladó-féle utónévkönyvben vagy az MTA Nyelvtudományi Intézete engedélyezte.
A vezetéknévnek nem kell ugyanolyan kezdetőnek lennie.
Maga a névváltoztatás nem túl hosszú idő, de belekalkuláltad az igazolványok cseréjét? Személyi, lakcímkártya, útlevél, jogosítvány, tb-kártya, adókártya, forgalmi engedély stb.

andyaerobik # 2010.04.29. 11:56

Üdvözlöm!

Nagyon szépen köszönöm az Andy névvel kapcsolatos kérdésemre adott választ!
Ha az Andy nem lehetséges, az ANDA igen? Ritka név, de tetszik, ez is megfelő lenne! Mennyi idő, míg maga a név változtatási procedúra lezajlik?
Igaz az, hogy vezetéknevet csak ugyanazzal a kezdőbetűvel kezdve változtathatunk meg? Tehát ha a név Kovács lenne, az illető K-val mondjuk csak Kicsi lehetne például? Vagy bármilyen név választható?

Nagyon köszönöm az előző gyors választ, hiszen az ember ilyenkor szinte "be van sózva" mindent azonnal szeretne.

Köszönettel: Andy

monalisa1 # 2010.04.28. 18:34

A 18. életéved betöltését követően nincs szükség a papád hozzájárulására, az meg már nincs messze.

Azt hogy az ügyintéző hölgy nem volt a helyzet magaslatán, megesik más hivatalban is...

outlaw317 # 2010.04.28. 12:01

Segítséget szeretnék kérni névváltozás ügyben.
Elindítottam a névváltozást az anyakönyvi hivatalban és ott a hölgy azt mondta hogy édesapám hozzájárulása nem kell mert a szülői felügyeleti joga szünetel. unokatestvéremtől sem kértek hozzájárulást mert az ő nevét szeretném fel venni. A mai nap jött egy levél az igazságügyi és rendészeti minisztériumtól hogy csatolni kell az unoka testvérem hozzájárulását meg az édesapámnak hozzá kell járulnia. és azt is írják hogy ha nem lehet megtalálni édesapám akkor kilehet rendelni egy ügygondnokot! mivel bujkál a behajtók elöl és körülbelül 3 hónapja elköltözött így nem tudom felkeresni ez ügyben. az édesanyjának sem mondta meg hogy hová költözött! Abban szeretnék segítséget kérni hogy hol kell kérni az ügygondnok kirendelését és hogy ez pénzbe e kerül vagy díjtalan? mennyi a valószínűsége hogy így eltudom intézni hogy felvehessem az unoka testvérem nevét? az anyakönyvi hivatalban meg a dolgozók eléggé nem értenek a munkájukhoz mert ha egy kicsit utána néz hogy még mi szükséges akkor lehet hogy mégsem adtam volna be a kérvényt. hála nekik lehet 10.000 ftom úszott. köszönöm előre is a segítséget! Üdv,Roland

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 13:00

Nem valószínű. Lehet utónevet változtatni, de csak olyanra, amit elsőre a gyereknek is lehetne adni.
(A nemzeti kisebbségek tagjai ugyan választhatnak az utónévjegyzékben nem szereplő nevet is, de azt is csak magyar helyesírással. V.ö.: Dzsenifer; Kevin stb.)

andyaerobik # 2010.04.27. 12:16

Kérdésem az lenne, hogy a vezetéknevem meghagyása mellett a keresztnevem ami Andrea, szeretném a német változatú : Andy keresztnevet felvenni. Ott éltem és 15 éve így hív mindenki! Lehetséges ez?
Tisztelettel köszönöm a választ!

Email címemre kérhetem a segítő válaszukat? Köszönöm: Andy

monalisa1 # 2010.04.10. 07:34

Írd be a Google keresőbe a 1982. évi 17. sz. törvényerejű rendeletet és a megjelenő x számú találat közül az első találanál olvasható a teljes szövegő rendelet.

Ami a konkrét kérdést illeti - nem tudom, de ha telefonon felhívsz egy másik házasságkötő irodát -vagy e-mailt írsz- és ha ők is ugyanazt válaszolják, akkor vélhetően csak a kétszeri kérelem/dokumentáció csere útján a kérésed teljesülése.

Külön írom: nem hiszem hogy lenne itt bárki is aki profi módon ismeretekkel rendelkezne a névváltoztatás mikéntjéről - nemigazán jogi kérdés...

A következő honlapon is találsz útmutatást:
http://www.magyarorszag.hu

"Lisa"
laikus hozzászóló

newlife # 2010.04.10. 06:35

Nemrég elváltam a férjemtől és szeretnék a nevétől is megválni. Ez még nem is lenne gond ha csak az előző,lánykori nevemet szeretném felvenni.De én egy teljesen új családi nevet szeretnék. Az anyakönyvvezető azt mondta hogy ez csak két lépésben működik

  1. elöször egy névváltoztatás a lánykori majd
  2. névváltoztatás a kívánt "új" névre.

A kérdésem az lenne, beadhatom mindkét kérelmet egyszerre, vagy várnom kell amíg az első névváltozás kész van?

Ez azt is jelenti hogy kétszer kell a papírokat mint pl. személyi,jogsi stb. kicserélni?

Előre is köszönöm a választ.

monalisa1 # 2010.04.07. 18:47

Ha még kiskorú kell a gyámhatóság előzetes hozzájárulása, ha már nagykorú akkor egyszerűen fel kell keresni a lakhely szerinti anyakönyvi hivatalt - a többit majd ott.

"Lisa"
laikus hozzászóló

nita75 # 2010.04.07. 15:05

üdv
az lenne a kérdésem , hogy le szeretném vetetni a gyermekemet a nevenről , mi a teendő ilyenkor.

kormoska # 2010.04.05. 07:29

Köszönöm a gyors választ.

monalisa1 # 2010.04.04. 20:23

Az "N" betűnél az induló keresés.

monalisa1 # 2010.04.04. 20:21

El kell menni a lakhely szerint illetékes anyakönyvi hivatalba és az ott rendelkezésre bocsájtott formanyomtatványon lehet kérni a családi név megváltoztatásának lehetőségét., a fizetendő illeték 10.000 Ft. (Vigye magával minden fontosabb igazolványát.)

A névcserébe nagykorú kérelmező esetében már nem szükséges a vérszerinti apa beleegyezése.

Bővebbet: http://www.magyarorszag.hu és a megjelenő honlapon a portál ábácé szerinti címszavaknál a névviselés, névváltoztatás, családi név megváltoztatása - tessék végigmenni a menűsoron., le van írva minden szükséges tudnivaló.

"Lisa"
laikus hozzászóló