pénz öröklése


ObudaFan # 2006.10.19. 18:47

Ha folyószámlán volt, és nem céges számlán, akkor nem.

judit45 # 2006.10.19. 18:19

akkor magyarán a pénz után nem kell fizetnem örökösödési illetéket?

ObudaFan # 2006.10.18. 19:51

Takarékbetét: a magánszemély által a hitelintézetnél elhelyezett pénzösszeg és kamata, ideértve a magánszemély bankszámla, illetôleg folyószámla szerzôdés keretében elhelyezett pénzeszközeit és azok kamatát, kivéve az adózás rendjérôl szóló törvény alapján az állami adóhatósághoz kötelezôen bejelentendô üzleti célú pénzforgalmi bankszámlán, elszámolási számlán elhelyezett pénzeszközt és kamatát.

judit45 # 2006.10.18. 18:35

köszi, tudom hol a pénz,és régen be is voltam iratva, hogy szabadon kivehessem, de a kamatadó miatt kivetettem vele és ujraberakta,más kamatra. És mivel nem voltam ott, nem tudott beirtani.
De igazából nem is ez volt a kérdésem. Hanem az,hogy:
ha valami történik a Mamával, akkor hogyan,mikor vehetem ki ugy, hogy ne kelljen örökösödési adót fizetnem utána, ha egyáltalán kell. Nem tudom ajogszabály mit nevez "takarékbetétnek."

kiváncsi fáncsi # 2006.10.18. 16:35

Látod így a számomra is teljesen más megvilágítást kap a próblémád, de ahogy a kérdéseidet feltetted nem ez tükrőződött.
Szerintem még mindig az lenne számodra a legfontosabb, hogy az édesanyád legalább arról világosítson fel, hogy a pénzét hol és milyen feltételekkel helyezte el. Látod azért éreztem, hogy nem felhőtlen köztetek a viszony. Ha megbántottalak volna akkor útolag is az elnézésed kérem.
Előbb tájékozodj akkor, hogy a pénzét a bankban milyen formában helyezte el, és akkor az előbbi hozzászólásokból szerintem eltudsz már indulni.Gondolok itt Obuda Fan válaszaira.

judit45 # 2006.10.18. 13:44

na, akkor kiváncsi fáncsinak:
az anyám 10 éve rákos, gyenge a szive, és 80 éves. Azt hiszi sosem hal meg, igy a pénz az ö nevén fut.
Apám 2 évvel ezelőtti halála után sem szoltam, egy fillért nem kértem el az örökségemből. Illetve kifizettem a fél lakás után járó illetéket, amire elöbb az mondta az anyám, majd kifizeti. :-(
De most már a majd 10 milliot nem akarom az államnak hagyni, de mivel az ö nevén van, nem tudom mások hogy szokták kivenni.
Nem nyitunk uj számlát, mivel a bankban van a pénze, egy nem kamatadós betéten. Igy nem fogja kivenni.
Nem tudom mi az a "takarétbetét jellegű".

ObudaFan # 2006.10.17. 21:37

Nem azért lehet megúszni az öröklési illetéket, mert az ember a közjegyző elől eltitkolja a hagyatékot, hanem azért, mert a takarékbetét- jellegű hagyaték illetékmentes. A nem illetékmentes hagyaték eltitkolása egyébként - megfelelő értékhatár felett - bűncselekmény.

kiváncsi fáncsi # 2006.10.16. 22:04

Nem hiszem, hogy a "jóindulat" beszél belőlem,de ugy gondolom ha egy felnőtt ember milliókat tudott a mai világban a bankszámláján megtakarítani akkor az azt is tudja hogy a gyermeke hogyan jár jobban. Ezért gondoltam azt, hogy nincs meg a megfelelő kaocsolat közöttük, mível Obuda Fan megírta a kérdésére a választ.

Szöszi22 # 2006.10.16. 04:04

Amikor azt javasoltam,hogy még az ő életében nyissatok egy olyan közösen-is-kezelhető számlát,amilyenről írtam,ott volt a feltételezés,hogy nem a rossz viszony,hanem

kizárólag a tájékozatlanság

az oka annak,hogy ez a kérdés felmerült.

Ha a viszony rendezetlen,nem is lehet realizálni a jelenleg egy néven lévő számla megváltoztatását,hiszen ehhez az anyunak is önszántából-a lánnyal közösen,jelen kell lenni,személyesen...-szerintetek menne ez géppuskával az(mama)oldalában?-ennyire nem kéne .."jóindulatúnak" lenni.

Túl gyakran vagyunk a -jogi-tájékozatlanságunk "áldozatai".."nem tudtuk,és most fizethetünk"...nem imerős?

