Öröklés és haszonélvezeti jog


pazs # 2014.09.17. 10:11

Egyoldalúan nem tudja megszüntetni, a szerződés teljesítését követelheti (azaz a tartást).

bevike # 2014.09.17. 10:02

Nem értem ,miért lehet nehezen?
ha nem tartják el őt, és az akit megajándékozott majdnem kiakarja rakni, akkor miért nem szűntetheti meg a néni ezeket?

ügyvéd által természetesen hivatalosan szeretné.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.17. 09:58
  • Nehezen. Nagyon nehezen. Az eltartott követelheti a tartást. De nem az ingatlant.
  • Azt is nehezen.
bevike # 2014.09.17. 09:55

Tisztelt Fórum!

Kérdésem a következő lenne:

  • tartásdíj fejében történő átruházást/tulajdonos jogállás lett/, hogy lehet megszüntetni, töröltetni.?mivel lényegében semmi eltartás nincs.
  • ajándékozást, hogy lehet megszüntetni /it is tulajdonos lett a jogállás/, mivel azóta kiderült nem érdemli meg az ajándékozott

egy családi házról lenne szó, ahol a nagymama még él, és jó egészségnek örvend, ő kivánná , ezt a két jogviszonyt megszüntetni, minél kevesebb hercehurcával.

köszönöm

Karika51 # 2014.09.10. 20:35

Nagyon szépen köszönöm a tájékoztatást!

ObudaFan # 2014.09.10. 14:29

Az utolsó házastársi közös lakásban nem gyerekrészt, hanem haszonélvezetet örököl az özvegy.

Karika51 # 2014.09.10. 11:48

Tisztelt szakértő!

Édesanyám elhalálozása miatt fordulok önökhöz mivel Apám évekkel ezelőtt meghalt és újraházasodott! Na már most azzal nem vagyok tisztában,hogy az egy gyermek rész az az ingatlant is érinti és remélem nem a felének a felét öröklöm a lakásnak,mivel akkor a férje családja ha ne adj isten eltávozna akkor 3/4 részt örökölne!

Kérem mielőbbi válaszukat!
Köszönettel.

ObudaFan # 2014.04.07. 13:51

Szeretném megkérdezni, hogy kié lesz a termény ára, ami a feleségem földjén termett?

Az a termény, mint a közös ingatlan haszna is közös vagyon, tehát abból is a fele a tiéd, a másik fele pedig a hagyaték része. Arra aztán vagy lesz végrendelet, vagy úgy öröklődik, ahogy azt KBS kolléga írta.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 05:57

Ptk.
7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]
(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

  1. a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
  2. egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.

(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.
(3) Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.
7:59. § [A házastárs megváltási igénye]
(1) A házastárs - a jövőre nézve - bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.
(2) A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat - természetben vagy pénzben - egy gyermekrész illeti meg.

soni # 2014.04.07. 05:02

Nem tud tanácsot adni senki?

soni # 2014.04.06. 18:27

Tisztelt Jogászok!

Idős, beteg vagyok, ennek ellenére, most derült égből villámcsapás, a feleségem tüdődaganatos és sajnos előrehaladott stádiumban van. Az lenne a kérdésem, hogy van egy közös házunk, az új törvény szerint halála után hogyan oszlik meg az örökség és a haszonélvezet, mivel két lány gyermekünk van és most hogy megtudták, hogy az édesanyjuk nem sokáig fog élni, már utalnak rá, hogy értékesiteni akarják az anyai részt.
Földdel is foglalkozunk, amit bevetettünk közös pénzből és nem biztos, hogy ami a feleségem nevén van azt betudjuk aratni halála előtt. Szeretném megkérdezni, hogy kié lesz a termény ára, ami a feleségem földjén termett?

A válaszokat előre is köszönöm

Barabás Lajos # 2014.04.04. 11:51

Üdvözlök mindenkit!

Az a kérdésem lenne hogy édesanyámnak a házunkon van a haszonélvezeti joga mert édesapám meghalt 7 éve és leszeretne mondani a nevemre és nem tudom hogy mennyi illetéket kellene fizetnem. Ha valaki tudná hogy hogyan zajlik ez az egész azt megköszönném.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.02. 09:35

Inkább egy év. Ha csak öt év alatt térülne a tartozás, akkor szerintem indokolt az egyéb végrehajtási cselekmény is.
Más kérdés, hogy a földhivatal nem értesíti hivatalból a végrehajtót, a végrehajtónak pedig nem biztos, hogy eszébe jut időnként belenézni a telekkönyvbe olyan ügyben, ahol ha nem is csurran, de cseppen valami havi rendszerességgel.

vkrry # 2014.04.01. 19:10

Kedves ObudaFan!

