Öröklés és haszonélvezeti jog


ObudaFan # 2007.02.20. 23:22

Ha van olyan tulajdonostárs, akinek éppen 2/5 része van, akkor lehet, az ő hányadát terheli majd. Ennél azért egyszerűbb haszonélvezet helyett használati jogot alapítani.

trask # 2007.02.20. 06:55

Sziasztok! Azt szeretném tudni ,ha egy ingatlanon rajta van az özvegyi jogom,de háromötöd részben lemondok róla de két ötöd részben rajta marad el veszítem-e a jogaimat?Egyáltalán lehet-e ilyent csinálni?

ObudaFan # 2007.02.08. 20:12

Tomi20!

A hagyatéki tárgyaláson osztályos egyezség keretében erre lehetőség lesz.
A számítás korrektnek tűnik.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.08. 13:12

Egyszerűen követeld a köteles rész pénzben való kiadását. [Ptk. 672. § (1)]
(Az özvegyi jog megváltását félreérted, az mást jelent - de itt nem mszámít.)

Csabii # 2007.02.08. 11:25

Sziasztok!
Egy kérdésben a segítségetek szeretném kérni. Örököltem egy ingatlan 1/8-ad részét mint kötelesrészt, de ez özvegyi joggal terhelt. A kötelesrészt szeretném pénzben megkapni. Mennyit kell fizetnem a özvegyi jog megváltásáért? Ez az 1/8 rész kb. 2 millió forintot ér. A ház fele az özvegyé, 3/8-ad a testvéremé.

Tomi620 # 2007.02.04. 21:48

Szeretnék kérdezni.

Apu meghalt, maradt anyu és 3 gyerek.
Apunak volt egy saját tulajdonú telke (kb 9 millió), valamint anyuval közösen egy lakása (kb 13 millió).
Ha jól tudom, a telket a 3 gyerek örökli, anyu haszonélvezeti jogával, a lakás fele anyué, a másik felét a 3 gyerek örökli, ugyancsak anyu haszonélvezeti jogával.

Azt szeretnénk elérni, hogy a telek teljes egészében C gyereké legyen (anyu nem tart igényt a haszonélvezetre), cserében C gyerek egyszer s mindenkorra lemondana a lakásból valaha is őt illető részről A és B gyerek javára.

Kérdésem:

  • Most lesz a hagyatéki tárgyalás. Van-e mód arra, hogy a C gyereknek a lakásról történő végleges lemondását valahogy jogilag rögzítsük?
  • Szerintetek anyagilag milyen elszámolás lenne korrekt a gyerekek között?

(Úgy okoskodtam, hogy vennénk a majdani állapot szerinti hármunkra eső értéket, ami 9+13 millió, ha ezt osztjuk 3-felé, akkor a C gyereknek kb. 850 eft-ot kéne adnia A és B gyereknek. Korrekt ez a számítás? (Az illetékeket természetesen mindenki maga rendezi.)

Köszönöm!

ObudaFan # 2007.01.31. 19:26

Lala, tévedsz.

Oldalági rokon csak akkor lehet ági örökös, ha testvér. Nagybácsi, nagynéni nem.

Ptk. 612. § (1) A szülô örökli azokat a vagyontárgyakat, amelyek róla vagy felmenôjérôl hárultak az örökhagyóra. A kiesô szülô helyén leszármazói a törvényes öröklés általános szabályai szerint örökölnek.
(2) Ha sem az ági vagyontárgyak öröklésére jogosult szülô, sem szülôi leszármazó nincs, a nagyszülô, ha nagyszülô sincs, az örökhagyó távolabbi felmenôje örökli azt a vagyontárgyat, amely róla vagy felmenôjérôl hárult az örökhagyóra.

ah.lorinc # 2007.01.31. 11:24

...és ha nem élnek a szülei

_Lala_ # 2007.01.29. 22:36

Azzal a kiegészítéssel, hogy a hagyatékban azokat a dolgokat, melyeket az apa, ill. az anya valamelyik felmenőjétől öröklés vagy ajándékozás útján szerzett, ági öröklés címén csak az adott felmenő leszármazottai öröklik, a többi oldalági rokon nem.

