Öröklés és haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.19. 18:08

Vagy újból megházasodik.
Azért az ingóságokról készült leltár?

mamuska # 2007.04.19. 17:42

Kedves fórumos szakértők!
Szeretném a segítségeteket kérni.Anyukám 2004-ben halt meg.Vállalati lakásban lakott, amit az akkori férjével/jelenleg vígözvegy és haszonélvező/közösen vettek meg.A berndezés minden darabja megvolt anyunak már a házasságkötés előtt. A férje semmit nem vitt a házasságba.Mindig azt mondta anyu, hogy ha valami történne vele vigyázzak, mert a férje és annak a gyerekei ki fognak semmizni. Ez meg is történt.Ingóságokból semmit nem kaptam meg, sem az ékszereit.A közjegyzői és az örökösödési illetéket kifizettem.Most sajnos olyan helyzetbe kerültem, hogy szükségem lenne a pénzre, de az özvegy röhögve közölte, hogy amíg ő él onnan egy vasat sem fogok látni.A lakásba be sem tehetem a lábam, mert haragban vagyunk.Ez nem is érdekel, nem akarom, hogy eladja, csak fizesse ki a részem aztán elfelejthetjük egymást.Van erre valamilyen lehetőség, vagy tényleg meg kell várnom amíg ő is meghal?Válaszotokat nagyon várom és köszönöm

v

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.11. 11:23

Nem számítják bele, ez eljárási illeték. Az meg vagyonszerzési.

hóvirág # 2007.04.11. 10:48

Tisztelt Szakemberek!
Kérdésem a következő lenne.Édesanyám meghalt és én utána megörököltem egy 5mft-ra értékelt ház felét,egy 150eFt-ra értékelt telek felét,illetve a nagymamám lakásának 1/4 részét ami 10m Ft-ra lett felértékelve(a nagyi még él)én egyedüli gyerek vagyok.Szeretném megtudni,hogy mennyi illetéket kell rá fizetni(2,5%?),illetve a hagyatéki tárgyalás még nem zajlott le,de már az időpont meg van,amiben 51e Ft-ot kérnek közjegyzői költség ként.Ezt az összeget beleszámítják az illeték fizetésbe és ennyivel kevesebbet kell fizetnem?Válaszukat elöre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.05. 07:33

Ternészetesen az özvegyi jog sem illeti meg a hátramaradottat, ha a hagyaték megnyíltakor az életközösség már megszűnt, és helyreállítására nem volt kilátás.

zselyilevente # 2007.04.04. 22:55

Hello!!!

Érdeklődnék, az özvegyi joggal kapcsolatban, hogy abban az esetben, ha én vagyok az örökös (elhunyt fia) megilleti-e az elhunyt férjét (édesapámat) a haszonélvezet joga, ha az életközösségük megszűnt és a vagyonmegosztásuk megtörtént (elhalálozás előtt 3 évvel) mert a ptk 601.§-a hasonló esetben kitér a férj öröklésére, viszont a haszonélvezeti jogra vonatkozó §-t nem találtam.

Előre is köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2007.04.01. 11:58

Hát pedig enélkül legfeljebb haszonélvezettel terhelten tudjátok eladni az ingatlant, úgy meg senkinek nem fog kelleni.

Nina1982 # 2007.03.31. 17:13

ObudaFan
Köszönöm hogy válaszoltál,csak az a baj,hogy most tudtam meg hogy nem is olyan könnyű ez a dolog.Mi nem tudunk vele már együtt élni,mert nagyon nehéz,csak viszont eléggé stabil még ahhoz hogy a bírosságon úgy döntsennek,addig nem fogjuk tudni eladni a lakást,mert bele szólhat.81 éves,de azért valamilyen szinten van még gondolkodása,és akarata ellenére nem tudjuk elhelyezni.

ObudaFan # 2007.03.29. 19:24

Nina!
Ha az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége hiányzik, és ezért maga az ingatlan fenntartása is veszélybe kerül, a helyi bíróságon kezdeményeztethetitek a gondnokság alá helyezését. Ez nem feltétlenül kell, hogy otthonba adással járjon, de nem ő rendelkezik az ingatlan felett.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.29. 19:23

Ilyen egyezséget édesanyáddal öröklésügyben nem tudsz kötni. Osztályos egyezséget ugyanis az örökösök köthetnek egymás között - ti pedig egyszerre nem lehettek örökösök. Vagy érvényes és hatályos a végrendelet, és te vagy az egyedüli örökös - vagy nem, és akkor édesanyád az egyedüli örökös.