A tartozás kb 7-800.000 forint és ha jól tudom olyan 25-30.000 per hó vonnak. mi általában a belátható idő? max 5 év? Szerintem az reálisnak tűnik.

Köszönöm.

anzi73 # 2014.04.01. 14:49

Köszönöm szépen a válaszokat.


anzi73 Üdv Fórumozók! lenne egy kérdésem,mivel teljesen meg vagyok keverve!Arról lenne szó,hogy szeretném megvásárolni a közvetlen szomszédságomban

monalisa1 # 2014.04.01. 14:11

A helyzetük róka fogta csuka, vagyis csak muszáj lesz valahogy megegyezniük.

harmati1982 # 2014.04.01. 14:09

Tisztelt Szakértő!
Édesapám tavaly nov.15.-én elhunyt.Van egy özvegy utána akivel 6 évig voltak házasok.A ház amiben éltek az fele-fele arányban az enyém és az özvegyé,édesapám volt a haszonélvező.Ebben a házban lévő ingóságokra ingó leltárt kértünk.Az illetékes önkormányzatnál azt mondták ,megcsinálják de szerintük felesleges,mert az ingóságra özvegyi jog van.Vagyis amíg ő használni tudja az ingóságokat addig használhatja(ezt mondták).Nem tudom,hogy ez mit takar.
A közösen szerzett ingóságokból nekünk nem jár semmi?"Csak" a közösen szerzett ingóságokra van özvegyi joga vagy az édesapám ingóságaira is?Ez ellen lehet tenni valamit?(Az ingó leltár felvételekor mi nem tudtunk ott lenni.)
Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.01. 14:07

A tulajdonos meg annyit fizet, amennyit jónak lát. Kötelezni nem fogják rá.

monalisa1 # 2014.04.01. 14:01

Édesanyád annyit kér a haszonélvezeti joga megváltásáért amennyit nem szégyell... A más által felhalmozott közüzemi tartozás részbeni megfizettetése nem jogos igény. / Próbáljanak kompromisszumra jutni.

anzi73 # 2014.04.01. 13:29

üdvözletem! Egy kérdésem lenne ha tudna valaki segíteni.Édesanyámnak 50%-os özvegyi haszonélvezeti joga van egy házon,amit szeretne megváltatni a tulajdonossal.Aki viszont követeli,hogy a közüzemi tartozások felét(amit nem édesanyám halmozott fel) ebből az összegből fizesse ki.Kérdésem:Lehetséges ez?


anzi73 Üdv Fórumozók! lenne egy kérdésem,mivel teljesen meg vagyok keverve!Arról lenne szó,hogy szeretném megvásárolni a közvetlen szomszédságomban

ObudaFan # 2014.04.01. 13:29

Attól függ, mekkora összegről van szó. Ha a munkabérből az egész megtérül belátható időn belül, akkor nem.

vkrry # 2014.03.31. 15:42

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi témában kérném szíves segítségüket. Hosszú sztori nagyon rövidre fogva: Édesanyámnak tartozása van, amit bírósági úton már a fizetéséből vonnak le (nem tudok összeget). Nagypapám tehermentes ingatlannal rendelkezik, amit édesanyám nevére szeretne iratni (nem tud a tartozásól). Kérdésem, ha megtörténik az átírás, és édesanyám nevére kerül az ingatlan - nagypapám mint haszonélvező - a tartozását ráterhelhetik az "újonnan szerzett" ingatlanra?

Előre is köszönöm válaszukat, segítségüket.

ObudaFan # 2014.03.24. 10:44

Pert indíthat a tulajdonostárs a közös tulajdon megszüntetése iránt. Ebben az esetben a bíróság feljogosíthatja, hogy megváltsa a másik tulajdonos tulajdoni hányadát.

Kalash # 2014.03.23. 09:05

Tisztelt Fórumozók!

Szüleim 2010-ben váltak el, de azóta is egy lakásban élünk(Édesanyám, öcsém, húgom, én és apám). A ház fenntartásához apám évek óta(mióta a házasságuk megromlott ~2006) nem járul hozzá, és a gyerektartást sem fizeti húgom után. Tartozásai is vannak melyek már több millió Ft-ra nőttek(személyi kölcsön, mobiltelefon tartozás)amit már a tulajdonrészére(50%) is ráterheltek. Kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnánk apámat kitenni a házból, pl. el lehet e perelni a tulajdonrészét az adóssága átvállalásával?

Segítségüket előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.21. 19:51

Ha a haszonélvező megengedi neki.