ÖRÖKLÉS - KÖVETELÕZÉS?


ObudaFan # 2009.05.12. 12:40

Arra nem , de kötelesrészi igénnyel felléphetne.

utsy # 2009.05.12. 12:32

Hello.

Édesanyám és én együtt élünk de van egy bátyám is aki megnősült és felénk se néz csak hébe-hóba mikor pénz kell neki.

A kérdésem az lenne , hogy ha édesanyám nem írna végrendeletet és meghalna a bátyám kötelezhetne e arra hogy az ingatlant értékesítsem és kifizessem a ház fele értékét neki.

A választ előre is köszönöm.

ObudaFan # 2009.03.16. 10:50

Természetesen megteheti. Más kérdés, hogy 15 évig ez még a kötelesrész alapjához számítódik.

Lyzy # 2009.03.16. 10:37

Üdvözlöm!
A 2008.02.29. 20:18 -kor íródott válasza esetében minden gyerek egyenlő arányban részesül? Vagy ha a szülő úgy dönt hogy csak 1 gyerekének adja,azt is megteheti?
Lyzy

tomas64 # 2008.12.06. 17:36

Nehéz dolgod lesz, mert az ún. osztályrabocsájtás jogintézménye tartalmazza, hogy ha többen örökölnek, az egyiknek az örökhagyó által juttatott ingyenes ajándékokat akkor kell beszámítani az hagyatékba, ha erre kifejezetten nyilatkozott az örökhagyó, vagy a körülményekből erre lehetett következtetni.

Próbáld ez utóbbit bizonyítani, de elég reménytelen ügynek vélem.

americo # 2008.12.06. 17:29

elhalt edesanyamtol kaptam egy "elismerveny"-t amit testverem es felesege irtak ala meg 1992ben ami szerint 2.750.000 Ft-ot vettek fel kolcson "a mindenkori hivatalos kamatfeltetelekkel".
a papir azt is tartalmazza: "a viszafizetes feltetelet a kolcsonado kesobbi idopontban fogjak meghatarozni, amit mi kotelesek vagyunk elfogadni es fisszafizetni."
en a hagyateki targyalasra magammal vittem es bemutattam ezt.
ketten vagyunk orokosok, az orokseg egy ketszobas tarsashazi lakas ertekeben garazsokkal egyutt kb. 12.000.000 es banki keszpenz 1.900.000 Ft
en az eletben meg egy 100 ezres ajandekot sem kaptam a szuleimtol, a testverem meg lakasokat, kocsikat, deviza ezreket huzott ki a szuleimbol. 1982-tol nem elek otthon (magyarorszagon) es ezt edesanyamtol a halala elott tudtam meg amikoris testveremet
erdemtelenseggel vadolva adta at az "elismerveny"-t azzal, hogy esetleges halala eseten mint kovetelest nyujtsam be. testveremmel probaltam kiegyezni, de o hallani sem akart a dologrol es "csibeszkedessel" vadol.

mire szamithatok?

ObudaFan # 2008.02.29. 19:18

Először a bankban, majd ezt az APEH-nél is be kell jelenteni.

a.faragoo # 2008.02.29. 14:19

ne haragudjon,hogy tovább zavarom, de a válaszait tovább gondolva adódnak a kérdéseim.....
A gyakorlatban hogy történik a bankbetét átajándékozása még az életemben?
APEH felé kell kezdeni?
Vagy a bankban kell nyilatkoznom?
Vagy közjegyzőnél?
Vagy elég 2 tanúval egy ajándékozási nyilatkozatot írnom?
Vagy nyiassak egy számlát amin én vagyok a tulajdonos, de
a szla megnyitásakor rendelkezési joggal a
gyerekemet is megjelölöm?

ha tud segíteni ebben is akkor kérem válaszolja meg.

köszönöm

a.faragoo # 2008.02.29. 14:05

köszönöm, ez a 2.ra adott "igen" válasza nagyon jó infó

ObudaFan # 2008.02.29. 13:39
  1. Igen.
  2. Igen.
a.faragoo # 2008.02.28. 18:47

köszönöm a választ.
1.gondolom logikusan a külföldi értékpapirokra is az az illetékkötelezettség érvényes?
2. válaszában ezt irta: "A betétnek az ajándékozása is illetékmentes" - vagyis ha a bankbetétemet még életemben ajándékozom a gyerekemnek akkor az iiletékmentes lenne????

köszönöm

ObudaFan # 2008.02.28. 17:25

A betétnek az ajándékozása is illetékmentes, és az öröklése is. Akár itthoni, akár külföldi bankban van.