Jennyfere # 2007.03.29. 18:45

Tulajdonképpen arra lennék kíváncsi, hogyha édesanyámmal sikerülne megegyezni, hogy én öröklöm a lakást ő pedig a többit, ez a lehetőség jár e valamilyen negatív anaygi vonzattal például az állam felé. Mert Obudafan írásából az derül ki, hogy lakás esetében az öröklési illeték ugyanakkora édesanyámra és rám nézve. Ha tehát nincs más amiért fizetni kellene akkor tulajdonképpen ilyen szemszögből mindegy, hogy kinek a nevére írják a lakást akkor is,ha édesanyám a törvényes örökös. Vagy nem jól gondolom?

Nina1982 # 2007.03.29. 17:22

Sziasztok segitséget szeretnék kérni.Van egy öreg nagymamánk és nem tudunk vele eleget lenni mert dolgozunk,de már nem beszámitható,tud furcsa dolgokat csinálni.Viszont ő a haszonélvező,ilyenkor hogy van ha egy otthonba szeretnénk berakni ilyenkor mi a teendő?
Előre is köszönöm a válszotokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.29. 15:38

A lemondás az örökhagyóval kötött írásos szerződésben történhet. (De tévesen "lemondásnak" szokta mondani a köznyelv az örökség visszautasítását, ami a hagyaték megnyílta után, a hagyatékátadó végzés meghozataláig lehetséges egyoldalú nyilatkozattal.)
Mit értesz anyagi vonzat alatt?

Jennyfere # 2007.03.29. 14:56

Köszönöm a részletes és kimerítő választ! Még egy kérdésem lenne: Hogy történik az öröklésről való lemondás? Van anyagi vonzata?

ObudaFan # 2007.03.28. 20:43

Az öröklési illeték mértéke:

I. Az örökhagyó gyermeke, házastársa, szülôje, valamint a háztartásában eltartott szülô nélküli unokája terhére (Az örökbe fogadott, a mostoha- és nevelt gyermek a vér szerinti gyermekkel, az örökbe fogadó, a mostoha- és nevelôszülô a vér szerinti szülôvel egy tekintet alá esik)

általánosan: 18 millió forintig 11% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 15% 35 millió forint feletti rész után 21% 18 millió forintig 2,5%

lakástulajdon öröklése esetén: 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 6% 35 millió forint feletti rész után 11%

II. Az örökhagyó I. csoportba nem tartozó unokája, nagyszülôje, testvére terhére

általános esetben: 18 millió forintig 15% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 21% 35 millió forint feletti rész után 30%

lakástulajdon öröklése esetén: 18 millió forintig 6% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 8% 35 millió forint feletti rész 15%

III. Minden más örökös terhére

általános esetben: 18 millió forintig 21% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 30% 35 millió forint feletti rész után 40%

lakástulajdon öröklése esetén: 18 millió forintig 8% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 12% 35 millió forint feletti rész után 21%

monalisa1 # 2007.03.28. 18:48

Az illeték attól függ ki örököl kitől és mit, tehát a 15 M Ft és a 8% önmagában nem mond semmit.

Jennyfere # 2007.03.28. 16:57

Rendben. :) Jól tudom,hogy az öröklés illeték 8% 15 millió körül ?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.28. 16:33

Öröklési illetéket kell fizetni. De tulajdonképpen az is a vagyonszerzési illeték egy fajtája.
Ne szabadkozzon, ez a fórum épp ezért van.
(És szerintem nyugodtan tegeződhetünk. :))

Jennyfere # 2007.03.28. 15:39

Értem.És ha valaki örököl, miket kell fizetni utána? Öröklési illetéket és vagyonszerzési illetéket is ? Milyen mértékűek ezek? Elnézést hogy ennyit faggatom, de belecsöppentem ebbe, és nem igazán tudom hogyan történik egy ilyen öröklés.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.28. 11:19

Nem igaz.
De legközelebbi hozzátartozók számára a jog valóban biztosítja, hogy akkor is részesedjenek a hagyatékból, ha végrendelettel kizárták őket. Ez a köteles rész intézménye, ami azonban nem öröklés, hanem kötelmi jogi igény az örökösökkel szemben. Mértéke pedig fele annak, amit törvényesen örökölne a jogosult.