ObudaFan # 2007.01.29. 21:49

Nincs mit.

mamy # 2007.01.29. 21:32

Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2007.01.29. 20:52

Fele-fele lesz.

mamy # 2007.01.29. 20:43

Egy számomra tragikus, és komplikált helyzetet osztanék meg: bátyám és utána felesége pár éve elhalálozott. Egyetlen lányuk egy hete 19 évesen autóbalesetben meghalt. Férj, gyermek nincs. Néhai sógornöm oldaláról egty testvér volt, de ö már nem él, de két gyermeke igen. Igaz-e, hogy a gyermek által örökölt vagyon fele az ö águkra kerül, és a felét örökölhetem, mint testvér? Vagy mint legözelebbi rokon, énrám szállhat-e testvéremék teljes hagyatéka? Köszönöm elöre is a hozzászólásokat. Üdv mamy

nocimaci # 2007.01.29. 10:57

Nagyon szépen köszönöm mindkettőjüknek a választ!:-)

Dr.Attika # 2007.01.29. 09:17

Nem tehetik Önz az utcára. A házastársi haszonélvezeti joga biztosítja az ingatlan használatát Önnek, a közös gyermeknek pedig az öröklési jogcímen megszerzett tulajdonjoga biztosítja ugyanezt.

nocimaci # 2007.01.29. 08:52

Köszönöm a választ!
Az utolsó kérdés arra vonatkozott,hogy a volt feleség és az ő két gyereke jogosult-e arra,hogy engem és a közös gyereket utcára tegyenek a lakásból azért,hogy az örökségükhöz hozzájussanak.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.28. 21:10

Haszonélvezetet a túlélő házastárs kap mindazon, amit nem ő örököl.
Végrendelet híján első helyen az örökhagyó gyermekei örökölnek egymás közt egyenlő arányban. Az a konkrét esetben 1/4-1/4 mind a háromnak.

Az utolsó kérdést pontosítsd, mert én nem értem. Ki tenne ki? Hova? Miért?

nocimaci # 2007.01.28. 20:26

Kedves Szakértők!
A lakás,amiben lakunk,1/4 részben a férjem előző feleségének tulajdona,3/4részben a férjem tulajdona.Haszonélvezet nincs bejegyezve senkinek.Exnej a használati jogról lemondott.Előző házasságukból 2 gyerek van,a miénkből egy gyerek.
A kérdés:a férjem halála esetén kié lesz a haszonélvezet?
Ki mit/mennyit örököl a lakásból?
Én özvegyként milyen jogot élveznék,és az nekem mit jelentene?
Kitehetnek-e engem a lakásból?És a közös gyerekünket?
Előre is köszönöma választ!!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.23. 20:08

Egyébként Isten éltesse a kedves édesanyádat sokáig! Tudod, hogy annak van nagyobb esélye, hogy ő éli túl a férjét?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.23. 20:07

A haszonélvezet nem örökölhető.

Attiláné # 2007.01.23. 17:52

Anyu férjének van egy fia,mivel a férje anyu halála után haszonélvező lesz örököl-e a fia valamit a házból?

Dr.Attika # 2007.01.17. 19:38

Rászállhat bizony. A túlélő házastársat mindannak a dolognak a haszonélvezete megilleti amit nem ő örököl. Megoldás: kedves édesanyjan most átiratja a tulajdonjogot Önre.

Attiláné # 2007.01.17. 19:13

Lehet hogy nem ideillő a kérdésem de hátha tud vki segíteni.Szüleim elváltak,édesanyám újra férjhezment.Anyu vett egy házat még a második házassága előtt.Természetesen az ő nevén van a ház.A kérdésem a következő:ha anyu meghal a férjére rászállhat-e a ház haszonélvezeti joga vagy egyéb köze lesz-e a házhoz? Előre is köszönöm a válaszokat.

monalisa1 # 2007.01.17. 11:44

Egy bizonyos összeghatár elmaradt díjfizetés után kikapcsolhatják a gázt, a villanyt, a vízet stb., és a visszakapcs. macerás, és többletkiadásokkal jár.

Ha a kedves mama esetleg "ekként" halna meg (...), a tulajdonosok fizethetnek majd a szolgáltatóknak.

Amúgy az épület állagmegóvása, rendszeres felújítási/karbantartási költségei stb. a tulajdonosokat terheli, a hasznonélvező a munkálatok tűrni köteles.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.17. 07:30

A haszonélvező tartozásai ellenében az ingatlan nem vonható végrehajtás alá.