Az értékpapír már nem. Ott az öröklési illeték 18 millió forintig 11% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 15% 35 millió forint feletti rész után 21% 18 millió forintig 2,5%.

a.faragoo # 2008.02.28. 17:18

Tiszteletem,

70 feletti özvegy asszony vagyok, 1 gyerekem van. A hozzászólásokból azt szűröm le,hogy a saját megtakarított pénzemet akár ajándékként,akár kölcsönként most adnám oda a gyerekemnek,azután fizetni kellene az államnak.(szerencsére még nincs szüksége a pénzemre) Halálom esetén viszont a bankban tartott teljes összeget ,mint hagyatékomat, adó és illetékmentesen megörökölheti.
Kérdéseim: /halálom esetére értem/

  1. Magyarországon értékpapírba,részvénybe fektetve is illetékmentes-e?

    ha nem akkor hány %?

  2. Külföldi ( EU-s) bankba teszem be mint bankbetét

akkor illetékmentes-e?
ha nem akkor hány %?
3. Külföldi ( EU-s ) tőzsdén részvénybe fektetve illetékmentes-e?
ha nem akkor hány %?

köszönöm.

ObudaFan # 2007.02.13. 23:10

Az örökölt vagyon különvagyon, a felvett kölcsön összege viszont közös vagyon, ez alapján kell kiszámolni a tulajdoni arányokat.

Arthur1 # 2007.02.12. 21:33

Szépnapot mindenkinek!

Az lenne a kérdésem,hogy 11 évet éltem a házastársammal együtt. Ebből 4 évet házasságban. 3 Gyerekünk született. Amikor megszülettek a gyerekek utána örököltem és abból építettem fel a házunkat majd késöbb több öröklési ingatlan összegét is a házra költöttem. Összeházasodtunk szoc-pol miatt és felvettünk 2,2millát aminek egy részét a házra költöttük. A ház 1/1 arányban az én nevemen van és édesanyám haszonélvezete rajtavolt az esküvő után 1,5 évig.
Most lessz a válóperünk. A nejem elköltözött a házból 1,5 éve.

Semmilyen pénzt nem tett bele a gyesen és a gyeden kivűl illetve 3 évi munkabérét 11 év alatt.

Az lenne a kérdésem ,hogy

  1. jol tudom ,hogy az örökölt vagyon soha nem lessz közös?
  2. a szocpor miatt jár neki valamilyen összeg?

Ha igen akkor milyen arányban?

Mire tarthat igényt?

jenőke # 2007.02.09. 13:13

Szülőtartás

maxtro # 2007.02.05. 16:28

Köszönöm ismét a választ _Lala_, megfogadjuk tanácsodat.

_Lala_ # 2007.02.05. 16:15

Az ingatlannyilvántartásból kiderülhez az esetleges eltartási szerződés léte, vagy csak a hagyatéki tárgyaláson szembesülünk vele?

Igen, a szerzés jogcíméből kiderül, hogy milyen címen jegyezték be a tulajdonjogot.

És még egy. Ha a köteles rész sem jár, tehát nem öröklünk semmit, egyáltalán meghívnak-e a hagyatéki tárgyalásra, mint az alhunyt gyermeke?

Ha lesz hagyatéki tárgyalás, akkor a leszármazottakat meg szokás hívni. Igaz, hazudhatja azt az özvegy, hogy nincs több gyermek... Sőt, ha nincs semmi a hagyatékban, akkor nem is biztos, hogy tartanak hagyatéki tárgyalást.