Cola # 2006.10.15. 21:13

én inkább ilyen gyerek nem szeretnék lenni...

kiváncsi fáncsi # 2006.10.15. 21:02

Nem szeretnék az édesanyád lenni.

kiváncsi fáncsi # 2006.10.15. 20:57

Ne haragudj, hogy megkérdezem de beteg esetleg az édesanyád? Nagyon olyan érzésem van, hogy téged csak a pénz érdekel igazán. Ha jó viszonyba lennétek az édesanyáddal gondolom ő ugy is gondoskodna róla hogy a megfelelő helyre kerüljön a megtakarított pénze. Miért nem beszélitek meg ezt ketten? így nagyon morbidnak tünik, mit értesz az alatt, hogy nem fogja megtudni az illetékes hívatal?

judit45 # 2006.10.15. 18:38

attól mert közösen kezelhető a pénz és kiveszem ha meghal, azt nem fogja megtudni az illetékes hivatal???

Kovács_Béla_Sándor # 2006.10.15. 16:13

Bizony, és így anyuka akár már életében arra ébredhet egy szép reggel, hogy nincs pénz a számlán. :)

Szöszi22 # 2006.10.15. 15:28

Addig is menjetek be együtt édesanyáddal a bankba,és tegyétek a pénzt közösen kezelhető tipusú-

("nem túl szakszerű"tudom)-

számlára,így nem kedvezményezett,vagy örökös leszel,hanem rendelkezhetsz bármikor a rajta lévő pénzzel.

judit45 # 2006.10.15. 13:44

értem. Tehát ha lesz ilyenem, akkor ha meghal, bemegyek a bankba és rögötn kiveszek mindent, akkor meguszom az örökösödési illetéket?

Ha jól értettem az első válaszból, akkor 11% ?

Köszönöm

bootmaker # 2006.10.15. 07:13

Hogy ne létezne, van a tulajdonos és a kedvezményezett.
Bármelyikük egyedül is hozzáférhet a pénzhez.

B

Szöszi22 # 2006.10.15. 04:57

Nem tudom,létezik-e még az a banki konstrukció,amikor egy "takarék könyvhöz",ill a rajta lévő pénzhez 2 fél is hozzájuthat,ehhez egyszerre kellett bemenni anno a bankba,két szem.ig.-al,nyilatkozni arról,hogyha pl az egyik fél külföldön/kórházban,stb van,tőle függetlenül a másik fél szabadon kivehessen,betehessen pénzt a bankszámlára,érdeklődd meg az anyud számlavezető bankjánál

tomas64 # 2006.10.14. 21:17

Judit, erre a kérdésedre ObudaFan már válaszolt, én a problémád egy másik dimenziójára utaltam csupán...

judit45 # 2006.10.14. 18:46

köszi, de nem azt kérdeztem ki rendelkezik a javaival.
Hanem, hogy ha meghal, hogyan jutok a pénzhez, és mennyi illetéket kell(ene) majd fizetnem?
Köszönöm, ha valaki megirná.

tomas64 # 2006.10.13. 18:28

Kedves JUdit!

Ha édesanyád holnap elszórakozza apénzét, minden gondod megoldódik: nem örökölsz semmit,
és illetéket sem kell fizetned érte!
Ezzel a (remélem nem bántó és bugyuta ) poénnal csak azt akartam tudtani veled, hogy a hagyaték csak a halál pillanatában nyilik meg az örökösök felé. Addig meg mindenki maga rendelkezik a javaival!

judit45 # 2006.10.13. 18:22

most már végképp nem értem, kell fizetnem a pénz után illetéket majd vagy nem?
Nem igazodom el ajogszabályokban, embermeg nem fejti öket.
Kérem, aki erre jár,mondja meg, kell fizetni vagy nem,köszönöm.

ObudaFan # 2006.10.09. 19:49

Az öröklési illeték mértéke 18 millió forintig 11% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 15% 35 millió forint feletti rész után 21% .

Mentes az öröklési illeték alól:

  • a takarékbetét, a gazdasági társaság tagját megilletô vagyoni betét (üzletrész, szövetkezeti üzletrész) öröklése,
  • az egy örökösnek jutó ingóörökség 300 000 forint forgalmi értéket meg nem haladó része. Az értékhatár megállapításánál a más címen illetékmentes ingóságot, továbbá az örökhagyó gépjármûvének, pótkocsijának értékét, ruházatát és a személyes használatra szolgáló szokásos mértékû vagyontárgyait figyelmen kívül kell hagyni;

Takarékbetét: a magánszemély által a hitelintézetnél elhelyezett pénzösszeg és kamata, ideértve a magánszemély bankszámla, illetôleg folyószámla szerzôdés keretében elhelyezett pénzeszközeit és azok kamatát, kivéve az adózás rendjérôl szóló törvény alapján az állami adóhatósághoz kötelezôen bejelentendô üzleti célú pénzforgalmi bankszámlán, elszámolási számlán elhelyezett pénzeszközt és kamatát.

dr. Várpalotai Tímea # 2006.10.09. 12:55

Kedves Judit!

Ha édesanyja a banknál bejelenti, hogy halála esetén Ön a kedvezményezett, nem kell megvárni a hagyatéki eljárás végét, azt Önnek is kifizeti a bank. (drkochtimea@mail.datanet.hu)

judit45 # 2006.10.07. 10:28

Édesapám meghalt.Édesanyám nevén többmillió ft. van a bankban.
Ha vele valami történik,hogy jutok hozzá?Meg kell várnom az örökösödési procedura végét, vagy?Mennyi illetéket kell fizetnem?