Jennyfere # 2007.03.28. 10:09

Köszönöm a válaszokat,és azt szeretném még tudni, hogy igaz e az, hogy bármit is tartalmaz a végrendelet, az egyenesági leszármazott mindenképpen örököl. Ha igen, az örökség mekkora részét?

Kisgombi # 2007.03.28. 07:22

Köszönöm a válaszaitokat.
ObudaFan, akkor is ez a helyzet, ha fél lakásról van szó, ekkor sem jöhet szóba a megváltás? A házastársnak egyébként lenne hova mennie, két fél lakásnak is a tulajdonosa, mi pedig fizetjük 15 éve az albérletet.

ObudaFan # 2007.03.27. 20:30

Nem egészen.

A házastárs haszonélvezetének korlátozását csak a leszármazók kérhetik.
A haszonélvezet korlátozásának bármikor helye van, a korlátozás azonban csak olyan mértékû lehet, hogy a korlátozott haszonélvezet a házastárs szükségleteit biztosítsa, figyelembe véve az általa örökölt vagyontárgyakat, valamint saját vagyonát és munkájának eredményét is.

Mind a házastárs, mind az örökösök kérhetik a házastárs haszonélvezeti jogának megváltását. A házastárs által lakott lakásra, az általa használt berendezési és felszerelési tárgyakra fennálló haszonélvezet megváltását nem lehet kérni.
A házastársat a megváltásra kerülô vagyonból - természetben vagy pénzben - olyan rész illeti meg, amelyet mint az örökhagyó gyermeke törvényes örökösként a leszármazókkal együtt örökölne. Ági öröklés esetén a házastársat az ági vagyon egyharmada illeti meg.
A megváltást a hagyatéki eljárás során, ennek hiányában az öröklés megnyílásától számított egy éven belül a hagyatéki eljárásra egyébként illetékes közjegyzônél kell kérni.

monalisa1 # 2007.03.27. 12:54

Kisgombi!
Mint tulajdonosok, testvéreddel a ház felét tetszésetek szerint használhatjátok: akár ki is adhatjátok, el is adhatjátok...

Az özvegy haszonélvezete megváltható ha arról hajlandónak mutatkozik lemondani. (Ez egy számítás, melynek legfőbb szempontja a haszonélvező jelenlegi életkora.)

Egyébként figyelemmel kell lenni arra is, hogy a ház állagának megóvására az édesanyátoknak is kötelessége lett volna (...) mint özvegyi haszonélvezettel rendelkező.

Tehát azt, hogy ki mit hanyagolt el esetlegesen, illetve milyen ráfordítások történtek 97 utántól, csak ti tudjátok - és a jelenlegi özvegy.

Kisgombi # 2007.03.27. 12:03

Kedves Fórumozók,

szeretném a segítségeteket kérni.
Édesapám 1990-ben halt meg, utána örököltük a lakásuk felét ketten a testvéremmel. Édesanyám 1997-ben újra házasodott, és nemrég halt meg. Nemsokára következik a hagyatéki tárgyalás és szeretnénk tisztán látni, milyen lehetőségeink vannak a lakással kapcsolatban, ugyanis az új férje, ha jól értem a jelenlegi jogszabályokat, a lakás felének haszonélvezője lett édesanyám halála után. Szeretnénk megváltani a haszonélvezeti jogát, ennek mi a menete? A gyakorlatban hogyan néz ki egy lakás felének a haszonélvezete? Azt a részt, amin nincs haszonélvezeti joga, tudjuk valamilyen módon hasznosítani? Tulajdonosként milyen lehetőségünk van a testvéremmel, ha szeretnénk a lakást eladni, vagy használni? Az új férj egyébként sem házasságuk előtt sem utána nem járult hozzá a lakás felújítási költségeihez, nem tudom, ez számít-e valamit. Köszönöm előre is.