Érdeklődni kell az önkormányzatnál, ott meg tudják mondani, hogy hogy áll az ügy (lesz-e hagyatéki), ill. melyik közjegyzőhöz került az ügy.

maxtro # 2007.02.05. 15:25

Köszönöm a választ _Lala_

Még egy kérdés. Az ingatlannyilvántartásból kiderülhez az esetleges eltartási szerződés léte, vagy csak a hagyatéki tárgyaláson szembesülünk vele? És még egy. Ha a köteles rész sem jár, tehát nem öröklünk semmit, egyáltalán meghívnak-e a hagyatéki tárgyalásra, mint az alhunyt gyermeke?

Válaszokat előre is kösz.

_Lala_ # 2007.02.04. 19:10

Ha édesapám még életében ( valószínű a halálát megelőző 1-2 évben) ajándékozás jogcímén a második házasságából született gyermekre hagyta az ingatlan ráeső részét, akkor minket, mint az első házasságából származó gyermekeket megillet-e a köteles rész?

Csak, ha ajándékozta, vagy végrendelet útján hagyta rájuk. Ha papíron eladta (adásvétel), esetleg eltartási szerződést kötött velük, akkor nem jár, kivéve, ha be tudjátok bizonyítani, hogy a papírformával ellentétben a valóságban ajándékozás történt. Ez egyébként szinte lehetetlen...

maxtro # 2007.02.04. 16:44

Köszönöm a gyors választ ObudaFan.

ObudaFan # 2007.02.04. 12:47

A kötelesrész természetesen jár ebbe, az esetben, kivéve, ha a halálát megelőző 15 év előtt történt az ajándékozás.

A kötelesrészt pénzben kell kiadni. A kötelesrészt minden teher és korlátozás nélkül kell kiadni. Ha azonban a kötelesrész kiadása esetében a megmaradó vagyon a házastárs korlátozott haszonélvezetét sem biztosítaná, a kötelesrésznek a korlátozott haszonélvezetet biztosító részét csak a haszonélvezet megszûnése után lehet kiadni.

Van lehetőség betekinteni, nem kell feltétlenül tulajdoni lap másolatot kérni.

maxtro # 2007.02.04. 12:20

Üdv mindenkinek!

Előző hónapban meghalt édesapám. Első házasságából született két gyermek, én és a húgom. A második házasságából egy gyermek. A felesége túlélte, tehát most is él. A hagyaték egy ingatlan fele ( a másik fele a feleségéé, melyben a feleség és a második házasságból született gyermek él, aki már nagykorú).

A kérdéseim a következők: ( csak feltételes módban, mert kevés az információm az üggyel kapcsolatban)

Ha édesapám még életében ( valószínű a halálát megelőző 1-2 évben) ajándékozás jogcímén a második házasságából született gyermekre hagyta az ingatlan ráeső részét, akkor minket, mint az első házasságából származó gyermekeket megillet-e a köteles rész?

Ha nem ajándékozás a jogcím, hanem végrendelet formájában rendelkezett
(esetleg adás-vétel) a második házasságából született gyermek javára, akkor is jogosultak vagyunk a köteles részre?

A köteles részt milyen formában és mikor kell teljesítenie a megajándékozottnak tekintettel arra hogy a házastársnak valószínűleg haszonélvezeti joga lesz az édesapám hagyatékára.

A földhivatalban én, vagy bárki más beletekinthet-e az ingatlan tulajdoni lapjába a tulajdoni viszonyok tisztázása érdekében?
Van lehetőség csak beletekinteni, vagy mindenképpen tulajdoni lap másolatot kell kikérni?

Remélem a tényállás és a kérdéseim aránylag érthetőek, a válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.01. 17:30

Az egyedül maradt leszármazó örököl mindent

T r a v e n # 2007.02.01. 13:36

Kedves Hozzászólók!

Most akkor BakosBori esetében mi a jogi megoldás?
Mi a jogértelmezés?
Engem érdekel a helyzet.